• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    Kdyby vás zajímaly realizace komceptu Optimalizmus.cz, našel jsem další: http://www.wagnerovi.cz/index.php/34-uncategorised/stavbadomu?start=55
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: IBC mrazem nepraskne a kdybych se bál nechám tam plavat nějaké poloprázdné PETky. Hlavně to zakrej proti světu, to pak může být do pár let po nich, protože zkřehnou.

    Co se týče spojování, dělám to přes výpust Do toho víka jde narvat dobře 40mm PPR trubka Pak už je jen propojíš jak chceš.

    Pokud vyřízneš vršek není problém tam namontovat i přírubu kdekoliv, ale s tím nemám zkušenosti. Navíc tady máš k tomu i uzávěr.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    VO_D_KOLEK: spousta známých má ibc venku celoročně. z podzemní nádrže to jde automaticky přečerpávat nahoru čerpadlem s plovákem
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    KONEČNÉ ŘEŠENÍ DEŠŤOVKY
    Rád bych se vrátil k diskuzi o nádržích na dešťovku. Je jasné, že jednu budu mít v zemi. Přemýšlím ale, že bych přidal ještě několik ICB pod dům (na patkách, 1,5 m prostoru).
    Ta v zemi by měla fungovat celoročně na splachování a praní. Ty nadzemní pak na zahradu.
    Nemá s tím někdo praktickou zkušenost? Jak je propojit, spojit nebo oddělit, jak pojistit ICB proti popraskání v mrazu atd.
    Když se nad tím lehce zamýšlím, ideální by bylo nejdřív naplnit nádrž pod zemí a pak ICB. Což mechanicky nejde. Obráceně by to šlo, ale plnit podzemní nádrž ne úplně kvalitní nadzemní vodou mi přijde nešikovné.
    Snad tyhle dva systémy úplně oddělit? Tj. jeden svod do země, druhý do ICB (s možností vodu mechanicky přepojit do země? to by se asi dělalo jenom na podzim a na jaře, případně když bych viděl, že v zemi voda ubývá), do domu přivést jenom vodu ze země, z ICB zavlažovat zahradu tak nějak normálně napřímo.
    Co myslíte?
    GOGGA
    GOGGA --- ---
    TSOH: ja jsem si vydrazil pozemek 40 m2, ted je tam proluka, ale pred 10 lety tam stal rodinny radovy dum.. podle KN tam porad je..
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    STETKINS: plochu mame zhruba stejnou.nadrz mame 12m3 a vydrzi to tak na dva mesice,kdyz se nezaliva
    CUKI
    CUKI --- ---
    STETKINS: ok ok :-)
    No po pravdě DOKKTOR: je zatím jediný člověk o kterém vím že to posílá i do ostatní sanity.
    K tomu jsem zatím neměl nikde příležitost to vyzkoušet. To můžu jen u sebe protože jinak tam dle norem musí být samo pitná voda.

    Ale mám to tak jako ty. Dešťové vody je prostě málo, tedy nemá smysl to cpát někam dál.

    Jinak obecně to mám tak že přečištěnou odpadní vodu mám na zalévání a do budoucna bych se rád pokusil o gravitační samozávlahu ve větším měřítku. Zatím na to používám je vodu ze sprchy.

    Dešťovka přečistěná před nádrží je primárně pro pračku a WC v případě přebytku k zalévání. Ostatní jen pitná voda.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    CUKI: bacha to jsi to trochu smotal dohromady. Popisoval jsem dva případy:
    1. U mě doma - tam se mi špína nedostává, resp. minimum a letos to teda vyčerpám protože budu čistit jezero a pak ho budu dopouštět, tak to u toho vyčistím.
    2. U zákazníka, který to čistí, ale jde mu tam ten prach/bahno z jasanů.

    Navíc já to na TUV nepoužívám (o tom psal DOKKTOR), jen splachování a zalejvání - i tak mi ta voda nestačí, takže u mě je blbost ji používat i na něco jinýho...

    To mě tak napadá - máte někdo zkušenosti s šedou, resp. bílou vodou? Chystáme se to teď dělat, tak sháním info...
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    CUKI: jj narval jsem to do podobne krabice od abb a dal to na stenu skleniku :) jak to mam delane samospadem, zadnou tlakovou regulaci nepotrebuju, riziko ucpani eliminuju filtraci na vystupu z horni nadrze, opet za par korun, od jara jsem ho nemel potrebu navstivit. Vedle em ventilu mam kohoutek do sudu ve skleniku, takze ucpane trubky bych poznal hned.
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYRLEM: Na to používám tyhle krabice:
    Krabice GEWISS GW44208 240x190x90mm IP56 na omítku | K&V ELEKTRO a.s.
    https://www.kvelektro.cz/krabice-gewiss-gw44208-240x190x90mm-ip56-na-omitku-p1187642

    Má to tedy jen 56ku, ale testováním to snese daleko víc. Dobře se na to lepí zalévací průchodky a není problém z toho udělat krabici pod vodu.

    Jinak u tohoto řešení se mi líbí že nejsi závislý na jednom ventilu, tedy riziko ucpání je podle mě mnohem menší. jenže já bych potřeboval mezi jednotlivými výškovými stupni stejně nějakou tlakovou regulaci a tu nevím jak vyřešit, proto používám tyhle a podle výšky terasy tak dám ventil. Taky to není ono, ale lepší než nic. Budu to celé ale úplně předělávat.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    CUKI: mam to zahrabane ve skleniku 10 cm po zemi u korenu rajcat, paprik a okurek .. jedina nevyhoda je, ze se to na podzim musi cistit od drobneho bordelu .. je to mnohem levnejsi nez jine varianty zavlahy a me to funguje dobre. Jedine, co jsem musel bastlit, je odecet cidla, spinani ventilu a napajeni do vlhka
    CUKI
    CUKI --- ---
    STETKINS: Jo dík s tou průsakovou vůbec zkušenosti nemám, na některé plodiny se ale může hodit.


    STETKINS: Jo větší plochy je potřeba rozdělit, zvětšovat ten filtr za s tak velkou změnou není. Maximum je ten IBC.

    A hodně záleží na tom jak si psal co máš kolem střechy za stromy. Já jich tu naštěstí mám hodně. V tom případě mám ale u sebe smůlu. Například v době kdy je pyl se nedá voda ze střechy sbírat vůbec.

    3 roky bez čištění a 5cm na dně, mě překvapuje že nedělá dál problémy a že se voda nekazí. I když je v zemi bude mít pravděpodobně dost vysokou teplotu. Tady u mě odhaduji že se dostane určitě nad 15 a možná i ke 20°C

    Na druhou stranu nejde ani tak o to co si sedne na dno, ale spíš o to co se neusadí.
    Docela by mě zajímalo co na to po 3 letech třeba takovej bojler?
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    CUKI: mozna jsme si nerozumeli - prusakova (nikoliv kapkova) zavlaha je z kaucukovych trubek .. nemuzu najit tu co jsem predloni kupoval, ale pro predstavu tady pisou od 0,5 bar. Ja jsem vysku presne nemeril, ale zhruba maji na nadrz navrch nad sklenikem 3-4 m. Jakmile se to orosi je vyhrano :) Na konci mam kapacitni cidlo vlhkosti a zapinam/vypinam podle nej jen e-m ventilem. https://www.plantlife.cz/Prusakova-hadice-16mm-METRAZ-d830.htm
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    DOKKTOR: souhlas s pískovým filtrem před nádrží - sice to zní krásně, ale udržovat bych to nechtěl, nehledě na to, že to prostě ty výhody neposkytuje. Mám nádrž 3 roky a ještě jsem ji nečistil. Pravda zákazník s jasanama ji musí čistit 2x do roka, ale ten by musel ten pískový filtr čistit tak jednou měsíčně (za půl roku má na dně nádrže o průměru 2,65m 5cm bahna).
    Navíc jak Cuki popisuje, že to má na střechu o 40m2, tak já tam třeba stahuju 330m2...
    Ad čerpadlo - umím si představit situaci, kde může být výhodnější sací čerpadlo, jen jsem na tuhle variantu ještě nenarazil (prostě mít místo, kam ho umístit). Technický místnosti máme většinou moc daleko a navíc ho nechceš mít v baráku kvůli hluku (a je mi jasný, že na začátku je úplně tichý :-D)
    Hele a to vám ta voda vystačí, když ji používáte na všechno? Já spíš bojuju s nedostatkem dešťový vody...
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Například můj poslední systém co funguje pátým rokem:
    Střecha o sběrné ploše cca 40m2 a mám tam stohovací barel 300l asi metr na výšku tvořený ze 4 částí.
    Na vrchu je perlinka na případné naváté nečistoty přímo v okapu. Pak first flush systém ve svodu.

    V sudu mám pískové lože 3x klasika praná 0-4 a poslední je křemičitý písek s nějakým uhlíkovým prachem co se používá v chem průmyslu.

    Zatím to všechno dalo vrstva těch písků je jen 10-15cm na každou vrstvu. Ten horní dostává při přívalu nejvíce zabrat. Jednou ho to propláchlo, ale i tak se nic neděje.

    Pokud je ten filtr před tou nádrží, tak se právě nemusí tak čistit.

    Jo po cestě je za tím filtrem ještě několik silonek, ale tam už prakticky nic není. Ten horní pískovej fitr se cca 2-3x do roka propláchnul vapkou.

    Na čerpadle už žádné filtry nejsou a tak se nic neucpává.

    Neumím si představit dlouhodobě skladovat vodu přímo ze střechy. Pokud to cpeš do toho bojleru, dal bych tam min UV lampu.

    Sací čerpadlo mi vadí pro nutnost použít měkčenou PVC trubku. Po vypuštění nutnost zavodnit. Nutnost přidat čidlo nebo plovák a tedy další krabice/ kabel, hluk. Při poruše umí pěkně vytopit místnost a zabírá místnost. Na druhou stranu je to kompaktní zařízení včetně té tlakovky a hlavně projde i malým víkem od IBC a proto ho používám. ale potřeba není. Nejvíc mi vadí ta sací PVC trubka.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: všechno je všechno, i TUV. na pitnou vodu máme jednu separé trubku do kuchyně. když už teda reaguju - filtr za čerpadlem vřele doporučuju. pískový filtr na svodech je nesmysl, nefunguje (teda aby spolehlivě fungoval i při přívalech,tak by to musela byt jo plocha a pokaždé z toho vybírat ten bordel, na to abych si najal otroka). jakože jestli si mám vybrat pískový filtr velikosti IBC nebo nejaké komerční funkční řešení ... odpoví si každý sám. jednou za rok max dva? já říkám spíš dvakrát do roka, pokud nemáš na vstupu ultrajemný kalový filtr, což je opět věc, která se často a ráda ucpává - pokud to neni IBC plné písku :D což ostatně nezamezí tomu, aby se z toho vyplavoval prach do nádrže. pračka má čerpadlo vlastní? ano, ale na vypouštění. samonasávací čerpadlo - překvapivě - funguje. je v suchu, snadný přístup a servis, žádné kabely nekorodujou ve vodě. to jenom k té jedné jediné výhodě.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Tedy i TUV? A na pití a vaření máš separé trubky?
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    DOKKTOR: s tímto setupem s tou vodou děláme všechno, kromě pití a vaření.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Tu filtraci musíš mít před tou nádrží.
    Tedy mezi svodem a tou betonovou jímkou udělej třeba pískovej filtr. Nějakej barel IBC cokoliv.
    Jen je potřeba mít dostatečnej povrch aby se to stihlo v případě přívaláků vsakovat.

    čerpadlo lepší ponorný než sací. Tam ti stačí plovák proti ochraně na sucho a nic řešit nemusíš. Filtr už netřeba. Tam se nic dostat nesmí. I tak je potřeba jednou za rok max za dva nádrž vyčistit. Proto je vhodné mít minimálně dvě.

    Sací čerpadlo má jedinou výhodu že už má na sobě často tlakovou nádobu. Pokud budeš mít ponorné čerpadlo. Musíš to tam vrazit zvlášť. Na tohle stačí malá a čerpadlo co nejnižšího výkonu. Pračka má čerpadlo vlastní a nádržka splachovače může být klidně beztlaková.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    DON_PEDROPOULOS: vodárnu máme mimo nádrž, v nádrži je jenom koš asi 10-15cm ode dna (asi lepší dát na plovák, ale nám by to na té tuhé PE hadici nefungovalo). na vodárně presscontrol a 5l expanzka a za vodárnou obyč filtr nevimkolikmikronů (ale mysim, že taky 250, 500 už má malý průtok na objem našeho filtru). jinak v okapech smotanou síťovinu (zednická perlinka je moc měkká, bud chránička na stromky nebo se prodává i účelová síťkovaná trubka podle průměru okapu, ale ta je teda dražší), která bere hrubý bordel, hlavně listí a do gajgru a dál tím pádem už nic moc nedoteče. největší sajrajt je zjara pyl. ale to u nás stejně moc neprší, takže až se všechno vypráší, tak obvykle i dojde voda a nádrž můžu vyčistit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam