• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EXISGDPR - mýty, rady, konzultace
    EXIS
    EXIS --- ---
    KOC256: Asi nebude potřeba souhlas, ale splnit informační povinnost musí. Ale je třeba si přečíst zákon a zjistit, co zákon vyžaduje za data a jestli si sázkovky neberou další data navíc..
    EXIS
    EXIS --- ---
    LONEWOLF: záleží na formě, jak se to udělá, ale informační povinnost stačí mít volně dostupnou na webových stránkách. A pokud je to hodně komplikované, tak lze může použít i grafické schéma toho, co se s daty děje
    KOC256
    KOC256 --- ---
    PEETIK: Jestli to je zakonny duvod, tak nemusis nic.
    LONEWOLF
    LONEWOLF --- ---
    PEETIK: podle mne odkaz na web nestačí
    HARALD
    HARALD --- ---
    MATEEJ: Ano, je to přesně tak, jak píšeš.
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    HARALD: Podle toho, co jsem zatím vygooglit, při nákupu bez registrace není nutné mít souhlas vůbec, zejména pokud se tam vyplňují jenom údaje nezbytně nutné ke splnění objednávky. (Nicméně je nutné zákazníka informovat o tom, co se s jeho daty bude dít.)
    LIRO
    LIRO --- ---
    Ahoj, už nějakou dobu programuju vlastní CMS, mám to jako koníčka, takové technické cvičení mozku. Postupem času systém začalo používat pár lidí a firem. Mno a je prostě potřeba řešit i právní věci, bez toho to prostě dál nejde. Měl bych několik otázeček na chytřejší a znalejší GDRP.

    V tuhle chvíli mi nejvíc trápí generátor formulářů a jejich zpracování.
    Nejklasičtější způsob použití je: Po odeslání jde jedena zpráva na email vyplněný ve formuláři, druhý jde na email člověka (firmy), který požadavky zpracovává. Zároveň se data uloží do databáze, kdyby se něco nepovedlo (třeba nepřišel email), aby si zákazník mohl v administraci odeslané formuláře kontrolovat. Jde většinou o údaje tipu, jméno, adresa, co chce. U jednoho člověka je tam info o dvou adresách, odkud kam se stěhuje. U jedné firmy, jaké používá topení, kotel, solárka, tepelko, ztráty domu atd…

    A teď jestli je moje logika pro GDPR správně.
    Data uložená v db na serveru jsou v šifrované podobě a nešifrované je vidí pouze určený člověk z firmy na svém účtu v administraci. Admin a ostatní správci vidí odeslaný formulář v administraci, ale osobní údaje vidí jen jako rozsypaný čaj.
    V emailu, který jde uživateli co form vyplnil, bude, mimo toho co vyplnil i informace, že vyplněná data jsou uložená na serveru. Pro případ zpětné kontroly, nebo nastalé chyby. S tím, že pokud si to nepřeje, může kliknout na odkaz, který ho pošle na stránku, kde si může vybrat, jestli chce formulář vymazat. Nebo tam může udělit dodatečný souhlas s uchováním údajů.
    Jestli je to takhle OK.

    Pak by bylo zajímavý, jestli je potřeba mazat celý formulář, nebo jen údaje označené jako osobní údaje a zbytek dat ponechat. Popřípadě mít možnost výběru, co mazat.

    Je potřeba mít se zákazníkem uzavřenou smlouvu o mlčenlivosti, i když vlastně žádné osobní údaje neuvidím, nezpracovávám? Data jsou šifrovaná.

    A ještě jedna otázka, když je odsouhlasovaco/mazací strana. Je pak vůbec potřeba mít u odeslání formuláře, nějaké zatržítko, že souhlasí se zpracováním údajů. Když to ve finále nemá žádnou váhu. Nebude tam stačit jen odkaz na stránku s dvoustránkovým pojednáním od právníka o zpracování os. Údajů.

    Předem moc díky za pomoc.
    PEETIK
    PEETIK --- ---
    Ještě tak mimo, akorát dělám nějaký grafiky pro firmu. Děláme herny, kasína apod. Kvůli novému zákonu se musí hráči registrovat u obsluhy, která to pak zadá do centrálního registru hráčů. Tohle určitě spadá do GDPR, měl bych dodat do té grafiky něco navíc, nebo bude stačit když to budeme mít jen na webu, kde v grafice bude odkaz?
    LONEWOLF
    LONEWOLF --- ---
    HARALD: já bych ochranu před DDOS klasifikoval i jako veřejný zájem :D
    HARALD
    HARALD --- ---
    PEETIK: Ta část o zasílání informací by po květnu měla z textu vypadnou. To, že budou zpracovávat informace pro potřebu distribuce je ok. Naopak by meli navíc uvést, komu dají tvá data pro distribuci.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    PEETIK: v gdpr se počítá, že v obchodním styku se musí tisknout na fakturu osobní údaje plátce. když neplatí, tak se mu posílá upomínka, pak je to na souhrnném hlášení... nesmí se posílat spam
    PEETIK
    PEETIK --- ---
    Teď platím předplatné časopisu. Je tam povinnost odškrtnout souhlas se zpracováním osobních údajů, jinak mě to nepovolí zaplatit. Tohle už nebude poté možné, že?

    Opravte prosím chybně vyplněná data:
    Pro uskutečnění objednávky je třeba Váš souhlas se zpracováním osobních údajů

    Předplatitel tímto uděluje souhlas vydavateli časopisu společnosti k využití výše uvedených osobních údajů ke všem činnostem, souvisejícím s vedením předplatného a informováním o časopisu a jeho akcích. Souhlas je udělen na dobu neurčitou. Zpracovatelem osobních údajů bude společnost Send Předplatné s.r.o. Předplatitel má právo na přístup ke svým osobním údajům, právo na opravu osobních údajů a právo být informován o způsobu zpracování osobních údajů. V případě, že se domnívá, že jsou jeho údaje zpracovávány v rozporu se zákonem, má právo obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    CESNET | Seminář o GDPR
    https://www.cesnet.cz/akce/gdpr2017/
    KOC256
    KOC256 --- ---
    Tak staci jit jeste blize. Co GDPR a nyx.cz?

    nick + IP se uchovava.
    k nick se paruji platby. Platby se daji naparovat na ucet a mozna i jmeno.

    Co z toho plyne?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    E2E4: me je Facebook ukradenej, ja zkoumam GDPR z pohledu administratora nejakyho beznyho serveru. A to straseni tim, ze u kazdyho blogu musis hned anonymizovat logy v IP je nicim nepodlozeny bubak - to z GDPR nijak nevyplyva a i jsem rekl proc.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    DANYSEK: ale nedovozuju nic, vim o tom tuzku, to byl jen priklad, proste mali to budou muset resit a proti velkym zneuzivatelum osobnich dat to bude prd platne, obavam se..

    (a myslim ze termin FUD pouzivas nespravne, pouziva se spis v kontextu marketingu/PR/propagandy - vyzaduje nejakeho aktera, typu Microsoft rika ze Linux je nebezpecnej, ale tohle jsou spis uprimne obavy a nejasnosti, prijde mi)

    kazdopadne jestli do toho vidis, jak myslis ze dopadne GDPR vs facebook ? Jak muze byt facebook GDPR compliant?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    E2E4: a na ceho konkretne dovozujes, ze musis v logu IP vzdy anonymizovat? To je nicim nepodlozeny FUD. Podstatny je, jakym zpusobem ty logy dal zpracovavas (pokud vubec) a kdo vsecko k nim ma pristup. Viz napr. clanek 6, odstavec 1, pismeno f) GDPR - staci, aby byla splnena jedna z podminek (nejmene jedna). Jinymi slovy v nekterych pripadech ani neni potreba nejaky souhlas subjektu udaju (zrovna logy uchovane po definovany cas pro eventuelni zpetnou analyzu bezpecnostnich incientu pod f) s urcitosti spadnou). Ano, postihne to ruzne techniky "cilenych reklam" - ale rozhodne ne kazdy blog.
    ADAMH: ani to "pravo na vymaz" neni absolutni - to je velmi rozsireny mytus :-) Viz clanek 17, odstavec 3 GDPR.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Jo a fakt by me zajimalo, jak se s GDPR vyrovna facebook (a v mensi mire Google). Jejich business je zalozen na exploataci soukromych dat.. Ale maj dobry americky pravniky, takze z toho nic nebude.. Nejaky clovek se snazil legalni cetou primet facebook aby po nem nechtel obcanku a aby mu dal data ze zablokovaneho uctu kvuli udajnemu nepouzivani skutecneho jmena. Neuspel, irsky urad pro osobni udaje se na nej vykaslal, EU se na nej vykaslala a musel by se soudit v Irsku s pravnikama facebooku..

    europe-v-facebook.org | EUROPE versus FACEBOOK
    http://europe-v-facebook.org

    Ted kdyz jsem to hledal tak jsem narazil na clanek ze uz je mozne zalovat facebook kvuli uziti osobnich dat lokalne, neni nutne kvuli tomu letat do Irska. - https://www.independent.ie/...-entitled-to-sue-facebook-ireland-through-austrian-court-36318801.html

    Ale stejne - obavam se, ze se vlk nazere, ale koza zustane cela - kazdej blog bude muset resit anonymizaci IP adres v logach, ale business s nasimi osobnimi daty bude dal kvest, protoze vetsi rozpocet na pravniky.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ADAMH: Pokud mas na serveru uzivatelska jmena (napr. pro registrovane), kde zadavaji svoje jmeno, ztotoznit to muzes snadno sam. Tim padem je kazda IP adresa, kterou mas v logu PII, protoze muze byt toho tveho uzivatele ktereho mas. A vlastne na kazdem serveru kde mas lokalni uzivatele se jmenem muze byt kazda IP adresa PII. :-)

    Stejne je to divny, kazdou IP adresu uchovavas prave proto, abys odhalil cloveka ktery te hackuje, tj za ucelem zpracovani jeho osobnich udaju..

    Ale nevim jak je to doopravdy, a kdo vi zda to bude jasne nez nastanou prvni poruseni a soudni spory..
    KOC256
    KOC256 --- ---
    ADAMH:
    no zatim jsem ve stavu kdy shanim infa jinde (i zde) :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam