• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EXISGDPR - mýty, rady, konzultace
    HARALD
    HARALD --- ---
    GHOSTSTALKER: Bavíš se pořád o zabírání prostoru kamerami, nebo už se jen hádáš?
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    HARALD:
    GHOSTSTALKER: Ještě ti to tedy překopíruji slovy Úřadu:

    https://www.uoou.cz/gdpr-strucne/ds-4843/archiv=0&p1=4805
    "3. Informace
    Nejvíce nedorozumění a stížností vzniká z toho, že lidé nedostanou dostatečnou informaci o tom, proč své osobní údaje poskytují a co se s těmito údaji bude dále dít, komu budou případně předány. Již při získávání údajů je proto třeba dotyčnému člověku takové informace poskytnout, nejlépe v písemné podobě, ať již v místě, kde k získání údajů dochází nebo i prostřednictvím webových stránek."


    6. Práva subjektu údajů: Základní příručka k GDPR: Úřad pro ochranu osobních údajů
    https://www.uoou.cz/6-prava-subjektu-udaju/d-27276/p1=4744
    "Jaká jsou práva subjektu údajů?

    Subjekt údajů má v prvé řadě právo na to být informován o zpracování svých osobních údajů při shromažďování osobních údajů (tj. nejčastěji při prvním styku se správcem). Tím se rozumí právo na určité informace o zpracování jeho osobních údajů, tak aby byla především naplněna zásada transparentnosti zpracování. Jde zejména o informace o účelu zpracování, totožnosti správce, o jeho oprávněných zájmech, o příjemcích osobních údajů. V tomto případě jde o pasivní právo, jelikož aktivitu musí vůči subjektu údajů vyvinout správce, aby požadované informace stanovené v obecném nařízení subjektu údajů poskytl, resp. zpřístupnil."
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    HARALD: Četl jsi ty články?

    Čl. 13
    "Pokud se osobní údaje týkající se subjektu údajů získávají od subjektu údajů, poskytne správce v okamžiku získání osobních údajů subjektu údajů tyto informace..."
    (Tj. informace ohledně údajů získávaných přímo od subjektů má správce poskytnout automaticky, okamžitě - proč myslíš, že se od účinnosti GDPR na všech webových stránkách používajících cookies objevují ta vyskakovací okna s informacemi?)

    Čl. 14 (údaje získávané jinak než od subjektů)
    3. Správce poskytne informace uvedené v odstavcích 1 a 2:
    a) v přiměřené lhůtě po získání osobních údajů, ale nejpozději do jednoho měsíce, s ohledem na konkrétní okolnosti, za nichž jsou osobní údaje zpracovávány;
    b) nejpozději v okamžiku, kdy poprvé dojde ke komunikaci se subjektem údajů, mají-li být osobní údaje použity pro účely této komunikace; nebo
    c) nejpozději při prvním zpřístupnění osobních údajů, pokud je má v úmyslu zpřístupnit jinému příjemci.

    (Opět, o tom, že by informační povinnost byla podmíněna žádostí subjektu, se nehovoří.)

    Ostatně, ani to nedává smysl, aby správce měl povinnost subjekt informovat až na jeho žádost - subjekt se totiž bez předchozího informování ani nemusí dozvědět, že nějaký správce jeho údaje zpracovává (a neví tedy, že může někoho o něco žádat).
    HARALD
    HARALD --- ---
    GHOSTSTALKER: Ty články se týkají odpovědí na žádosti klientů. Nikoliv preventivního informování o sběru údajů jakožto mitigaci rizik újmy subjektu údajů v případě sběru dat, o které se tu bavíme.

    Takže, technicky vzato, tvoje připomínka je sice pravdivá, ale vypovídající hodnota je stejná, jako kdybys napsal “taky po nich přitom nesmí střílet z kulometu”.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    GHOSTSTALKER: Jasně, u hlavního vchodu. Určitě ale ne na každém rohu po celém obvodu budovy...
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    HARALD: Ty jsi neviděl články 12 až 14?

    "Správce přijme vhodná opatření, aby poskytl subjektu údajů stručným, transparentním, srozumitelným a snadno přístupným způsobem za použití jasných a jednoduchých jazykových prostředků veškeré informace uvedené v článcích 13 a 14..."

    "Pokud se osobní údaje týkající se subjektu údajů získávají od subjektu údajů, poskytne správce v okamžiku získání osobních údajů subjektu údajů tyto informace..."

    "Jestliže osobní údaje nebyly získány od subjektu údajů, poskytne správce subjektu údajů tyto informace..."


    Nejsem expert, ale to mi skoro přijde jako informační povinnost.
    HARALD
    HARALD --- ---
    GHOSTSTALKER: Informování je jednou z možných cest, jak snížit rizika újmy subjektu údajů v konkrétním případě. Žádná informační povinnost v gdpr není.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    ZBYNEK: Ale musis splnit informacni povinnost.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    MVEK: Snímání obvodových zdí, natož pak snímání chodníku u vstupních dveří je naprosto normální a ani ÚOOÚ s tím nemá problémy.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MVEK: takovejch kamer jsou mraky... ci ze tak kamera vlastne je? Ona muze bejt klidne i policajtu... a u nich zadny cedulky fakt necekej :)
    MVEK
    MVEK --- ---
    KOC256: Přijde mi to v rozporu s pravidly ÚOOÚ. Jinak ano, zvláště u nějakého SVJ moc na řádné nakládání nevěřím (odjinud vím dobře proč), tedy zneužití mě napadá mnoho, i když pravděpodobnost bude zatím malá.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    MVEK: Taky se bojis?
    MVEK
    MVEK --- ---
    Mě tuhle překvapilo, jak na pražském sídlišti Velká Ohrada má jednu kameru podél stěny, kde hned vede chodník mezi ulicemi (https://en.mapy.cz/turisticka?x=14.3385841&y=50.0386558&z=20&pano=1&base=ophoto) ano, lze to obejít, ale cedulky o prostoru snímaném kamerami, nebo že by to byl soukromý pozemek jsem si rozhodně nevšiml a nevypadá to tak. Pochybuji, že tady jsou schopni snímat jen fasádu.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KAJJAK: dávno funguje. už je to v free produktech zdarma. Picasa to měla před 5 lety.

    dneska se vezme pár fotek a videí a můžeš si udělat video kde ten člověk říká co ty chceš.
    KAJJAK
    KAJJAK --- ---
    ALMAD:

    Supervelmoc s neomezenymi prostredky ma trochu jiny pristup k technoplogiim nez nejaka stredne velka stavebni firma
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    ALMAD: Hele nevím, může to být propaganda, můžou tam mit udavace,... Fakt je ze na technologickém veleyrhy v Shenzhenu jsem viděl, že to s bídou odhadovalo pohlaví a přibližný věk, a to ještě jen u Číňanů. Mně to vytrvale hlásilo že jsem teenager.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KOLCON: To je možný, ale kdyby to poznalo jenom základní charakteristiky, jak by potom fungovaly ty jaywalking screeny?

    China Is Using Facial Recognition Technology to Send Jaywalkers Fines Through Text Messages - VICE
    https://www.vice.com/...facial-recognition-technology-to-send-jaywalkers-fines-through-text-messages
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    ALMAD: Co jsem viděl v Číně tak to jakž tak pozná základní charakteristiky Číňanů, ale u Evropanů je totálně mimo...
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KAJJAK: ...pokud ne, tak mi neni úplně jasný, jak funguje ten čínskej automatickej policing se social credit scorem.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    KAJJAK: to už dávno úspěšně funguje, teď se Skynet učí rozpoznávat hlas podle tvaru obličeje ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam