• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PAD: Neřekl bych, že je do sázení smrku tlačí trh. Sázet smrky se vyplatilo před 50 lety. Dnes je dál sází ze zvyku nebo z lenosti a spoléhají na to, že až jim uschnou, stát jim vyplatí odškodnění. Když lesy usychají dnes, jak asi budou vypadat za 30 let, až u nás teplota stoupne o další 2C? Oni si myslí, že jim les vyroste za 5 let, nebo jak uvažují? Nebo o klimatické změně ještě neslyšeli?
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    PAD: ja to chapu, ale melo by jit primarne o zachranu krajiny, a to by take mela diktovat legislativa a pripadne dotace, az sekundarne by o tomhle mel rozhodovat trh. Smrk v mistech kde nema co delat by melo byt naprosto ekonomicky neubhajitelne (kdyz na ekologii sere pes).
    PAD
    PAD --- ---
    LINKOS: Po jinem drevu urcite, ale na krovy z dubu nebo buku bych si nevsazel. Dnes se pouziva spise na uslechtilejsi ucely (nabytek, podlahy, atp) - taky tomu odpovida cena. Spis bych si tipoval prave na nejake jedle a modriny. Chtel jsem tim celym jen rict, ze je jednoduche rict: oni to delaji blbe, proc nesazi XYZ. IMHO to nesazi proto, ze je do toho tlaci trh (nebo byrokrati) - byli by jste ochotni zaplatit za krov napr. dvojnasobek? A pokud ne, tak budete resit, ze se teba bude to stavebni rezivo vozit odjinud, mozna z oblasti, kde se na nejakou udrzitelnost kasle uz uplne?

    IMHO je to resitelne pouze, pokud se zpoplani pozitivni externality, ktere les predstavuje - zadrzuje vodu, poskytuje prostor pro rekreaci, ochlazuje klima, atp. Tohle by se melo platit pausalne z rozpoctu, protoze kdyz to nebude, tak ty nasledky odserou vsichni na staleti dopredu. Cili davat lesakum penize za to, ze pestuji lesy udrzitelne a prirode blizce, treba i s mensim vynosem (anebo zadnym v nejakych narodnich parcich atp).
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PANTARIL: když se to nepovede, tak my všichni, když se to povede, tak na tom vydělá ČEZ.

    Kdyby to aspoň bylo řešení našeho energetického problému...
    PANTARIL
    PANTARIL --- ---
    DZODZO: a uplne mi v tom clanku chybi informace kdo zatahne pripadne (a pravdepodobne) prodrazeni dostavby.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PAD: tak třeba v Anglii se dalala tesasina z dubu, protože ho tam historicky měli. Hold když nebude tolik smrku, budem se muset poohlédnout po jiné dřevině...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PANTARIL: takze miesto solarneho tunelu budeme po novom nadavat na atomovy tunel?
    PAD
    PAD --- ---
    SUMAC: Je to slozitejsi. Vetsina horskych oblasti je nejak uzeme chranenych (CHKO/NP) a tam ti nepuvodni druhy nepovoli. Na zdarsky chteli lesaci sazet jedle douglasky, ktery prej dobre prirustaji a jsou odolnejsi suchu, navic maji fajn rovne drevo, takze hospodarsky uzitek atp, ale CHKO to nedovoli, protoze je to nepuvodni druh. Chteji buky, duby a puvodni jedle. U tech je ale problem pomaly prirustek, nachylnost na sezrani zveri a i mensi ziskovost - co budes napriklad delat s bukem? Nabytek je fajn, ale jeste jsem nevidel krov z buku.

    Neobhajuju to. Vim, ze je to marasmus a ze si priroda stejne prosadi svoji. Jen se snazim videt ty duvody, proc lidi jednaj, jak jednaj.
    PANTARIL
    PANTARIL --- ---
    Tak to jsem zvedav:]

    Vláda se po letech jednání rozhodla vyjít vstříc požadavkům energetické firmy ČEZ. Na nový jaderný blok jí poskytne garantované výkupní ceny. Ochrání ji tak před rizikem, že by elektřina v budoucnu byla příliš levná a reaktor se neměl jak zaplatit.

    "Státem zřízená společnost bude odebírat veškerou produkci z nového jaderného bloku, a stát tak nad ní bude mít plnou kontrolu," popisuje způsob, jakým by měl nový reaktor prodávat elektřinu, mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

    Tím, kdo ponese většinu rizik, nicméně bude stát, respektive daňoví poplatníci. V současné době stojí jedna megawatthodina mezi 40 a 50 eury. Za tyto ceny by se nový zdroj nikdy nezaplatil. A pokud tedy elektřina významně nepodraží, bude vláda ČEZ doplácet miliardami ročně.

    Podle Míla ale levná elektřina kolem roku 2038, kdy se plánuje plné spuštění bloku, nehrozí. Vládní jaderný výbor má prý analýzy, podle kterých cena elektřiny poroste. Odůvodňuje to například plánovaným zavíráním uhelných elektráren a nedostatkem výkonu v evropské síti.

    Podle Michala Šnobra, který zastupuje asi jedno procento minoritních akcionářů, je ale i současné nastavení pro ČEZ rizikové, protože se firma zaváže zároveň dostavět blok včas a podle dohodnutého rozpočtu. To ale nikdy jiný v Evropě nezvládá, prakticky všechny bloky, které se dnes v EU staví, bojují s násobným růstem nákladů a mnohaletým zpožděním.


    Elektřina z nových reaktorů bude zřejmě příliš drahá, riziko má nést za ČEZ stát. Plán může narazit v Bruselu | Hospodářské noviny (iHNed.cz)
    https://archiv.ihned.cz/c7-66756800-11igcc-f804fa857ca02c1
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    TUHO: zrovna vcera jsem zabredl do podobneho problemu a nasel co s tim delaj napr v USA nebo ve Francii. nejsem lesnik, stacilo par kliku na netu a dve odborne stranky:

    Nokuse Plantation is a 53,000-acre private nature preserve located around 100 miles east of Pensacola, Florida. The preserve was established by M.C. Davis, a wealthy philanthropist who made his fortune buying and selling land and mineral rights, and who has spent $90 million purchasing land for the preserve, primarily from timber companies. One of its main goals is the restoration of longleaf pine forest, to which end he has had 8 million longleaf pine seedlings planted on the land.
    https://www.npr.org/...300/gambler-turned-conservationist-devotes-fortune-to-florida-nature-preserve

    A 2009 study by the National Wildlife Federation says that longleaf pine forests will be particularly well adapted to environmental changes caused by climate disruption.

    takze staci aby se misto rychle rostoucich vysokohorskych smrku zaclo vysazovat stejne mnoztvi rychle rostoucich nizinnych borovic, jsou druhy, kterym se dari jak v suchu, tak druhy do vetsich srazek, potrebuji akorat dostatek sveta. jsou odolne pozarum a maji daleko silnejsi a hlubsi koreny, takze zabranuji erozi suchych pud.
    TUHO
    TUHO --- ---
    As well as divesting its endowment from fossil fuel companies, the University has also asked its endowment office, Oxford University Endowment Management (OUem) to engage with fund managers to request evidence of net zero carbon business plans across their portfolios. There will also be a new member of the Investment Committee, with experience of both endowment management, but with an additional focus on climate-conscious investment.

    Oxford announces historic commitment to fossil fuel divestment | University of Oxford
    http://www.ox.ac.uk/news/2020-04-27-oxford-announces-historic-commitment-fossil-fuel-divestment
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    Further cost reductions in both large scale solar PV and onshore wind projects mean that these two technologies are now the cheapest form of new build energy generation in areas that count for two thirds of the world’s population, and 85 per cent of the globe’s electricity generation.
    The latest benchmark report from research company BloombergNEF show that in just the last six months the levellised cost of electricity (LCOE) for onshore wind has fallen a further nine per cent, its most significant drop in five year.

    Solar, wind and battery storage now cheapest energy options just about everywhere | RenewEconomy
    https://reneweconomy.com.au/...tery-storage-now-cheapest-energy-options-just-about-everywhere-95748/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Great Britain has run for a new record of 18 days, six hours and 15 minutes without burning coal to generate electricity – and counting – as the coronavirus lockdown cuts demand by nearly 20%.
    This combination means CO2 emissions from the country’s electricity system have been cut by a third during the coal-free stretch relative to the same period last year, Carbon Brief analysis shows.
    During the record-breaking period, demand has been 18% lower than last year, as businesses around the country are closed due to the coronavirus response.
    Renewables have been the largest source of electricity, supplying 37%, with another 32% from gas and 22% from nuclear. The remaining 9% has been imported from France, Belgium and the Netherlands.
    The figures are in stark contrast to 2012 – the earliest available detailed data – when coal supplied some 43% of the total for Great Britain, another 26% was from gas and just 7% was from renewables.

    Analysis: Great Britain hits coal-free electricity record amid coronavirus lockdown
    https://www.carbonbrief.org/...t-britain-hits-coal-free-electricity-record-amid-coronavirus-lockdown
    KEB
    KEB --- ---
    Jak bude Česko bojovat proti suchu - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...y.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

    Tak to jsem zvědavý
    PER2
    PER2 --- ---
    trosku spamu k tematu :)
    Woodkid - Goliath (Official Video)
    http://www.youtube.com/watch?v=5tEfYvY3bAg

    SLL_QUY
    SLL_QUY --- ---
    Mapa konverzace o klimatu od Facebooku je zajímavý pohled na data o tom, o co se lidé zajímají. Česko v ní ale nehledejte, stejně jako řadu dalších zemí, které mají jazyky pro Facebook obtížně uchopitelné.

    Climate Conversation Map provides insight to help global organizations
    https://tech.fb.com/climate-conversation-map/
    TUHO
    TUHO --- ---
    Yet policymakers and investors have not fully absorbed the ramifications. The COVID-19 pandemic will probably keep demand very low for at least 18 months — the time needed to develop and roll out a vaccine — and most likely several years. That’s too long for the global oil industry as we know it to survive.
    Prior to the pandemic, the oil industry was already on the brink. Although there is plenty of oil left, it is “increasingly expensive to access,” as the Geological Survey of Finland — a Finnish government agency overseeing the EU’s mineral resource modelling — noted in February. Since 2005, when production of conventional crude oil began to plateau, 71 percent of the growth in the global oil supply has come from US shale deposits, which are accessed by hydrofracturing, or fracking. Ramping up that production became so costly that most shale oil companies had negative cash flow. They compensated for it by drawing down debt that was rapidly becoming impossible to repay.

    This is hastening the end of the oil era - The Boston Globe
    https://www.bostonglobe.com/2020/04/24/opinion/this-is-hastening-end-oil-era/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: lidi ktery jsou vysoko v rozhodovacich strukturach civilizace zijou vesmes v tech non-brittle, prijemnejch vlhkejch prostredich. konecne to prichazi i sem, kde civilizace v momentalni inkarnaci zacala. ucme se od ohne :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    After an exceptionally dry April, a forest fire has already had to be put out near the town of Gummersbach this week

    Merkel bemoans lack of rain as Germany fears for its forests
    https://news.trust.org/item/20200425135408-dzhii/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Deník Referendum se opět účastní akce světových médií za klima
    https://denikreferendum.cz/...k/31086-denik-referendum-se-opet-ucastni-akce-svetovych-medii-za-klima
    „Ačkoli bychom mohli být potěšení, že tu máme exkluzivitu, radost z toho nemám. Myslím, že v situaci, kdy se mohou projektu účastnit média jako Al Jazeera, agentury jako Reuters nebo AFP, deníky jako Gazeta Wyborcza, Libération nebo El País, měla by být účast českých médií, která se pokládají za solidní, úplnou samozřejmostí. Klima patří k tématům, v nichž je česká debata zoufale zaostalá. A média, včetně těch lepších, za to nesou bohužel lví díl odpovědnosti,“ komentoval osamocenou účast Deníku Referendum šéfredaktor Jakub Patočka.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam