Hlavní strategická priorita České republiky? Neuschnout
https://denikreferendum.cz/clanek/30016-hlavni-strategicka-priorita-ceske-republiky-neuschnout
Ve zdravé půdě žijí až dvě tuny žížal na hektar a zadržují až 350 litrů vody na metr krychlový. V mrtvé, průmyslové půdě prakticky nejsou skoro žádné! Proto má mrtvá půda jen kolem čtyřiceti litrů vody na metr krychlový.
A také proto je nyní v České republice na devětadevadesát procent zemědělské půdy ohroženo suchem a devadesát procent z ní trpí nějakou formou hmotného poškození. A proto tu také máme masivní, patrně bezprecedentní vodní i větrnou erozi, což zásadně omezuje funkci malého oběhu vody.
Pokračování v průmyslovém zemědělství je tedy plánnárodní zkázy, protože systematicky „vyrábí“ další sucho i monokulturami, odvodněním (melioracemi), malým obsahem organiky v půdě a nevhodnou skladbou pěstovaných rostlin. Proto všechno přicházíme o oba oběhy vody. Stojíme doslova na pokraji národní katastrofy, která může vést k neobyvatelnosti většiny území České republiky.
Není žádný vyšší veřejný zájem než zadržet vodu v krajině nejen proto, abychom měli i dál co jíst a pít, ale abychom se pokusili vrátit malý oběh vody do krajiny a tím začali krajinu chladit. Pokud se tak stane na všech průmyslovým zemědělstvím zničených plochách všech kontinentů, může to vést i k významnému ochlazení globálnímu a určitě to povede k nejlepší možné adaptaci na ohřívání klimatu.
..
Z České republiky musíme udělat „přehradu“ statisíci drobnými opatřeními na zadržení vody s cílem obnovit celou škálu hydrologického režimu krajiny. A to: návratem k přírodě blízkému stavu toků, mokřadů a niv, maximálním zvýšením podílu lesní i mimolesní zeleně, návratem mezí, průlehů a vodních prvků, zpomalením odtoku vody z „meliorací“, zlepšením skladby lesa a zvýšením zádrže vody i v lesích. Zde leží potenciál navýšení vody v krajině o objemu minimálně deseti Orlíků.
Další možnost o objemu zadržení minimálně deseti Orlíků vody v ploše České republiky spočívá v obnově plné porozity a úrodnosti zemědělské půdy. To ale znamená stopku průmyslovému zemědělství.
Náhrada? Zemědělství bez orby, agrolesnictví, hydroponie, aquaponie a další k vodě a krajině šetrné formy biologického, ekologického či permakulturního přístupu, které dokážou zvládnout až pětistupňové oteplení