• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: rika: "díky, no tak autor klidně může napsat reakci na mě :)"
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: ale jo, klidne. snad sem ja nesepsal hatespeech a treba nas to vsechny nekam posune :) dik
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: mam ji to poslat?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: uz sem si rikal, ze se do elaboratu poustet nebudu, nicmene abych nedaval jen minus, tak se dokopu alespon k nazoru. a to i presto, ze JXD nemam v lasce

    je to levicove orientovany hatespeech. levice nenavidi trh, coz je i pochopitelne z pohledu moralky. jen skoda, ze mu nerozumi.

    1) ad hatespeech - celej tenhle odstavec se vozi bezduvodne na jeho emocich, bez respektu jeho vychodisek a nazoru jako rovnocenneho cloveka. Autorka ma asi nejaky osobni nebo emocne nedoreseny vztah s Dolezalem:
    Environmentální žal za Brdy

    nebo

    Sám autor se o vysvětlení své představy poněkud zkratkovitě pokouší na příkladu bytu nad hospodou, kde údajně „efekt blízkého sousedství“ s hospodským provozem vede k levnějšímu nájmu než v bytech ve vyšších patrech. Tato paralela nesedí zejména proto, že zatímco byt nad hospodou má konkrétního nájemníka, který si může slevu na nájemném alespoň teoreticky vyjednat, kompenzace za zničené klima a kolabující ekosystémy mohou vyjednávat pouze občané jako celek.

    on to vi, a take proto priklad uvedl, aby ukazal, ze se sdilenym klimatem se "trh" sam vyrovnat neumi, protoze je ze sve podstaty pokriveny (docasne) neomezenym neohranicenym zdrojem (tedy principem komunismu, jez je kapitalismu dosti vzdaleny)

    2) ad trh
    Umí vůbec Doležal rozlišovat mezi regulacemi a tržním řešením?

    neexistuje v tuhle chvili dokonaly volny trh (zeme je rozdelena na staty, kazdy stat ma zakladni zakony, napr. proti otroctvi a uz to je regulacni ramec). dulezita je mira jeho regulace a ta uzce koreluje s jeho efektivitou/elasticitou. cim vic regulaci zavedeme, tim je logicky elasticita jeho prvku nizsi, reseni a reakce tezkopadnejsi a mene efektivni (=vice penez za mene muziky a to jeste za delsi cas)

    Nutné je proto se především tázat se, jak by podle Jiřího X. Doležala mohl nepokřivený volný trh dosáhnout ochrany klimatu a odolných ekosystémů. Kdo by kupříkladu určoval cenu ekosystémových služeb a kdo by ji firmám účtoval? Jaké technologie by podle Doležala na „skutečně volném trhu“ vyhrály nad škodlivou konkurencí, jestliže by ve jménu minimalizace státního vlivu a regulací byly upozaděny veřejné instituce pečující o zdraví, podporující nezávislou vědu a výzkum či legislativně upravující ochranu přírody a lidských práv? A proč je vlastně tak neochvějná Doležalova víra v racionalitu homo oeconomicus, když i na příkladu Václava Klause či bývalých kolegů z redakce Reflexu vidí limity lidské psychiky a schopnosti zodpovědně a strategicky vyhodnocovat informace?

    nebudu se zbytecne rozepisovat, odpovedi autorce budiz uz existujici struktury v jinych oblastech, jako je ministerstvo dopravy, ministerstvo prace, ministerstvo zdravotnictvi. otazkou je prave mira a komplexita regulace.

    mimochodem, napr. podpora vedy na korporatni urovni je vyrazne efektivnejsi, nez na statni urovni (a nejen korporatni, o tom je cela start-up idea/business). protoze skoly v cr jsou statni, je tezsi se tam ze soukromeho sektory dostat, i kdyz se o to firmy i u nas snazi

    Je snad problém v tom, že tyto nástroje vymýšlí stát, a nikoli samotní aktéři na trhu?

    Ano je, protoze stat konkretnim problemum/specializacim/odvetvim nerozumi, diskuze by tedy mela byt na urovni vsech zainteresovanych stran.

    Opravdu si Doležal myslí, že fosilní korporace, které o změně klimatu věděly již před půl stoletím, do ceny svých komodit dobrovolně zaúčtují cenu zničené planety?

    kdo z korporaci? mimo firmy o tom nikdo nevedel? vsichni jsme obeti konspirace korporaci z jineho sveta? vlady a obcane jsou v tom uplne nevine? (blame the others! :D) tohle je selhani jednotlivcu, autorka si neuvedomuje, ze firmu tvori lide, firma je virtualni uskupeni prace lidi vazanych kontraktem a jejim poslanim je naplnovat potreby trhu, cimz si zajistuje svoji existenci. Pokud obyvatelstvo statu ignoruje ekologicky aspekt, proc by firma mela navysovat svoje naklady na konkurenci, aby naplnila cil, ktery nikdo nevztycil? Jde o moralni apel autorky na obyvatele planety, jejichz nevedomost, kratkozrakost a ziskuchtivost tenhle problem zpusobila, nejde o problem volneho trhu, kapitalismu, nebo obchodu obecne. Jako reseni me napada zakazat porody, nebo unifikovat lidske jednotlivce. Idealne s moralnim kompasem 2.0 hned po narozeni.

    3) dalsi nazory
    V tom případě by mu nemělo vadit, když ekologičtí aktivisté požadují konec konkrétních firem, komodit či provozů. Jakkoli to může vypadat fanaticky a radikálně, v tuto chvíli již jde o nutnost danou selháním tržního řešení.

    opravdu? nutnost danou cim? nejhorsim scenarem IPCC? jejim nazorem? nebo rebelii proti panu dolezalovi?

    4) reseni autorky
    Spíše než vzývání ideálního trhu může být cestou ze začarovaného kruhu radikální forma demokracie, v níž se budou držitelé ekonomické a politické moci mnohem více zodpovídat lidem.

    Tady by me zajmalo, co tim autorka konkretneji mysli. Nicmene je fajn se zamyslet nad tim, co "mnohem vice zodpovidat" znamena. To totiz neni nove tema prichazejici s ekologii, ale resi se uz relativne dlouho.

    Proc je tu poslanecka imunita? Budou poslanci schopny a ochotny neco prosadit, pokud jim cokoliv muze podriznout zidli? Jak moc dlouhodobe budou premejslet, pokud se jejich zivotnost muze radikalne snizit ze dne na den? V korporaci to funguje tak, ze cim exponovanejsi manazer, tim mene (dulezitych a uz vubec ne radikalnich) rozhodnuti dela - aby zustal co nejdyl...

    ...
    Abych jenom nekafral. Spis me napada protinavrh k autorce - dlouhodoba motivacni odmena pro politiky, pokud NECEHO dosahnou v horizontu 4-8-16... let.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Jiří X. Doležal chce zachránit klima idealizovaným kapitalismem – A2larm
    https://a2larm.cz/2020/06/jiri-x-dolezal-chce-zachranit-klima-idealizovanym-kapitalismem/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    geothermal area mapping

    Video – Geothermal Play Area Mapping, a U.S. case study | Think GeoEnergy - Geothermal Energy News
    https://www.thinkgeoenergy.com/video-geothermal-play-area-mapping-a-u-s-case-study/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    carbfix uz tu asi parkrat byl, nicmene kdyby nekdo chtel webinar

    Webinar - Capturing and turning CO2 to stone, the story of Carbfix in Iceland | Think GeoEnergy - Geothermal Energy News
    https://www.thinkgeoenergy.com/...apturing-and-turning-co2-to-stone-the-story-of-carbfix-in-iceland/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    snad se vetsina chyti. jeste by to chtelo naly carbon cowboys na miste

    Etiopie plánuje do čtyř let vysázet 20 miliard stromů - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/etiopie-planuje-do-ctyr-let-vysazet-20-miliard-stromu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LINKOS: no asi jsem operoval s těmi dosavadními odhady. Každopádně, jsou období kdy nefouká, takže to úložiště potřebuješ tak jako tak...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘For climate protesters, we are like filth’: the German village where coal is still king | World news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...ractive/2020/jun/01/climate-protesters-german-village-coal-still-king

    Germany pledged last year to end all coal mining by 2038 in line with its EU and global climate obligations. This has deepened existing political tensions in its coal-dependent regions.

    In Lusatia, it has placed climate activists on a collision course with local politicians, the coal companies and the communities whose incomes depend on coal.

    “Coal is a very emotive topic here,” says Adrian Rinnert from the local NGO Strukturwandel Jetzt, which has opposed the expansion of these mines for nearly a decade.

    The big problem, he thinks, is the lack of alternative economic opportunities. Although tens of thousands of mining jobs have been cut since the 1990s, most available employment in the region is still tied to coal.

    Mainstream German parties still champion the industry, and as in other parts of Europe, the impact of green policies on traditional or left-behind communities has become a convenient agenda for populists and far-right politicians to latch on to.

    “When people here discuss whether environmental protection or jobs are more important, it’s always the jobs that win,” Rinnert says.

    Coronavirus brought the coal plant sit-ins and the conflicts to a temporary halt in March, but the battle is resuming as Germany gets back to business.

    ...

    Belgium, Austria and Sweden are already coal-free. The UK, Ireland, France, Portugal, Italy and Slovakia will all exit coal before 2025. Spain produced 70% less coal-powered energy in 2019 and is predicted to achieve full closure by 2027. But Germany wants to keep production going well into the 2030s and some mines are expanding. Witt cites the new Datteln IV coal plant that Germany will add to the grid this summer, a move protesters call “climate policy madness”.

    The coal lobby, and many politicians, argue that Germany still needs lignite because it is already committed to shuttering nuclear power plants by 2022. And renewables are being built at a pace too slow to meet the country’s current energy needs.

    ...

    Away from the eastern German coalfields, the climate crisis has mobilised public consciousness across Europe, uniting anti-coal campaigners with Greta Thunberg’s Fridays for Future school movement.

    In Brussels, the European commission president, Ursula von der Leyen, a former German defence minister and ally of Angela Merkel, is pushing the so-called EU green deal under which the 27-nation bloc would become carbon neutral by 2050.

    Poland is the only EU country that has refused to sign up to that goal, and its rejection is driven by coal. Lusatia runs along the German/Polish border. It is hard to find anyone on either side who does not reject the need for a fast exit from fossil fuels.

    Miners feel unjustly scapegoated. “For climate protesters we are like filth and to be blamed for climate change. It feels unfair,” says Ortmann. “If we could, we would earn our money in another way. But moral lectures don’t really help when people’s livelihoods are at stake.”

    The far-right Alternative für Deutschland (AfD) party disputes climate science, but in Lusatia has matched its campaigning to the sentiments of people such as Ortmann, focusing (with strong echoes of the “gilets jaunes” demands in France) on the individual’s right to drive their own car and the unfairness of fuel taxes.

    Toni Schneider, an AfD politician in the Lusatian town of Hoyerswerda, claims the coal protest movement is not organised by local activists, but by people from “big cities”. “I have seen how they arrive here by train. From how they act it seems like these protesters come on a fun weekend trip and not a serious demonstration.”

    This culture war framing – rust-belt people being lectured to by outsiders and metropolitans – helps the AfD to manipulate local emotion and discredit local protesters, according to Rinnert. “The populists know how to address people’s feelings, which is why the AfD has such a large supporter base here in the Lusatia region.”
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    What it will take to save corals
    Researchers are investigating last-resort conservation measures to help corals to adapt to hotter, more acidic oceans caused by climate change. For example, scientists in the Florida Keys are trying to maintain the reef system by hand-rearing coral samples that have survived the pollution and rising temperatures naturally. Expanding marine protected areas can help to buy time for these ‘underwater forests’ — and the wildlife and livelihoods that depend on them. But scientists emphasize that these innovations will not be enough unless global leaders support them with urgent action to slow the rate of global warming.

    https://www.nationalgeographic.com/...ientists-work-to-save-coral-reefs-climate-change-marine-parks/
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCHAOS: potenciál není nějak zavratny... https://csve.cz/clanky/potencial-vetrne-energie-cr/495
    Vítr je schopen v ČR pokrýt třetinu spotřeby... Nevím jak tobě, ale mě to přijde jako docela dost
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEB: no já tu postnul několik příspěvků, nebudu se opakovat, protože tenhle klub není jen o tom, spíš bychom mohli pokračovat zde: [ ENERGIE - ALTERNATIVNÍ ZDROJE - BUDOUCÍ ZDROJE ENERGIE ]

    V zásadě konkrétní technologii si v současnosti fakt neumím představit.. je jasné, že baterie na to stačit nebudou - ty max. tak na nějaké vykrývání špiček, ale ne na dlouhodobou akumulaci.

    Mám určitou představu kde - v některé z obřích kam po vytěženém hnědém uhlí v Čechách, protože podle všeho to bude obří projekt a aspoň část úložiště by zřejmě bylo vhodné centralizovat a oblast připojená na existující rozvodné sítě a současně třeba i se zakončením teplovodů z uhelných elektráren se mi na to jeví vhodná (třeba palivové články budou určitě generovat nějaké odpadnín teplo).

    A mám určitou představu kolik - stát by měl podle mě do úložiště investovat aspoň tolik, kolik chce investovat do nového primárního jaderného zdroje. Ostatně, vzhledem k výkyvům mezi létem a zimou by takové úložiště užila klidně i ta jaderná elektrárna - protože prostě v zimě je topná sezóna a málo energie z FV a když se budem chtít zbavit uhlí a nebudem ho chtít nahradit jednoduše ruským plynem, tak se to tak jako tak někde bude muset v létě střádat a v zimě použít...

    Decentralizovaná úložiště na úrovni třeba okresů by jistě taky byla fajn, já sám měl desítky let spousty nápadů, jak by šlo udělat "chytrou síť" ještě předtím, než se o tom začalo mluvit veřejně.. ale prostě rozvodná síť je v současnosti centralizovaná a nepůjde jí decentralizovat ze dne na den, a centralizované úložiště když bude přímo v místě, kde by se technologie vyráběla, by šetřila např. náklady na přepravu (ať už se bude přepravovat cokoliv - třeba tlakové láhve nan vodík). Decentralizovaně lze energii ukládat např. do elektromobilů v režimu levného dobíjení (tedy, ty např. budou vyčkávat v režimu částečně dobité baterie na přebytky v síti a nebudou se snažit dobít co nejrychlei...). Ale centralizované úložiště by muselo vysloveně nahradit výkon odstavených uhelných bloků, tedy řádově stovky MW. A mít kapacitu na úrovni terawatthodiny....
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    U.S. startup raises seed funds for ultra-deep geothermal wave drilling technology | Think GeoEnergy - Geothermal Energy News
    https://www.thinkgeoenergy.com/...ses-seed-funds-for-ultra-deep-geothermal-wave-drilling-technology/

    The company is working toward accessing depths of 10-20 km, which would dramatically open the opportunity for this clean, carbon-free and power-dense energy source.
    KEB
    KEB --- ---
    XCHAOS: tudíž zní otázka jak akumulovat? Přečerpávací elektrárna je drahá a nemáme je moc kde stavět. Baterky se na to moc nehodí drahé. Vodík je v plenkách a syngas taky tudíž jsme pořád u ceny. Vahadlove systémy vypadají dobře, ale není to vyzkoušené stlačený vzduch se zkouší.

    Mně se pořád jako nejschůdnější jeví fotovoltaika. Prostě naprat panely úplně všude a přebytkem dělat vodík pro Němce :-D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ministerstva dostanou o 3 miliardy více na vodohospodářské projekty - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/...tvi/zpravy/ministerstva-dostanou-o-3-miliardy-vice-na-vodohospodarske-projekty
    DRSH
    DRSH --- ---
    V Beskydech jsou tůně proti suchu. Unikátní experiment má udržet vodu v krajině | Zlín
    https://zlin.rozhlas.cz/...sou-tune-proti-suchu-unikatni-experiment-ma-udrzet-vodu-v-krajine-8221287
    DRSH
    DRSH --- ---
    Do české krajiny se vracejí tůně, které dokáží zadržet vodu i v době sucha | České Budějovice
    https://budejovice.rozhlas.cz/...ny-se-vraceji-tune-ktere-dokazi-zadrzet-vodu-i-v-dobe-sucha-8221338
    DRSH
    DRSH --- ---
    Voda. Sucho už nastalo, co bude dál? | Vltava
    https://vltava.rozhlas.cz/voda-sucho-uz-nastalo-co-bude-dal-8218644
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: v ČR není potenciál větru nijak závratný. Nejsme Německo, nejsme nížina, která se táhne v jednom kuse od moře... v Krušných horách už nějaké větrné elektrárny stojí a i když by šlo přijdat možná pár kousků, v zimě to prostě nestačí.

    U nás by byla řešením akumulace letní produkce fotovoltaiky.

    YMLADRIS: ... a ta akumulace mi pořád přijde schůdnější, než něco tahat z Maroka, sorry (ostatně, kdybychom dokázali akumulovat, můžeme akumulovat i německé přebytky, když hodně zafouká, které nám budou navíc posílat skoro zadarmo, protože nebudou vědět, co s nima...)
    OT_
    OT_ --- ---
    Jedinečný experiment z Beskyd ukázal, jak v lese efektivně zadržet vodu - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...?fbclid=IwAR3_nN6JsGDvao7CYiAQKrjtF-_q6BqBBMiPucGvl3SYmrOshV0OSqDNxwM

    Na Velkém Javorníku těžká technika narušila nepoužívanou přibližovací linku na stahování dřeva. Odtékala po ní při každém dešti voda do nedalekého potoka. Podobných cest jsou v Česku tisíce. Nyní už díky tůním voda zůstane v lese.

    Článek
    Na nepoužívané sedmdesát metrů dlouhé přibližovací lince na severním svahu Velkého Javorníku bylo nyní vyhloubeno 28 tůní. Každá má rozměr 3×4 metry a hloubku od 0,1 do 0,6 metru.

    „Přepážky mezi jednotlivými tůněmi byly zhutněny a přebytečná voda má nyní možnost odtéci pomalu do lesa. V tůních bylo zadrženo přibližně 150 000 litrů vody. Lesy jsou tak ochráněny před erozí, rychlým odtokem vody a nadměrným vysoušením. To pomůže jejich rychlejší obnově, útočiště tu najdou vzácní obojživelníci,“ informuje Agentura ochrany přírody a krajiny.

    „V našem zájmu není rušit všechny přibližovací linky. Vybíráme pouze ty, které dlouhodobě nebudeme využívat. Potřebujeme zadržet dešťovou vodu v lese a toto opatření nám částečně může pomoci. Zhutněné přibližovací linky fungují jako drenáže, dokonale vysušují krajinu a les a opatření tohoto charakteru by vysušování měla zabránit,“ dodali lesníci.


    Ondřej Brož, který opatření uvedl v život, říká: „Les ze mě udělal člověka s velkým srdcem. Nyní, když to nejvíc potřebuje, mu chci vrátit to, co jsme mu jako lidé vzali, vodu.“

    „Bez vůle řešit problémy spojené se suchem by se tento unikátní počin nepodařilo uvést do praxe,“ podotknul Miroslav Kubín z beskydské Agentury ochrany přírody a krajiny. „Protože Biskupství ostravsko–opavské (jemuž lesy patří – pozn. red.) již v minulých letech hledalo i další efektivní možnosti, jak ve vyprahlých holinách, které byly znovu osázeny stromy, vodu co nejdéle udržet, bude již letos vybudováno dalších zhruba sedmdesát tůní a zasakovacích pásů.“

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam