• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    DRSH
    DRSH --- ---
    Hollan: Zachytávat dešťovou vodu je rozumné, dobře se s ní pere a ředí víno, i dům je třeba zalévat | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...vat-destovou-vodu-je-rozumne-dobre-se-s-ni-pere-a-redi-vino-i-dum-8234109
    DRSH
    DRSH --- ---
    Až naprší, uschne. Po pár týdnech dešťů pětileté sucho nezmizí, přišel ale správný čas s ním bojovat | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/...ne-po-par-tydnech-destu-petilete-sucho-nezmizi-prisel-ale-spravny-8234337
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: mi jdou slzy do oci, smi se to?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Přírodovědec Hruška: Za sucho nemůže nedostatek deště, příčiny i řešení jsou jinde, vláda i média lidi děsí | Reflex.cz
    https://www.reflex.cz/...e-nedostatek-deste-priciny-i-reseni-jsou-jinde-vlada-i-media-lidi-desi.html
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    As we plot our political, design, and cultural interventions in response to climate crisis and global pandemics, we should always ask: For what Earth do we design? Tomorrow we’ll talk on this with Lukáš Likavčan — a researcher and theorist, writing on philosophy of technology, political ecology and visual cultures. He teaches at Center for Audiovisual Studies FAMU in Prague, and at The Terraforming programme at Strelka Institute for Media Architecture and Design in Moscow.

    Follow the link:
    Introduction to Comparative Planetology. Lecture by Lukáš Likavčan
    http://www.youtube.com/watch?v=IyQfqZuV83I
    MATT
    MATT --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    Vznikla "stinova uhelna komise"


    Česká vláda se v roce 2019 konečně odhodlala k ustavení tzv. „uhelné komise“, která má určit harmonogram konce uhelné energetiky v Česku.
    Místo slíbené komise složené především z odborníků z různých oborů, vznikla ale komise tvořená hlavně politiky a zástupci různých silných zájmových skupin. Většina z nich není rychlému konci uhlí nakloněna. Někteří členové mají dokonce osobní finanční zájem na co nejdelším udržení uhelného průmyslu.
    První měsíce (ne)fungování uhelné komise pak potvrdily obavy z její nedostatečnosti.
    V reakci na to se zformovala stínová uhelná komise složená z nezávislých odbornic a odborníků a lidí zasažených dopady těžby uhlí a změny klimatu.
    Naším cílem je vyrovnávat nevyváženost vládního orgánu a být jí oporou v tom, v čem selhává:
    Budeme platformou pro opomíjená témata a pohledy.
    Budeme vytvářet otevřený prostor pro diskuzi o transformaci nutné ke zvládnutí krize.
    Budeme komentovat průběžné výstupy vládní komise i její finální doporučení.
    Zapojte se i vy do diskuze o budoucnosti české energetiky, krajiny a společnosti!
    Více v manifestu stínové uhelné komise.

    Stínová uhelná komise
    https://uhelnakomise.cz
    TUHO
    TUHO --- ---
    Alexander Ač
    Niekomu bolo 38 °C za polárnym kruhom málo. Čo tak 45 °C?

    TUHO
    TUHO --- ---
    Europe does not need new gas infrastructure to safeguard security of supply, according to a new study by industry consultants Artelys, which warns that there is a risk of €29 billion being wasted on 32 mostly “unnecessary” gas projects.
    The European Parliament’s industry committee will vote on Wednesday (22 January) to reject or approve a proposed list of energy projects eligible to receive EU funding.

    Billions to be wasted on ‘unnecessary’ gas projects, study says – EURACTIV.com
    https://www.euractiv.com/...nergy/news/billions-to-be-wasted-on-unnecessary-gas-projects-study-says/
    TUHO
    TUHO --- ---
    V zari vyjde cesky preklad "Neobyvatelne Zeme" od Davida Wallace-Wellse

    Neobyvatelná Země - Život po oteplení – Nakladatelství Host
    https://www.hostbrno.cz/neobyvatelna-zeme/

    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PAD: mne eon vcera poslal liebesbrief kde mi oznamuje ze od 1.8.2020 mi zvysuju cenu cca o 10%, takze ono to zacne zachvilu davat zmysel aj grid-tie
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    KEB: větrák co dáš na zahradu bude mít CF ještě nižší než FVE a výkon 200W :D
    PAD
    PAD --- ---
    PAD: jeste k tem ostrovnim systemum - smysl mi to dava samozrejme offgrid a/nebo kdyz chces poslat CEZ do prdele:)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DZODZO: panely (o té standardní velikosti 1,7m2) nikdy nebudou mít 2000Wp :D teď se dají komerčně sehnat 380Wp/2m2. Nevím teď kolik je ten hraniční limit pro trojvrstvé (kolem 45% myslím), takže 900Wp/2m2
    PAD
    PAD --- ---
    TADEAS: Ja si to jen tak pronasobil v hlave - bez dotaci stoji 4.13kWp FVE asi 175kkc. Tato elektrarna by mi dala v prumeru ~4kWh za den listopad - unor (spise vice, https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP ). Takze kdybych vzal ten nejnepriznivejsi pripad lednovych mrazu, kdy (v mem pripade) je treba dodat asi 32kWh (do topne tyce v aku nadrzi), tak bych proste potreboval tech elektraren 8, coz je cca 54k EUR. Tohle je ten nejblbejsi pripad, u ktereho jsem skoncil s premyslenim, protoze

    a) kdybych to uvazoval realneji, tak nebudu palit elektrinu primo, ale v nejakem cerpadle, ktere by tu spotrebu snizilo na rekneme 30%
    b) ekonomika by u FVE vychazela lepe, protoze ty prebytky v obdobi brezen-rijen bych mohl zuzitkovat

    Musim ale rict, ze ani s FVE ani s tepelnym cerpadlem nemam primou zkusenost - nejdrive jsem to porovnaval s tim, co pouzivam (drevo) a tam ta ekonomika je jeste uplne nekde jinde.

    Ja to nehejtuju, me se to libi, jenom si myslim, ze v porovnani s jinymi technologiemi to nedava smysl a bez dotaci uz vubec ne. A nejsem si jisty, ze ty ostrovni systemy davaji celkove moc smysl. Myslim, ze prave na to sezonni ukladani bude davat vetsi smysl to trochu centralizovat (treba pro kazdou vesnici nebo region), kde by se prave ukladaly prebytky z FVE.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Siemens Gamesa 14 MW Turbine to Make European Debut Offshore UK

    Siemens Gamesa has signed a preferred supplier agreement with innogy to deliver 100 of its new SG 14-222 DD turbines for the Sofia offshore wind project in the UK.
    The Sofia project will, therefore, be the first European project to install the 14 MW model that will be market-ready by 2024, on time for installation at the site 195km from the UK coast on Dogger Bank.
    Construction of the wind farm is due to begin onshore at its Teesside converter station site in early 2021, with offshore construction expected to kick off in 2023.
    “The selection of these state-of-the-art offshore wind turbines for Sofia, our largest offshore wind development project, reflects our ambition to strive for continuous innovation,” said Sven Utermöhlen, Senior Vice President Renewables Operations Offshore at innogy.
    “Siemens Gamesa’s towering 14 MW machine is a perfect match for our flagship Sofia project, together cementing offshore wind‘s central role in the world’s clean energy future. This turbine embodies the impressive technology we need to build our ground-breaking project, that is further from shore and more technically challenging than any of its predecessors.”

    Siemens Gamesa 14 MW Turbine to Make European Debut Offshore UK | Offshore Wind
    https://www.offshorewind.biz/.../22/siemens-gamesa-14-mw-turbine-to-make-european-debut-offshore-uk/
    KEB
    KEB --- ---
    DZODZO: a co koupit větrák? Na doplnění by stačil malý scény šly taky dolů. Nebylo by to řešení? Ten totiž může tocit v i noci :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Ja by som si vedel predstavit 10x silnejsiu fve, ktora by moje energeticke potreby pokryla aj v zime, ale nemam tolko strechy, musim pockat kym budu povedzme 2000Wp panely, potom to bude fyzicky mozne a mozem ist komplet offgrid aj bez vacsieho uloziska
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PAD: s fve co by vytapela sousedy za tu cenu - urcite? odmyslim, ze krome toho vodiku je to centrala pro rizeny vetrani a zaroven dohrev vody a 25kWh bateriovy uloziste. kolik teda bude generovat v zime ta fve za tuhle cenu? a bude to stacit na tu energetickou/topnou spotrebu? podle me teda ne.

    ano, ohledne omezeni sklenikovych plynu lze postupovat jak rikas a objekty co pouzivaj zarizeni tohoto typu takove jiste budou. jo, muze byt, ze ekonomika techle ostrovnich systemu nebude zavratna ani do budoucna, to neumim odhadnout. ale jakejkoliv obnovitelnej zdroj bud vyresi tu intermitenci ukladanim, anebo sezonnim importem ulozenyho (paliva). takze pak jde o to, kdo a kde nese naklady na tu infrastrukturu a v jakym meritku je budovana.

    materialova narocnost tech budovanejch infrastruktur je samozrejme otazkou, zariven ale materialy maj tu povahu, ze cirkulujou, zatimco energii potrebnou k jejich prepracovavani musime brat primo z toho slunecniho kanalu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam