YMLADRIS: „Představa, že můžete lidi seznámit s komplikovaným odborným tvrzením a přidat varování, aby naprosto změnili své životy, a lidé to bez váhání přijmou, je asi chybná.“
Nj, tesat do kamene. Nicméně, s tím životním stylem je to dvojsečné tvrzení: samotná spotřeba domácností dělá jen asi 20%, sice ne všechny emise jsou z energetiky, ale prostě je to taková nejasná šedá zóna: doma můžeme v zimě mrznout a sprchovat se studenou vodou, jistě, ale fakticky to nebude mít takový vliv, jaký očekáváme (ani kdyby to dělali všichni). Naproti tomu ani miliardáři se svými soukromými tryskáči, ačkoliv v přepočtu na osobu jsou to klimatičtí hulváti, i kdyby toho všichni přes noc nechali, budou mít celkový dopad mizivý...
Ta změna životního stylu se často týká věcí, které ani lidi ovlivnit nemůžou a v zásadě konzumují řešení, které je jim předkládáno, protože jiné ani neexistuje. To je teda část problému. Druhá část problému je, že lidi prostě instinktivně musej tušit, že že auta jsou součástí problému: ať už se chytnou v dopravní zácpě na dálnici, nebo řeší, kolik utratili za pohonné hmoty a servis... nemluvě o tom, jak velká část ekonomiky se vůbec zabývá výrobou aut a jejich součástek. Prostá středoškolská fyzika říká, že sprchovat se vodou (neohřátou solárními panely či odpadním teplem :-) je sice lehký hřích, ale vyvézt dvoutunové auto na kopec a pak z toho kopce sjíždět bez rekuperace je přímo smrtelný hřích. Člověka co přemýšlí vyděsí i nízká účinnost spalovacích motorů, všechno teplo z chladičů... což člověk vysloveně cítí, když prochází v létě kolem nějaké dopravní zácpy a fouká to z chladičů...
Ta změna životního stylu se netýká až tak toho, jak by lidi fungovali doma (jídlo, teplo, voda....) ale spíš všeho okolo - jak se k nimi dostane nákup, jak se přemístí z práce domů nebo na dovolenou... není to TAK drastická změna životního stylu.
(a nebo jsou tady ještě radikálně-neradkální řešení typu "pojďme zrušit nebo výrazně omezit veřejné osvětlení - úspora by to byla masivní, lidi by i v noci líp spali a byli psychicky vyrovnanější... ale v podstatě se nějak nehodí do celkového vyprávění žádné ze zúčastněných stran... prostě jsou určitá tabu, o kterých se nemluví)