• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: mozna z pohledu celkovych cisel, nicmene relativni narusty jsou nejvetsi v oblasti te obnovitelne. nejde cekat ze na zacatku transformace budes mit pomer opacnej.

    zaroven je tu nejvetsi tlak verejnosti na ekologicky zmeny a jejich prosazeni politiky za celou historii lidstva. podobnej, i kdyz mensi a spis mozna jen hlavne v US byl naposled v 2007 tesne pred ekonomickou krizi, pak bylo vse zapomenuto. ted tu mas koronavirus a usili pokracuje, tzn. ten problem uz je pro vsechny tak aktualni a akutni, ze uz ho lidstvo neopusti..

    ja nerikam, ze neni potreba uz nic delat. naopak, pokud budeme delat spravny kroky (k tomu abysme zaprahli celej trh skrze zakonny ramce/carbon taxy/subvence), tak tu transformaci muzeme jeste urychlit

    ale rozhodne to nebude skrze zmenu moralnich hodnot lidstva, nebo bedovanim, ze ne vsichni delaj maximum pro klima ve sven volnem case. tohle je systemova transformace a k tomu je proste potreba dat trhu, ktery tvori vetsinu naseho socialniho systemu maximum nastroju aby sel spravnym smerem, ale take maximum prostoru, aby ho zbytecne nic nebrzdilo.

    napr. zminovana carbon tax, jednoducha, ucel plnici, svet transformujici (pokud nebude definovana jako od schillerove pro pivo)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: dobre, jsi optimista, proste tvrdis, ze procesy ke (globalni) carbon tax ve vysi odpovidajici tomu, aby doslo k tomu, ze se uprednostni investice do klima nedestabilizujici energetiky probihaj, neni to pro tebe tema. ve skutecnosti je to proste to ustredni tema, to co rikas je samozrejmej dusledek, ale poslednich 20 let se tohle furt resi dokola a skutecne funkcnim smerem se to nepohlo. ... ano, obnovitelna energetika se rozviji, ale nemene se rozviji ta neobnovitelna a investuje/dotuje se do ni daleko vic.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: vsichni jdou tam, kde jsou penize :) firmy je samozrejme neprosadi, stat je ten co nakopava.

    vypujcim si slova Radime Tolasze, problem dekarbonizace je totoznej s problemem napr. odsireni, kterym uz jsme si prosli. proste kdyz neco skodi, musi se zacit regulovat.

    nemeli bychom se ke klimatu chovat jako k uplne novymu neresitelnymu problemu, je to jen dalsi v rade, ktery lidstvo musi vyresit. jedinej rozdil je, ze tebtokrat je globalni. a krom ozonovy diry jsme moc takovych nemeli...
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: no jsem to rychle projizdel a nenasel specificky odhad antropogennich emisi pro rok 2020. nicmene ani jsem tam nenasel nic, co by to vylucovalo. to, ze rok 2020 bude tim, kdy bude peak v antropogennich emisi nicmene neznamena, ze se nebude dal oteplovat, oteplovani bude pokracovat jeste desitky let urcite (stale budem pumpovat do atmosfery desitky gigatun sklenikovych plynu)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: us i eu se o carbon taxe bavi, kanada ji ma. cinu asi nema smysl rozepisovat, ale stejnou diskuzi sme tu prochazeli pred rokem...

    pokud dosahnes tema taxama a subvencema zlevneni technilogii natolik, ze zacnou bejt vyhodnejsi nez ostatni (ano chce to cas a ano vim ze ho podle tebe nemame), podari se ti prorazit i do africkejch diktatur... rok se s rokem sesel a podivej se na solarni trh, cina ma nejvetsi vyrobu ze solaru na svete

    jestli chces slyset jedno primocary reseni, abys mi tu moh oponovat, tak neexistuje... ale timhle uz sme si tu fakt nekolikrat prosli, ma smysl se do toho poustet znovu?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: nevidim způsob jak donutit firmy, tj prosadit ty taxes. firmy nemají čas se vysmrkat, politici nemají čas se vysmrkat...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: takze US, cina, EU zavadej relevantni carbon tax? kdo je k tomu donuti?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: rad se budu mylit, ale co treba tohle TADEAS to na peak nevypada ne? ... i kdyz tam resej spis warming/cooling nez primo emise C
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: :) tak jeste jednou... carbon tax, subvence (elektromobilita, green technologie)

    lide sami pujdou za levnejsim/vyhodnejsim, netreba reedukovat lidstvo o moralnich hodnotach, coz verim, ze si vsichni odsouhlasime je cesta ideologicka, ne realisticka
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: kdo je k tomu donuti?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: dekarbonizaci, ekohospodarstvi, udrzitelnost planety, whatever. proste se tim musi zabejvat firmy a ta prace bejt placena, ne ze to nekdy bude pytlikovat po vecerech, jako hobby, apod. proste je potreba zaprahnout veskerej trh, aby byl v souladu s klimatickymi cili...

    pak nevadi, ze lidi nemaj cas se vysmrkat, protoze budou 8 hod denne v praci makat v souladu s tim, ze svet bude udrzitelnej.

    ty moralni hodnoty, kterymi se casto levice ohani, ze zachrani svet se proste musi pretavit do financnich ukazatelu a nastroju, jako je carbon tax apod.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: "nasmerovat praci lidstva na tohle usili" ktery usili myslis?
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Tak nerad bych se mylil, muze prijit slusny postkrizovy rebound... Ale vzhledem k tomu, ze nez se najde vakcina, nez se nascaluje v potrebnym mnozstvi tak to bude cela rada ekonomickejch trablu a omezeni. Skutecna ekonomicka krize je zrejme teprve pred nama, az podniky vycerpaj svoje zasoby, zacnou padat, zacne se kumulovat druhotna platebni neschpnost etc. A podpurny programy budou ve velky casti sveta navazany na lowcarbon ekonomiku. Takze ja kdybych si mel vsadit, tak bych rekl, ze rok 2019 bude ten s nejvyssimi antropogennimi emisemi.

    Total global greenhouse gas emissions were estimated to peak around 2030, according to the Intergovernmental Panel on Climate Change’s most aggressive current policy estimates.
    However, research from the IEA published in early February found global energy-related carbon emissions had already started to flatten, potentially leading to a peak in global greenhouse gas emissions a decade early.
    The IEA’s Executive Director Fatih Birol has since argued that progress made in transitioning the energy production mix could mark 2019 through to 2020 as the definitive year for peak energy-related carbon emissions.
    “A significant effort will be needed to ensure that global greenhouse gas emissions don’t just peak but decline rapidly in order to meet climate ambitions,” analysts at Goldman Sachs said.


    https://www.cnbc.com/...20/the-coronavirus-crisis-means-we-may-have-already-reached-peak-carbon.html
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: naprostej souhlas. a proto je potreba nasmerovat praci lidstva na tohle usili a ne se zabejvat nakou virtualni zmenou podle moralnich idealu.

    ten focus je pak daleko lehci drivovat, pres carbon taxy, nebo subvence do smysluplnejch/dlouhodobe ovoce prinasejicich reseni.

    lidstvo se pak samoorganizuje a bude vzdycky inklinovat k tem levnejsim (cimz myslim i subvencovany, nebo carbon taxou nezasazeny) resenim
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: Tak to slyším prvně, bezva
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Tak antropogenni emise velmi pravdepodobne peaknou letos. Je cela rada indikatoru, ze dale neporostou. Prichazejici covidova krize s nama nejakou dobu bude a vsechny vyznamny hraci krome USA imho pujdou postcovid recovery smerem k lowcarbon ekonomice. A Trump velmi pravdepodobne prohraje pristi volby a podle vseho dojde k dost razatntimu obratu i v USA.
    Otazka ovsem stale je, jak rychle potom budou klesat, protoze ty mitigacni krivky smerem k 2 stupnum jsou dost sileny. A problem taky je, ze peak nasich emisi antrropogennich emisi, ze dal neporoste koncentrace sklenikovych plynu v atmosfere kvuli uz probihajicim zpetnejm vazbam zemskyho systemu.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    GOJATLA: organize social change je pro mě podobně neuchopitelný jako organizovat dekarbonizaci. nevím jak by se to dalo udělat. lidi nemají čas se ani vysmrkat natožpak měnit svoje životy

    jinak obecně jako jo, no
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GOJATLA: ad 'you need to change your definition of “safe”' -- tohle je hrozne zavadejici. samozrejme, ze penize, bohatstvi, tj. vlastnictvi nebo pravo na uzivani civilizacnich infrastruktur nas chrani, poskytuje urcity zazemi pro urcitou kvalitu zivota. ta definice 'bezpeci' je dobrej smer, ale jen jako skupinovej/spolecenskej proces - my se musime vzajemne presvedcit o tom, ze veci, ktery delame, absolutne nejsou bezpecny a to bezpeci nam neposkytujou do budoucna. v jadru to zas rozezniva tema ty kratkodobosti/dlouhodobosti, tzn. nejsme schopny uprednostnit drazsi (infrastrukturne, investicne) reseni, oproti kratkodobe vyhodnymu, ale dlouhodobe nebezpecnymu. nicmene, ten cas na to tohle resit uz je pryc, ted se to uz vic preklenuje do toho, ze lze sledovat ty dopady tech rozhodnuti, ktery byly ucineny uz s vedomim toho, ze to bezpecny a dlouhodobe vyhodny neni. i se vsema investicema to podle me stejne nebude o mnoho rychlejsi nez co predpovida randers na zaklade socioekonomickejch indikatoru, tzn. zhruba za 10-15 let emise peaknou a zacnou klesat, ale ne na zaklade nejaky nasi extra snahy, ale na zaklade socioekonomicky, investicni dynamiky. to neni zadnej uspech, je to prohra, je to strasne pozde a je to teritorium okolo tech 3 stupnu. jenze pro decision makery vysoko v civilizacni komfortni zone je to porad tolerovatelny riziko, asi, a asi nevidi/me jinou cestu, protoze uprit lidem tu kratkodobou vyhodnost/komfort neni mozny planovane/rizene, ale pouze v dusledku skutecnyho dosazeni limitu.
    PAD
    PAD --- ---
    500 MWp v agrofotovoltaice: Díky nové technologii budou moci zemědělci na svých polích sklízet solární zisky — Solární Novinky
    https://www.solarninovinky.cz/...nologii-budou-moci-zemedelci-na-svych-polich-sklizet-solarni-zisky/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Where can you be safe in this world? Maybe we're asking the wrong question | Jane Rawson | Australia news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...re-can-you-be-safe-in-this-world-maybe-were-asking-the-wrong-question

    Since Greta Thunberg started making headlines, since the IPCC declared we have only 12 years left to get our act together, since the UN’s biodiversity body warned last year of imminent ecosystem collapse, people of run-of-the-mill, middle-class privilege, friends and relatives of mine, have been quietly approaching me, asking, “Where will I be safe? How can I keep my children safe?”

    When my co-author and I wrote our handbook, we tried to answer this question. The answer was: nowhere. There is no where that will make you safe, there is only a when: when you become rich enough to build your children a bunker village with its own food and water and oxygen; even less probably when we decide to redistribute society’s benefits so that being rich is not a pre-condition for being safe.

    Until either of those whens happen, we suggested, you need to change your definition of “safe”. Stop looking for places to hide and barriers to put up. Build stronger relationships with the people around you so you will be there for one another when difficulties arise. Invest less of your time accruing material goods (like personal water filters) that you could lose in a fire or flood, and more of your time organising for social change. Stay light on your feet, valuing people and experiences more than you value property, and look for a life where those things are nurturing and exciting.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nejvyšší teplota na světě od roku 1913? V USA naměřili 54,4 stupně Celsia, rekord čeká na potvrzení | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/...echnologie/priroda/pocasi-teplotni-rekord-usa-death-valley_2008171747_ada
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam