• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    pruzkum obyvatelstva

    Majority say they'll pay for climate action, if the plan's right - Futurity
    https://www.futurity.org/climate-policy-climate-change-money-2445382/

    Across the four countries, 58% of respondents preferred the constant-cost plan, whereas only 12% preferred an increasing-cost plan.

    Those who favored the constant-cost plan stressed the desire to simplify budgeting and plan for the future. It also encouraged people to reduce their energy usage over time. Even when average household costs were substantial—adding up to 2% of GDP—most respondents still preferred the certainty of the constant plan.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    CO2 + H2O => CO + H2

    Evonik and Siemens Energy commission pilot plant for conversion of CO2 to chemicals - Green Car Congress
    https://www.greencarcongress.com/2020/09/20200927-evonik.html
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    trocha thrilleru pred spanim

    Climate fires and hurricanes collide in this shocking NASA satellite image | Space
    https://www.space.com/amp/smoke-meets-hurricanes-nasa-image
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    SHEFIK:
    piráti mají klima krizi jako jednu z hlavních oblastí k řešení..
    jak na státní, tak krajské úrovni..
    jenom kandidát na hejtmana za JMK má řešení sucha jako absolutní prioritu..
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    clean technica potazmo elon musk jsou pozitivni ve stylu shefika: oze se prosazuji bez ohledu na postoje politicike reprezentace

    Elon Musk: "The US Is Moving Toward Sustainable Energy"
    https://cleantechnica.com/2020/09/27/elon-musk-the-us-is-moving-toward-sustainable-energy/

    Despite Donald Trump claiming that he was going to save the US coal industry, it has been dying a quick death under his administration. As CleanTechnica Director Zach Shahan reported yesterday, electricity from coal has dropped from 26.9% to 17.7% in the past few years.

    The credit isn’t due to Trump, though — it’s the market doing what it’s been doing for much longer, pushing coal out. CleanTechnica readers knew Donald Trump’s claims that he’d “save” the coal industry were a lie when he made them on the campaign trail. The downward trend for coal was unstoppable. Coal had dropped from 50% in 2005 to 45% in 2010 to 33% in 2015 before the continued drop to 18% in 2020.
    TUHO
    TUHO --- ---
    a military style imho v tomhle kontextu odkazuje ke specifickymu druhu rizeni, kterej je armade vlastni a v nekterejch podstatnejch rysech ji odlisuje od jinejch instituci
    TUHO
    TUHO --- ---
    XCHAOS: tak ne, ze bych byl vylozene proti :D ale marshalluv plan bombardoval prachama a zdrojema, nikolov letadlama
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TUHO: No vida, military styl action. Prince Charles zjevně navrhuje ty uhelné elektrárny Tykačovi a Křetínskému rozbombardovat :-) Ostatně, s nálety mají spojenci zkušenost z té 2.světové, takže stačí ji zopakovat :-) To je aspoň slovo do pranice (a odpověď na mojí otázku "co byste udělali jako politici, ne jako aktivisti" :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: Technologie jsou teoreticky, ve formách prototypů, ale je těžké je škálovat. A to i směrem k osvícené menšině populace, která je fakt chce - natož pak směrem k čerstvě zbohatlým lidovým vrstvám všude možně po světě, které se vrhly na řešení svých národních či náboženských identit a jakoukoliv enviromentální kritiku vidí jen jako snahu Západu naházet jim klacky pod nohy a zabránit jim, aby planetě teď pro změnu chvíli šéfovali zase oni...

    Hlavně silně pochybuju, že konzumní kapitalismus někdo "vnucuje". Promiň, ale když se k lidem v dosud zaostalejších dostane jakýkoliv výdobýtek, ať už v minulých desetiletích náklaďák nebo dneska mobil, tak se po tom vrhnou. O vnucování občas něčeho se dá mluvit snad jen v totalitní Číně, která nemá problém třeba nařídit celým vesnicím, aby se nastěhovaly do nově vybudovaných městských čtvrtí, apod. - ale v jiných zemí je přijímání konzumu velmi viditelně dobrovolné. Zejména ta Asie je jako celek přirozeně podnikavá a lidi tam spojuje snaha nacházet a využívat obchodní příležitosti.

    Jedna věc je, že můžeš obvinit západní korporace třeba ze snah ovládnout nějaký dílčí vzácný surovinový zdroj nebo ochránit nějaké investice: to jsou samozřejmě mezinárodněpolitické hry, které je možné z jiných pozic kritizovat. Ale obecně ten konzum není vnucován, ale obyvatelstvo ho vyhledává, protože z jejich momentálního úhlu pohledu přináší konkurenční výhodu jim i celé zemi.

    Představ si, že nejsi v roli aktivisty, ale v roli politika, který skutečně má v ruce nějaké nástroje, které může použít - jednak může nějaké použít doma, jednak v zahraniční politice. Co DOOPRAVDY můžeš udělat? Aby to mělo alespoň nepatrně smysluplný efekt?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Climate change poses such a severe threat that the world’s only option is to adopt a military-style response reminiscent of the U.S. Marshall Plan to rebuild post-war Europe, Prince Charles said on Monday.

    A long-time advocate for nature, the British royal said climate change was rapidly becoming a “comprehensive catastrophe” that will dwarf the impact of the coronavirus pandemic.

    “At this late stage I can see no other way forward but to call for a Marshall-like plan for nature, people and planet,” Charles said in a video recorded for the launch of a week of virtual climate change events in New York.

    Military-style Marshall Plan needed to combat climate change, says Prince Charles | Reuters
    https://www.reuters.com/...ll-plan-needed-to-combat-climate-change-says-prince-charles-idUKL5N2GI3RX
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    SHEFIK: tak rozhodně Zelení se tím zabývají, pak Pirátská strana...
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    https://edition.cnn.com/interactive/2020/09/world/climate-covid-money-intl/
    The pandemic could have been the decisive moment in the fight against climate change -- an opportunity for leaders to bail out the environment and pivot the planet toward a greener future.

    Instead, CNN has found that some of the biggest fossil fuel-producing countries are injecting taxpayer money into propping up polluting industries. And exclusive new data shows these decisions are taking the world a step closer to a climate catastrophe.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    LINKOS: a ktera ceska particka by to klima zachranila?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    TUHO: nj, ale my zaspavame a zoostavame v mnoha ohledech a očekávat od této vlády nějaká koncepční řešení prostě nemůžem. Dokud bude vládnout tahle partička nic moc se nezmění
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Není pravda, že nevíme čím fosil nahradit. Technologie tu jsou, problém je že nechceme, je to moc práce, bohatí by přišli o své jistoty. Není pravda, ze se musíme vrátit do jeskyní, ani to, že když se zbavime konzumu, tak budeme umírat hlady. Indů je miliarda, ale emise jim teprve začínají růst, protože jim vnucujeme svoji verzi konzumního kapitalismu. Nepotřebují ho, tlačí to západní firmy, vidí tam snadný zisk. Když řikáš přelidnění, tak tím naznacuješ, že se s tím nedá nic dělat a musíme se smířit s tím, že bude umírat spousta lidí. Tak to ale není a když emise nezastavíme, můžeme zemřít všichni.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: "Proto je tady takové očekávání, s čím přijde česká uhelná komise. Rozdíl mezi těmito třemi státy je jednoznačný. Británie: jasně nastavená trajektorie, dlouhodobý proces. Německo: nakonec si po všech těch turbulencích nadefinovali program a s dotčenými provozovateli, kteří jsou pro ně zajímaví, hledají konsenzus. A Česká republika? Ta je v tuhle chvíli pořád v prvopočátku, kdy se pořád ještě počítá."
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: klesa, ideal v kontextu toho indoor prostredi je tak 22.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Energetická revoluce má nereálné cíle, říká manažer EPH miliardáře Křetínského - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...oluce-ma-nerealne-cile-rika-manazer-eph-miliardare-kretinskeho-120898
    TUHO
    TUHO --- ---
    PETER_PAN: PETER_PAN: Ok, prectu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: motáme se v kruhu, ale mě zabere dost času přemýšlení, jak to celé stručně a jednoduše vysvětlit.

    V podstatě nemáš jak rozlišit přelidnění od "konzumního kapitalismu". Oba jevy jsou úzce propojené. Na planetě by nežilo tolik miliard lidí bez zdravotní péče, průmyslové produkce a distribuce potravin, bez dopravy, energií, atd. Ano, jistě, neustále všichni poukazují na tu část světové populace, která žije velmi chudě a která se na oteplování nepodílí. Ale to bych pořád odhadl na nejvýše 20% světové populace. Odhaduju, že asi 80% populace je přímo závislých na zapojení do globálních aktivit. A to do té míry, že si troufá říct, že řada lidí by bez těch aktivit prostě _nebyla_. Nebyli by naživu, protože by neměli co jíst, zahynuli by v důsledku léčitelných onemocnění, v zimě by zmrzli, neunikli by přírodním pohromám... v podstatě cokoliv z tohoto.

    Aby bylo jasné, já současný stav nějak neobhajuju a neomlouvám. Jenom zdůrazňuju tu provázanost, které nejde argumentačně uniknout. Podle mě mluvit o přelidnění není v běžném kulturním kontextu to samé, jako obhajovat genocidu (jak si to vyloží nějací alt-right pošuci, za to nemůžu - tam je ale hlavně úplně jedno, co člověk řekne, protože si to vždycky _nějak_ vyloží, aby se jim to hodilo). Prostě současné přelidnění je možné jen díky globální dělbě práce a směně. Oboje nejde oddělit.

    Dokonce jde docela snadno říct, že okamžitý odstup od uhlí by v řadě případů asi menší lokální genocidy klidně vyvolat mohl: možná ne v Evropě či podobných vyspělých zemích, tady by šlo spíš o remcání, než o genocidu - ale jinde ve světě by to mohllo mít dramatické následky. A mimochodem, zajímavý paradox: první, kdo v Evropě začal "ústup od uhlí", byla konzervativní Thatcherová se svým zavíráním dolů. Důvodem tehdy nebyla klimatická krize, ale vyvolala tím obrovské sociální bouře...

    Pokuď jde ústup od hnědého uhlí, páleného v elektrárnách, zejména na území severních čech, dolního Slezska a bývalého NDR tedy hlavně v Lužici, tak není argumentačně co řešit: tohle konkrétně je požadavek, na kterém by se měli shodnout všichni.

    Problém je, že určité zdražení energie, které to přinese, nás samozřejmě posune zase směrem k postindustriální společnosti, kterou v podstatě nemá nikdo úplně vymyšlenou. Bylo by určitě skvělé se vrátit ke stavbám a konstrukcím, které jsou víc ze dřeva a míň ze železobetonu, protože mimo jiné je to jedno z nejlepších dlouhodobých úložišť uhlíku (rozhodně dlouhodobější, než pálit to dřevo jako "biomasu"). Ale spoustu dalších věcí prostě nevíme. Min. 10% obyvatel téhle země je tak či onak navázáno na to, že jsme schopni "vyvážet Škodovky"... jakkoliv právě auta se spalovacími motory jsou součástí klimatické krize úplně stejně, jako to uhlí.

    Čímž se vracím k tomu, že základní otázkou není, "co máme přestat dělat" - ale "co dělat místo toho". Pouze malá část populace je schopná toho, že místo účasti na průmyslové civilizaci se odebere někam do jeskyně se stálou teplotou, kde stačí kombinace teplých ponožek, svetru a mírného přitápění dřevem a bude tam meditovat a číst si knížky o enviromentální krizi...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam