• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Není pravda, že nevíme čím fosil nahradit. Technologie tu jsou, problém je že nechceme, je to moc práce, bohatí by přišli o své jistoty. Není pravda, ze se musíme vrátit do jeskyní, ani to, že když se zbavime konzumu, tak budeme umírat hlady. Indů je miliarda, ale emise jim teprve začínají růst, protože jim vnucujeme svoji verzi konzumního kapitalismu. Nepotřebují ho, tlačí to západní firmy, vidí tam snadný zisk. Když řikáš přelidnění, tak tím naznacuješ, že se s tím nedá nic dělat a musíme se smířit s tím, že bude umírat spousta lidí. Tak to ale není a když emise nezastavíme, můžeme zemřít všichni.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: motáme se v kruhu, ale mě zabere dost času přemýšlení, jak to celé stručně a jednoduše vysvětlit.

    V podstatě nemáš jak rozlišit přelidnění od "konzumního kapitalismu". Oba jevy jsou úzce propojené. Na planetě by nežilo tolik miliard lidí bez zdravotní péče, průmyslové produkce a distribuce potravin, bez dopravy, energií, atd. Ano, jistě, neustále všichni poukazují na tu část světové populace, která žije velmi chudě a která se na oteplování nepodílí. Ale to bych pořád odhadl na nejvýše 20% světové populace. Odhaduju, že asi 80% populace je přímo závislých na zapojení do globálních aktivit. A to do té míry, že si troufá říct, že řada lidí by bez těch aktivit prostě _nebyla_. Nebyli by naživu, protože by neměli co jíst, zahynuli by v důsledku léčitelných onemocnění, v zimě by zmrzli, neunikli by přírodním pohromám... v podstatě cokoliv z tohoto.

    Aby bylo jasné, já současný stav nějak neobhajuju a neomlouvám. Jenom zdůrazňuju tu provázanost, které nejde argumentačně uniknout. Podle mě mluvit o přelidnění není v běžném kulturním kontextu to samé, jako obhajovat genocidu (jak si to vyloží nějací alt-right pošuci, za to nemůžu - tam je ale hlavně úplně jedno, co člověk řekne, protože si to vždycky _nějak_ vyloží, aby se jim to hodilo). Prostě současné přelidnění je možné jen díky globální dělbě práce a směně. Oboje nejde oddělit.

    Dokonce jde docela snadno říct, že okamžitý odstup od uhlí by v řadě případů asi menší lokální genocidy klidně vyvolat mohl: možná ne v Evropě či podobných vyspělých zemích, tady by šlo spíš o remcání, než o genocidu - ale jinde ve světě by to mohllo mít dramatické následky. A mimochodem, zajímavý paradox: první, kdo v Evropě začal "ústup od uhlí", byla konzervativní Thatcherová se svým zavíráním dolů. Důvodem tehdy nebyla klimatická krize, ale vyvolala tím obrovské sociální bouře...

    Pokuď jde ústup od hnědého uhlí, páleného v elektrárnách, zejména na území severních čech, dolního Slezska a bývalého NDR tedy hlavně v Lužici, tak není argumentačně co řešit: tohle konkrétně je požadavek, na kterém by se měli shodnout všichni.

    Problém je, že určité zdražení energie, které to přinese, nás samozřejmě posune zase směrem k postindustriální společnosti, kterou v podstatě nemá nikdo úplně vymyšlenou. Bylo by určitě skvělé se vrátit ke stavbám a konstrukcím, které jsou víc ze dřeva a míň ze železobetonu, protože mimo jiné je to jedno z nejlepších dlouhodobých úložišť uhlíku (rozhodně dlouhodobější, než pálit to dřevo jako "biomasu"). Ale spoustu dalších věcí prostě nevíme. Min. 10% obyvatel téhle země je tak či onak navázáno na to, že jsme schopni "vyvážet Škodovky"... jakkoliv právě auta se spalovacími motory jsou součástí klimatické krize úplně stejně, jako to uhlí.

    Čímž se vracím k tomu, že základní otázkou není, "co máme přestat dělat" - ale "co dělat místo toho". Pouze malá část populace je schopná toho, že místo účasti na průmyslové civilizaci se odebere někam do jeskyně se stálou teplotou, kde stačí kombinace teplých ponožek, svetru a mírného přitápění dřevem a bude tam meditovat a číst si knížky o enviromentální krizi...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Výzva: S lidskou energií | Hnutí DUHA | Friends of the Earth Czech Republic
    https://energetika.hnutiduha.cz/
    TUHO
    TUHO --- ---
    parada!

    Jako lidstvo jsme překonali všechny statistiky, které vědci zabývající se suchem a globálním oteplováním v minulých letech vytvořili. Teplo, které se stalo součástí našich každodenních životů, historické modely předpokládaly až po roce 2040, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Pavel Zahradníček, klimatolog z týmu CzechGlobe zabývající se klimatickou změnou v České republice.

    Současné teplo mělo podle historických modelů Česko zažít až po roce 2040, tvrdí klimatolog. Extrémů prý přibude | Domov | Lidovky.cz
    https://www.lidovky.cz/...mezi-teplot-jake-mame-ted-nastane-az-po-roce-2.A200901_152219_ln_domov_ele
    TUHO
    TUHO --- ---

    "We are not really prepared," he said. "It's like we are establishing a fire brigade when the house is on fire. No, we need one all the time."

    In addition to increasingly frequent epidemics, Piot points to other emergencies on the horizon — climate change, extreme weather events, chemical emergencies.

    "I'm not a doom thinker," he said. "But once a pandemic is over, there are other pressing issues [they turn to]."

    "What more does it take if those in power are not acting?" he asked. "What more do we need?"

    https://www.politico.eu/article/virus-hunter-peter-piot-age-of-pandemics
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    On Cockroaches and Politicians | Roger Hallam | Burning Pink Party UK
    http://www.youtube.com/watch?v=W6hc4NlomTE
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Financial Institutions Leading The Drive Toward Methane Reduction
    https://www.forbes.com/...cial-institutions-leading-the-drive-toward-methane-reduction/#f0dd55912c21

    “There’s strong pressure on the oil and gas industry to reduce methane,” said Pete Roos, president and CEO, Bridger Photonics, an engineering company that produces sophisticated methane-detection equipment used by the industry.

    “This is coming from all sides: asset managers are pushing this down on their portfolio companies demanding reduction; environmental groups are outing by name companies with emissions; municipalities are prohibiting new construction with natural gas infrastructure,” Roos said.
    ...

    S&P Global analysts have reduced their global outlook for CO₂ emissions by 27.5 gigatons (GT) over the 30-year period ending in 2050.

    “However, this represents only a minor step in the direction needed to meet the 2-degree target under the Paris climate accord, which would require more than 10 times that reduction over the period,” the report states. “Nevertheless, the emissions reduction achieved in 2020 is equivalent to the decline required by 2027 in a 2-degree scenario, illustrating that sizable emissions reductions are possible.”
    ...

    “Methane is a type of climate risk that hasn’t been taken into account, because this information wasn’t available before. We think this will become a factor in making decisions to invest in particular companies or to finance particular projects,” he said.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JIMIQ: info na wikipedii z minulyho stoleti, pardon

    In 2000, net electricity generation was 58.8 TWh, of which 28.5% came from fossil fuels, 68.6% from hydropower, none from nuclear energy, and the remainder from other sources. In the same year, consumption of electricity totaled 54.8 TWh.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: hm tisic turbin neni moc. a cena cca dvou tunelu v praze, taky ne ,)
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Jo, přelidnění je problém, ale není to příčina klimatické krize. Oteplování je způsobeno hlavně emisemi, a ty žene nahoru konzumní kapitalismus. Může nás zachránit dekarbonizace a degrowth, smrt miliardy chudých ne.
    Kdo neviděl Century of the self, tak si to najděte na uloz.to, it's a must

    [ TUHO @ Klimaticka zmena // Konec keců, konec uhlí ]
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    traktor na (bio)metan

    New Holland’s methane-powered tractor to see commercial release in 2020
    http://www.youtube.com/watch?v=3c8Ys5ixlqk
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    YMLADRIS: To je nejaka blbost, ty 2%. Nebo to je z celkove energie, tj vcetne aut? Jestli se totiz prejde na elektroauta, tak celkova spotreba energie v doprave klesne na tretinu

    Renewable energy in Austria - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Renewable_energy_in_Austria
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: investice myslim cca milion eur za MW, takze treba 75 miliard korun za ty 3 GW by voko :D
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: nejsem zadnej odbornik, ale obvykle se ted instalujou turbiny od cca 3 MW, je to na stozaru treba 130 metru, takze 1000 takovejch.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    PETER_PAN: mela bych takovy debilni dotaz z duvodu "je lina si to zjistit a overit". muz ted jel z Brna do Vidne a jako kazdeho ho prekvapilo mnozstvi vetrniku na severu Rakouska. Jsou vsude. Koukal se pak ale na energeticky mix Rakouska a vitr spolecne s dalsimi alternativnostmi (krome hydro) maji jen 2 %

    cili dotaz je. Kolik je 3 GW vetrniku?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: IMHO nejlepsi clanek na toto tema v roce 2020.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    :: OSEL.CZ :: - Co dělat právě nyní v české energetice?
    https://www.osel.cz/11366-co-delat-prave-nyni-v-ceske-energetice.html

    Pokud chceme vybudovat do poloviny století v Česku nízkoemisní energetiku, musíme ! společně ! vybudovat nejméně 4 GWp, a nejlépe 9 GWp ve fotovoltaice (v tom je započtena i náhrada současných 2 GWp), zhruba 3 GW ve větru a nejméně dva jaderné bloky, ještě lépe však čtyři. Fotovoltaické zdroje by měly být hlavně v decentralizované podobě, na budovách či průmyslových areálech a v kombinaci s inteligentní akumulací, spotřebou, případně doplněna malými flexibilními plynovými zdroji. V našich předpokladech neuvažujeme růst spotřeby elektřiny, který přinese elektromobilita a elektrifikace dalších oblastí. Proto zde bude i velká potřeba úspor a prostoru pro ně. Stejně tak je určitě dostatek místa pro využití spalování odpadu a biomasy, hlavně té odpadní. Ovšem zde by měly mít u odpadu prioritu recyklace, u biomasy pak výroba potravin a ekologická funkce krajiny.
    TUHO
    TUHO --- ---
    tohle by mohlo ustedrit ranu z milosti frackovacimu byznysu ...

    Satellite achieves sharp-eyed view of methane - BBC News
    https://www.bbc.com/news/science-environment-54210367
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PAD: my s tim co chceme a kolik toho chceme skladovat a jakym zpusobem potrebujeme cca 1m3 ve vytapeny mistnosti (kde je TC, pracka/susicka, kompostery a dalsi technicky zarizeni, takze je tam stejne teplo, zbytek (rekneme 3m3) muze byt v nevytapenym prostoru, v nasem pripade pod podlahou, kde mame nadrze na recyklaci ruznejch typu vod. kazda domacnost je jina, zalezi kolik toho vyprodukujes, kolik chces vyprodukovat. z naseho propoctu budem produkovat asi 2x vic bioplynu nez spotrebujem. z jakyho poledu se to vyplati, to zalezi na tom, co chces. my mame prioritu uzavrit maximalne energeticko materialovy cykly v miste, transformovat odpad na zdroj, brat minimum ze site. v okamziku kdy hodne snizis spotrebu na vytapeni (u nas kombinace ventilacni TC + krbova vlozka s vymenikem), tak vareni/kuchyn je relativne velka spotreba (a narazova). 2 m3 bioplynu je baterka 12kWh, jedno je plastovej pytel, druhy je hi-tech vec, ktera porad neni zadarmo (a netransformuje odpad na zdroj).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: nejsem dobrej v nějakém úderném formulování, když si po sobě čtu ten odstavec, tak jsem vlastně jen řekl to samé dvakrát. Nicméně, vidím to jako podstatný detail.

    Oligarchové jsou v tomhle vlastně úplně mimo: jistě, toho času jsou vidět, ale Trump i Babiš jsou svým způsobem jen jedinci, jejichž firmy si napůjčovali hodně peněz, aby jejich majitelé mohli budit zdání bohatství. Není to nic sympatického a obávám z genocodních tendencí při udržení moci se nedržím.

    Ale říct, že planeta je přelidněná, přece není to samé, jako říct, že nějaká menší genocida by byla vlastně fajn.... minimálně z toho přelidnění vychází enviormentální tlaky tak jako tak, bez ohledu na oligarchy, kapitalismus, čínský "komunismus", whatever. Minimálně, aby se z toho vybruslilo nějak bez té genocidy, tak by životní styl musel být směřován do poměrně úzkého rozpětí mezi dvěma extrémy: low-tech chudoba, kdy by se vařilo na otevřených ohništích, neexistovala by kanalizace, apod., by měla zdrcující dopad, a to myslím kromě jiného i klimatický. Konzum by musel být buď velmi hi-tech (předpokládejme, že by pak byl "zelený") - a nebo omezený (rozhodně konzum ve stylu 20.století by mysel být omezený - jenže to je právě tak asi přesně to, na co všude ve světě nejspíš dosáhnou)

    Ne každá zmínka o přelidnění je automaticky záminka ke genocidě. Tohle je právě problém celé té současné polarizace... enviromentalismus by měl přinášet tvrdá fakta, která bude muset akceptovat každý... bez ohledu na to, jestli se pokládá za levici nebo pravici.
    DRSH
    DRSH --- ---
    Klimatolog Tolasz: Stejně budeme muset opustit uhlí. Když to budeme odkládat, bude to bolestivější | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/...tolasz-stejne-budeme-muset-opustit-uhli-kdyz-budeme-odkladat-bude-8323296
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam