• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: neznam, zda se mi to jako snizeni miry degenerativity, predevsim je potreba nemit ty koncentrovany velkochovy, ktery generujou ten odpad, kterej je tady vyuzitej jako zdroj. takze je fajn vyuzit tenhle zdroj, ale vzhledem k ekosystemu je potreba predevsim nevytvaret tenhle odpad/zdroj.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: znas?


    Align RNG – Clean energy from renewable natural gas
    https://alignrng.com/

    Over 10 years, Align RNG will reduce greenhouse gas emissions from U.S. farms by the same amount as:

    Planting 40 Million
    New Trees

    Removing 500,000
    Cars from the Road

    Cutting 2.5 Million
    Metric Tons of CO2e

    Forbes Energy Awards 2020: NextEra Energy, Bigger Than Exxon, Greener Than Tesla
    https://www.forbes.com/...-2020-nextera-energy-bigger-than-exxon-greener-than-tesla/?sh=10f743d53575

    Best Product: Renewable natural gas from livestock

    Dominion Energy, Smithfield Farms and others are perfecting methods to capture methane from manure lagoons and sell it as a (highly subsidized) “carbon negative” replacement for regular natural gas. The gaseous emissions from pigs and cows would otherwise waft into the atmosphere, and methane is a nasty greenhouse gas. “It’s a win-win-win,” says Dominion chief operating officer Diane Leopold. Green energy is about “how many boxes you can check,” she adds. “This one has an extra box.”
    PAD
    PAD --- ---
    Tady https://www.solarthermalworld.org/news/compact-heat-battery-virtually-no-heat-loss pouzivaji uhlicitan draselny:

    Granular potassium carbonate (K2CO3) was identified as a cost-effective, suitable thermochemical material (TCM) that could be charged with solar heat at temperatures above 65 °C. The salt is not a health hazard – it is even used in the food industry – and it is not very corrosive to metal parts either. In addition, the salt granules have shown no signs of degradation after multiple charge-discharge cycles to simulate the 20-year lifetime of seasonal storage.

    The three 400-litre salt-filled containers installed in Warsaw feature a modular design and have a total storage capacity of about 182 kWh.

    Since the system is run in a vacuum, outside temperatures down to below 10 °C can be used for the process.
    PAD
    PAD --- ---
    TADEAS: ten bioplyn je dobry napad!

    My dosli k podobnemu zaveru - po topeni / TUV je nejvetsi zrout kuchyn. Topeni jsme proto spojili s varenim v dumyslny vynalez zvany kachlova pec s vymenikem:-) Ted v zime v ni vetsinu dne hori ohynek, na kterem se vari, susi, nahriva, pece a jeste to ohreje cely dum i vodu na koupani. Trouba pece stale a dobre, konvice je skutecne "rychlovarna", protoze je na plotne porad... Samozrejme to ma i sve nevyhody: je treba nosit drevo a casteji uklizet, protoze se vice prasi. A v lete nelze moc topit, protoze by se clovek uvaril, takze taky proto chci malou FVE - bude se to skvele doplnovat.

    --
    Jeste k tem zasobnikum na teplo - zaujala me tahle technologie zalozena na vysouseni solnych roztoku: https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_energy_storage#Salt_hydrate_technology . Napr. hydroxid sodny NaOH pri rozpousteni uvolnuje teplo - takze pri vysouseni jej naopak potrebuje. Na tomto principu lze ukladat energii dlouhodobe a hlavne stabilne. Uvadi 60% ucinnost, coz neni vubec zle. Akorat rozmerove je asi treba s necim takovym pocitat uz pri stavbe/rekonstrukci. Urcite to bude v nasobcich m3.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: btw napr. pri ty mire efektivity, ktera pak vznika z vyuziti ty ktrbovy vlozky + akumulacni nadrze + ventilacniho tepelnyho cerpadla se to dostava k tomu, ze velkym pomernym zroutem tu zacne bejt kuchyn (zapnete si rychlovarku, ktera pojede z baterek? el. troubu? indukci?) ... proto u nas v ramci energetickomaterialovy cirkularnosti a lokalizace experiment s bioplynem: 4 kg bioodpadu = cca 1 m3 bioplynu = cca 6 kWh energie ... cirkularni reseni problematiky energie na vareni a bioodpadu
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: ad powerwall (v CZ nesehnatelny, pokud vim?) -- tady pekna ceska verze:

    Bateriové úložiště AES | AERS s.r.o.
    https://www.aers.cz/domaci-akumulacni-stanice-aes


    ad "Pokud by dům měl sezónní zdroj, typu palivový článek, tak tam bude dostupný výkon výrazně menší, a používat tenhle zdroj nejdřív na nabíjení baterií a pak celý dům pohánět z baterií, to nepokládám za úplně pravděpodobné"

    proc nepravdepodobne? tohle dobijeni baterek malym zdrojem mi prijde jako dobra varianta, vetsi lokalni zdroj je drazsi (napr. dobijeni plynovym palivovym clankem, bioplynem, apod.). ... podobne jako platis vic za vetsi jistic a tyhle domaci baterky ti muzou umoznit snizit si potrebnej rezervovanej prikon.



    k tem dalsim uvaham ohledne elektriny a vytapeni. z hlediska akumulace tepla se da pracovat jak tu bylo zminovano napr. s tou akumulaci do zeme, hornin, nejakejch specialnich nadrzi ala PAD. cili je to obvykle zpusob, jak zvysit rozdil teplot, zefektivnit funkci tepelnyho cerpadla (i kdyz asi nejaky varianty budou moct fungovat primo i bez TC, otazkou je pak efektivita?). jeden limit bude efektivita TC, dalsi limit tepelny ztraty budovy, dalsi limit soucasny pozadavky na kvalitu vnitrniho prostredi, ktery si vyzadujou vymenu vzduchu. ta "uslechtila" (draha) elektricka energie dodavana TC se da snizit napr. prave vyuzivanim tuhejch paliv (primej dohrev prostoru nebo akumulacni nadrze). ale skutecne jak rikas, bude to mit nejakej limit minimalniho vyuziti el. energie, pod kterej se nepujde dostat (pokud nechceme zvednout napr. zase spotrebu toho dreva, peletek, nebo jinyho tuhyho zdroje, prip. snizit naroky na vymenu vzduchu v prostoru). z hlediska teto baseline potrebne el. energie nezbyva nez importovat odjinud (z jihu, od more z vetru), nebo sezonni uloziste (vodik, amoniak, metan, ...). ...

    my ted jdeme s domem cestou ventilacni tepelny cerpadlo + hybridni vetrani + krbova vlozka s vymenikem do akumulacni nadrze + podlahovy vodni topeni. to co zustava je skutecne tahle baseline elektricka spotreba a tu lokalne lze vyresit z myho pohledu bud grid-scale vetrnou elektrarnou s nejakou akumulaci, nebo sezonne komprimovanym bioplynem (moje volba)... nebo neobnovitelne a off-grid plynovym palivovym clankem... nebo samozrejme temelinem a uhlim .)

    ... anebo nekonvencni reseni typu trimesicni zimni hibernace ve specialnim podzemnim ukrytu :)
    KEB
    KEB --- ---
    PAD: takový ty gely v igelitu s kovovým plíškem uvnitř? Tak tam bude tepelná účinnost úplně v pytli když si uvědomím, jak dlouho to v hrnci musím vařit :-D
    PAD
    PAD --- ---
    JIMIQ:
    JIMIQ: Nebo jsou takove ty gely, ktere pak krystalizaci vytvari teplo. Myslim, ze neco takoveho muze fakt byt game changer. Proc vlastne porad resit uskladneni elektriny, kdyz v zime je to hlavne teplo, co u nas potrebujeme. [Elektrina je super uslechtila, ale tezka na uskladneni.]
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    PAD: zrovna s teplotou vody v bojleru lze take celkem rozumě hybat. navice stupnu nahratou vodu pak muzes normovat termoventilem... pak uz v domacnosti mnoho větších spotřebicu nezbyva... běžné pračky mají možnost odloženého startu už nyní.

    Větší změny to bude asi vyžadovat pro energeticky náročný průmysl... ale dovedu si představit, že právě takové provozy prostě začnou fungovat sezónně.

    Z tohoto pohledu na spotřebu jsou pak vládní predikce nutnosti vyrobit v budoucnu nějaký jasný objem MW energie dost mimo možný vývoj, ke kterému to tržně směřuje. Ale jako argument pro těžbu uhlí, nebo stavbu JE je to asi ok...

    V EU v ramci financi na vyzkum a vyvoj (Horizon 2020) na to jde velky objem fianncí...
    Treba zde:
    Your Personal Energy Performance Assistant - RESPOND
    http://project-respond.eu/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ohledne akumulace tepla jsem kdysi na (myslim) fully charged videl ukladani v jakemsi parafinu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: to mi přijde jako celkem oldschool řešení, ale naprosto logické :-) (hlavně u té klimatizace jde o to naakumulovat to přes poledne a vydržet chladit pozdě do noci... výrazně snažší, než sezóní akumulace...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Po výbuchu v Kolíně hořela elektrárna - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-elektrarne-v-koline-po-vybuchu-zacalo-horet-40346311
    Některé uhelné elektrárny se koukám postupně ukončí samy..
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Mne by se ohledne akumulace tepla/chladu moc libily materialy s fazovym prechodem (pevne/kapalne) v te cilove teplote. V USA uz se experimentuje s akumulaci chladu pro klimatizaci v ledu
    PAD
    PAD --- ---
    XCHAOS: jj, smart gridy budou fajn!

    Ohledne toho sezonniho vytapeni - snad sem nahodim link pozdeji (preptal jsem se ted na nej), ale mama mi rikala o prispevku na konferenci o TZB nekde ze Salcburku, kde si chlapik nacpal kameny do velkeho sklepa a nahrival je obyc. solarnim kolektorem. Pry mu to davalo tolik energie, ze musel nejake kameny dokonce odebrat, protoze to nevybil pres zimu a prehrivalo se mu to:-). Tak jako dneska je dobrym zvykem instalovat ke kazdemu kotli na tuha paliva aku nadrz, tak budeme treba v budoucnu instalovat nejakou mega nadrz o objemu treba 50-100m3 a pojedeme z toho pres celou zimu.
    BOREC
    BOREC --- ---
    BOREC: v tu chvíli bere hodně proudu, jinak už bere poměrně málo, dejme tomu kolem 1-2kw.
    BOREC
    BOREC --- ---
    XCHAOS: mrazák může samozřejmě v pohodě běžet s tepelným čerpadlem, jde pouze o náběh kompresoru toho čerpadla, který by za správných okolností proběhnout jen několikrát denně.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAD: ok,byl to jen příklad. Pokud je základem topení a ohřev vody, tak samozřejmě: hi-tech úsporné řešení je tepelné čerpadlo (i kdyby mělo ochlazovat vzduchu - extrémně hluboké mrazy u nás jsou stejně jen vyjímkou).

    Vtip je v tom, že jakýkoliv způsob, jak získat z ekvivalentu těch 4t smrku elektřinu, bude mít účinnost max. asi 30%. Tedy, i když by tepelné čerpadlo spotřebovalo jen asi 40% energie oproti tomu stávajícímu ohřevu, tak pořád zůstává nejasná otázka, kde to vzít: OZE v zimě dávají málo, topit je v zásadě potřeba především v sezóně, kdy fotovoltaiky nedává skoro nic.

    Přijde ti, že řeším marginální věc, ale mrazák i tepelné čerpadlo budou mít nějaký příkon, a pro chytrou domácnost bude prostě nutnost zajistit například aby mrazák (kterému zvlášť v zimě nejspíš postačí startovat jen jednou za čas, zvlášť když nebude umístěný v nejvíce vytopené místnosti domu) prostě neběžel současně s tím tepelným čerpadlem nebo s pračkou nebo co já vím čím. I když ty spotřebiče běží jen zlomek času, jejich špičkový příkon je dost na to, aby výslednán špička dohromady s topením už byla moc.

    Ae zase pokud by dům byl za něčím jako Powerwall, tak je to pořád v pohodě, protože lithiové baterie mají velké vybíjecí proudy a už instalovaná kapacita, potřebná pro 24h výdrž, by zajistila vybíjecí proudy víc než dostatečné... navíc powerwallem stěží někdo bude topit...

    Pokud by dům měl sezónní zdroj, typu palivový článek, tak tam bude dostupný výkon výrazně menší, a používat tenhle zdroj nejdřív na nabíjení baterií a pak celý dům pohánět z baterií, to nepokládám za úplně pravděpodobné. Jakmile tedy dům bude mít víc různých zdrojů energie, tak automaticky nějaký vyjde jako "nejlevnější" (dnes je to vždycky přípojka na okolní síť, ale to nemusí být v budoucnu pravda, protože třeba nejlevnější můžou být jen přípojky za slabými jističi, které zaručeně chrání síť před vznikem špiček, apod.). Takže prostě moje úvaha konverguje k tomu, že pokud budou mít spotřebiče na výběr mezi několika zdroji energie, různě drahými a různě kapacitními, tak některé mohou zvolit strategii počkat si na dostupnost nejlevnějšího zdroje (který by z logiky věci ve finále měl být ten, který shromažďuje přebytky z OZE, protože ty jsou úpllně zadarmo...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: ehm, chtěl jsem samozřejmě napsat "lepší případ je mraznička"
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Expert: Letět na dovolenou se prodraží, aerolinky odstavují letadla - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...ert-letet-na-dovolenou-se-prodrazi-aerolinky-odstavuji-letadla-134688
    PAD
    PAD --- ---
    XCHAOS: Jo, je to hezky - kdyz mas FVE na strese, muzes proste i pouzit obyc. casovanou zasuvku za cca 100 korun (aspon ja to tak planuju). Jen bych ale pripomenul, ze tato diskuze se toci kolem problemu s nestalosti OZE - a v tomto kontextu je slonem v mistnosti vytapeni budov a ohrev teple vody, zejmena v zime. Ta mraznicka ma odber dejme tomu 0.5kWh/den (https://www.mall.cz/mrazaky/amica-fzc-2083-aa?src=bestsellers ), takze asi 182kWh/rok. V nasi usporne domacnosti spotrebujeme za rok na otop a TUV cca 4 tuny smrku, coz je pri ucinnosti 70% (ve skutecnosti je vyssi) asi 12MWh energie (https://www.avydon.cz/vyhrevnost-dreva ).

    Pokud se tady tedy bavime o chytrem vypinani mrazaku jakozto ceste k reseni nestalosti OZE, tak nam tak trochu unika pointa veci, protoze ve srovnani s tim vytapenim atp ten mrazak predstavuje asi 1.5%.

    Jinymi slovy: k cemu je ti flexibilni zatez, kdyz ti v prosinci lidi spusti vytapeni a bojlery a proste nebudes mit zpusob, jak to vsechno uzasobovat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK:
    SHEFIK: tohle je nepochopení konceptu. Nejde o to odložit chlazení od dva dny a i jsem se to snažil vysvětlit.

    U ledničky je to s rozpětím použitelných teplot tedy slabší, protože mráz tam nechceš, a teplo taky ne. Lepší případ je ale chladnička. Má mít třeba -18 stupňů, ale ve skutečnosti, nachladit jí na -20 není problém. A polevení mrazu např. na -17 nebo - 16 taky není zásadní problém. Pokud mražení spouští termost nastavený na konkrétní teplotu, tak je to taková hloupá zpětná vazba v duchu 20.století. Ale pokud bys měl vstupní informaci o tom, jestlii je elektřiny v síti přebytek nebo ne nebo naopak jestli je špička, tak můžeš už nějak optimalizovat. V případě přebytku necháš mrazničku vychladit na -20 a máš vlastně energii akumulovanou přímo v tom spotřebiči. A v případě nedostatku tam může být tolerance, že se kompresor nespustí už při -18, ale až při -16ti.... stejně pak lze uvažovat o nastavení klimatizace, elektrického topení, bojleru... dnes existuje jen řešení "hrubou silou", tedy signalizace nočního/přímotopového řešení, ale mohlo by to být řešené více stylem "soft power" a pro více různých typů spotřebičů (třeba mobily se už dnes snaží nedobíjet na 100% kvůlil ochraně baterie a určitě s něčím podobným přijdou i notebooky.. zejména chytrá elektronika, co v sobě tak jako tak má spoustu softwaru, by určitě informaci o momentálním stavu v rozvodné síti ocenila a dokázala využít při plánování dobití baterie, protože v první řadě, lithiovým bateriím je stejně nejlíp v rozpětí 40-60% dobití a nabití na 100% by se mělo dít tak trochu jen "on demand", tedy až když opravdu chci zařeízení od nabíječky odpojit...)

    Naše primitivní rozvodná síť je od budoucího stavu smart grid zhruba stejně vzdálená, jako byla tahle síť samotná vzdálená od toho, co jí předcházelo - tedy od kyblíku uhlí a petrolejky...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam