Pavel Barsa, muj neojblibenejsi ceskej verejnej intelektual ma dobrou esej na novinkach .]
Jedním z důvodů, proč koronavirová krize možná přece jen získá v budoucnosti status podobný tomu, jaký dnes mají obě světové války či zhroucení sovětského bloku, může však být právě to, že nás konečně přiměje ke stržení zdi, kterou ve své představivosti oddělujeme lidské dějiny od přírodních procesů, že přisoudíme interakci lidí s viry, zvířaty a ekosystémy stejně velkou politickou relevanci, jakou přisuzujeme interakci lidí a jejich skupin – kmenů, tříd, národů či civilizací – mezi sebou.
Příroda se napříště již nebude jevit jako pouhé pasivní a neutrální pozadí lidských dějin, ale koexistence s jejími jsoucny – živočichy a krajinami, mikroorganismy a oceány – se naopak přesune do jejich popředí.
V mainstreamovém západním vědomí začalo k tomuto posunu docházet v minulém desetiletí. Politika přírody přestala být doménou jen zelených hnutí a stran a stala se jedním z hlavních zdrojů štěpení a strukturace politické scény. V souladu s tím nebylo popírání klimatické změny okrajovou, ale podstatnou součástí Trumpova politického profilu. Postoj k této otázce hraje nyní stejně důležitou roli, jakou v 19. století začal hrát postoj k otázce národní či sociální.
Esej Pavla Barši: Obrysy doby po covidu. Hrozí nám nová studená válka – tentokrát mezi USA a Čínou? - Novinky.czhttps://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/esej-pavla-barsi-obrysy-doby-po-covidu-hrozi-nam-nova-studena-valka-tentokrat-mezi-usa-a-cinou-40356330