• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    KEB: Ano, na tom se pracuje. Dá se to i zobecnit, není život, není problém.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    GOJATLA: zalezi v jakej miere je to hedonismus, ci su pri frekvenci 2x rocne tie steaky alebo burgery problem ked vieme, ze sa dobytok da past aj udrzatelne (a mozno maso pochadza z tohoto chovu)
    vacsi problem by bol u toho argentinskeho skotu, tam viem, ze to muselo cestovat cez pol zemegule a najskor asi lietadlom, aby sa to neskazilo, ale argentinsky som mal iba raz a mal som potom strach ci budem mat dost penazi na to ho zaplatit alebo budem musiet ostat v kuchyni myt nadobi

    u mna je to odrikani sucast zivotneho stylu s deckami, kedy proste na tieto burzoazne zabavky nemam cas, namiesto dojizdania autom do brna jazdime autobusom, ale to tiez nie je moc odrikani, skor taka vymena pohodlia za ine pohodlie (musim byt vcas na zastavke vs nemusim riesit parkovanie v meste), kopu veci, ktore ti na zaciatku pridu ako odrikani (napr. si vezmem vlastny pytlik na pecivo do obchodu) sa po case zmenia na rutinu a uplne ich prestanes vnimat
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Fridays for Sabotage? The strange fascination of climate Blanquism | ROAR Magazine
    https://roarmag.org/essays/climate-blanquism/

    While Blanqui’s revolutionary elite was meant to pave the way for a socialist society by temporarily disarming the bourgeoisie and creating the conditions for communism, the climate Blanquism associated with groups like the Children of Kali or the EDF is primarily concerned with preventing the worst in times of global heating, ideally buying time for broader mass-based social movements to catch up and gather enough strength to push for a meaningful socio-ecological transformation.

    Blanqui’s own attempts at revolution never quite succeeded — he famously spent half of his lifetime in prison for organizing multiple conspiracies and a half-dozen insurrections. The specter of the “professional revolutionary,” however, has since never ceased to haunt the radical imagination.

    In his much-discussed essay “How to Blow Up a Pipeline,” Andreas Malm discusses a whole range of examples of effective sabotage of fossil fuel infrastructure, including two Catholic social workers drilling small holes into the Dakota access pipeline, a 2006-2008 insurgency in the Niger delta, which shut down a third of the country’s oil production and a 2019 drone attack on the Abqaiq refinery in Saudi Arabia, which saw the country that accounts for 7 percent of global supplies take half of its capacity offline for days.

    Rather than leaving such punctuated, surgical attacks on core infrastructure to insurgents with differing political agendas, however, Malm envisions “radical cadre-like climate SWAT-teams” intervening in the daily business of destruction. With his well-penned polemics, Malm — himself a veteran of the climate justice movement — has already inspired a new generation of activists to stretch the boundaries of civil disobedience. In Germany, a Twitter account named “Fridays for Sabotage” recently claimed responsibility for an attack on gas infrastructure, explicitly aiming to widen the strategic horizon of the movement.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: ono oboje dvoje konverguje, protože hedonismus je vysilující. a relaxace má většinou míň negativních externalit, než vypjatý konzum... ono nakonec i to maso se přejí každý den, takže když ho člověk omezí, tak si ho víc užije, atakdál.

    Problém je, že jakmile člověk stáhne svou poptávku z trhu, tak stejně si ta nabídka najde jiného kupce. já třeba měl zářivku místo žárovky od 90tých let, ale někdo místo toho vytěžil bitcoin... všechny moje úspory energie se s odstupem času jeví jako marnost (ano, já to vždy bral hlavně jako výzkum, abych nasbíral nějaké zkušenosti, ale stejně jsou ty úspory v podstatě marné)
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Spíš jako carpe diem, líp už bylo. Hedonismus je fajn, ale nehodí se do dnešní doby, přinese velké zklamání. Co je opak hedonismu, odříkání, askeze? To je rozumnější volba.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: a kam patří světle-zelený enviromentaliismus a solarpunk? [Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)] Něco mězi substitucionalismem a narcismem? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA:
    DZODZO: něco jako "žerte, než to zakážou?". No, ono spíš v nějaký moment něco zdraží a něco ne. Emisní povoleny zdraží argentinské hovězí.. problém bude jen v tom, když loď nebude registrovaná v EU a současně budeme mít dohody o volném obchodu... vůbec emiise z lodní dopravy by mohla řešit jen mezinárodní regulace...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: drevo se odted z narizeni klimaticke rady bude rozkladat pouze v zarizenich se zpetnym zachytavanim uhliku
    KEB
    KEB --- ---
    SCHWEPZ: anebo bychom mohli vyhubit hmyz, není hmyzu není problém!
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TADEAS: protestoval bych proti rozkladu dřeva a dal mikroorganismům jasně najevo náš nesouhlas!
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SCHWEPZ: takze rozklad dreva musime zastavit, je to jasny
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---


    Dead trees play an under-appreciated role in climate change
    https://www.nature.com/articles/d41586-021-02391-z

    Jak se rozkládá dřevo? Z 29 procent hraje roli hmyz, ze 71 procent houby a bakterie, zjistili vědci | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/drevo-rozklad-hmyz-houby-bakterie-vedci-studie_2109281718_tzr?fbclid=IwAR0uXEJIHDmPWmA4PyfOg-zwh7otz3JgbkinHOHvdVoZxIT030S37aWYgwE

    (...) Ve snaze lépe porozumět vlivu mikroorganismů a hmyzu políčili badatelé na termity, kůrovce, krasce a nespočet dalších brouků více než 140 druhů dřeva na 55 lokalitách v lesích na šesti kontinentech. Studie také vyčíslila, kolik oxidu uhličitého se při rozkladu uvolňuje. Badatelé dospěli k tomu, že celosvětově mrtvé dřevo každoročně vypustí 10,9 gigatun uhlíku.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    DZODZO: Tomu rozumím, nejlíp chutná argentinský steak podávaný s trochou doomismu, guilty pleasure a nějakou mindfulness technikou...
    YAZZMAN
    YAZZMAN --- ---
    Train or plane? The climate crisis is forcing us to rethink all long-distance travel | Simon Jenkins | The Guardian
    https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/oct/11/train-plane-climate-crisis-travel-transport
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Proč rostou ceny energií - pohádky a data - Ekonomický deník
    https://ekonomickydenik.cz/blog/proc-rostou-ceny-energii-pohadky-a-data/

    Rychlý růst obnovitelných zdrojů je jediná časově dostupná a finančně atraktivní cesta k snížení naší závislosti na dovozu. To, že v řadě zemí je rozvoj těchto zdrojů zamrzlý a jinde jde pomaleji než dříve, je samozřejmě rizikový faktor. Zapojení obnovitelných zdrojů (a též růst kapacity úložišť) je potřeba i proto, že dochází a bude docházet k vyřazování velkých zdrojů, především elektřiny a zároveň bude pokračovat záměna uhlí za plyn. Je jasné, že tento proces bude fungovat hladce jen tehdy, když bude jasné, jak budou vyřazené kapacity (z ekonomických, provozních či politických důvodů) nahrazeny kapacitami novými, aby nedošlo k poklesu nabídky.

    Je smutné, že politikům stále nedochází, že trh s elektřinou je řízen fyzikou a ne hranicemi zemí. Bohužel, i přes určité zlepšení, dostatečné posuzování kapacity a rizik stále probíhá dominantně na národních úrovních. Je to drahé (vzhledem k nákladům na stabilizaci) a navíc to nemůže v případě velkých problémů fungovat. Je třeba jasné, že nás se dotkne (dosti sporné) politické rozhodnutí Německa odstavit jaderné zdroje, neb patříme „fyzikálně“ do této části evropského trhu. A tvářit se, že něco, co změní významně poměr nabídky a poptávky v “naší zóně” není náš problém, je chyba.

    Více spolupráce a méně nekooperativní „suverenity“ (slovo tolik oblíbené u řady lobbistů), je cesta k levnějším a stabilnějším energiím pro všechny. Alternativou větší spolupráce je jen pomalý či rychlý rozpad společného trhu. Pokud ho někdo nechce pro produkt A (třeba elektřinu), nemůže se divit, že druhý ho odmítne pro produkt B (třeba auta). Výsledkem by byla ztráta všech. Menších a exportujících zemí, jako je Česká republika, by se ale dotkla nejvíce.

    Luděk Niedermayer
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Poland’s coal-fired electricity is cheapest in Europe as gas prices rise | Notes From Poland
    https://notesfrompoland.com/2021/10/11/polands-coal-fired-electricity-is-cheapest-in-europe-as-gas-prices-rise/

    As global gas prices have soared this month, wholesale electricity costs in coal-reliant Poland have become the lowest in the European Union. Higher demand for coal is prompting Polish coal producers to seek renegotiations of their long-term contracts with energy companies.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: new targets to be missed, rejoice
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    GOJATLA: ja mam ten hedonism, obcas si doprajem steak alebo burger kym sa este da
    PER2
    PER2 --- ---
    The Biden administration on Monday announced 32 countries have joined the United States in a pledge to reduce methane emissions, part of an effort to set new targets to slow global warming ahead of a major United Nations climate summit in Glasgow next month.

    More Than 30 Countries Join U.S. Pledge to Slash Methane Emissions - The New York Times
    https://www.nytimes.com/2021/10/11/climate/methane-global-climate.html?smtyp=cur&smid=tw-nytimes
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    YMLADRIS: Dej hlasovat, jak to kdo má :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam