• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    MAGUMI: vidim to podobně :(
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    Big brands stoke cement kilns with plastic waste as recycling falters
    https://www.reuters.com/investigates/special-report/environment-plastic-cement/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MAGUMI: jako jo, ale kdyz pises neexistuje sila, prijde mi ze mas slabou obrazotvornost :)

    asi neexistuje lidska presvedcovaci sila, tak jak bychom si predstavovali ze by se to melo stat. kaskadu tech tipping pointu ale muze zastavit neco nelidskyho, treba abruptni total rozpad jet streamu nebo opravdova pandemie - tim minim neco, co by zlikvidovalo fakt hodne lidi a zpusobilo vicemene zastaveni lidske aktivity. Jako ze dokud teda nejsme nad tema 2C, tak s jistotou nevis :)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ:

    After finding Earth fragile from space, Amazon founder Jeff Bezos commits $1bn for conservation, World News | wionews.com
    https://www.wionews.com/world/after-finding-earth-fragile-from-space-amazon-founder-jeff-bezos-commits-1bn-for-conservation-414945

    Jeff Bezos Pledges Investments in Restoring the Earth - The New York Times
    https://www.nytimes.com/video/world/100000008057068/jeff-bezos-environmental-pledge-cop26-summit.html
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    ⏰ The time for action is now: the world cannot wait for decarbonisation technologies to develop on their own.
    🌍 At the #COP26, President Ursula von der Leyen and Bill Gates, the Founder of Breakthrough Energy, together with European Investment Bank President Werner Hoyer, have officially entered a pioneering partnership that will boost investments in critical climate technologies.
    🤝 The #EUCatalystPartnership aims to mobilise new investments of up to €820 million/$1 billion between 2022-26. It will start by funding projects across four technologies:
    🌀 Green hydrogen
    ✈ Sustainable aviation fuels
    💨 Direct air capture
    ⚡ Long-duration energy storage
    📍 We prioritise innovation because it is essential to reach our goal of #NetZero.

    Press corner | European Commission
    https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_21_5647

    Launch of EU Catalyst Partnership
    https://www.youtube.com/watch?v=fpf1R47bqtM
    MAGUMI
    MAGUMI --- ---
    THE_DARKNESS: Naděje. :)))

    Sleduju občas tohle auditko a oceňuju snahu všech zúčastněných. Zároveň ale vnímám marnost tohohle úsilí. Tenhle vlak nejde zastavit. Neříkám to pod dojmem posledních zpráv - k tomuhle závěru jsem se dobral před patnácti lety. Přes všechna varování, přes všechny konference a články, neexistuje žádná síla, která by mohla naši civilizaci odvrátit od směru vývoje, který nastavila průmyslová revoluce. Ten rozvrat a pád, která nás čeká, si vychutnáme do poslední kapky. Když budeme mít štěstí, pár set milionů lidí přežije na troskách naší civilizace a najde si způsob, jak fungovat udržitelným způsobem. Je ale velká pravděpodobnost, že tohle štěstí mít nebudeme; když vidím, že si neumíme poradit ani s pitomou pandemií, třebaže máme všechny dostupné prostředky, jak ji vyřešit, jak bychom mohli zvládnout kolaps, do kterého se propadáme? Neumíme lidi přesvědčit, aby si nasadili roušky a nechali se naočkovat, ale malujeme si, že je přesvědčíme, aby radikálně snížili svou spotřebu, změnili své hodnotové žebříčky, vzdali se snů o blahobytu i veškerého pohodlí, které jim nabízí stávající civilizace, a to vše jen na základě varování vědců, že nám za třicet, padesát, sto let hrozí katastrofa, zatímco je zainteresované elity z druhé strany prostřednictvím nejlepších marketingových odborníků přesvědčují, že všechno bude v nejlepším pořádku?

    Mimo to, nemáme žádné dostupné technologické řešení, jak naplnit naše energetické potřeby; teoreticky se nabízí snad jen masivní investice do rychlého vývoje a stavby thoriových reaktorů v kombinaci s obnovitelnými zdroji jako solár, voda a vítr, ale prakticky to je neuskutečnitelné. I kdybychom se ale k něčemu takovému ohromným úsilím dobrali, nestihneme to dřív, než se spustí kaskáda klimatických katastrof, které na nás čekají při teplotách vyšších než jsou 2 stupně nad dlouhodobým průměrem. A zajištění energetických potřeb je ještě relativně ten nejlépe řešitelný problém; s rozvratem ekosystémů, nedostatkem kritických minerálů a dalších surovin, nebo s nedostatkem vody a dalších zdrojů potřebných pro zemědělství nebo údržbu infrastruktury si neporadíme. Do toho nás čekají masivní migrační vlny, energetická i potravinová chudoba, rozpad sociálních struktur, války o zdroje...

    Nejsem pesimista, tohle je realistické zhodnocení situace. A nejsem ani nihilista - snažím se dávat ze sebe společnosti i lidem kolem sebe to nejlepší, snažím se minimalizovat svou spotřebu, žít nejlepší život, jaký dovedu. Ale není dobré si něco nalhávat, je třeba přijmout věci, jak jsou. Pokud přežijeme, budou se jednou naši potomci dívat na tuhle dobu se fascinací, ve které se bude mísit obdiv k tomu, co jsme zde vybudovali a rozhořčením nad cenou, kterou jsme za to zaplatili a kterou budou muset platit i oni. To je jediná naděje, která nám ještě zbývá.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Day 9 - William E. Rees: The Enigma of Climate Inaction – On the Human Nature of Policy Failure
    https://youtu.be/WDWhjSUu8UY
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    Jan Činčera na FB ve skupině Environmentální výchova a vzdělávání pro udržitelný rozvoj: "Téma vlivu naděje x úzkosti jako motivačního faktoru pro zapojení se do akcí na ochranu klimatu se pořád diskutuje, tak přidávám jeden nový příspěvek.
    Geiger et al. (2021) na poměrně velkém vzorku dospělých zkoumali vztah mezi emocionálními reakcemi spojenými s přemýšlením o veřejné akci na ochranu klimatu a s odhodláním se do takové akce zapojit. Ve hře byla naděje, úzkost (anxiety), nezájem (boredom) a beznaděj. Faktorem navíc byla politická orientace, o jejímž významu se v souvislosti s postoji k ochraně klimatu často píše.
    Podle výzkumu je naděje zdaleka nejsilnějším faktorem posilujícím odhodlání k zapojení se do takové akce. Zhruba stejně silný, ale opačný vliv měl nezájem. Vliv úzkosti, beznaděje a politické orientace na odhodlání k akci byl naopak velmi malý.
    Někdy si říkám, že jak nás bombardují špatné zprávy, tak nám chybí pozitivní vize. Nejenom taková, že to nějak zvládneme, ale že máme šanci přihodit pár cihliček k budoucnosti, která třeba nebude prosta problémů, ale ve které bude fajn žít a která se nebude hroutit při každém zafoukání větru. Vize rozumně mlhavá - z prosazování příliš konkrétních utopií vždycky nakonec bylo jenom velké mrzení - ale současně i trochu směřující, nejenom "od", ale i "k". Možná že ani ta naděje není bez nějaké takové vize dlouhodobě udržitelná...ale to už je možná téma na další výzkum 🙂 "
    Nathaniel Geiger, Janet K. Swim, Karen Gasper, John Fraser, Kate Flinner (2021). How do I feel when I think about taking action? Hope and boredom, not anxiety and helplessness, predict intentions to take climate action. Journal of Environmental Psychology, 76, 101649,
    https://doi.org/10.1016/j.jenvp.2021.101649.
    DRSH
    DRSH --- ---
    PASTAFARIANKA: Skopeček is the new Václav Klaus. Strašlivý kretén.
    Vědci si nevymýšlejí. Máme skutečně poslední šanci, vítá klimatický summit europoslankyně Gregorová | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cop26-klimaticky-summit-2021-glasgow-gregorova-skopecek_2111011721_ako
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    COP26: Will the World's Most Powerful Take Meaningful Action?
    https://youtu.be/ClAVcfPOTP0
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DZODZO: dovolím si vypíchnout:
    "Prezident USA Joe Biden i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová totiž mluví o „velmi ambiciózních cílech“. V politické řeči to znamená zpravidla činnost, která je v podstatě neuskutečnitelnáI proto USA společně s dalšími zeměmi, včetně Číny, Indie a Velké Británie, slíbily, že budou sdílet nové technologie, až budou, a příštích deset let bude prý symbolických ve stylu šance na rozvoj žádoucích postupů. Přeloženo to znamená, což už se také na summitu přiznalo, že v současné době není možné pouze energií ze slunce, větru, vody, apod. uživit stále početnější lidstvo a ještě zaručit méně rozvinutým zemím rozvoj."
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: zakazat!

    The World's Largest Mining Operation Is Run by Fungi - Scientific American Blog Network
    https://blogs.scientificamerican.com/artful-amoeba/the-world-s-largest-mining-operation-is-run-by-fungi/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    fiha, pojmy ako klimaticka uzkost sa uz dostavaju aj do mainstreamovych medii

    KOMENTÁŘ: Zásadní problém klimatické konference v Glasgow – Thomas Kulidakis - Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-zasadni-problem-klimaticke-konference-v-glasgow-thomas-kulidakis-40376817
    TUHO
    TUHO --- ---
    PASTAFARIANKA: uf, tak na tohle budu muset zalozit nejaky uklidnovaky :))
    PASTAFARIANKA
    PASTAFARIANKA --- ---
    tak tohle se nepovedlo. Skopecek v kazdy vete dva blaboly, nauceny jak basnicku, cile jsou moc daleko, Cina nic nedela, schudneme, neboli nebudeme delat nic. To je debil, uplne jsem slysela znelku Dallasu, kdyz mluvil. Ja bych fosilni paliva neurazel.
    Pravicakum se neoptepluje. Rozsypal to totálně nezvladl, tam se jela argumentační debata o principu a gro a on na ne s tryskacema. A Bursik s vyrazem, jak kdyby se mel bavit s negramotnym o vyjmenovaných slovech. Mmmňourání Kikiny holt v ODS zanechalo stopu.
    https://video.aktualne.cz/dvtv/zive-boj-o-planetu-zachrani-lidri-klima-nebo-je-pozde-bursik/r~a765420e3cd711ec878fac1f6b220ee8/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Evaluating climate geoengineering proposals in the context of the Paris Agreement temperature goals | Nature Communications
    https://www.nature.com/articles/s41467-018-05938-3

    several techniques may eventually have the physical potential to contribute to limiting climate change, all are in early stages of development, involve substantial uncertainties and risks, and raise ethical and governance dilemmas. Based on present knowledge, climate geoengineering techniques cannot be relied on to significantly contribute to meeting the Paris Agreement temperature goals.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2011 Climatic effects of surface albedo geoengineering
    https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2011JD016281

    Global desert geoengineering, which is associated with significant global-scale changes in circulation and the hydrological cycle, causes a smaller reduction in global precipitation per degree of cooling than sunshade geoengineering, 1.1% K−1 and 2.0% K−1 respectively, but a far greater reduction in the precipitation over land, 3.9% K−1 compared with 1.0% K−1. Desert geoengineering also causes large regional-scale changes in precipitation with a large reduction in the intensity of the Indian and African monsoons in particular. None of the schemes studied reverse the climate changes associated with a doubling of CO2, with desert geoengineering profoundly altering the climate and with urban and cropland geoengineering providing only some regional amelioration at most.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    COP26 will be a colossal mining cop-out - MINING.COM
    https://www.mining.com/cop26-will-be-a-colossal-mining-cop-out/

    ' At 386 pages IEA WEO 2021 is quite the tome (download here). Under Section 6.3.1, you’ll find the energy bible’s take on “critical minerals”. It is six pages in total.

    Those six pages may be headlined critical minerals, but it’s hard to detect a sense of urgency in Section 6.3.1:

    “The rapid deployment of low-carbon technologies as part of clean energy transitions implies a significant increase in demand for critical minerals.”

    The word “significant” used here contains multitudes (lithium “100 times current levels” according to the IEA’s own calculations) and the Paris-based firm has some questionne:
    “The prospect of a rapid increase in demand for critical minerals – well above anything seen previously in most cases – raises questions about the availability and reliability of supply.”

    With only six pages to work with, the IEA has to be succinct in its appraisal of the mining industry:

    “The [supply] challenges are compounded by long lead times for the development of new projects, declining resource quality, growing scrutiny of environmental and social performance and a lack of geographical diversity in extraction and processing operations.”
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam