• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    Bránil obyvatele amazonského pralesa, teď za to sedí ve vězení. Pomůžete mu z něj?
    https://www.amnesty.cz/pripad/usa-steven-donziger?done=542
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Loni zemřelo za životní prostředí 227 lidí. Bránili svoji vodu, lesy nebo půdu | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/loni-zemrelo-za-zivotni-prostredi-227-lidi-branili-svoji-vodu-lesy-nebo-pudu-8615869

    Během minulého roku zaznamenala organizace Global Witness po celém světě 227 vražd environmentálních aktivistů, z toho kromě jednoho případu všechny v oblasti globálního jihu. Global Witness monitoruje útoky na ochránce půdy od roku 2012 a zjistila, že s rostoucí labilitou ekosystémů v důsledku změny klimatu se zvyšuje počet zavražděných, kteří položili svůj život za ochranu čisté vody, lesů, vzduchu nebo orné půdy.

    „Velmi často jde o lidi, kteří sami sebe jako environmentální aktivisty nevnímají. Oni zkrátka jen chrání teritoria v bezprostřední blízkosti svých domovů,“ popisuje situaci Louis Wilson z neziskové organizace Global Witness. Pokud jde o pachatele, vzhledem k úrovni justice v zemích, jako jsou Filipíny, Mexiko nebo Kolumbie, na jejímž území bylo loni zavražděno dokonce 65 ochránců, jsou šance na jejich odhalení a potrestání mizivé.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Podle čerstvého návrhu pro konferenci v Glasgow by měly strany "přehodnotit a posílit" národní příspěvky v tomto úsilí směrem k roku 2030. Takový postup je prý nutný pro "sladění s teplotním cílem pařížské dohody do konce roku 2022". Návrh označuje aktuální dekádu za klíčovou pro osud cíle formulovaného v roce 2015. Podle vědců je k udržení globálního oteplování na 1,5 stupních Celsia potřeba snížit do roku 2030 globální produkci skleníkových plynů o 45 procent oproti stavu z roku 2010.


    NÁVRH KE ČTENÍ ZDE: https://unfccc.int/sites/default/files/resource/Overarching_decision_1-CMA-3.pdf
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Meet Xie Zhenhua, China's top climate diplomat at COP26 — Quartz
    https://qz.com/2077072/meet-xie-zhenhua-chinas-top-climate-diplomat-at-cop26/

    China’s top Cop26 delegate says it is taking ‘real action’ on climate targets | Cop26 | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/nov/10/chinas-top-cop26-delegate-says-it-is-taking-real-action-on-climate-targets
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    JINDRICH:


    Pražské společenství obnovitelné energie (PSOE) je zcela novou organizací založenou hl. městem Praha s cílem podporovat a rozvíjet tzv. komunitní energetiku na území hl. města. S pomocí této postupně se rodící nové společnosti budou v hl. městě systémovým a inovativním způsobem počínaje rokem 2021 postupně budovány nové výrobny energie obnovitelného původu, především ve formě střešních fotovoltaických elektráren, a jimi vyráběná energie bude přednostně využívána při krytí energetických potřeb městských budov a rovněž pražských domácností.

    Zásadní odlišností od dosavadních zvyklostí je schopnost s pomocí této organizace sdílet – a to zdůrazňujeme ekonomicky příznivěji – energii vyráběnou výrobnou v daném objektu i mimo něj. Pod pojmem sdílení je chápán model, v němž každý připojený účastník má možnost energii z dané výrobny využívat nejen pro své vlastní potřeby, ale ji i sdílet s ostatními (spolu)vlastníky dané nemovitosti, v níž je výrobna instalována, a rovněž pak i s městem a jeho fondem budov. Doslova bude možné el. energii předávat / v dohodnuté ceně / dle aktuálních podmínek k účelnému užití v jiných odběrných místech.

    Vznik této organizace je faktickým prvním konkrétním krokem pro naplňování Klimatického plánu hl. města Prahy do roku 2030. Každá nově vyrobená kilowatthodina z uhlíkově neutrálního či nízkoemisního zdroje napomůže snižovat uhlíkovou stopu města, přesněji emise skleníkových plynů, k jejichž produkci dochází při výrobě tradičním způsobem spalováním fosilních paliv.
    JINDRICH
    JINDRICH --- ---
    Připoj dům | Připojte i váš dům a sdílejte čistou energii
    https://www.pripojdum.cz/
    SADY
    SADY --- ---
    MARSHUS: pripustit toto by znamenalo pripustit naslednou migraci, to by se jim ta hra vojacky strasne zmenila/rozbila... vsichni tady umreme
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    GOJATLA: jo to kdyz jsem napsal v treti svetove ze Izraeli / regionu dojde cas tak se minuskovalo..
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    GOJATLA: k tomu ještě tahle přednáška, stojí za vidění:

    What is the Petro-State? - Andrew Nikiforuk
    https://www.youtube.com/watch?v=Gjl3kgduA3I

    17 Jan 2013
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    ‘Apocalypse soon’: reluctant Middle East forced to open eyes to climate crisis | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/oct/29/apocalypse-soon-reluctant-middle-east-forced-to-open-eyes-to-climate-crisis

    By the end of the century, if the more dire predictions prove true, Mecca may not be habitable, making the summer Haj a pilgrimage of peril, even catastrophe. Large tracts of the Middle East will resemble the desert in Ethiopia’s Afar, a vast expanse with no permanent human settlement pressed against the Red Sea.

    The west’s insatiable demand for fossil fuel has allowed this region to build car-dependent cities, full of shiny air-conditioned skyscrapers and malls. Now it has to find a way to avoid its self-destruction

    “It is a really tough issue because the interests of the ruling elites run contrary to the interests of citizens. The ruling elites are all dependent on oil rents for the survival of their regimes. They need the oil business to stay alive for them to stay in power. Their system is based on continued oil rent, but ultimately, the citizens’ long-term interests are with a liveable climate”.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Číňani zní, jako by se tím klimatem fakt zabývali

    China calls for concrete action not distant targets in last week of Cop26 | Cop26 | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/nov/08/china-calls-for-concrete-action-not-distant-targets-in-last-week-of-cop26

    As an example, he said the working guidance document on carbon peaking and neutrality outlined a strict control on the increase of coal consumption during the 14th five-year period and then a gradual reduction during the following five years. “That means China will peak coal consumption around 2025, though that is not a line you will see in the document. You need to interpret it and nobody [outside China] can do that.”

    Similarly, he said the government 1+N policy system provided a roadmap of 37 tasks that the country needed to take until 2060 on areas ranging from legislation and policy to technology and finance. There will be another 30 documents published in the coming year that break down actions needed in key sectors, such as building and transport, as well as major industries including steel and chemicals. “No country has issued so many documents to support its targets,” he said. “It’s a holistic solution, but nobody knows.”


    ...

    Decarbonisation is already under way. By the end of this decade, the government plans to reach 1200GW of wind and solar power, which would exceed the entire installed electricity capacity of the US, he said.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Are Intergovernmental Alliances for Saving Humanity Still Possible?
    https://jembendell.com/2021/11/08/are-intergovernmental-alliances-for-saving-humanity-still-possible-part-5-of-a-realgreenrevolution/

    Geoengineering, nuclear power, ecocide, climate finance, migrating ecosystems... I cover a bunch of often controversial topics in the 5th instalment of my essay on a #RealGreenRevolution, which I offer to contrast with the agenda discussed in and around #COP26. Feedback welcome (not with any illusion that these ideas go somewhere towards policy, but in search of better understand)
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    Cop26: world on track for disastrous heating of more than 2.4C, says key report | Cop26 | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/nov/09/cop26-sets-course-for-disastrous-heating-of-more-than-24c-says-key-report

    Temperature rises will top 2.4C by the end of this century, based on the short-term goals countries have set out, according to research published in Glasgow on Tuesday.

    The estimate stands in sharp contrast to optimistic forecasts published last week that suggested heating could be held to 1.9C or 1.8C
    By contrast, the sobering assessment of a rise of 2.4C from Climate Action Tracker (CAT), the world’s most respected climate analysis coalition, was based on countries’ short-term goals for the next decade.

    Emissions will be twice as high in 2030 as they need to be to stay within 1.5C, based on promises made in Glasgow, CAT found.

    The findings should serve as a “reality check” to the talks, said Niklas Höhne, one of the authors. “Countries’ long-term intentions are good, but their short-term implementation is inadequate,” he told the Guardian.
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    1bn people will suffer extreme heat at just 2C heating, say scientists | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2021/nov/09/1bn-people-will-suffer-extreme-heat-at-just-2c-heating-say-scientists

    The Met Office assessed wet-bulb temperature, which combines both heat and humidity. Once this measure reaches 35C, the human body cannot cool itself by sweating and even healthy people sitting in the shade will die within six hours.

    If efforts to end the climate emergency fail and temperatures rise by 4C, half of the world’s population will suffer from this extreme heat stress.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #transition #fullread

    COP26: The energy transition is here to stay and battery storage is essential to it - Energy Storage News
    https://www.energy-storage.news/cop26-the-energy-transition-is-here-to-stay-and-battery-storage-is-essential-to-it/

    We have the technological tools to decarbonise, but can we do so at pace and scale? It depends on the politics, says James Basden, co-founder and director of Zenobe Energy, a UK-headquartered company working on clean energy infrastructure including grid-scale battery storage and fleet transport electrification solutions.

    ...

    But make no mistake: even if negotiations flounder, the energy transition is here to stay.
    ...
    Spooked by the risks of inaction, 45% of banks disclosing to CDP — the global environmental impact disclosure non-profit group — have aligned their portfolios with net zero. This empowers green technology companies.

    ...

    Despite the pandemic, 260GW of new renewable generation was deployed globally in 2020 – smashing former records by almost 50 per cent. The electric vehicle (EV) sector raised US$28 billion, 10 times more than in previous years.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    SEJDA: tak ropný plošiny jsou desítky/stovky metrů dlouhý komíny co seděj na dně, posunout po nich tu plošinu o pár čísel vejš nebejvá takovej problém.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: jop, jestli plati "extremnejsi vice a houst", tak by to znamenalo, ze maji casteji jeste vyssi vlny. Ale to ja bohuzel nevim. Pravdepodobne bychom potrebovali mereni rovnou z tech platforem.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: jo, pri lehkym googlingu co jsem si na ten dotaz udelal nekdo rikal, ze prave je to znat nejvic na tech vlnach, coz by odpovidalo tomu, co se rika jinde ohledne ty energie naakumulovany v oceanech
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BLAHOVEJ: "nebud hodnej a rekni, kde jsi to cetl" :D
    Bylo to z nejakeho dokumentu na Youtube/v televizi?
    No nic, prumerny narust hladiny mori (ani zdaleka neni vsude stejny) 3 cm za 10 let .. za 30 let zivotnosti tech srotu (oil rig) to bude 10 cm. Mnohem vetsi problem, nez vzestup hladiny jsou tedy prilezitostne vysoke vlny.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam