• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: This is the first time an ice shelf collapse has ever occurred, observable to humans, in East Antarctica, and it was completely unpredicted.

    East Antarctica has the potential to raise sea levels about 5 times more than West Antarctica, which is why such changes there are a bit alarming. If the entirety of East Antarctica slid into the ocean, for example, it would raise sea levels globally by ~160 feet. That won’t happen for centuries [ yay! ], but it’s processes like this one that will eventually allow that to happen.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Scientists report complete collapse of East Antarctica’s Conger Ice Shelf – Woods Hole Oceanographic Institution
    https://www.whoi.edu/press-room/news-release/scientists-report-complete-collapse-of-east-antarcticas-conger-ice-shelf/
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Je to náboženství ve stejném smyslu, jakým byl fašizmus a komunismus. Tedy náboženství, které o sobě tvrdí, že není náboženství, ale plní stejnou funkci. Pohodlí lidé hledali vždy, i kněží a mniši, jen neměli takové možnosti jaká nám dávají fosilní paliva. Ano, tohle je první náboženství, které nevyžaduje odříkání, a proto je tak úspěšné. Dnes je ctnost vydělávat a utráce peníze. Viz Harariho citát: [GOJATLA @ Klimaticka zmena // Malá nukleární válka by zpomalila globální oteplování, tvrdí NASA]
    Podívej se na Century of the Self, dokud funguje uloz.to. Je tam hezky popsané, jak to náboženství vzniklo.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    XCHAOS: ne vynucování etických pravidel založených na náboženských předpisech je novinka tak posledních 100 let. V Polsku dneska už zase umřeš v porodnici protože ti nemůžou provést potrat i když tě to zabije a v Afghánistánu nemůžeš cestovat letadlem když nemáš svého poručníka. To že náboženství je jenom nějaké doporučení se může zase hodně rychle změnit na normální způsob náboženskosti tj vynucovanou. Point ke klimatické změně nemám jenom jsem chtěla opravit tvou úvahu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GOJATLA: to není náboženství, ale jakési "pohodlí, na které si populace uvykla" - s tím, že úroven pohodlí obsaženého v životním stylu je historicky přirozenou antitezí náboženství. Evropské elity celá staletí, pokud shledaly, že dosažená úroven pohodlí není udržitelná, vyhledávaly útočiště např. v klášterech, kde se dalo přežít za cenu nižší životní úrovně a zřeknutí se určitých sociálních statusových symbolů (pokud jde o bydlení, odívání, apod.)

    V kultuře bych odlišoval návyk na životní úroven od toho "náboženství", protože náboženství, aspon to křestanské, většinou definuje nějaký ideál (nezřídka mírně asketický), kterého v reálném životě ale není běžně dosahováno - at už jde o konzum, míru sebeobětování, sebezapření, snášení utrpení, apod.

    Každopádně náboženství pořád operuje s tím, že požadované normy chování jsou přijaty víceméně dobrovolně, nejvýše pod nějakou velmi abstraktní hrozbou (takovouto abstraktní hrozbou býval "boží trest", dnes zůstává "zásah vyšší moci" - "vidíte, touto povodní/suchem vás planeta trestá za klimatickou změnu, kterou způsobilo vaše SUV"). S každým náboženstvím je přitom spojena hrozba pokrytectví - tedy to, že ti, kdo ho hlásají, se jím nebudou sami pod různým záminkami řídit, s čímž jsou pak spojená různá heretická hnutí, apod. (např. v tomto případě vegani budou chtít exkomunikovat ty, kteří "jenom" jezdí po městech na kole, ale nechtějí se omezovat více, apod.)

    Já se mezi náboženstvím, tedy hrou na víceméně dobrovolné přijetí etických pravidel, a byrokratickou regulací, neumím jednoduše rozhodnout. Jisté je, že náboženství má lepší šanci pokud jde o individuální životní styl (ten ale může ovlivnit odhaduju nejvíce 20% celkových důsledků, což je málo) a regulacionismem, pokud jde o velkou ekonomiku a zejména o vše, co je úvěrově financované ("green deal", který do značné míry je bankovní regulací namířenou proti fosilní lobby...). Souhra náboženství s byrokracií by v rámci evropské tradice nebyla nic úplně nového...
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    XCHAOS: Problém je, že naše náboženství je konzum a profit, a toho se nevzdáme. Jednoduché řešení je uhlíková daň a dividenda. Spolehlivě by vedla ke snížení emisí, ale omezila by profit a konzum. Je proti našemu náboženskému přesvědčení, proto se nedá prosadit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Vlákno, pokud je ve vašem okolí ještě nějaký generický skeptik:
    https://twitter.com/faktaoklimatu/status/1403979049718910981

    Podle mě ale problém je dávno jinde. Skeptici byli marginalizovaní, problém je zkrátka v tom, že je to problém: technicky i politicky. Technicky to podkopává samotnou základnu, na které technologie stojej, takže bychom potřebovali úplně jinou strukturu technické a průmyslové civilizace než máme. Politicky to zase nemá jednoduché volnotržní a tím v podstatě ani demokratické řešení.. řešení směřují bud k náboženství, nebo k byrokratickému regulacionismu. A to jsou světy, které jsme se léta učili nemít rádi...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Here’s what happens when you try to replicate climate contrarian papers | Climate science scepticism and denial | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2015/aug/25/heres-what-happens-when-you-try-to-replicate-climate-contrarian-papers
    #science
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1648368678285
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Giving up’: Amazon is losing its resilience under human pressure, study shows
    https://news.mongabay.com/2022/03/giving-up-amazon-is-losing-its-resilience-under-human-pressure-study-shows/

    Boulton and his team found that three-quarters of the Amazon has lost some resilience since 2000, meaning the forest is losing its ability to recover biomass as quickly after events such as droughts. This loss of resilience is especially high in regions close to human activity and with less rainfall.

    Pronounced loss of Amazon rainforest resilience since the early 2000s | Nature Climate Change
    https://www.nature.com/articles/s41558-022-01287-8
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    This Dutch construction innovation shows it’s possible to quickly retrofit every building – Energiesprong
    https://energiesprong.org/this-dutch-construction-innovation-shows-its-possible-to-quickly-retrofit-every-building/

    Energiesprong (which translates to “energy jump”), a nonprofit that the Dutch government helped launch a decade ago, is coordinating a system of mass retrofits. “We thought, okay, let’s make home retrofits into a scalable solution,” says Christian Richter, who works in the organization’s market development team in Germany.

    In one Dutch factory, a company that’s part of the program called RC Panels makes lightweight insulated panels that can be popped on the front of existing row houses. The company uses a laser scanning tool to take measurements at the old house; then, at the factory, a machine cuts out windows and doors to match the old facade exactly. When a truck delivers the panels, they’re attached directly to the old wall. The company also makes insulated panels, with solar panels attached, that can be put over an existing roof. Other Energiesprong vendors supply heat pumps for heating, cooling, and hot water. The retrofits are faster than traditional retrofits, in some cases happening in as little as a day, leading to more energy savings.
    PER2
    PER2 --- ---
    YMLADRIS: rikas levny dum za hubicku jo, hned jdu stavet :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Energy efficiency guru Amory Lovins: ‘It’s the largest, cheapest, safest, cleanest way to address the crisis’ | Energy efficiency | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2022/mar/26/amory-lovins-energy-efficiency-interview-cheapest-safest-cleanest-crisis

    Pán co je genius přes úspory a v coloradu ve sněhu má dům který údajně nepotřebuje vytápění a pěstuje v něm banány
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: hehe, zubačkový monorail :-) no zrovna tohle by se asi elektrifikovalo hodně snadno...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Agenda Gotsch – Ernst Götsch's Syntropic Farming Official Website
    https://agendagotsch.com/en/

    Syntropia
    https://www.syntropia.com.au/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Lenka Hrabalová: Neúrodný půlměsíc - Blízký východ, voda a migrace
    https://youtu.be/HDi6BK8lpuE


    Blízký východ je region, který potýká s celou řadou výzev, z nichž jednou z těch největších, ačkoliv často zapomínaných, jsou proměny životního prostředí. Nižší množství srážek, výstavba přehrad a špatná vodní politika států regionu ničí tisíciletí budované zemědělství a vyhání lidi z jejich půdy. Jak vypadá život na březích Eufratu a Tigridu? A proč by nás to mělo zajímat?

    Povídání bude zaměřeno na Irák, Sýrii, Turecko a Írán.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Teploty na pólech děsí svět. Lidstvo vstupuje do „nové fáze klimatických změn“
    https://denikreferendum.cz/clanek/33830-teploty-na-polech-desi-svet-lidstvo-vstupuje-do-nove-faze-klimatickych-zmen
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Video: V Antarktidě se utrhl ledovec o velikosti Říma - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-video-v-antarktide-se-utrhl-ledovec-o-velikosti-rima-195469
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    neco pro xchaose ,)

    Balinad Farm
    https://fb.watch/b_ZF_S1iDC/

    FARM TRANSPORT CART
    Engine Fuel - Gasoline
    Host size - 720*1000*600mm
    Carrier size - 1240*970*380mm
    Dead-weight - 200kg
    Driving speed - 42m/s
    Maximum Slope- 45 degrees
    Machine weight - 100kg
    Machine power - 5hp
    Max Load - 500kg
    Max Load for slope exceeds 30° - 250kg.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    China Faces Worst Crop Conditions Ever Due to Climate Change
    https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-03-23/climate-change-threatens-china-s-crop-yield-food-security

    “China faces big difficulties in food production because of the unusual floods last autumn,” he told reporters. “Many faming experts and technicians told us that crop conditions this year could be the worst in history.”

    ...

    Climate change hurts China’s pursuit of food security in two ways, according to Zhang Zhaoxin, a researcher with the agricultural ministry. More frequent extreme weather events are already lowering crop yields. Meanwhile, increasingly unpredictable seasons can undermine farmers’ confidence and potentially worsen the sector’s existing labor shortage.

    Farmers in northern China are used to droughts, not floods, Zhang said. In many of the regions that were affected by torrential rain last year, farmers couldn’t harvest their corn because their machinery couldn’t handle the water. There wasn’t enough infrastructure such as pipes and systems to drain the field in time.

    Those issues are set to get more serious as the planet warms. Seasonal droughts will reduce yields of China’s three major staple foods — rice, wheat and corn — by 8% by the end of the decade, according to World Resources Institute. In the longer term, climate change also means rising coastal waters along the long and low eastern coast could further stress the agricultural industry.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam