Jakub Hruška
https://www.facebook.com/100001618623197/posts/5544603148936918/Požár v NP České Švýcarsko nevznikl kvůli bezzásahové zóně. Vznikl v "normálním" lese, nedaleko Hřenska (a nedaleko od parkoviště). Na tom místě bylo pokácené dříví odvezeno. Lesní požáry vznikají a šíří se hlavně půdou - konkrétně hoří vstva suché hrabanky (opadaného jehličí) a vyschlé organické horizonty půd, které jsou obzvlášť silné v monokulturních smrčinách či borech. Takový ten "houbařský les", která máme všichni ve střední Evropě rádi je na požár to nejlepší co může být. Posléze může přeskočit do korun stromů. Ale pryskyřic a terpenů plné jehličí živé borovice hoří stejně dobře jako smrková souš. Hlavní šíření požáru je ale vždy půdou.
Aktuální velký požár nevznikl ze 100% žádným přírodním způsobem (blesk...) ale lidskou neopatrností (nedopalek, táboření, ale i odhozené sklo). Pískovcové skály a hlavně vysýchavé písčité půdy s již zmiňovanou vrstvou lesní hrabanky jehličnanů, jsou, bohužel, pro požár jako stvořené. Zvlášť v nepřístupném terénu pískovcových věží. A s klimatickou změnou, která vede k dlouhotrvajícím suchům za zády (V ČR se mezi lety 1961-2021 v průměru oteplilo už o více než 2 C).
Není tedy pravda, že by NP způsobil požár vytvořením bezzásahovky. Naopak, vzhledem k poslání národních parků (chránit přírodu v jejím přirozeném vývoji) to udělal zcela správně.
Škody na majetku jsou samozřejmě jiná kapitola, a takový požár je nutno v dnešní hustě zabydlené krajině nenechat dojít k sídlům. A všechna čest hasičům, vojákům a všem, kteří s živlem bojují.
Pokud ale po požáru zůstane ca. 1000 ha vyhořelého lesa, určitě je to skvělá příležitost nechat obnovu opět na přírodě. V NP České Švýcarsko už totiž jedno "požářiště" je - v roce 2006 shořelo ca. 15 ha lesa u Jetřichovic okolo Havraní skály. A bylo ponecháno přírodnímu vývoji. Dnes tam roste zcela sám nový les, v tuto chvíli složený hlavně z pionýrských dřevin jako je bříza a olše, ale i z mnoha dalších druhů dřevin a bylin.. Celková biodiverzita je zde velmi vysoká.