• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    pro me je to ohnisko diskuze v tom, co pise YMLADRIS tady.

    zestatnime soukromy kapital, rozbijeme monopoly, zrusime miliardare a budeme mit jen milionare, oslabime soukrome ve prospech statniho... zaruci to neco? ve skutecnosti jsou to otazky preferovaneho mocenskeho usporadani, akceptovatelne miry majetkovych a mocenskych nerovnosti.

    pak je ten smer, ze se to "demokratizuje" (rozhodovani) - financnictvi, energetika, atp. zarucuje to neco?

    ja v tom porad jako klicove vidim ty rozhodovaci, systemove-regulacni praktiky. jak to to spolecenstvi dela, jak se rozhoduje, aby zustavalo v nejakem kontextu, v jakem chce?
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: "milionar i miliardar shodne litaji kam potrebuji a vic nez jeden stejk denne nesni. "
    - To mas opreny o nejaky data nebo o svuj pocit? Protoze vsechny data, ktery jsem videl tvrdi opak. Zadnej milionar si napriklad nekoupi jachtu za stomiliard korun .]

    Jinak nase potreby maj zvlastni vlastnost. Ke stesti ti vlastne staci velmi malo materialne (bezpeci, teplotni komfort, zdrava strava, privetivy socialni prostredi, laska a par dalsich veci). Ale v tu samou chvili maj lidsky potreby vlastnost bejt v podsate neukojitelny - to si ostatne vsiml PR prumysl uz nejpozdeji v 60. letech, kdy se v podstate stal prumyslem na vytvareni novych tuzeb nebo vytvareni "touziciho subjektu", kterymu se da prodavat kvanta veci, ktery najednou ziskal schopnost industrialni komplex vytvaret.

    Inside $5 Billion History Supreme Superyacht | World's Most Expensive Yacht
    https://www.youtube.com/watch?v=oKGoLTC022w


    Sorry debata o zakazovani miliardaru jde nejak mimo me, tak neumim odpovedet. Nicmene jeste pomerne nedavno v socialistickym bloku zadny miliardari nebyli a na zapade bylo jejich zdaneni klidne 90 procent (USA v povalecnych dekadach, kdy zazival kapitalismus svuj nejvetsi rozkvet)

    Ale pokud mluvime o rozbiti mocenskych struktur fosilnich miliardaru, tak tam myslim, ze je to asi pomerne jasny ne? Tyhle struktury maj proste biliony dolaru v tom, ze nam rozbijou klima a nastartujou klimatickou katastrofu. Za poslednich 30 let meli dost prilezitosti byznys opustit. Udelal to nekdo? Ne, misto toho lejou prachu jak sileny do dezinformacnich kampani, vytvareni sofistikovanejch struktur jak klamat verejnost, kupovat politiky etc.

    Krome toho, ze je to z etickyho hlediska dost mimo aby nekdo tak extremne vydelaval na tom, ze rozbije sanci na budoucnost nas vsech, tak dalsi vec je, ze sedime na obrovsky financni bubline, protoze pokud regulace tohodle byznysu probehne neplanovane, tak to muze vest k dominovymu kolapsu svetovy ekonomiky. Aneb co se stane, kdyz trhy zjisti, ze akcie nejhodnotnejsich fosilnich korporaci jsou carem papiru? Krize 2008 by asi byla pomerne prochazka ruzovym sadem...

    What is the carbon bubble and what will happen if it bursts? | Greenhouse gas emissions | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2018/jun/04/what-is-the-carbon-bubble-and-what-will-happen-if-it-bursts
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: ano. majetek soustredeny do jednoho bodu zpusobuje, ze ten agent je silnejsi nez statni politika (viz Kretinsky = kdyz me zdanite, proste odejdu, coz vsichni vime ze si nemuzete dovolit). Ale co se stane, kdyz se zakaze Kretinsky? misto jednotlivce bude nejaka napr. energeticka organizace (vicero) vlastniku, ktera bude pretlacovat stat uplne stejne.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: prave. milionar i miliardar shodne litaji kam potrebuji a vic nez jeden stejk denne nesni. miliardar ma zivotni uroven jako milionar. majetek ma v investicich. co se presne zmeni, pokud se zakazou miliardari? ty do toho nejak vic vidis?

    urcity smysl by davalo, kdyby se volalo po treba po progresivni dani z osobni spotreby. to by se tykalo vic lidi, nez "miliardaru".
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Dalsi vec je, ze konzumenti maj svoji agency, ale je dost decentralizovana, kazdej z nich ma tu agency malou a nejaky vliv ma jenom, pokud se ji dokaze bud organizovat (odbory, environmentalni kampane, volby a politicka participace) nebo spontanne koordinovat (reakce na posun v cenach treba). Kdezto u superbohatejch je ta agency hierarchicky smerovana do jednoho centra a jejich dopad je proste o tisicovky radu jinde. Muzou ovlivnovat politiku zakulisne, financovat dezinforamcni kampane, muzou skupovat nebo jinak likvidovat konkurency, muzou ovlivnovat cely prostredi ve kterym se hraje.

    Sorry jestli tady vstupuju bez kontextu, nejak jste se rozkecali a ja musim makat, ale zase sem nechtel utect bez reakce .]]
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    YMLADRIS: máš pravdu, že to se týká jiných věcí spíš než klimatu. Rusko je třeba extrémní příklad, že když hrstka lidí rozkrade stát a zbytek živoří, tak to není uplně dobrý a plodí to pak různý Putiny a války, ale s klimatem to moc souviset nemusí, ačkoliv v jiných ohledech tam je ta logika nějaké nespravedlnosti jasná. (btw. nápad s medailemi za u miliardu, která pak půjde zpět lidem, by se dala vyřešit tak, že by dostávali za každou miliardu jednu, takže by pak mohli soupeřit v tom, kdo jich má víc a bylo by to podobně abstraktní jako s penězi. Které by akorát místo syslení v daňových rájích a spekulacích s invesičními byty atd. kolovali víc dole mezi těmi, kteří jim je vydělali)

    Já tam vidím spojnici v tom, že kapitalismus jako takový je postaven na excesivním uspokojování osobních potřeb a celý systém je udělán tak, aby v lidech ty nekonečné potřeby vytvářel a množil. Což vyžaduje nekonečný růst, který není možný. Tzn. spojité nádoby - systém něco dává lidem a "manipuluje" je do nějaké životní strategie, která je založená spíš na soupeřivosti, dravosti a bujení/množení než na spolupráci a skromnosti. Zároveň ale ti lidi se manipulovat nechají možná rádi, protože to brnká na něco v nich. Tzn. že svrhnout kapitalismus nebude dávat smysl v momentě, kdy každému konkrétnímu člověkovi nedojde, co přesně v něm bylo problematické a neudržitelné, budou nasraní, že jim bereš smysl života, pokud místo té mizející "špatné" touhy (založené na sobectví) nepříjde jiná "lepší" (založená na pospolitosti). Vtlouct jim to do hlavy nějakou ideologii smrdí další totalitou. A než si to uvědomí každý sám za sebe, tak to asi bude na x-generací.

    Pojem kapitalistický realismus popisuje to, že další (tj. současná) fáze kapitalismu je taková, že se daný stav věcí považuje za samozřejmý a není představitelná žádná jiná alternativa. Používá se jazyk o "přirozeném chodu věci", "vždy to tak bylo", "lidi to tak chtějí". Což je problém v situaci, kdy zdánlivá samozřejmost něčeho následně dusí imaginaci představit si alternativu, protože všeobecný narativ je ten, že to nejde. A kdo se o to pokouší, tak je bud blázen nebo fanatik, protože rozumnému člověku je jasné, že jsme vymysleli ideální udržitelné společenské i planetární zřízení.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Jasne, ze je to komplexni tema a na co narazis je naprosto relevantni. Nicmene tech metrik je cela rada, kazda ma svoje mouchy, ale to ze nejvetsi prekurzor emisni narocnosti je bohatstvi, ukazujou vsechny (at jsou to lifestylovy emise nebo emise z vlastnictvi). A netyka se to jenom superbohatejch, ale vetsinou i stredni tridy nebo rozdeleni bohatej sever / chudej jih. Ale diky distribuci bohatstvi, ktery sleduje cca Paretovu distribuci je to u tech superbohatejch nejmarkatnejsi / ma nejvetsi dopad. Je to celkem logicky, vzhledem k tomu, ze zijeme v civilizaci, ktera je stale hnana prevazne fosilnima palivama.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    Další problematická věc je ta, že pokud bude někdo channelovat ten hněv naštvané lůzy vůči miliardářům, tak to s velkou pravděpodobností bude spíš někdo, kdo se chce akorát dostat na jejich místo :-). Nevýhodou může být i neschopnost převézt tu komplexní problematiku do toho pop jazyka tak, aby to pochopil každý, promouvat příběhy, symboly (tzn. simplifikace a redukce), spíš než vědeckými články a grafy...
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    TADEAS: jasný, jsem si vědom svých předsudků i své příslušnosti k určité kastě/třídě, která moduluje moje vnímání. Ale máš pravdu v tom, že úvahy oběma směry (miliardáři jsou psychopati VS filantropové) nemají moc podporu v nějaké statistice/datech...tzn více či méně wishfull thinking
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO: reorganizace systemu tuzeb je socio kulturni prace dejici se pres mnoho generaci. podobne jako budovani infrastruktur materialovejch a energrtickejch. posledni co to je je "rychle"
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    TADEAS: pak pomůže jen nějaké kolektivní osvícení či šok, aby si lidi přeorganizovali systém toho, po čem touží
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO: to je z cyklu lidova psychologie miliardaru.

    ujistuju te, ze mezi tema stovkama tisic miliardaru co na planete jsou budes mit enormni podil hluboce zorientovanejch a vysoce funkcnich lidi. neprevadel bych to porad na tu nesoucitnost, lidovej psychopatismus atp.

    pokud se to ma polozit jako otazka, tak to nechme aspon na chvili jako otazku.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    YMLADRIS: dobrý by bylo (jen vtipnej nápad), vzhledem k tomu, že ty extrémní zisky jsou už vlastně abstraktní a nikdo je nikdy nevyužije ani mu to život nezlepší (spíš naopak, protože čím víc toho má, tím víc práce má s obhospodařováváním, chráněním, strachem že o to příjde, soubojem s ostatními atd.), tak by se mohlo udělat to, že po vydělání první miliardy by každý dostal krásný metál "dokázal jsi to", který by si mohl vystavit doma :-). A cokoliv nadto by šlo zpět lidem, kteří mu to vydělávají. Samozřejmě je tam ale problém s tím, že primární znak této sféry polobohů je neustálá soupeřivost, takže kdyby měli všichni stejný metál, tak by byli rovnocenní a to je problém, protože by nebylo jak zjistit pomocí těch abstraktních ukazatelů, kdo je největší samec a král džungle :-))
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    ještě k té empatii - přiznám se, že třeba utrpení hladových černoušků v Africe intelektuálně chápu, na rozumové urovní mám "soucit", pocitově mě to ale nezasahuje, nebudím se kvůli tomu v noci. Bezdomovec v Praze už je blíž, mám ho na očích, jsem s ním v kontaktu, proto už jeho problémy, obavy, hněv atd. dokážu cítit, nějak mu pomoct, dát boty atd. Když se něco stane mému blízkému, je to pohroma. No a možná to je trochu tak, že pro tu vládnoucí třídu je 99procent líidí na stejné urovni jako pro mě ti černoušsci. Nejsou s nimi v kontaktu, mají svůj svět (žijí na svých jachtách, viz. film "trojůhelník smutku" což je alegorie na náš svět/Titanic), své problémy, je jim to jedno. Což na jednu stranu je děsivý v tom, že oni jsou u toho kormidla, na druhou stranu tímto úhlem pohledu i trochu pochopitelný
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ja tomu zas klasicky nerozumim. co se vyresi tim, pokud se zastropuje majetek jednotlivcu. ok, nebude miliardar, misto nej bude tisic milionaru, ti spolecne budou mit nejaky organizace na to jak postupovat jednotne, neco jako kdyz OPEC jednotne stanovuje ceny ropy za barel, aby nebyla moc levna. co se tim vyresi?

    jak se v tom klimatu prejde od prirodnich ved (grafy cehosi) k spolecenskym vedam (obcanska shromazdeni, zrusit miliardare, zrusit kapitalismus, spravedliva transformace, ..) tak tomu vubec nerozumim, jak by to mohlo fungovat a proc by to melo stabilizovat klima.

    prijde mi to zase jen krok stranou. pripada mi, ze jedinej zpusob jak snizit sklenikove plyny v atmosfere, je uzakonit, ze kdo do atmosfery pridava sklenikovy plyn, musi ho zase odstranit. nic takoveho se ani vzdalene nikde nenavrhuje.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: "kdo může" - přesně tak. kde je agency? jak ji utvaret a vyuzivat v managementu komplexnich systemu. co to je za praktiky
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: lidi si dovedou představit život bez Křetínského, nebo lecjakého jiného miliardáře. Co si nedovedou představit, je život bez elektřiny v zásuvce. A nějaká vazba tam bouhžel je.

    Samozřejmě - můžeme se zbavit naší uhelné lobby a přestat exportovat. Pak u nás bude obyvatelstvo slavit levnou elektřinu a pád miliardáře. Ale v Německu třeba v důsledku toho vypuknou sociální bouře. Což ale pro nás je zhruba stejné, jako by vypulky v sousedním okrese...

    Ač Babiše nemusím, tak jeho výrok o "virtuálních miliardách" v tomhle ohledu chápu. Je to prostě nějaký druh ekonomicko-mocenské pozice. Ale bez ohledu na to, kdo tu pozici obsadí - poptávka tu je. Je daná životním stylem, a to v takové míře, že to přesahuje schopnost našeho intuitivního chápání (a to i nás nerdů, natož obyčejných lidí).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    INK_FLO: pro me je to pop uvazovani. "system" je civilizace, ne zadna z tech formaci, jako kapitalismus, socialismus, etc.

    a hlubsi spolecne tema je systemicka regulace, management komplexnich systemu. zbytek je ideologie
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TUHO: je to tak. je to ta vlna, na které se vezou. ovšem znárodněná cementárna bude mít stejné emise... takže co s tím uděláš? Kdo může za čínské emise - politika komunistické strany, místní pseudomiliardáři (kteří podnikají v rámci mantinelů) - nebo prostě veškeré obyvatelstvo?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: nemam ted prehled o tech metodach pricitani emisi jednotlivcum nebo subjektum, je to komplexni tema. to ze nekdo je beneficientem nejake kapitalisticke/civilizacni struktury a tedy jsou mu pricitany ty emise ty investovany struktury, to je zvlastni pohled. nebo to spatne chapu? kdyztak upresni.

    jako majitel napr. solarni elektrarny si teda muzu odecitat usetrene emise oproti jinym formam investic a byt tedy v brutalne zapornych cislech, nebo takto ne?
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    TADEAS: Vinu nesou všichni, ta "nespravedlnost" je možná v tom, že následky té viny ponesou někteří daleko víc než jiní. Plus v tom, že minoritní část světa využívá majoritní část zdrojů (ČR patří do VIP zóny). Tzn. že běžný člověk možná trpí i tím (a v těch non-VIP částech světa, které se budou rozšiřovat, nejenže bude trpět, ale bude asi i pořádně nasranej), že je mu jasný, že to nejvíc odsere on a ne vládnoucí třída, která ho poučuje o osobní zodpovědnosti, aby pak ve správný moment přesídlila na ten správný kontinent/správnou planetu. Nějak se snažit empaticky vcítit do té "nasrané lynčující lůzy" je asi opět možné jen v určitých mantinelech toho, jak jsme jí blízko či daleko a jak moc bezprostředně se nás nějaké ohrožení našeho životního standardu dotýká.

    Btw. v tom longreadu, co dával TUHO z New Yorkeru je třeba tohle, to se týká i toho zatočení s miliardáři, dokud bude rožnuté světlo, budou vždy můry. Proto nedává smysl svrhnout Křetinského, protože na jeho místo se třese deset dalších

    “When it comes to global warming, we know that the real problem is not just fossil fuels—it is the logic of endless growth that is built into our economic system,” Jason Hickel, an economic anthropologist at the Autonomous University of Barcelona, has written. Climate change can’t be dealt with using the tools of capitalism, because it is a product of capitalism. It can be dealt with only by throwing off capitalism in favor of something else—a system aimed not at growth but at “degrowth.”
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: to je kognitivni pohled, sleduju emoce.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam