• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: No co, zakony na ochranu atmosfery? Mezinarodni dohody? To samy, jak chranime ozonovou vrstvu prostrednictvim Montrealskyho protokolu treba?
    Jinak tech problemu je tuna samozrejme, ale podle me nejvetsi a principialni problem je ten, ze nijak neresi okyselovani oceanu (CO2 se rozpousti ve vode, meni pH vody a to vede k dost dramatickejm dusledkum)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    hodně jsem to tu rozebirala v 2021, když jsem četla termination shock. síra není drahá, můžou si ji dovolit různí aktéři. srovnání s carbon capture

    “You’re saying that removing the carbon from the atmosphere would be a bigger project than putting sulfur into it,” Saskia said.

    “We would have to make a pile of carbon the size of Mount Rainier.
    About thirty cubic miles. Imagine a cube a mile on a side, full of this stuff.”
    He rested his hand a little more gently on the carbon jar. “And now imagine thirty of those.

    To get that done in any reasonable amount of time—let’s say fifty years—you have to imagine a 747 cargo freighter loaded with pure
    elemental carbon dumping it onto the pile every nine seconds for fifty years, 24/7/365,” T.R. said.

    “Now, maybe someone will make that happen. But they gotta be a whole lot richer and more powerful than everyone sitting around this table put together.”
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    s tou sírou tomu rozumím tak, že je to extrémně levnější než carbon capture. nevím co by mohlo zabránit, aby se to nedělalo.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: viz jak jsem z toho vykopirovala veci nize. "jsme napul firma napul kult, ha ha". je to uplne jinej typ aktivismu nez existoval do ted.
    PER2
    PER2 --- ---
    DZODZO: te budou vozit samoriditelny auta se zatmavenejma sklama a kdo na to nebude mit, ten bude nejvic eko ;)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No radsi svetle sedy matny asfalt :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: ked bude biely asfalt, tak akej farby bude vodorovne dopravne znacenie? Jazda na poludnie po takom asfalte bude celkom zahul na oci :)

    Rok 1967: V košických uliciach sa objavil biely asfalt - fotografie - Vtedy
    https://www.vtedy.sk/biely-asfalt-kosice
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: to se v kruhu dostaneš k tomu, že vlastně globální oteplování jsme způsobili odsířením našich hnědouhelnýcn elektráren.... protože dokud vypouštěné SO2 a CO2 z uhlí bylo v rovnováze, tak se projevoval efekt "global dimming" a nic moc pozorovatelného nebylo. Akorát celá jedna generace revoltovala, že v tom fakt nechce žít...

    Já věřím na mikroklimatický inženýring, což je kromě zeleně třeba natírání střech na bílo, ale i bílý asfalt. Opravdu jsme úplně zbytečně vytvořily tepelné ostrovy a na jejich eliminaci se dá napřít lokální úsilí, stačí obecní či městská autorita. A opravdu, z těch 10°C navíc, co běžně pocit'ujeme (a i ted' je o těch 10 víc, než by člověk o vánocích čekal, akorát to přišlo ve formě divného výkyvu o 20 stupnů z mrazů zpět do tepla.. což je stále častější, mimochodem...), bude 9 stupnů vliv mikroklimatu a 1 stupen' je ten "globální průměr" (ale ono je to ještě jinak: nikdy není přesně "průměrná teplota" a spíš se hraje o počet dnů, kdy je tepleji, vs. počet dnů, kdy je chladněji...)

    Vypouštět cokoliv ještě navíc uměle do atmosféry mi přijde nebezpečné, navíc to teda stejně děláme (viz kondenzační stopy za letadly, která mají vliv na klima dost značn... a to nejen na mikroklima, ale spíš i na kontinentální klima). Když už, tak mi dávalo smysl to "přihnojování" pacifiku železem, protože dodávání látek chybějících v biosféře tak jako tak člověk dělá odnepaměti a je to de-facto tak trochu jeho úloha v současném ekosystému...). Prostě carbon capture mi přijde vzhledem k tomu množství uvolněných megatun žádoucí, akorát si myslím, že industriální procesy nemají šanci.

    Vypouštění aerosolů do atmosféry má ten probém, na rozdíl od mikroklimatických zásahů, že to nikdo nedělá "nad svým územím" ale vzhledem k rozptylu to má okamžitě globální dopad, i nad územími, kde to nemusí být žádoucí. Ale i kdyby, tak to má nejblíže k zachranování trávníků v horkém létě pomocí zalévání - ano, ten trávník může díky tomu živořit o něco dýl, ale spotřebovává to vodu, která chybí jinde. A úplně stejné je to s tímhle "ochlazováním" - kdyby se například ukázalo, že zastínění taky brzdí fotosyntézu a tím růst biomasy, tak je to jeznačně důvod to stopnout...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: a co takhle přeorganizovat rozvodnou sít' tak, aby nějaká vícedenní akumulační jednotka byla vždy relativně blízko nějaké skupině odběratelů... ono to totiž současně perfektně vyřeší otázku letních přebytků z OZE... a snaha mít tyhle zásobníky před blížící se potenciální krizovou událostí bude podobná, jako třeba dnes snaha mít plné zásobníky na zimu...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TUHO: Some potential investors and customers who have reviewed the company’s proposals say that it’s not a serious scientific effort or a credible business but more of an attention grab designed to stir up controversy in the field.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Ze by nam nastupoval free-market geoengineering..?

    Make Sunsets is already attempting to earn revenue for geoengineering, a move likely to provoke widespread criticism.
    The company is already attempting to earn revenue from the cooling effects of future flights. It is offering to sell $10 “cooling credits” for releasing one gram of particles in the stratosphere—enough, it asserts, to offset the warming effect of one ton of carbon for one year.


    A startup says it’s begun releasing particles in the atmosphere, in an effort to tweak the climate | MIT Technology Review
    https://www.technologyreview.com/2022/12/24/1066041/a-startup-says-its-begun-releasing-particles-into-the-atmosphere-in-an-effort-to-tweak-the-climate/
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: A jeste k tomu

    Hansen, James E., et al. (2000a). "Climate Modeling in the Global Warming Debate." In General Circulation Model Development, edited by David A. Randall, pp. 127-64. San Diego, CA: Academic Press.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jenom si odkladam tip na dalsi studium:

    Dahan-Dalmedico, Amy (2001). "History and Epistemology of Models: Meteorology (1946-1963) as a Case Study." Archive for History of Exact Sciences 55: 395-422.

    Dahan-Dalmedico, Amy (2007). "Models and Simulations in Climate Change. Historical, Epistemological, Anthropological and Political Aspects." In Science without Laws: Model Systems, Cases, Exemplary Narratives, edited by Angela N. H. Creager, Elizabeth Lunbeck and M. Norton Wise, pp. 123- . Durham, NC: Duke University Press.

    Dahan-Dalmedico, Amy (2008). "Climate Expertise: Between Scientific Credibility and Geopolitical Imperatives." Interdisciplinary Science Reviews 33: 71-81 [doi:10.1179/030801808X259961].
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Zalezi ci aj ta arkticka boure bude trvat nejak viac dni, mali by stacit 3-4 dni nez sa rozhybe infra
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    beru to tak, ze FVE baterky jsou na male jednotky dnu nizkeho provozu

    propan, ok
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: nicmene v americe je to o hodne standardnejsi vybava nez v nasich podminkach
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: nejvyssi energetickou hustotu pro nejake to domaci skladovanicko dlouhodobe ma propan, tak spis propanovou ,) fve+baterky+propan, idealni offgrid reseni :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Radsej nez smradlavy dieselagregat nejaku baterku, ale zatial budu asi drahsie
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    z pohledu rodinne pripravenosti kdyz o tomto premyslim, tak budou potreba ty dieselagregaty ve sklepe, az/pokud se toto bude rozsirovat

    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS:
    ESA (swarm constelation): Over the last 200 years, the magnetic field has lost around 9% of its strength on a global average. A large region of reduced magnetic intensity has developed between Africa and South America and is known as the South Atlantic Anomaly.

    Starting in the late 1800s and throughout the 1900s and later, the overall geomagnetic field has become weaker; the present strong deterioration corresponds to a 10–15% decline and has accelerated since 2000; geomagnetic intensity has declined almost continuously from a maximum 35% above the modern value, from circa year 1 AD.


    jen bude zajimave, az casem presne zjistime, jak moc tohle ovlivnuje ruzne procesy na zemi, jako treba tvorbu mraku/ozonu atp (ionizujici zareni) https://www.nature.com/articles/s41598-021-99033-1

    jestli ty nevis, jak by to treba mohlo souviset s klimatem, necham asi jen na tobe
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam