• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    M Žaloudek
    https://www.facebook.com/1065851899/posts/10224870438482673/

    Zatímco my se nudíme prezidentskými volbami a debatami, v Německu mají zajímavější kauzu.
    #luetzibleibt #luetzerath

    Policie začala už před několika málo dny vyklízet blokádu aktivistů a aktivistek v osadě Lützerath, která leží na zásobách hnědého uhlí.
    Tahle jinak docela nevýznamná vybydlená vesnička v Nordrhein-Westfalen je nyní prakticky světovým nebo alespoň kontinentálním epicentrem celého klimatického hnutí.

    Vypadá to, že klimaaktivismus tu předhonil politiku a bude z toho ještě mrzení ve volebních průzkumech. Protože to byli němečtí Zelení, kdo prosadili konec těžby uhlí v Německu v roce 2030, namísto původně uvažovaného 2038, a byli na to náležitě pyšní. Zachránili tím nadobro 5 větších obydlených vesnic. Zachránil se také Hambašský les, který byl taky předmětem dlouhých blokád. Z perspektivy poměru sil v Bundestagu to byl jednoznačný úspěch - a Lützerath je de facto poslední osada, která ještě má padnout, takový byl kompromis. V době, kdy se německá vláda snaží aktuálně radikálně snížit závislost na ruském plynu, je pro ni teď těžko představitelné odepsat disponibilní zásoby uhlí.

    Z pohledu klimaaktivistů a stovek německých celebrit a tisíců akademických petentů, kteří je podpořili, je to ale docela jednoduché: Jedna z nejbohatších a nejvíc znečišťujících zemí na světě má uprostřed klimatické katastrofy tuny hnědého uhlí, jejichž CO2 stopa je v úhrnu přibližně tak velká jako jsou roční emise Řecka, prostě nechat pod zemí. Jejich vytěžení zásadně ohrožuje závazky Německa, které jsou v Pařížské dohodě. Změna konce těžby z roku 2038 na 2030 efektivně vedla k tomu, že se těží nikoliv méně, ale rychleji.

    Na místě jsou stovky lidí, zastoupeny jsou prakticky všechny klimatická hnutí, která v Německu existují - FFF, XR, Letzte Generation a asi 10 dalších. Samozřejmě i plno lidí z ostatních zemí.

    Fascinující je sledovat, co se kolem toho všechno děje. Profesionální rozdělení tábora do několika skupin, věková pestrost, tiskové centrum, právní a lékařské týmy, doprovodný program, videopozvánky pro veřejnost a všude tuny novinářů včetně zahraničních. Stavba stromových domů, zavěšování se na tripody, zaklesování se v lidské řetězy a v neposlední řadě obsazení podzemních tunelů, které se vyklízejí extrémně obtížně a dlouho (osvědčená taktika klimatického hnutí ve Velké Británii už od počátku 90. let). Denně i desítky demonstrací v Německých městech, návštěvy europoslanců na místě, Grety Thunberg, blokády u sídla RWE v Essenu, obsazení zemské centrály Zelených, paralelně běžící intenzivní lobbing u zákonodárců, a samozřejmě věcná a adekvátní debata ve veřejnoprávních médiích (řeší to hlavní zpravodajství denně), která kromě reportováni o samotném policejním zásahu řeší i podstatu a smysl protestu.

    A ta nejvíc nejneuvěřitelnější věc: Podle dnešní ankety si 59 % lidí v Německu teď přeje zastavení těžby. 🤯
    Němečtí politici (hlavně ti Zelení) dostávají aktuálně na sociálních sítích strašnou sodu, mladí Zelení a spousta dalších členů se protestu aktivně účastní, 2000 straníků už podepsalo dopis ostře kritizující postup svých ministrů…

    No… nevsadil bych si teď popravdě na to, že se to uhlí fakt vytěží.
    Respekt všem, kdo obětují svoje pohodlí, riskují zdraví, policejní násilí a tučné pokuty a bojují za naši budoucnost. ✊♥️

    Srovnání s českou veřejnou debatou o klimatické krizi a o aktivismu asi ani psát nemusím, ne? Ten kontrast už snad ani nemůže být větší.

    PS: Nesleduju to intenzivně, pokud tam mám věcné nepřesnosti nebo opomíjím nějakou zásadní věc, dejte mi vědět.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: by 2100. zbytek paywalled
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    The worst-case climate scenarios are no longer plausible today | New Scientist
    https://www.newscientist.com/article/mg25734211-000-the-worst-case-climate-scenarios-are-no-longer-plausible-today/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Bill Gates: We will overshoot 1.5 degrees Celsius of global warming
    https://www.cnbc.com/2023/01/13/bill-gates-we-will-overshoot-1point5-degrees-of-global-warming.html

    Gates měl AMA na redditu
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: CSA uz je castecne zatopeny.
    Az se zatopi Bilina a Libous .. to bude fakt neco ;)
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA:
    jasny, uzij si svych "stovky let" opupstenych dolu

    Současná jezera - rozloha (ha) / max. hloubka (m)
    Milada: 252 / 25 (konec tezby 1997)
    Most: 311 / 75 (konec tezby 1999)
    Medard: 493 / 50 (konec tezby 2000)


    Plánovaná jezera - rozloha (ha) / max. hloubka (m) / začátek napouštění (rok)
    ČSA: 666 / 130 / 2026
    Bílina: 930 / 200 / 2038
    Libouš: 940 / 76 / 2038
    Vršany-Šverma: 263 / 40 / 2050
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: stovky let opustene lomy jsou zatopene, to ano. Ale tady byla rec snad o hnedouhelnych lomech. Ja znam zatopeny jeden na Mostecku a jeden na Sokolovsku. Ale mozna mam stare informace. Vsechno ostatni, pokud se netezi dale je strategicka rezerva.
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA: ne, neni to utopicky sen, protoze se to deje i v bananistanu jmenem ceska republika a to se na to vetsina penez tady rozkrade
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: no tak vidis, zatopeni je temer utopicky sen. Jak rikal kral uhlobaronu Zeman: Nemuzeme se pripravit byt o jednu jedinou moznost v budoucnosti tezbu rozsirit.
    Takze se bojuje o kazdy metr.
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA: to je dobre, bude tuha zima a ropa zdrazuje, uhli neni ikdy dost
    si predstavujes, ze revitalizace bude hotova za mesic, hned jak skopncej tezbu, zacnou zaplavovat? jak dlouho nemci revitalizuji luzicky jezera?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: no tak jsme se pobavili o moji manipulativni fotce, kterou jsem vybral zcela zamerne, abys videl jak moc manipulativni je tvuj komentar.
    Zadna zatopeni se nekonaji, tezi se dal.
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA: to je vsechno moc pekne, jdu si pro kapesnicky, konecne bude na horach vic mista pro cyklisty, kdyz lyzari vysmahnou
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: ano i v CR byvaji uz ted obdobi, kdy Ohre neni splavna ani pro kanoe. A kdy Labe neni splavne pro nakladni lode.
    Ono muze "vice prset", ale kdyz se srazky nakoncentruji mimo vegetacni sezonu, nebo jeste hure, tesne po zasazeni. Tak nejenom ze nemas vodu, kdyz jsou rostliny nejvetsi, ale jeste ti to vymije seminka, poskodi sazenice.
    Jenom pockej, vice CO2 znamena rychlejsi rust rostlin, ale i vyssi spotrebu vody rostlinami. Vyssi teploty taky znamenaji vyssi spotrebu vody rostlinami. Od zavlahy to pak velmi rychle vede k ubytku vody v rekach i nadrzich.
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA: myslis asi multimilionove aglomerace, ktere tam pred padesati lety nebyl a nebo obri farmarsky prumysl, aha, jasne, sucho
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: ano, muze za to cim dal tim vyssi poptavka po vode na zavlazovani
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA: obrazek z ameriky je jinak moc pekny a jsi si jisty ze za nej muze sucho?
    PER2
    PER2 --- ---
    SEJDA: vody bude dost, prece taje v gonsku a v arktide a stoppaji hladiny oceanu a vic prsi
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PER2: na Mostecku 1:4, tj. zatopen byl jenom jeden. Kouzlo zatopeni tozit spociva v tom, ze se tezba ukonci a dale nerozsiruje.

    Takze tvuj point je invalid .. resp. Az nebude voda v rekach, nebudes mit cim zatapet.

    PER2
    PER2 --- ---
    TADEAS: fokin coal mines

    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Mimochodem vysel novy paper ke vztahu konzumentske uhlikove stopy a bohatstvi... Bohuzel vetsina je za paywallem ale nejake shrnuti nize

    https://twitter.com/AndrewLFanning/status/1613897328599138305


    Here we use the Eora MRIO database and Consumer Expenditure Surveys to quantify GHG emissions related to goods and services consumed by United States households between 1996 and 2019 - including construction of a synthetic dataset to estimate top 1% and top 0.1% household emissions. Top 1% households are of particular interest because their emissions have been largely missed or simplistically and inaccurately estimated in past analysis, yet they exert disproportionate political power in shaping U.S. climate policy. Results suggest significant GHG inequality across economic class and racial lines. In 2019, we estimate the U.S. top 0.1% had emissions (955 t CO2e) 57× higher than bottom decile U.S. households and 597× higher than an average low-income country household.
    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0921800922003597?via%3Dihub=

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam