M Žaloudek
https://www.facebook.com/1065851899/posts/10224870438482673/Zatímco my se nudíme prezidentskými volbami a debatami, v Německu mají zajímavější kauzu.
#luetzibleibt #luetzerath Policie začala už před několika málo dny vyklízet blokádu aktivistů a aktivistek v osadě Lützerath, která leží na zásobách hnědého uhlí.
Tahle jinak docela nevýznamná vybydlená vesnička v Nordrhein-Westfalen je nyní prakticky světovým nebo alespoň kontinentálním epicentrem celého klimatického hnutí.
Vypadá to, že klimaaktivismus tu předhonil politiku a bude z toho ještě mrzení ve volebních průzkumech. Protože to byli němečtí Zelení, kdo prosadili konec těžby uhlí v Německu v roce 2030, namísto původně uvažovaného 2038, a byli na to náležitě pyšní. Zachránili tím nadobro 5 větších obydlených vesnic. Zachránil se také Hambašský les, který byl taky předmětem dlouhých blokád. Z perspektivy poměru sil v Bundestagu to byl jednoznačný úspěch - a Lützerath je de facto poslední osada, která ještě má padnout, takový byl kompromis. V době, kdy se německá vláda snaží aktuálně radikálně snížit závislost na ruském plynu, je pro ni teď těžko představitelné odepsat disponibilní zásoby uhlí.
Z pohledu klimaaktivistů a stovek německých celebrit a tisíců akademických petentů, kteří je podpořili, je to ale docela jednoduché: Jedna z nejbohatších a nejvíc znečišťujících zemí na světě má uprostřed klimatické katastrofy tuny hnědého uhlí, jejichž CO2 stopa je v úhrnu přibližně tak velká jako jsou roční emise Řecka, prostě nechat pod zemí. Jejich vytěžení zásadně ohrožuje závazky Německa, které jsou v Pařížské dohodě. Změna konce těžby z roku 2038 na 2030 efektivně vedla k tomu, že se těží nikoliv méně, ale rychleji.
Na místě jsou stovky lidí, zastoupeny jsou prakticky všechny klimatická hnutí, která v Německu existují - FFF, XR, Letzte Generation a asi 10 dalších. Samozřejmě i plno lidí z ostatních zemí.
Fascinující je sledovat, co se kolem toho všechno děje. Profesionální rozdělení tábora do několika skupin, věková pestrost, tiskové centrum, právní a lékařské týmy, doprovodný program, videopozvánky pro veřejnost a všude tuny novinářů včetně zahraničních. Stavba stromových domů, zavěšování se na tripody, zaklesování se v lidské řetězy a v neposlední řadě obsazení podzemních tunelů, které se vyklízejí extrémně obtížně a dlouho (osvědčená taktika klimatického hnutí ve Velké Británii už od počátku 90. let). Denně i desítky demonstrací v Německých městech, návštěvy europoslanců na místě, Grety Thunberg, blokády u sídla RWE v Essenu, obsazení zemské centrály Zelených, paralelně běžící intenzivní lobbing u zákonodárců, a samozřejmě věcná a adekvátní debata ve veřejnoprávních médiích (řeší to hlavní zpravodajství denně), která kromě reportováni o samotném policejním zásahu řeší i podstatu a smysl protestu.
A ta nejvíc nejneuvěřitelnější věc: Podle dnešní ankety si 59 % lidí v Německu teď přeje zastavení těžby. 🤯
Němečtí politici (hlavně ti Zelení) dostávají aktuálně na sociálních sítích strašnou sodu, mladí Zelení a spousta dalších členů se protestu aktivně účastní, 2000 straníků už podepsalo dopis ostře kritizující postup svých ministrů…
No… nevsadil bych si teď popravdě na to, že se to uhlí fakt vytěží.
Respekt všem, kdo obětují svoje pohodlí, riskují zdraví, policejní násilí a tučné pokuty a bojují za naši budoucnost. ✊♥️
Srovnání s českou veřejnou debatou o klimatické krizi a o aktivismu asi ani psát nemusím, ne? Ten kontrast už snad ani nemůže být větší.
PS: Nesleduju to intenzivně, pokud tam mám věcné nepřesnosti nebo opomíjím nějakou zásadní věc, dejte mi vědět.