USA jednají s Turkmenistánem o omezení obrovských úniků metanu z jeho zastaralé infrastruktury – VTM.czhttps://vtm.zive.cz/clanky/usa-jednaji-s-turkmenistanem-o-omezeni-obrovskych-uniku-metanu-z-jeho-zastarale-infrastruktury/sc-870-a-222555/default.aspxPředstavitelé ministerstva zahraničí s odkazem na odhady Mezinárodní energetické agentury a Světové banky uvedli, že v současné době se v Turkmenistánu ztrácí asi sedm procent plynu. Fosilní palivo někdy uniká náhodně, ale může být také záměrně vypouštěno do ovzduší nebo spalováno, pokud není k dispozici dostatečná infrastruktura pro transport plynu, což je praxe, která je stále běžná i v jiných zemích, včetně USA.
Metan, který je hlavní složkou zemního plynu, zachycuje během prvních dvou desetiletí v atmosféře více než osmdesátkrát více tepla než oxid uhličitý. Proto se v mnoha zemích dostal na vrchol klimatické agendy jako rychlé a relativně snadné řešení globálních klimatických změn.
Spalování turkmenského plynu pro energetické účely by sice stále produkovalo emise oxidu uhličitého, ale celkový dopad na globální oteplování by byl mnohem nižší. Pokud by se veškerý plyn, který uniká nebo je vypouštěn turkmenským energetickým sektorem, zachytil a následně spálil, mělo by to podle výpočtů agentury Bloomberg Green zhruba stejný účinek jako odstranění asi 92 milionů tun CO2 ročně. To je zhruba dvojnásobek celkového množství uhlíku, které lze celosvětově zachytit z průmyslových komínů.