• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    FACEO
    FACEO --- ---
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    More than 60 billion leaf litter invertebrates died in the Black Summer fires. Here's what that did to ecosystems
    https://theconversation.com/more-than-60-billion-leaf-litter-invertebrates-died-in-the-black-summer-fires-heres-what-that-did-to-ecosystems-207032

    The Black Summer megafires engulfing south-eastern Australia in 2019–2020 were so intense they burned habitats rarely exposed to fire, such as southern warm temperate rainforest.

    These rainforests range from East Gippsland in Victoria up to just south of Sydney. Usually, they stay moist enough to prevent major fires. But in that unprecedented summer of fire, 80,000 hectares burned. Our new research estimates more than 60 billion invertebrates in the soil and leaf litter died too.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Labour postpones £28bn green plan as it seeks to be trusted on public finances | Labour | The Guardian
    https://www.theguardian.com/politics/2023/jun/09/labour-government-would-have-to-delay-28bn-green-fund-rachel-reeves-says

    Labour has scaled back plans to borrow £28bn a year to invest in green jobs and industry as the party’s leadership looks to review its spending in an attempt to prove its fiscal credibility.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    P.Dynes
    https://twitter.com/PGDynes/status/1668022061489373187?s=19

    Only June 11, the Netherlands and Belgium are experiencing hot tropical nighttime temperatures, ranging from 23-25C. London is also at a comfortable 20C. Even Belfast is experiencing warmth, with temperatures still 17C near midnight - very unusual for this time of year.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2:

    P Dynes
    https://twitter.com/PGDynes/status/1666392508807491584?s=19

    760 dead zones now exist in the world's oceans. 1/10th of the open sea. That area is expanding. These are places where the oxygen has been stripped out of the water due to human activities and climate change. El Niño will add to the misery for corals etc.

    20230612-080857

    2018 Declining oxygen in the global ocean and coastal waters
    https://www.science.org/doi/10.1126/science.aam7240
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Climate Crisis Has Stranded 600 Million Outside Most Livable Environment — ProPublica
    https://www.propublica.org/article/climate-crisis-niche-migration-environment-population

    Quantifying the human cost of global warming | Nature Sustainability
    https://www.nature.com/articles/s41893-023-01132-6

    The costs of climate change are often estimated in monetary terms, but this raises ethical issues. Here we express them in terms of numbers of people left outside the ‘human climate niche’—defined as the historically highly conserved distribution of relative human population density with respect to mean annual temperature. We show that climate change has already put ~9% of people (>600 million) outside this niche. By end-of-century (2080–2100), current policies leading to around 2.7 °C global warming could leave one-third (22–39%) of people outside the niche. Reducing global warming from 2.7 to 1.5 °C results in a ~5-fold decrease in the population exposed to unprecedented heat (mean annual temperature ≥29 °C). The lifetime emissions of ~3.5 global average citizens today (or ~1.2 average US citizens) expose one future person to unprecedented heat by end-of-century. That person comes from a place where emissions today are around half of the global average. These results highlight the need for more decisive policy action to limit the human costs and inequities of climate change.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Global Dimming Keeping the Planet Habitable | Kevin Hester
    https://kevinhester.live/2016/06/17/global-dimming-keeping-the-planet-habitable/


    J Hansen
    https://twitter.com/DrJamesEHansen/status/1602682163383914496?s=19

    Where is climate headed? We’re already at doubled CO2 greenhouse gas climate forcing. The first Faustian aerosol payment is coming due. Humanity needs to reverse course. Scientific discourse welcome at this point. Global Warming in the Pipeline:

    Global Warming in the Pipeline
    https://mailchi.mp/caa/global-warming-in-the-pipeline
    #aerosols https://t.co/hOSZzfhXPK
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Nizkouhlikovy stavebnictvi

    Francie má vzorovou ekostavbu, jako materiál posloužily sůl i moč - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/the-guardian-francie-ma-vzorovou-ekostavbu-jako-material-poslouzily-sul-i-moc
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2: send the cops
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PER2
    PER2 --- ---
    modra, nikoliv zelena planeta

    A cleanup is underway as an unquantifiable amount of dead fish washed ashore on several Texas beaches today due to low oxygen levels in the water, according to a Quintana Beach County Park Official.

    PER2
    PER2 --- ---
    (:

    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    uhlík vstřikovaný do podpovrchových hlubiných uložišť v oceánech a další témata (24 min. poslech)

    Pomůže nám technologie zachycování a ukládání uhlíku do země zpomalit oteplování atmosféry? Má podporu napříč politickým spektrem, včetně klimaskeptiků i zástupců průmyslu.
    V USA k ní vzniká systém finančních pobídek a daňových úlev. Jenže bližší pohled na jednotlivé kroky při implementaci projektů na sekvestraci uhlíku také ukazuje, že není řešením pro všechny.

    Zachycování a ukládání uhlíku do země by mohlo zpomalit oteplování. Není však řešením pro všechny | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/zachycovani-a-ukladani-uhliku-do-zeme-mohlo-zpomalit-oteplovani-neni-vsak-9000189

    Existují dva hlavní způsoby zachytávání a ukládání oxidu uhličitého: biologický a geologický. O biologickém jsme se všichni učili v přírodopisu – jeho základním principem je fotosyntéza. Při geologickém se ze zdroje emisí fyzicky oddělí oxid uhličitý, pod tlakem se zkapalní a vstříkne se do podzemního úložiště.

    „Jde o poměrně dobře známý proces. Ve Spojených státech se provádí už padesát let. Je to podobné jako těžba ropy a zemního plynu, ale v opačném gardu. Kapaliny vracíte zpět do podzemí, do otevřených pórů v hlubinných podzemních formacích,“

    vysvětluje Peter Warwick z Geologické služby Spojených států amerických (USGS), kde vede výzkum právě na téma geologické sekvestrace uhlíku (tj. jeho zachytávání a ukládání) a skladování energie.

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Could El Nino push us past the 1.5 degree point? | DW News
    https://youtu.be/fPQKdKfhLtI
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    B McGuire
    https://twitter.com/ProfBillMcGuire/status/1667454267240722434?s=19

    If this doesn't scare the sh*t out of you, it should.

    The planet's temperature is heading into the unknown and no-one knows why.

    20230611-115238
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    E Jacobson
    https://twitter.com/EliotJacobson/status/1667510520440844288?s=19

    Multiple simultaneous extreme climate anomalies are going on right now:

    * Sea surface temperatures.
    * Global 2m temperatures.
    * Antarctic sea ice extent.
    * Rapid El Niño onset.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Ouch

    Hydrogen Can Make Global Heating Worse, CICERO Study Shows - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2023/06/11/hydrogen-can-make-global-heating-worse-cicero-study-shows/

    Now CICERO is out with a report that says while the use of hydrogen may result in no emissions, leakage from the hydrogen distribution system can be twelve times as destructive to the environment as carbon dioxide.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    XCHAOS: to na co narazis je ale specializace, ktera vznikla velmi davno, driv, nez se organizace spolecnosti dala nazyvat kapitalismem.

    Ano, specializace je v podstate enablerem kapitalismu - nejake hyper efektivni vyroby a nasledne obchodu. A zpusobuje mimo jine presne to co pises a to co vyvolava spoustu problemu - oddeleni znalosti (usili a zdroju) od spotreby.

    Ale je potreba otevrene rict, ze to sebou nenese jen negativa :) asi nema smysl opakovat, ukazetel jako vek doziti, kvalita zivota, znalosti o tomhle svete - tzn. nejaky koncept spravedlnosti, vymycebi otroctvi, atd.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: ale tak konzum podle mě není o statusovém utrácení... naopak, to statusové utrácení patří k archaičtějším formám společnosti. Konzum je podle mě o tom, že jsi izolován od těch procesů produkce. Že jídlo kupuješ balené a mražené (a vysoce zpracované). Když si žil na venkově, tak si cítil hnůj, viděl si zvířata na pastvině nebo v chlívku. Přišel si s tím do styku. Konzumní společnost tě ale od tohohle oddělí úplně stejně, jako kdyby si byl uvnitř buněčné struktury oddělené membránou. Tvoje smysly (a v podstatě i analytické procesy ve vědomí) jsou izolované: necítíš, neslyšíš, nejsou tam emocionální reakce. Současně taky neumíš (já si možná tak vypěstuju něco na záhoně, ale nepodříznul bych ani slepici). V zásadě se maximálně využívají instinkty nějaké opičí tlupy, kde když je ti předkládána potrava, tak výměnou za to respektuješ autoritu alfa-samce, ani na chvíli neuvažuješ o tom, že bys snad byl schopen nezávislé existence.

    Takové to "eat fresh" heslo vlastně rozbijí některé "deep consumerism" struktury lépe, než spousta jiných věcí: nejde tam jen o zdraví, ale jde tam určitě o nějakou psychologii toho, jak se člověk přiblíží tomu procesu.

    Obrovský problém toho konzumerismu je, že prostě neumíme, kromě několika úplně vybraných v podstatě manuálních dovedností, ty dovednosti související s primárním sektorem. A ty statusový věci hledáš jen u té samotné spotřeby nebo u majetku, ale ona je pořád zdrojem statusu i ta práce. Problém je, že řidič kamionu, který umí přivézt brambory z druhého konce Evropy (nebo ajfouny vybalené v přístavu z čínského kontejneru), má na venkově nekonečně vyšší sociální status, než místní farmářka, která umí prostě jen vypěstovat ty brambory (ale řidičák na kamion nemá).

    Zkrátka nemluvím o žádném konkrétním antikapitalismu, autonomii, nerůstu, nebo tak něco. Mluvím o tom, "how deep the rabbit hole goes"... jak moc jsme v tom globálním systému zaháčkovaní. Třeba já ještě zažil východoevropské pokusy o klony 8bitových počítačů, dokonce i čipů. Pro mladší generaci je tohle podle mě už sci-fi, resp. něco, jako kdyby si někdo pokoušel vyrábět vlastní kovové nástroje v kovárně...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam