• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TUHO
    TUHO --- ---
    Ecological civilization (shengtai wenming ) has been written into China’s constitution as the ideological framework for the country’s environmental policies, laws and education. It is also increasingly presented not only as a response to environmental degradation in China, but as a vision for our global future. In this article, scholars from the disciplines of media science, anthropology and sinology analyse media representations of eco-civilization in order to explore which values and visions this highly profiled state project actually entails. The article argues that eco-civilization is best understood as a sociotechnical imaginary in which cultural and moral virtues constitute key components that are inseparable from the more well-known technological, judicial, and political goals. The imaginary of eco-civilization seeks to construct a sense of cultural and national continuity, and to place China at the center of the world by invoking its civilization’s more than 2000 years of traditional philosophical heritage as a part of the solution for the planet’s future. It is constructed as a new kind of Communist Party led utopia in which market economy and consumption continue to grow, and where technology and science have solved the basic problems of pollution and environmental degradation.

    https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0959378018304448
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    je to hodně blbý (růst o 5 ppm za rok, wtf?)
    Daily CO2
    https://www.co2.earth/daily-co2
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    I Was Worried about Climate Change. Now I worry about Climate Scientists.
    https://www.youtube.com/watch?v=uEZ9HFlqzms
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    ad alarmismus a pošuci, kteří to přehání - zrovna dnes dorazila z US (ano, velmi ekologické) tahle kniha :-)

    Earth First!: Environmental Apocalypse by Martha F. Lee | Goodreads
    https://www.goodreads.com/book/show/3286966

    In the summer of 1980, Dave Foreman, along with four conservationist colleagues, founded the millenarian movement Earth First!. A provocative counterculture that ultimately hoped for the fall of industrial civilization, the movement emerged in response to rapid commercial development of the American wilderness. "The earth should come first" was a doctrine that championed both biocentrism (an emphasis on maintaining the earth's full complement of species) and biocentric equality (the belief that all species are equal). Martha Lee was successful in gaining extraordinary access to information about the movement, as well as interviews with its members. While following Earth First's development and methods, she illustrates the inherent instability and the dangers associated with all millenarian movements. This book will be of interest to environmentalists and those interested in political science and sociology.



    + soundtrack s dobovými samply ze zpravodajství ohledně jejich akcí (mluví tam mj. indiánskej náčelník vyjadřující se k jejich obsazení těžebního vrtu a končí to zvoláním "year 1987 is the most critical year in the history of human evolution")

    An emotionally charged and bizarrely evocative look at radical environmental advocacy groups, mainly Earth First! and Earth Liberation Front, channeled through the memories of the Swedish Plogbill-movement and their actions throughout the early 90's. Monologue, snippets of interview segments, protest songs and site recordings are mixed up with the rather raw kosmische synth music Arv & Miljö has explored during the last couple of years. The result is a mesmerizing and multi-faceted audio collage; charmingly disorienting and chaotic but also harmonic and oddly soothing. Ultimately, Jorden Först is not so much about a certain cause or organization as it is about dedication, passion and the spirit of change. Originally released as a very limited CDr on Förfall in 2021, Jorden Först was quickly hailed as one of the absolute highlights in the vast Arv & Miljö discography among the ones that heard it. The recording was extended and slightly reworked and remixed for vinyl in July 2022.

    Arv & Miljö - Jorden Först (Excerpt)
    https://www.youtube.com/watch?v=Ebb08BpaCnE
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: myslim ze ta strategie byla zalozena na tom, ze "pošuci" obrací pozornost veřejnosti a médií k tématu, novináři se na to ptají, vláda musí aspoň nějak reagovat.. každý slušný člověk řekně "magoři na magistrále, .. ale jako ok, to sucho je hrozný, jsem pro aby vláda řešila klima" (na to, ze stoupalo procento lidi ve verejnosti s postojem "chci aby se resilo klima" statistiiky jsou)

    čímž nerozporuju pozici tvých rodičů. nejsou ale data jak to teda působilo nebo nepůsobilo. XR se zhruba v 21 transformovalo na jine skupiny, s tim, ze temi dosavadnimi taktikami se uz asi vic nedosahne, prestalo to obracet pozornost k tematu
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TUHO:
    YMLADRIS: Snad máte pravdu. Já vidím v tom trackeru posun Policies&Actions o -0.3C z let 19-20 a pak o -0.2C mezi roky 20-23. Takže kdybych chtěl trolit, tak bych řekl, že XR na to má spíš opačný vliv a ten trend snižování zpomalilo z -0.3C/rok na na -2/3C za rok. Samozřejmě je to blbost, jen se snažím naznačit, že je to takové věštění z lógru...

    Píšu to proto, že ve svém okolí vnímám přesně opačnou reakci na XR. Lidi, jako třeba moji rodiče, které se mi daří i celkem přesvědčit o tom, že oteplování je problém, ve chvíli, kdy vidí protestanty lejt barvu na obrazy atp, vypínají mozek a mají tendenci se proti tomu spíš negativně vymezit. Tedy z mé zkušenosti je ta reakce spíš opačná. Díky XR berou klima jako nějaké téma pro pošuky a ne vážnou věc, nechtějí se s tím jakkoliv spojovat, protože argumentovat pro ochanu klimatu znamená pro ně jedním vrzem se identifikovat s lidmi, co se lepí k asfaltu a lejou barvu na obrazy nebo fasády.

    (A to říkám jako člověk, který vlastně s tím, za co XR protestuje, souhlasí.)

    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS:
    ZAHRADKAR: ty zmeny jaou fakt masivni, jeste pred par lety ta trajektorie byla fakt na ceste worst-case scenarich… v poslednich let po masivnim tlaku (a imho fakt vcetne XR) se ta trajektorie lame. neni to asi tolik videt, peotoze vv mnoha ohledech ta zmena je pomala (a hlavne prichazi pozde), ale v tom delajmhorizontu je dramaticka a je tam

    Most people don’t realize how much progress we’ve made on climate change » Yale Climate Connections
    https://yaleclimateconnections.org/2023/11/most-people-dont-realize-how-much-progress-weve-made-on-climate-change/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: tracker závazků je tady. Když vyšel před lety Pohled do propasti v Alarmu ? 2019 ? Nevím už. Bylo na stole oteplení o 4 stupně, takže IMHO jasný posun

    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Jaké konkrétně to byly závazky? Já ten dojem totiž nemám.

    Krom toho jedna věc jsou závazky a druhá věc je, co se děje. Němci vypli jádro a částečně ho nahrazují uhlím a plynem. Do budoucna hlavně plynem + OZE. I kvůli válce na Ukrajině se staví spousta nové plynové infrastruktury. Nebude snadné ji pak odepsat (i když částečně asi půjde možná jednou použít i na vodík). Viz třeba Liquefied natural gas expansion plans in Germany: The risk of gas lock-in under energy transitions https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214629621001523 .

    YMLADRIS: Nepříjde mi, že by vědci jen chrlili kryptické statistiky a dál už je to nezajímalo. V Čechách třeba Talasz nebo Trnka vysvětlují dokola velmi trpělivě a srozumitelně. Pro ty, kdo chtějí poslouchat, samozřejmě. Ale věda je zkrátka o hledání pravdy (resp. co nejmenším zkreslení pravdy). Proto ji lidé věří - protože funguje. A proto si ji rád ohýbá kdekdo ke svým cílům: Exxon ohýbal vědu (možná stále ohýbá), a Hallam kontruje s opačným znaménkem. Nejsem sociolog, je možný, že to má smysl a že se to ve finále vyruší.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Co je ClimRisk?
    Web ClimRisk poskytuje snadno, rychle a bezplatně klimatická data pro posouzení klimatických rizik, která v budoucnosti očekáváme. Data shrnují nejnovější poznatky o budoucím klimatu, jsou průřezem dostupných klimatických modelů a uvažovaných scénářů, jsou tak nejvíce pravděpodobným obrazem budoucího středoevropského klimatu včetně vymezení nejistot, které s každým výhledem do budoucnosti neoddělitelně souvisejí

    ClimRisk - jak se u vás změní klima?
    https://www.climrisk.cz/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    XCHAOS: nevidela jsem zadnou studii, kterou bych to mohla podlozit (ze to byl kauzalni vliv XR annoying dramat a né třeba Fridays pokojně na náměstích), ale přijde mi, že v těch letech 2018-2019, než přišel covid, se o klimatu hodně mluvilo a přijala se spousta závazků, "takže dobrý"
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: Extinction Rebelion na mě místy působilo, že je sponzoruje fosilní lobby, aby klimatické aktivisty zdiskrediktovalo...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: Roger má takový přístup obecně. Není klimatolog ale sociolog. Má za zlé vědcům, že jedou to "tady máte konfidenční interval, dál už to není naše věc". Myslí si, že jeho postupy (doomismus) je lepší. (Je to člověk co nadesignoval Extinction Rebellion - o čemž se mini, že částečně posunulo klima závazky právě přes tu záměrnou hysterii v ulicích). Rozumím že nesouhlasis, ale obecně nikdo z nás neví jak moc jsme v denialu a jak by se vůbec tahle bezprecedentní situace obecně měla řešit. Co máš lepšího. Každej to zkouší nějak vypočítat (co dělat) a jako jo, je blbý že aktéři se místy nenávidí mezi sebou, ale zatím nejsou na obzoru žádný postupy na nějakou koherenci (např vědět jaký stupeň alarmismu a šlapání na brzdu je optimální)

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    climate minsky moment

    důchody v ohrožení .)


    Minsky moment: are pension assets at risk due to flawed climate analysis? | Netzeroinvestor
    https://www.netzeroinvestor.net/news-and-views/are-millions-of-pensions-at-risk-due-to-flawed-climate-analysis

    Widespread reliance on flawed research generates a disconnect between current investment decision making, which assumes relatively trivial impacts from climate change, and the likely real-world effects of global warming, Keen warned.

    "To ensure that the world moves into a new climate secure energy system, it’s crucial pension schemes send the market the right investment signals,” said Mark Campanale, the founder of Carbon Tracker.

    “The signal has to be that a swift, orderly transition is in everyone’s financial interests, particularly for scheme beneficiaries.”

    However, the relationship between economics, climate science and assessing financial risk is not a “comfortable one,” he continued, adding that “the advice pension schemes are receiving risks trivialising the potentially huge damage climate change will have to asset values."

    Campanale stressed that “these flawed climate risk models” are used throughout the financial system, lulling economic decision makers, from pension funds to central banks, into a false sense of security.

    “The result is cavalier positions such as US Federal Reserve Board Governor Christopher Waller who announced: ‘Climate change is real, but I do not believe it poses a serious risk to the safety and soundness of large banks or the financial stability of the United States’,” he said.

    The report issues a direct warning to asset owners for the serious prospect of an “unpleasant, abrupt and wealth destroying” so-called “Climate Minsky moment” with a sudden collapse in asset values as financial markets wake up to the gap between mainstream economist forecasts and the reality of climate impacts.

    Keen, who is also the former head of the School of Economics, History and Politics at Kingston University, London, contrasts scientists’ empirical research with predictions by climate economists that are “a ‘hunch’ based on rather spurious assumptions for global warming, which have been used to generate equally spurious estimates of damages to future GDP.”

    He underscored that global warming, at less than 1.5°C, is already affecting people and companies across the planet, pointing at record heatwaves, floods, and intensifying storms as they halt commerce, damage crops, create uninsurable areas, and impair infrastructure.

    Keen singled out scientific research which finds that exceeding the 1.5°C Paris target would be “dangerous”, passing 3°C would be “catastrophic”, and reaching 5°C will be “beyond catastrophic, raising existential threats”.

    Yet, despite scientific predictions, a survey of 738 climate economics papers in a number of top academic journals found the median prediction of economists was that 3°C of warming would reduce global GDP by just 5%, and warming of 5°C would see a 10% reduction.

    ...

    The researchers singled out investment managers and consultants such as Aon Hewitt, Hymans Robertson and Mercer as they "continue to rely on flawed research" when they advise pension funds on the impacts of global warming on members’ portfolios.

    For example, Mercer, in advice to Australian fund HESTA predicts only a -17% portfolio impact by 2100 in a 4°C scenario. It states that its model primarily reflects coastal flood damage and does not take account of climate tipping points.

    Mercer also advises LGPS Central, which manages £28.5 billion of retirement savings for a million members of Local Government Pension Schemes in the UK.

    One of these schemes, Shropshire County Pension Fund, told members that a trajectory leading to 4°C by 2100 would only reduce annual returns by 0.06% in 2030 and 0.1% by 2050, saying that it relied on LGPS Central for information.

    Moreover, in a 2022 report, Australian superannuation firm Unisuper concluded that even in a “worst case scenario” involving a 4.3°C increase in global temperatures by 2100, “the overall risk to our portfolio is acceptable.”

    “Each layer in the process of assessing the risks of climate change has assumed that the previous layer has done its job adequately, and has relied on the previous layers reputation, rather than scrutiny of the work undertaken," explained Professor Keen.

    “Pension funds rely upon consultants because of their reputation in the field; consultants rely upon academic economists, because their papers had passed academic refereeing,” he added.

    “The final impact is a series of flawed economic assumptions informing pensions’ decision making.”
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    SHEFIK:
    ZAHRADKAR: s těmi 95% CI to beru zpět - jedná se o konfidenční interval, takže to asi dělali jako simulaci a v 95% případů jim to padlo do toho intervalu 2025-2095. Jak jsem ale psal, je to jiná studie, tam vůbec nevím, jaké měli předpoklady, co simulovali, jak simulovali, atp. Nicméně i v té, kterou tu probíráme, s tím neměli úplně shodu, takže těžko říct.

    Pokud to vyznělo tak, že tu studii shazuju, tak to jsem nechtěl. Já naopak takovou vědu obdivuju (protože bych dohromady nic takového samozřejmě nedal). Ale právě proto mě štve, když se to ohýbá tak, že je v ní něco, co v ní IMHO není.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ZAHRADKAR: nevyvracis co rikam ja, a myslim ze ani nejsme v rozporu, spis mi asi vadil ten pristup 'prilisneho schazovani' te studie (i presto, ze neni dokonala, aproximace tam je, coz je proste obecna charakteristika jakehokoliv modelu)

    Zkusim to ale precist, nez se pustim do dalsich komentaru :)
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    SHEFIK: Přečti si ten článek a udělej si názor sám;) Ten CI se týká předpovědi z úplně jiného článku (12), který tam citují. A zároveň dodávají, že ale záleží na časovém rozlišení a vzhledem k tomu, že ta SST časová řada (je to proxy pro měření toho proudu na základě povrchové teploty oceánu) vykazuje rozptyl na úrovni jednotlivých dekád, se jim nepodařilo ten tipping point fitnout (tj. kdy nastane). Čti: prostě nevíme - zdá se, že máme shodu s tím, co naměřili jiní, ale jen na základě toho jak se jim časová řada toho indikátoru chovala.

    Těch biasů tam zmiňují celou řadu: ten model, ve kterém to simulují, začíná s pozitivní hodnotou Fovs namísto neutrální, naopak u Indického oceánu neprší tak, jak by mělo, dále ta SST řada je zašumělá sama o sobě, dále ten model předpokládá to, že se nemění skleníkové plyny atp atd. Prostě nejasná zpráva o konci světa:)

    Ohledně interpretace CI je to taky špatně - p=0.05 (typická alfa v testech, tj. 5%) říká, s jakou pravděpodobností zamítneš 0-vou hypotézu když by tato byla pravdivá. V praxi to znamená, že tvoje hypotéza třeba je, že ten tipping point nastane mezi středou a říjnem a 0-vá hypotéza je, že ti nastane mimo tento interval (dříve/později). To ale neznamená, že když 0-vou zamítneš (a tedy příjmeš svou hypotézu intervalu [středa,říjen]), že tvá hypotéza je pravdivá s pravděpodobností 95%. To může být klidně méně. (Podrobnosti klidně vysvětlím v poště - ve skutečnosti takovou pravděpodobnost ani klasickou/frekventistickou statistikou nedostaneš a musíš použít Bayesovskou, která má ale zas jiné problémy ...) Mrkni na ten XKCD vtip, ten to trochu vysvětluje:)

    Co udělá s kolabujícím AMOCem oteplování nikdo neví. Netroufám si spekulovat.

    Ohledně machine learningu : tak jasně, je třeba přidat pár sexy trendy frází, aby to vypadalo. Na tohle bych fakt nesázel, ML není magie, ale v zásadě "jen" estimace funkcí (zjednodušuju, ale v tomto use-casu by to tak bylo). Když nemáš ta data, nemáš to na čem natrénovat. A když si je nasimuluješ, nafituješ to včetně všech těch biasů toho modelu, ze kterého si to simuloval.

    Já neříkám, že je ten článek špatnej - tak je to v Science, takže respekt, ale prostě je to IMHO hrozně nešťastně vyhajpovaný a dezinterpretovaný lidma, jako je Hallam, to je celé, co se snažím říct.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    ZAHRADKAR: ja teda chapu to co si pastoval trochu jinak. Ten tipping point tam je dle nastaveneho kodelu a s 95% pravdepodobnosti ho dosahnem v nejakem intervalu let.

    Bias je tech moznych 5% (pokud ten model vytvorili se spravnymi inputy), coz je dost nizka pravdepodobnost. Ve statistice se 95% hladina pouziva jako potvrzeni vedecke hypotezy, pokud si pamatuju dobre.

    Bias v podobe oteplovani, ktery ty zminujes bude mit spis (imho) negativni feedback loop, nez, ze by AMOC stabilizoval.

    ...Vzhledem k tomu, ze ten interval kdy zkolabuje je dost siroky, text pokracuje ve vymluvach proc ho nedokazou lepe odhadnout, ale rikaji, ze s aplikaci nejakyho machine learningu by ho na soucasnych promennych (a aktualnich dat dosazenych do puvodniho modelu) dokazali zuzit
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    SEJDA: Abys tohle mohl říct, musel bys znát, co je v té komunitě obvyklé. Je běžné, že se píšou články jen pro články, ale většinou je neotisknou v Science:) Ti autoři sami považují za hlavní přínos toho článku ten indikátor - ne nějaké předpovědi ve smysl AMOC zkolabuje v roce XY - u těch naopak explicitně říkají, že je udělat zatím neumí. To z toho udělala až média - jak v tom XKCD vtipu:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam