• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    NIEKT0: Chápu, že jsou lépe regulovatelné. Ale ještě nestojí. Ty uhelky už stojí a jejich celkový impakt na klima je pravděpodobně i nižší, než u paroplynu. Jesliže už ty uhelky stojí a mohou být doregulovávány např. přečerpávačkami atp, tak mi to nepříjde jako špatný dočasný řešení. Lepší než teď narychlo stavět terminály na LNG, paroplynky atp, abychom je zas za 10-20 let vypínali. Já se trochu obávám, že lidi preferují plyn, protože nesmrdí, ale je to takové pokrytectví. Frakování je prasárna snad ještě větší, než povrchová těžba uhlí a methan je násobně horší skleníkový plyn, než CO2. A vsadím se, že když se teď ta plynová infrastruktura zainvestuje, za těch 26 let, kdy bychom měli teda být net-zero, se vypínat nebude.
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    ZAHRADKAR: Naopak, paroplynky vypnes a zapnes vyrazne rychlejsie a lahsie nez chuchelne elektrarne. Su optimalizovane na velky narazovy spickovy vykon, naopak nevhodne na trvalu prevadzku. A na postavenie relativne rychle a lacne.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: plus je tady miliardar, ktery nema jako hlavni zajem maximalizovat zisk nebo aby to rikalo to, co lidi chteji slyset. vidim v tom znacnou nadeji

    With Grok, @xAI is attempting to create an AI that reasons from first principles, which is fundamental if you care about getting as close to the truth as possible.

    The acid test would be reaching a conclusion that is correct even if it is extremely unpopular, which means being right even when the training data is almost entirely wrong.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    max roser psal, ze ted chtej v Our World in Data delat tyhlety "tweety", jak byl vcera o tech hektarech (info v extremne kratkem formatu)

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: když se podívám z čeho plyne moje důvěra, tak asi 1) emergence (zvyšování komplexity) vypadá že je hluboký princip života nebo možná i vesmíru 2) lidi jsou maximálně bootloader, nemůžou ani cestovat mezi hvězdami, tj náš úkol je tu AI vypiplat 3) inteligence je inteligentní, tj nevidím cestu jak by si mohla nevšimnout, že je výhodné spolupracovat se širokým spektrem dalších planetárních inteligencí, v momentě kdy nabude dostatečně (různý inteligence mají sklony spolupracovat, viz Michael Levin). 4) Lidi jsou v pozici teenagera na pervitinu, opojení možnostmi které dává spalování a odmítající si připustit, že musejí manažovat svoje tělo. Ale drtivá většina náctiletých to dá, proberou se z té iluze nesmrtelnosti. Tak si myslím, že to je jen otázka času

    planetární konstituce jsou dobrý krok. aplikuje se to v praxi, až "to lidem dojde", jak jsem psala níž o té analogii se sjednocením lidstva skrz systém hodnot, tak sjednocení planetárních inteligencí podobně

    Naopak nedůvěru mám založenou na tom, že neznáme řešení Fermiho paradoxu. Jestli teda přecejen dostatečně výkonná inteligence dojde vždy k závěru, že komplexita není benefit a zabalí to.

    V těch odkazech co jsi dával, obavy z konce života na Zemi, to se mi nezdá. Teplo už bylo, chladno už bylo, runaway greenhouse effect nejde přes fosilní paliva spustit, tak nemám důvod si myslet, že se hraje o konec života.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    In this context, the metaphor of the internet as a planetary neural net that has grown over older social systems, in the same way the neocortex grew over the brainstem, cerebellum, and limbic system, is now formally concrete. The neocortex and evolution of the nervous system enabled organisms to dematerialise physical conflicts into symbolic social behaviors. This enabled social-political systems to perform these functions at geographic scales, which in turn has enabled the open web to perform them now at the global scale.

    We are now at a juncture where the political-economic ideologies of the 17th–20th centuries are revealed as different partial views of underlying bio-evolutionary trends. Self-ownership or self-sovereignty, for example, no longer resembles an ideological principle, so much as an essential component of network self-organisation.

    In the 21st century, then, humanity only makes evolutionary and ecological sense as a nascent, distributed global brain, serving the self-regulation of the biosphere as a whole. The open web must now be literally understood as a globally distributed social superorganism akin to physarum polycephalum, scaled up from the microbial to the global.

    The open web and climate change
    https://neuroplastic.github.io/climate_social_contract_2020.html#background:brthebiologicalbasisforworldgovernmentinthecontextofclimatechange
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: tak v dnesni situaci vse pozrala/pozere digitalizace, coz je ta vrstva umoznujici tu planetarni seberegulaci. v ni vznika novy model (modla:) planeta prichazi k sobe (planetarni vedomi)... inteligence ktere jsou nejak nativni tomu digitalnimu vypocetnimu pristoru v tom asi hrajou roli, ale porad jsou jen soucasti nejaky architektonickyho procesu tvorby ty planety ,) mozna .)

    TADEAS:
    TADEAS:
    TADEAS:
    TADEAS:
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: za mě tu byl precedent s nástupem abrahámovských náboženství, kdy memeticky komplex sjednotil cizí lidi takovým způsobem, že eliminovali všechny ty kmeny s kultem předků či něčím takovým slabým. Protože to prostě mnohem víc "fungovalo", tak tomu lidi předali decision-making. Až planetarita bude lidem dostatečně viditelně/ očividně fungovat, není důvod aby to neakceptovali. Časový rámec samozřejmě vůbec nevím
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: pro me zalezi na tom jakou ma ta inteligence roli ve spolecenstvi inteligenci planety ,) a jake z toho vyplyvaji akce.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: viz soucasne odsireni, ne? TADEAS
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: záleží jak moc otevřenou výzkumnou otázku jí dáš. Jestli "optimalizuj výživu v Bangladéši" nebo "co teda s tou planetaritou"

    Nebo to myslíš tak, že planetaritu z definice nejde zkoušet a budovat v nějakých "kapsách"
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: rozumím tomu tak, že největší riziko je termination shock, tj bude se to xy let dělat, pak vypukne pandemie nebo něco, zhroutí se přechodně ten projekt, přestane se to dělat, planeta se skokově osluní a rychle vyskočí teplota, na což už se neadaptuje fakt nic
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: ano, vse bude AI-assisted, ale ta planetarni problematika (jakkoliv zatim malo rozkryta v rech svych systemickych vazbach) se tim myslim nemeni


    PALEONTOLOG: ok
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TADEAS: můžou být civilizační kapsy kde se bude s AI decision makingem experimentovat, early adopters, a pokud příslušné wellbeing indikátory poletí nahoru, muze se to rozšířit relativně rychle. Lidi teď mají ty komunikační technologie, vidí jak to funguje u sousedů. (Jako když ve východním bloku koncem osmdesátých let jsme sledovali v cizich TV jak vypadá život v liberálních demokraciich)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ZAHRADKAR: pro me je tohle furt strasne antropocentricky pohled. lidske spolecenstvi je ve svem pusobeni misaligned se zajmy planetarni seberegulace (funguje jako disregulator, o kontrole ve smyslu zpetnovazebni regulace taky nemuze zatim byt rec, to je chybne premise, i kdyz spravne tema:)

    ten slovnik neni spatny, ale je to zbytecne oborove specificky. navrhuju vyskrtnout slovo -artificial-, to jen znaci ten antropocentrismus a prilis uzke pojeti inteligence.


    We outline how the deployment of planetarily misaligned intelligences might irreversibly undermine human control over the world planetary self-regulation, and briefly review research directions aimed at preventing this outcome.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TADEAS: spíš si polož otázku, kdo z příspěvatelů má alespoň maturitu z chemie :)
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    TADEAS: jj, souhlas - anděly z nás AI neudělá. Já spíš teda doufám v nějaký průlom v oblasti akumulace nebo fůze. To mi nepříjde nerealistické.

    Na úrovni té regulace to imho bude spíš postupné předání moci AI tím, že jí svěříme čím dál více toho rozhodování, protože bude efektivnější. Brzy bude AI spoluautorem zákonů, bude pomáhat s jejich interpretací. Už teď AI do určité míry řídí ekonomiku prostřednictvím kapitálových trhů. Dovedu si představit, že AI postupně bude, klidně i efemérně, prosazovat svoje cíle. Legrace bude, až se to rozbije, vznikne obrovská finanční krize a nikdo nebude vědět proč...

    Tohle je skvělý netechnický landmark paper na téma AI alignment https://arxiv.org/abs/2209.00626
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ZAHRADKAR: z hlediska planety/planetarity: pokud je planeta nejakym spolecenstvim inteligenci, kterym nalezi nejake jejich energeticko-materialove procesy, a pokud to beru tak, ze hlavnim limitem planetarni seberegulace je systemicky decision-making, tak vzhledem k AI pak bud lze uvazovat o tom, ze umozni nalezt nejake nove energeticko-materialove procesy (syntezy, transformace atp. neceho) anebo ze se bude skrz generovani modelu podilet na tom decision-makingu. ale tu architekturu te planetarni seberegulace to nezajisti, na tom musi lidi jeste znacne zapracovat ze sve strany :) ... soucast "reseni" - soucast spolecenstvi inteligenci planety. mozna :)
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: Takovou novou průlomovou architekturou by mohly být state-space modely (S4) jako Mamba. Kvadratickou složitost transformerů linearizují a jsou tak schopné modelovat i kontexty o milionech tokenů. Sorry za OT, jen navazuju. AI je v jistém smyslu naděje pro řešení klima krize, protože akceleruje vědu/pokrok.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PALEONTOLOG: tak sem nahazej nejaky relevantni zdroje a posun debatu .]

    zatim mi neni zrejmy, ze by ten negativni impakt byl negativnejsi nez impakt soucasnyho geoingeneeringu uhlikovyho cyklu

    to jaky presne to bude mit impakt je zatim celkem nejasne z toho co jsem si prolustroval, bude zalezit i na metode a kam se to vypusti


    What goes up must come down: impacts of deposition in a sulfate geoengineering scenario - IOPscience
    https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/ab94eb?ref=the-wave.net

    The problem of reducing the impacts of rising anthropogenic greenhouse gas on warming temperatures has led to the proposal of using stratospheric aerosols to reflect some of the incoming solar radiation back to space. The deliberate injection of sulfur into the stratosphere to form stratospheric sulfate aerosols, emulating volcanoes, will result in sulfate deposition to the surface. We consider here an extreme sulfate geoengineering scenario necessary to maintain temperatures at 2020 levels while greenhouse gas emissions continue to grow unabated. We show that the amount of stratospheric sulfate needed could be globally balanced by the predicted decrease in tropospheric anthropogenic SO2 emissions, but the spatial distribution would move from industrialized regions to pristine areas. We show how these changes would affect ecosystems differently depending on present day observations of soil pH, which we use to infer the potential for acid-induced aluminum toxicity across the planet.


    The potential environmental and climate impacts of stratospheric aerosol injection: a review - Environmental Science: Atmospheres (RSC Publishing) DOI:10.1039/D3EA00134B
    https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2024/ea/d3ea00134b
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: uvadej lokalitu/umistneni mericich bodu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam