• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Opinion: I’m a climate scientist. If you knew what I know, you’d be terrified too
    https://edition.cnn.com/2024/03/07/opinions/climate-scientist-scare-doom-anxiety-mcguire
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    2023 In The Grip Of Necrocapitalism: The Making And Breaking Of A Psychonomy
    https://www.amazon.com/Grip-Necrocapitalism-Making-Breaking-Psychonomy/dp/B0CJXDSKZX

    In The Grip of Necrocapitalism explores a rapidly evolving situation of capitalism having merged with intelligent technology, and the far-reaching implications of this chimeric monstrosity. Ironically, just as we approach the apex of our technological culmination, things are beginning to take a sharp, karmic turn for the worst: this new and emerging entity, one which has never existed before on this planet, is now doing to us what we did to the planet and its beings a long time ago. It is an increasingly sentient, mutationally adaptable, self-learning form of capitalism which is slowly but steadily becoming our owner by cleverly using consumerism, automation, surveillance and an ever more inventive, not to mention addictive, range of technological narcotics which turn us into nothing but hedonistic consumatrons.

    In The Grip of Necrocapitalism makes the macabre observation that we are not heading for a collapse. We are experiencing the symptoms of a collapse which started long ago, and whose effects have been filtering through our complex system for a while. This process consists of the collapse of the fabric which kept the ecology of this planet together, as well as an almost complete collapse of human spiritual consciousness, something which is doubtful whether we ever possessed in the first place.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    20240308-201541
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    20240308-200620
    MATT
    MATT --- ---
    DZODZO: to ti musi ale zustat ty technologie a know-how (pokud se bavime o kolapsu). jinak super, jestli to realizuji. zrovna nedavno jsem cetl v euro o dvou planovanejch fabrikach na zpracovani odpadu pomoci plazmy (produkce syngas), akorat ze jim to mistni vzdycky stoply, protoze se bojej smradu nebo zvyseny dopravy.
    MATT
    MATT --- ---
    SHEFIK: vime kolik tedka priteka freshwater od severu? to jsem nak nasel. oni tam simulovali "We linearly increased the freshwater flux forcing with a rate of 3 × 10−4 Sv year−1 until model year 2200, where a maximum of FH = 0.66 Sv is reached. "
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    MATT: ak vyjde toto, tak budes mat snadno dostupny zdroj energie z komunalneho odpadu a plastov

    Revoluční technologie #ERVO od společnosti #LOGeco (Cze)
    https://www.youtube.com/watch?v=eq9OznsGRV0
    MATT
    MATT --- ---
    TUHO: to jsem si uz kolikrat rikal, jak lidi porad opakuji, ze komunismus nefungoval, tak kdy nam dojde, ze kapitalizmus nedokazal spravne ohodnotit budouci externality..
    TUHO
    TUHO --- ---
    The Price is Wrong: Why Capitalism Won't Save the Planet
    Why the market will never solve the Climate Crisis

    What if our understanding of capitalism and climate is back to front? What if the problem is not that transitioning to renewables is too expensive, but that saving the planet is not sufficiently profitable?
    This is Brett Christophers' claim. The global economy is moving too slowly toward sustainability because the return on green investment is too low.
    Today's consensus is that the key to curbing climate change is to produce green electricity and electrify everything possible. The main economic barrier in that project has seemingly been removed. But while prices of solar and wind power have tumbled, the golden era of renewables has yet to materialize.
    The problem is that investment is driven by profit, not price, and operating solar and wind farms remains a marginal business, dependent everywhere on the state's financial support.
    We cannot expect markets and the private sector to solve the climate crisis while the profits that are their lifeblood remain unappetizing. But there is an alternative to providing surrogate green profits through subsidies: to take energy out of the private sector's hands.
    An essential intervention, The Price Is Wrong is as politically far-reaching as it is factually illuminating.

    The Price is Wrong: Why Capitalism Won't Save the Planet | Verso Books
    https://www.versobooks.com/products/3069-the-price-is-wrong
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    YMLADRIS: takova kravina nikoho odborne vzdelanyho nenapadne, takze jedinou hrozbou jsou tvoje neodborny plky a ezo fraze.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    TUHO: super

    Zde ještě k útoku na gigafactory Berlín - je jedno jak moc je environmentální, jednou je to musk takže Moloch, nutno zapálit

    [TOXICMAN @ Elon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI]
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    PALEONTOLOG: pozor hlavně na kyselý deště
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    MATT: dělaly se nějaký studie že abys měl smysluplnou univerzitu v dnešním slova smyslu, potřebuješ civilizační kapsu 200-300000 lidi. K tomu zachování vzdělanosti/poznání.

    Já si ten blbý scénář (AI se nestihne) představuju tak, že se rychle začnou opevňovat a uzavírat citadely v klimaticky/počasově stabilnějších místech po světě - a za hradbama po těch mass rapes vymřou na mor nebo co přijde z permafrostu

    To je ten lepší scénář dle kterého IMHO jedou miliardáři a proto jsou tak v klidu
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: nedostatek zakladnich potreb nas vrhne alespon mentalne do stredoveku. rozklad hodnot, feudismus a tak. nemuzu se ubranit pocitu, ze k mysticky transformacj lidstva nedojde a do sta let to pekne odsereme :)
    MATT
    MATT --- ---
    XCHAOS: Zrovna rust hladiny oceanu mi tak hroznej neprijde ;) Ja se obavam kolapsu ekosystemu, treba jako u nas odesly smrky, tak ze pujdou i dalsi druhy, pripadne tomu napomuzou nejaky patogeny ktery se rozsiri z teplejsich oblasti. Velky problem vidim v produkci potravin pro lidi (coz souvisi i s tim kolapsem ekosystemu, treba populace morskejch zivocichu se dost zmensuji).
    Otazkou je, jestli zustane dostatek lidi s dostatkem energie, aby zvladli udrzet vzdelanost a treba se i nejak posouvali dale. Pokud i to zkolabuje, tak bez snadno dostupnyho zdroje energie (ropa, uhli) civilizace uz asi planetu neopusti, mozna casem zacnou pretezovat skladky.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    New paradigm in soil science shows vast potential for carbon storage - 8.9ha
    https://8point9.com/new-paradigm-soil-science-shows-enormous-potential-for-soil-carbon-storage/
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Bill McGuire is an academic, science writer and broadcaster. He is currently Professor of Geophysical & Climate Hazards at UCL. Bill was a member of the UK Government's Natural Hazards Working Group
    TUHO
    TUHO --- ---
    If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it. The reality is that, as far as we know, and in the natural course of events, our world has never — in its entire history — heated up as rapidly as it is doing now. Nor have greenhouse gas levels in the atmosphere ever seen such a precipitous hike.

    Think about that for a moment. We’re experiencing, in our lifetimes, a heating episode that is probably unique in the last 4.6 billion years.

    https://edition.cnn.com/2024/03/07/opinions/climate-scientist-scare-doom-anxiety-mcguire/index.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MATT: trochu #offtopic ... řešení Fermiho paradoxu může být tak prosté, že pokud se život vyvinul ve většině případů na planetách těžších, než Země (ve Sluneční soustavě si lze představit už třeba jen Jupiter), tak může jít o planety, na kterých je úniková rychlost tak vysoká, že je buď řádově těžší, nebo přímo fyzikálně nemožné tyto planety opustit (velikost potřebných raket roste exponenciálně a potřebné materiály neexistují). Velikost planet byla důležitá složka rovnice, na kterou Fermi nejen zapomněl, ale v době, kdy o tom přemýšlel, ani nebyly ještě známy rozměry exoplanet - zatímco dnes víme, že planet velikosti zhruba mezi Zemí a Neptunem je ve vesmíru spoustu, možná dokonce většina.

    Dalším souvisejícím problém jsou vodní světy - mají nejlepší předpoklady pro vzník života, a není důvod se domnívat, že nemůže být inteligentní (viz chobotnice), ale má nízké předpoklady pro vznik civilizace.

    GO může mít přiměřeně "runaway" podobu v horizontu dalších desítek generací (lze si představit tání Grónska a následně Antarktidy, ono se de-facto už děje, ale v tom druhém případě potrvá desítky generací). Sice to neznamená transformaci do planety typu Venuše, ale rozhodně růst hladiny oceánů a výrazné zmenšení obyvatelné rozlohy planety a zejména zatopení dnes obývaných oblastí. Je jasné, že země jako Nizozemí nebo různé ostrovy uprostřed oceánů to budou vnímat výrazně jinak, než vnitrozemské oblasti - ať už vnitrozemí USA, nebo třeba i lidi ve většině ČR. Růst hladiny oceánů je docela reálná hrozba, sice asi trochu brzdí ohřívání oceánů, které je hrozbou samo o sobě, ale

    Negativní zpětné vazby, a podle mě se už uplatňují, mohou spočívat v tom, že CO2 ppm dál poroste, i když nepůjde o fosilní uhlík jako dnes. Příkladem můžou být požáry tajgy v Sibiře a Kanadě: sice dochází k expanzi plochy lesa na sever, ale ten uhlík tam není uložen moc stabilně. Zkrátka může dojít ke zhoršení schopnosti biosféry uhlík absorbovat, a to právě třeba v důsledku nárůstu rozlohy pouští. Sice existují určité oblasti, které jsou dnes příliš chladné na to, aby se v nich dařilo životu, jenže současně kvůli tání ledovců roste riziko, že tyto oblasti, kde dnes vládne horská tundra, získají spíš charakter horských pouští, než aby se tam rozšířila vegetace. Třeba Alpy se takto mění, vegetace postupuje směrem vzhůru a plocha hor mezi údolími jsou stovky km2, jenže v důsledku rozmrzání nejvyšší vrcholů se taky spoust svahů sesune a nikde není jistota, že bude mít vegetace bez ledovců dost vody (i když třeba naše Krkonoše nebo Slovenské Tatry nejsou zrovna suché hory, takže zrovna v Evropě to asi nějak dopadne...)

    Samozřejmě, některé nové biotopy které vzniknou, mohou být atraktivní - například lesy na jihu Grónska. Rusko si od GO nakonec taky slibuje snazší obyvatelnost Arktidy, i když konkrétně tam se asi hodně projeví efekt růstu hladiny oceánu....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam