• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LACIF: růst teploty oceánů o půl stupně za rok? No 10 let jsem tady ještě bejt chtěl, ale...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    LACIF: zatím se enviromentální žal poklesu porodnosti nepřipisuje, tedy ne v čr. a když už jednou děti splodíš, tak se jich tak snadno zbavit nejde, tudíž musíš tu brázdu šlapat tak či onak.
    CHOSIE: můžeš mi nějak lidsky vysvětlit, jakej rozdíl je v emočním poutu na biologický a nebiologický dítě ve vztahu k enviromentálnímu žalu a obav o budoucnost (společnosti/lidstva)? resp. jak s rozhodnutím vychovávat nebiologický dítě souvisí změna klimatu?
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PULNOC: To že se téma klimatologie a ekologie dostaly do politky a nyní jsou součástí polarizované společnosti neznamená, že tím primárně jsou.
    To, že by někdo ovládal svět je popravdě velmi optimistické, protože by to znamenalo, že má "ten" někdo v rukách kontrolu a tudíž teoreticky onu kontrolu může použít i pozitivně.
    Jsem však spíše zastánce názoru, že jsme všichni součástí globálního "stroje" a je jedno, která část vypadne, něco ji nahradí a on celkově naše počínání není nijak unikátní pokud ho přirovnáme k jakémukoliv jinému živému organismu, který se snaží rozmnožit a spotřebovat co nejvíce dostupné energie, máme tuto možnost růst a expandovat a není co by nás v tom omezilo, alespoň prozatím.

    Také máš tu možnost, jak někdo zmínil, namísto článků si přečíst články vědecké a další publikace a hlášení, ty mohou sice být značně složité na pochopení, ale také často mají nějaké obecné shrnutí, či shrnutí pro veřejnost. Primárně též odkazuji na IPCC, i když se jedná o politické a ne vědecké hlášení a určitě je na něm mnoho co kritizovat, ale upřímně hlavně z té strany kde podhodnocují nebo tzv. "water-down" některé výsledky, nemluvě o zapojení 3. stran (seznam je dostupný) a politiků, kteří finální verzi schvalují - proto také vzniklo Scientist Rebellion. Samozřejmě se něco podobné dá říct o akademické sféře jako takové, vždy existuje nějaká zaujatost z hlediska toho kdo onu studii financuje, ale vzhledem k počtu publikací a lidí zapojených opravdu nelze mluvit o nějaké konspiraci.

    Bohužel je realita taková, že se v mnoha ohledech holt věci zhoršují, něčemu přímo "pomáháme" něco jsou cykly, které jsou v pohybu a v pohybu zůstanou. Proto je také obecně více neradostných novinek z tohoto odvětví, i sama věda - tak primárně funguje - se v průběhu času zlepšuje nebo zpřesňuje poznání, občas také narazíme na "o 50 let dříve", nebo 10x za rok "1 za 1000 let" událostí. Z toho co pár let pozoruji a sleduji, jsme nyní ve fázi, kdy se ty změny začínají opravdu projevovat, ale určitě tomu pomáhá i to, jak se svět globálně spojil a lidé tráví mnoho více času online. Naleznou se také autoři, nebo média, která jak říkáš opravdu šírí strach - takové to "lidstvo za 5 let vymře" aj.

    Nicméně chápu tvou myšlenku a souhlasím, že nechceme, aby lidé něco vzdali a nebyli pro-aktivní, z druhého hlediska alespoň já osobně jsem také dobře informován. Pakliže chci sebe a mé okolí nějak připravit, zvýšit odolnost, mitigovat rizika, tak je dobré sledovat aktuální informace ohledně toho, jak moc nebo málo se očekává.

    LACIF: Toto je něco co mě leželo na mysli, zdejší komunita je převážně starší a mnoho lidí zde má malé děti, musím říct, že v takovém případě nevím jak bych reagoval - asi podobně jako další, kognitivní disonancí, nebo jinými psychickými obranými mechanismy. Pro mě je to rozhodně důvod proč dítě nemít - tedy nemít vlastní, adopce mi přijde stále jako fajn věc, práci s dětmi mám rád, jen bych si přišel opravdu divně, pokud bych vědomě přivedl nového člověka.

    ________

    Ještě dodám, když se člověk o téma klimatologie, ekologie, společnosti,.. zajímá, tak prochází různými fázemi, je to myslím dost srovnatelné s konceptem "stages of grievance".
    Tyto fáze nejsou zcela lineární a člověk se mezi nimi může pohybovat, ale alespoň na sobě jsem to tak rozhodně pocítil, snažím se už pár let být hlavně v tom že věci příjmám, to rozhodně neznamená nebýt aktivní, ba naopak, právě pokud se člověk naučí naši biofyzikální realitu přijmout, může začít racionálně jednat. K tomu bych se rád ještě dostal až budu odepisovat na SHEFIKovu zprávu - jen jsem teď celkem zaneprázdněn.

    (nice, i toto funguje - width="x" height="y" - pro vkladani obrazku)
    LACIF
    LACIF --- ---
    Tak při čtení toho tady
    musí bejt psychicky trosku “rozlodanej” minimálně kazdej, kdo má maly deti…
    Nás se to nejvetsi psycho (snad) netýká…
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    PULNOC: z mého pohledu se to (média) zvrtlo když lidi z univerzit pozapojovali internet zadarmo pro všechny. Z médií se tak stal podivný útvar soutěžící o pozornost lidí kvůli reklamám. ML algo pak zjistily že nejvíc přitahuje hejt a strach. Část médií jede hejt (třeba ty woke média), část ten šok/strach

    Je to prostě nová situace. Když Gutenberg vynalezl knihtisk, vedlo to na sto let náboženských válek (každý si náhle mohl tisknout svoje pravdy). Pak se nalezla nová rovnováha. V našem případě si myslím že to bude AI, nějaký evidence-based sběr fakt, tvorba modelů, vycucy relevantních info pro tebe

    Zklamaní že věda, politika, veřejná správa, .. nefungují tak jak nám říkali ve škole. Jako jo, no. Pokud nezačne třetí světová s jadernými zbraněmi, tak furt dobrý (racionální)

    Ohledně klimatu - za mě je situace otevřená. Nevíš. Modely se vybiji. Ptačí chřipka má úmrtnost 50-100 procent :)
    Souhlasím že mít po ruce cajk sebevražednou metodu se vždy hodí, ale ještě tam nejsme

    V minulosti taky byly brutální poklesy populace a lidi to dali. Záleží s čím se identifikuješ, jestli s tou Půlnocí jako jedincem, nebo v čem vůbec vidíš smysl se tady o něco snažit...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PULNOC: vědečtí pracovníci jsou lidi a ne nějací superhrdinové. Nejdřív musí zaplatit hypotéku, nákup, složenky a pak můžou řešit prospěch lidstva.

    Ale jinak jsi prostě příliš naivní optimista. Prý že "kdokoliv tento svet ovlada nebo se o to snazi". :))))

    Jako po tom co jsem absolvoval nějaký čas u vládních struktur, v Bruselu atd. , považuju každého kdo má pocit že ten bordel na kolečkách někdo řídí za bezbřehého optimistu.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PULNOC: do role konspiračního blázna ses pasovala sama tím, co napříč tímhle serverem trousíš. problémy s pychikou ti nyx nevyřeší, musíš se objednat někam jinam
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PULNOC: doba postfaktická se ale vyznačuje tím, že lidi jako ty vydávají ověřená pravdy za fikce, ne obráceně :D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PULNOC: to je ale naprosto normalni, ze media se snazi ovlivnovat tim, nebo druhym smerem. Media reprezentuji nejaky vysek spolecnosti (ctenari, kteri plati, nebo konzumuji rekalmu) a proto pro ne dana media vytvareji clanky. Zaroven tim pusobi na politickou reprezentaci (jednotlivcum se to dela vyrazne hure). Cela lidska spolecnost vzdy byla a bude o ovlivnovani druhych, neni to nic spatneho.

    To ze vychazeji horsi prognozy se zaroven muze (a nemusi) opirat o fakta. Uz je na kazdem z nas, jak moc si to dohleda a overi z duveryhodnych zdroju (napr. pravidelne zlravy IPCC, IEA, atd). Osobne verim tomu, ze budoucnost mych deti nebude tak ruzova jak muj zivot, ale s kolosem spolecnosti se v kratkodobem horizontu velmi tezko hybe. Coz neznamena, ze by to mel kazdy ihned vzdat, protoze pak je jiste, ze dojde spis k tomu horsimu. Tou nejlepsi akci je, pridat ruku k dilu. Nemusi ani jit o nic zasadniho, dulezity je zacit. Pokud to tak udela kazdy, neceho vyznamnyho jako spolecnost dosahneme.

    Musi te to samozrejme i naplnovat, jinak to dlouhodobe nejde zvladat. Souvisi to s tim strachem jak rikas, pokud lidi budou delat veci, ve kterych vidi smysl, je vyrazne vetsi pravdepodobnost naplneni potencialu a dosazeni lepsich vysledku... a tim padem i mensim uzkostem z toho, co se kde pise nebo rika
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PULNOC: nemám pro tebe slušného slova, takže se omezím na mínus.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PULNOC: co te na diskuzi presne tolik rozrusuje?

    Ptam se vazne. Z myho pohledu tam jednou vsichni musime, tak proc spechat, kdyz si to muzes cely zazit?

    Sebevrazda je jak odejit v pulce filmu. Ani nevis jestli to dobre dopadlo...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PULNOC: proč? Klimatická změna je fascinující z hlediska vzorců chování klimatu.
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    ZAHRADKAR: udělali anketu, asi půlka vědců z IPCC jim odpověděla, nejčastější očekávání jsou 3C oteplení, buckle up
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    World’s top climate scientists expect global heating to blast past 1.5C target | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/may/08/world-scientists-climate-failure-survey-global-temperature
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Why the global temperature record streak continues | DW News
    https://youtu.be/f19tOHS8j1Y?si=PIEeg1AbD2NpCZlD
    PER2
    PER2 --- ---
    PER2
    PER2 --- ---
    TUHO
    TUHO --- ---
    We asked top 380 climate scientists what they felt about the future. They are terrified, but determined to keep fighting.

    ‘Hopeless and broken’: why the world’s top climate scientists are in despair | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/ng-interactive/2024/may/08/hopeless-and-broken-why-the-worlds-top-climate-scientists-are-in-despair
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    hladovka

    Saturday at the alliance protest #StopptFossileSubventionen in Berlin, the engineer Wolfgang Metzler spoke on the 59th day of his hunger strike @HungernE about the drama of the #Klimakrise and the necessity of protest.

    “Extinction sucks, let’s do something sensible!”

    https://x.com/dennoch_berlin/status/1787388484463849694
    TUHO
    TUHO --- ---
    Chaos in the Heavens:
    The Forgotten History of Climate Change

    POLITICIANS AND SCIENTISTS HAVE DEBATED CLIMATE CHANGE FOR CENTURIES IN TIMES OF RAPID CHANGE

    Nothing could seem more contemporary than climate change. Yet, in Chaos in the Heavens, Jean-Baptiste Fressoz and Fabien Locher show that we have been thinking about and debating the consequences of our actions upon the environment for centuries. The subject was raised wherever history accelerated: by the conquistadors in the New World, by the French revolutionaries of 1789, by the scientists and politicians of the nineteenth century, by the European imperialists in Asia and Africa until the Second World War.

    Climate change was at the heart of fundamental debates about colonisation, God, the state, nature, and capitalism. From these intellectual and political battles emerged key concepts of contemporary environmental science and policy. For a brief interlude, science and industry instilled in us the reassuring illusion of an impassive climate. But, in the age of global warming, we must, once again, confront the chaos in the heavens.

    Chaos in the Heavens: The Forgotten History of Climate Change | Verso Books
    https://www.versobooks.com/products/2725-chaos-in-the-heavens
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    What Happens When NASA Loses Eyes on Earth? We’re About to Find Out
    https://www.nytimes.com/2024/05/03/climate/nasa-satellites-data.html

    When the three orbiters — Terra, Aqua and Aura — are powered down, much of the data they’ve been collecting will end with them, and newer satellites won’t pick up all of the slack. Researchers will either have to rely on alternate sources that might not meet their exact needs or seek workarounds to allow their records to continue.

    With some of the data these satellites gather, the situation is even worse: No other instruments will keep collecting it. In a few short years, the fine features they reveal about our world will become much fuzzier.

    “Losing this irreplaceable data is simply tragic,” said Susan Solomon, an atmospheric chemist at the Massachusetts Institute of Technology. “Just when the planet most needs for us to focus on understanding how we are affected by it, and how we are affecting it, we seem to be disastrously asleep at the wheel.”

    The main area we’re losing eyes on is the stratosphere, the all-important home of the ozone layer.

    ...

    These days, with the rise of the private space industry and the proliferation of satellites around Earth, NASA and other agencies are exploring a different approach to keeping eyes on our planet. The future may lie with smaller, lighter instruments, ones that could be put into orbit more cheaply and nimbly than Terra, Aqua and Aura were back in their day.

    The National Oceanic and Atmospheric Administration is developing such a fleet for monitoring weather and climate. Dr. Loeb and others at NASA are working on a lightweight instrument for continuing their measurements of Earth’s energy balance.

    But for such technologies to be useful, Dr. Loeb said, they have to start flying before today’s orbiters go dark.

    “You need a good, long period of overlap to understand the differences, work out the kinks,” he said. “If not, then it’s going to be really difficult to have trust in these measurements, if we haven’t had a chance to prove them against the current measurements.”



    GM-Ul4-OXQAANP5-R
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    https://twitter.com/BMcNoldy/status/1787852180604817421

    The ocean heat content in the Atlantic "Main Development Region" (MDR) is now about where it would typically be on July 21.
    Ocean Heat Content
    https://bmcnoldy.earth.miami.edu/tropics/ohc/
    This has already been a topic of casual/concerned conversation at #AMS36HURR.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam