• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: taky po zvolení Trumpa se propadla cena ropy až ke 30 dolarům.

    Během Trumpova prezidentství měl exxon čistý zisk "jenom" 7 miliard dolarů ročně.
    Během Obamova to bylo 31 miliard a během Bidenova 38 miliard dolarů zisku ročně.


    Netvrdím že teď budou podporovat demokraty, ale jen že to není úplně černobílé.

    Osobně očekávám že po zvolení Trumpa půjde cena ropy dolů a když vyhraje Biden tak půjde nahoru. (Bez podkladů, jen pocit analytika)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    SHEFIK: je tam par nepresnosti, osobne neverim, ze to prezije na povrchu dezinfekci. multiresistence jsou, i kdyz je to variabilni jako vsechno v biologii. ja si pamatuju, jak svyho casu strasily lidstvo priony, uz jsem o nich dlouho necetl

    Candida auris – WikiSkripta
    https://www.wikiskripta.eu/w/Candida_auris
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Z cyklu #doomed

    How the rise of C. auris was inevitable | Live Science
    https://www.livescience.com/planet-earth/microbiology/the-most-critically-harmful-fungi-to-humans-how-the-rise-of-c-auris-was-inevitable

    Fifteen years ago, scientists discovered a new species of deadly, drug-resistant fungus: Candida auris. It is now considered one of the most dangerous fungal pathogens on Earth. In this excerpt from "What if Fungi Win?" (Johns Hopkins University Press, 2024), author Arturo Casadevall looks at the rise of this deadly fungus, which could be the first to have emerged as a result of climate change.

    ...

    And C. auris laid low for a while, remaining an obscure unknown yeast in most parts of the planet — until it was found in hospitalized patients in all corners of the world, at roughly the same time. Strikingly, between 2012 and 2015, doctors in South Africa, Venezuela and on the Indian subcontinent simultaneously reported treating patients severely ill with what turned out to be C. auris infections (remember, no one had heard of this fungal species a few years earlier).

    With no contact or commonalities between them, these C. auris cases had appeared independently on three dif­ferent continents, with each fungus genetically distinct from the others.

    ...

    It quickly became clear that this fungus was remarkably resistant to treatment. More than one in three patients with invasive C. auris infections in their blood were dying. In hospitals where this invasive fungal disease had been nonexistent, it was now a significant cause of death.

    To this day, C. auris remains mostly resistant to the antifungal treatments we have at our disposal, so once patients (and hospitals) become infected, it's nearly impossible to get rid of. Usually, doctors diagnose fungal infections after ruling out other sources, say, when a hospitalized patient has a fever that doesn't go away after treatment with antibiotics. Blood tests will likely indicate high white blood cell counts, another sign of an infection, but doctors often can't tell what type of microbe is doing the damage — or necessarily know how to treat it.

    ...

    It could do this because, as doctors would learn, it can colonize human skin, last for weeks on surfaces and tolerate heavy-duty hospital disinfectants. Some hospitals have reported finding C. auris spores lingering in hospital rooms long after a patient was discharged or died, even after other fungal species have been eliminated by cleaning agents. C. auris didn't just stay overseas.

    ...

    Within a decade of it being identified, C. auris was killing people in 40 countries on six continents. We don't have exact numbers, as many cases go unreported or unrecognized, but the figure is certainly in the thousands. In the US alone, there were more than 2,000 infections in 27 states

    ...

    Body temperature may have long protected us from fungus, but we would quickly learn that C. auris was dif­ferent. Unlike most of its fungal cousins, it can grow at temperatures as high as 42 degrees Celsius (107.6 degrees Fahrenheit).

    ...

    "Global warming could have a significant effect on fungal populations," we wrote. "First, a warmer climate could change the distribution of heat-tolerant and susceptible species by favoring those that are more thermotolerant, and by creating conditions for more environmental fungi to spread and enter into closer contact with human populations. Second, under strong selective pressure, the prevalence of species adapted to heat tolerance may increase."

    It wasn't a matter of if fungi would adapt to temperatures high enough that they could threaten humans, we warned, but when.
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAN_SPRCHA: Mel jsem dojem, ze minuly Trumpovo volebni obdobi takovy bylo. I kdyz samozrejme ty veci, ktery velkohube tvrdil, ze provede - jako zruseni EPA - nakonec nedal (ale dosadil tam Scotta Pruitta, ktery ji likvidoval zevnitr)
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: zkusím něco vyhrabat, na tohle téma jsem viděl několik rozumných přednášek.


    TUHO: ano, ale nikdy to nebylo takový že jeden blb naplno řekne že všechno uvolní a začne to opravdu dělat. Tohle se jim líbit nebude.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Plus z tehle cisel vypada, ze je celkme zrejmy, co fosilni korporace chtej...



    TUHO
    TUHO --- ---
    btw jeste ke kontextu svetovymu fossil majors .]

    TUHO
    TUHO --- ---
    // jinak, ze ten trend k oligarchizaci existuje, to vim, ale mel jsem za to prave, ze to je obecnejsi tredn, ktery souvisi v US s postupnym rusenim anti-oligopolni legislativy prijaty Rooseveltem v ramci politik New Dealu. Devadesaty leta byly hodne deregulacni a byly umoznovany merge, ktery by driv nikdy projit nemohly, z duvodu ohrozeni volnyho trhu. Ostatne Standard Oil byl na pocatku 20. stoleti nucene rozdelenej na desitky navzajem si konkurujicich spolecnosti, aby postupne zase skoncily takhle...

    TUHO
    TUHO --- ---
    PAN_SPRCHA: No, hele to je zajimava predstava, nicmene tipuju, ze nejvetsi vytlak a nejvetsi lobbing delaji predevsim ty velky hraci. Za druhy fosilni prumysl je dlouhodobe jeden z nejvetsich "investoru" do anti-environmentalniho, ale taky obecne anti-regulacniho hnuti. Vsechny ty klima-dezinformacni skupiny od SEPP, TASS, CO2 Coalition, etc zaroven jeli anti-regulacni libertarianstvi a vsechny vyznamny libertariansky skupiny v US byly bud primo zalozeny fosilnima magnatama (jako Cato institute, ktera vznikla z nadace Charlese Kocha) nebo jima financovany (Heartlad Institute, Heritage Foundation, Americans for Prosperity, etc etc).

    Takze na prakticky rovine tahle hypoteza nema oporu. Mozna existuje nejakej pro-regulacni frakce fosilniho prumyslu, ale popravde receno, nenapada me moc ted zadnej pripad, kdezto do tech anti-regulacnich skupin se lijou z fosilniho byznysu dekady stovky milionu a tech prikladu jsou tisice.

    "v devadesátých letech začaly environmentální restrikce a díky ním je postupně přebíraly velké firmy, protože malé si nemohly dovolit vzrůstající administrativu a rostoucí počet opatření na ochranu prostředí." - to je zajimavy, nevedel jsem, nemas k tomu nejakej tip na literaturu?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SCHWEPZ: no .....ona je vlastně otázka jestli tohle ropné společnosti chtějí.
    Právě regulace a omezení drží ceny nahoře a drží celý business v rukách oligopolu několika společností.
    Profit ropných společností byl vcelku stabilní od osmdesátých let až někdy k roku 2005, od té doby je v průměru pětinásobný což je v absolutních hodnotách šílené číslo.

    Právě v USA bývaly tisíce nezávislých těžařských firem, v devadesátých letech začaly environmentální restrikce a díky ním je postupně přebíraly velké firmy, protože malé si nemohly dovolit vzrůstající administrativu a rostoucí počet opatření na ochranu prostředí.

    Trump veřejně uvolňující restrikce na těžbu=pád ceny ropy=nižší zisky pro těžaře. Reakce společností to taky dost potvrzuje.
    TUHO
    TUHO --- ---
    "Dvě klimatické aktivistky ve věku přes 80 let v pátek kladivem a dlátem poškodily skleněnou vitrínu, v níž je v Britské knihovně v Londýně vystaven jeden ze čtyř originálů Magny Charty. Jeden z nejvýznamnějších dokumentů britské historie zůstal i díky zásahu bezpečnostní služby nepoškozen, menších škod doznala jen vitrína."

    Aktivistické osmdesátnice tloukly kladivem do vitríny Magny Charty - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/dve-klimaticke-aktivistky-poskodily-vitrinu-vystavena-magna-charta.A240510_161419_zahranicni_pitt
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Na Islandu mají největší vysavač CO2. Oxid z atmosféry zamíří do Coca-Coly a jiných nápojů – VTM.cz
    https://m.vtm.zive.cz/clanky/na-islandu-maji-nejvetsi-vysavac-co2-oxid-z-atmosfery-zamiri-do-coca-coly-a-jinych-napoju/sc-870-a-228047/

    Nová islandská čistička je schopná odstranit z ovzduší až 36 000 tun oxidu uhličitého ročně, což je bezmála čtyřikrát více, než nabízejí všechna dosavadní zařízení tohoto typu na světě dohromady. Dosavadní projekty DAC (Direct Air Capture; přímého zachytávání CO2 ze vzduchu) zachytávají ročně z atmosféry celkem pouze asi 10 000 tun CO2.

    Zatím je to pořád málo

    „Výstavba několika reálných zařízení v rychlém sledu za sebou dělá z firmy Climeworks největší společnost zabývající se odstraňováním uhlíku, jejímž jádrem je přímé zachytávání ze vzduchu,“ uvedl ve svém prohlášení hrdě Jan Wurzbacher.

    Na závěr musíme konstatovat, že Mammoth nebude největším závodem na odstraňování CO2 na světě dlouho. Ve srovnání s ostatními připravovanými projekty je vlastně relativně malý. Už příští rok má firma Occidental Petroleum otevřít v Texasu Stratos – zařízení, které bude schopné odstranit z atmosféry až 500 000 tun oxidu uhličitého ročně.


    Výše uváděná čísla mohou na první pohled vypadat jako obrovské objemy, ale ve skutečnosti jde stále jen o „plivnutí do moře“. Z dat organizace Global Carbon Project totiž vyplývá, že do atmosféry a oceánů bylo jen v roce 2023 vypuštěno těžko představitelných 36,8 miliardy tun oxidu uhličitého.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Bývalý americký prezident Donald Trump v dubnu řekl skupině představitelů ropného a plynárenského sektoru, že by měli darovat miliardu dolarů (kolem 23 miliard korun) na jeho kampaň, protože by to pro ně bylo výhodné. V případě znovuzvolení by zrušil environmentální regulace, které na sektor fosilních paliv dopadají. S odvoláním na informované zdroje o tom tento týden informoval deník The Washington Post (WP) a list The New York Times (NYT).

    Trump měl žádat ropný průmysl o miliardu dolarů na kampaň | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/trump-mel-zadat-ropny-prumysl-o-miliardu-dolaru-na-kampan-na-oplatku-slibil_2405101839_jar

    První z uvedených listů epizodu popisuje jako mimořádně přímý návrh v podání exprezidenta, který si opět zajistil nominaci Republikánské strany do listopadových voleb. V kampani se přitom netají odmítáním snah o odklon od fosilních paliv, který je podle části odborné veřejnosti nutný k odvrácení extrémních klimatických změn. Trump často mluví o tom, že chce „vrtat bejby, vrtat“.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: tak me slo o pointu, ze pokud ma obavy o budoucnost biologickych deti, tak u tech prisvojenych je emocni pouto totozny, ergo v tom neni rozdil z hlediska emoci. to jsem mel na mysli, kdyz jsem zminoval emoce, mel jsem za to, ze je to pochopitelny
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: vlastne dieta suvisi s dalsimi emisiami, nebiologicke dieta uz existuje, tam prijimas emisie niekoho ineho
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    *obavám
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    LACIF: zatím se enviromentální žal poklesu porodnosti nepřipisuje, tedy ne v čr. a když už jednou děti splodíš, tak se jich tak snadno zbavit nejde, tudíž musíš tu brázdu šlapat tak či onak.
    CHOSIE: můžeš mi nějak lidsky vysvětlit, jakej rozdíl je v emočním poutu na biologický a nebiologický dítě ve vztahu k enviromentálnímu žalu a obav o budoucnost (společnosti/lidstva)? resp. jak s rozhodnutím vychovávat nebiologický dítě souvisí změna klimatu?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    FB-IMG-1715283811234
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PULNOC: To že se téma klimatologie a ekologie dostaly do politky a nyní jsou součástí polarizované společnosti neznamená, že tím primárně jsou.
    To, že by někdo ovládal svět je popravdě velmi optimistické, protože by to znamenalo, že má "ten" někdo v rukách kontrolu a tudíž teoreticky onu kontrolu může použít i pozitivně.
    Jsem však spíše zastánce názoru, že jsme všichni součástí globálního "stroje" a je jedno, která část vypadne, něco ji nahradí a on celkově naše počínání není nijak unikátní pokud ho přirovnáme k jakémukoliv jinému živému organismu, který se snaží rozmnožit a spotřebovat co nejvíce dostupné energie, máme tuto možnost růst a expandovat a není co by nás v tom omezilo, alespoň prozatím.

    Také máš tu možnost, jak někdo zmínil, namísto článků si přečíst články vědecké a další publikace a hlášení, ty mohou sice být značně složité na pochopení, ale také často mají nějaké obecné shrnutí, či shrnutí pro veřejnost. Primárně též odkazuji na IPCC, i když se jedná o politické a ne vědecké hlášení a určitě je na něm mnoho co kritizovat, ale upřímně hlavně z té strany kde podhodnocují nebo tzv. "water-down" některé výsledky, nemluvě o zapojení 3. stran (seznam je dostupný) a politiků, kteří finální verzi schvalují - proto také vzniklo Scientist Rebellion. Samozřejmě se něco podobné dá říct o akademické sféře jako takové, vždy existuje nějaká zaujatost z hlediska toho kdo onu studii financuje, ale vzhledem k počtu publikací a lidí zapojených opravdu nelze mluvit o nějaké konspiraci.

    Bohužel je realita taková, že se v mnoha ohledech holt věci zhoršují, něčemu přímo "pomáháme" něco jsou cykly, které jsou v pohybu a v pohybu zůstanou. Proto je také obecně více neradostných novinek z tohoto odvětví, i sama věda - tak primárně funguje - se v průběhu času zlepšuje nebo zpřesňuje poznání, občas také narazíme na "o 50 let dříve", nebo 10x za rok "1 za 1000 let" událostí. Z toho co pár let pozoruji a sleduji, jsme nyní ve fázi, kdy se ty změny začínají opravdu projevovat, ale určitě tomu pomáhá i to, jak se svět globálně spojil a lidé tráví mnoho více času online. Naleznou se také autoři, nebo média, která jak říkáš opravdu šírí strach - takové to "lidstvo za 5 let vymře" aj.

    Nicméně chápu tvou myšlenku a souhlasím, že nechceme, aby lidé něco vzdali a nebyli pro-aktivní, z druhého hlediska alespoň já osobně jsem také dobře informován. Pakliže chci sebe a mé okolí nějak připravit, zvýšit odolnost, mitigovat rizika, tak je dobré sledovat aktuální informace ohledně toho, jak moc nebo málo se očekává.

    LACIF: Toto je něco co mě leželo na mysli, zdejší komunita je převážně starší a mnoho lidí zde má malé děti, musím říct, že v takovém případě nevím jak bych reagoval - asi podobně jako další, kognitivní disonancí, nebo jinými psychickými obranými mechanismy. Pro mě je to rozhodně důvod proč dítě nemít - tedy nemít vlastní, adopce mi přijde stále jako fajn věc, práci s dětmi mám rád, jen bych si přišel opravdu divně, pokud bych vědomě přivedl nového člověka.

    ________

    Ještě dodám, když se člověk o téma klimatologie, ekologie, společnosti,.. zajímá, tak prochází různými fázemi, je to myslím dost srovnatelné s konceptem "stages of grievance".
    Tyto fáze nejsou zcela lineární a člověk se mezi nimi může pohybovat, ale alespoň na sobě jsem to tak rozhodně pocítil, snažím se už pár let být hlavně v tom že věci příjmám, to rozhodně neznamená nebýt aktivní, ba naopak, právě pokud se člověk naučí naši biofyzikální realitu přijmout, může začít racionálně jednat. K tomu bych se rád ještě dostal až budu odepisovat na SHEFIKovu zprávu - jen jsem teď celkem zaneprázdněn.

    (nice, i toto funguje - width="x" height="y" - pro vkladani obrazku)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam