• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / If the fracturing of our once stable climate doesn’t terrify you, then you don’t fully understand it
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ERGOSUM: to se tu celkem řeší už déle. Můj postoj je že se bude střílet sira, geoinzenyring. Je to mnohem levnější než dekarbonizace, tak jak to asi dopadne. Když kurzgesagt má video Geoengineering na YT kde je rozebráno v celé děsivosti

    Jinak zvyšování teploty protože jsou ekologičtější lodě, elektrárny, .. ano. Můžeš googlit global dimming, mělo to zamaskovat půl stupně, teď se to odmaskovava
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Narazil jsem na článek, podle kterého lze snížit zahřívání planety vyšší odrazivostí mraků.
    Například přidáním prachových částic a aerosolů.

    Pak mě ovšem napadlo, že jestli tomu tak je, může být příčinou oteplování i snížení smogu. A tedy naše snaha o čistčí životní prostředí.

    Budeme tedy kromě snižování CO2 vracet i popílek?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Fostering Effective Energy Transition 2024
    https://www.weforum.org/publications/fostering-effective-energy-transition-2024/

    In the 14th edition of the Fostering Effective Energy Transition report, the WEF noted that its benchmarks for 107 of the 120 countries surveyed indicated they had made advances in their transitions towards clean and sustainable energy systems over the last decade.

    But it said that the slowdown in the pace of the global energy transition, first identified in its 2022 data, had intensified in the past year. The survey found that more than 80% of countries had moved backwards compared to the previous report in at least one of the three main energy system performance dimensions it benchmarks, namely security, equity (meaning equitable energy distribution, access and cost) and sustainability.

    ...

    the WEF reports that the gap in overall scores has narrowed between advanced and developing economies and says that the “centre of gravity” of the transition is shifting towards developing countries. Nevertheless, developed countries and China have attracted almost 90% of the growth in clean energy investment since 2021.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    YMLADRIS: Všechny ty jmenovaný věci jsou daleko komplexnější než že "někam dáme gen" a bude to v pohodě.. Samozřejmě to pomůže, ale ty implikace jsou asi jako psát po vynálezu vrtule - budeme mít lítací města, auta a kola..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    naštěstí známe všechny důsledky pokusů na genech, tak proč ne
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    kdyztak at mi to uz TUHO smaze jako off topic, ale jeste priklad k tomu AI potencialu. je na svete nova stavebnice, geneticka, s potencialem. Kdby se to napojilo na nejake ML, ktere fakt dokaze uvazovat a delat research, tak... (optimalizace managementu nasich ekosystemu and whatnot, rychle).

    The implications of this are staggering. Here are just a few possibilities:

    • Gene Therapy 2.0: Current gene therapy approaches often rely on somewhat random insertion of therapeutic genes. With bridge recombination, we could insert corrective genes exactly where they need to go, without risking disruption of other important genes.

    • Synthetic Biology: Want to give an organism a completely new capability? Just design the gene and insert it precisely where you want it.

    • Evolutionary Biology: We could insert reporter genes at specific locations across the genome, allowing us to watch evolution happen in real time.

    • Agricultural Improvements: We could insert beneficial genes into crops with unprecedented precision, potentially revolutionizing our ability to create drought-resistant or nutrient-enhanced plants.

    • Bioengineering: Imagine being able to design and build entire genetic circuits, inserting each component exactly where it needs to be for optimal function.

    x.com
    https://x.com/patrickc/status/1805996143228375263
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Přes 560 mrtvých za týden mají na svědomí vedra v Pákistánu | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/pres-560-mrtvych-za-jeden-tyden-maji-na-svedomi-vedra-v-pakistanu-pocitova_2406270728_mst
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Karl Thidemanm

    Friends,

    This new paper presents an excellent summary of many of the present misunderstandings concerning soil carbon drawdown.

    How farming could become the ultimate climate-change tool
    Nogrady 2024
    https://www.nature.com/articles/d41586-024-02036-x


    Contrary to what is claimed in this paper:

    The production and release of root exudates — not, as often mistakenly believed, plant decomposition — is the primary way carbon is transferred from the atmosphere into soil.

    Under proper management, significant changes in soil carbon can be achieved in a single growing season.

    Watch …

    Building New Topsoil Through The Liquid Carbon Pathway
    Dr. Christine Jones
    (2019, 37 mins.)
    https://youtu.be/C3_w_Gp1mLM?si=MprlJxiqrzJt_bAk

    As soil microbiologist Dr. David Johnson has said, there is a limit to how much carbon soil can hold, but there is no limit to how much new soil can be formed.

    Watch …

    Dr. David Johnson
    Living Soils Symposium 2019
    (2019, 43 mins.)
    https://youtu.be/aGiJt6e_gqQ

    To be effective at sequestering carbon, no-till must be done in combination with the use of highly diverse cover crops and varied crop rotations.

    Read …

    Growing a Revolution: Bringing Our Soil Back to Life
    David R. Montgomery, PhD (2017)
    https://books.google.com/books/about/Growing_a_Revolution_Bringing_Our_Soil_B.html?id=0R5DDQAAQBAJ
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    MINER: Ano nelze to srovnat přímo, spíše podkládá práci J. Hansena.

    Sdílel jsem tu pre-print před pár týdny.

    Equilibrium global warming – a scaling perspective
    https://egusphere.copernicus.org/preprints/2024/egusphere-2024-938/
    For an initial CO2 doubling forcing of 4 W m-2 this yields a total forcing of (4+2)1.25 = 7.5 W m-2. Together with an ECS of 4.8°C, this results in an ESS of (7.5/4)4.8°C = 9°C.

    As demonstrated in the feedback analysis in Section 2.3, the scale factor of 7.5/4 between ESS and ECS is in principle only
    valid for the particular value of ECS under consideration, in this case the recent ‘Hansen value’ of 4.8°C.

    In total, the above analysis leads to a 4°C future warming in the pipeline on top of the 2°C ‘Paris’ setpoint, resulting in an
    Equilibrium global warming of about 6°C. This value sits more or less in between today’s actual warming of 1.2°C and the
    expected 10°C warming for today’s GHGs concentrations in the atmosphere reported in the recent Hansen study
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‘Most of it was dead’: scientists discover one of Great Barrier Reef’s worst coral bleaching events | Great Barrier Reef | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/article/2024/jun/26/most-of-it-was-dead-scientists-discovers-one-of-great-barrier-reefs-worst-coral-bleaching-events
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    YMLADRIS: jj, vidim to podobne. On ten program Manhattan vlastne porad pripomina. Dava mi to smysl, i kdyz utajit AGI bude mnohem tezsi ...

    A ano, je to masakr. Svet se zblaznil a myslim, ze vyvoj jde uz nekolik let rychleji, nez jsme schopni vubec vnimat. Ja si jednou za cas prectu nejaky takovy zdroj, dojdu znovu k tomuto zaveru, a jdu radeji zahradkarit, protoze malo co uz mi dava smysl:)
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    CHOSIE: za rohem ve sklepe Oak Ridge National Lab a asi i jinde, v Dubně napr. Cina se snazi. Indie zkouma, jak postavit vádžry a vimány :) Jo, bude to zajimavej prerod, az se vsichni odpojej od ČEPSu a do Temelina se vratej ryby.
    MINER
    MINER --- ---
    CHOSIE: Aha, tak to je důležitý kontext. Tím pádem ta čísla nejsou porovnatelná.

    Jinak jsem taky narazil na různé měření ECS: ECS150 / ECS130. Moc nechápu, čím se teda liší, a který teda používá ICMP/IPCC.
    Jestli to někdo umí osvětlit, budu rád.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    MINER: Uvidíme kam se to vědecky vyvine, jak píšeš je to momentálně celkem probírané téma, takže čekám, že následující měsíce a roky nám dají více odpovědí.
    Jak konec článku zmiňuje - na jednu stranu je jedno zda 3C nebo 5C (7C v případě sdílené publikace), obojí je špatný. I když případě těch horních hranic mluvíme o podmínkách, které si těžko dokážeme představit.

    Jinak ještě z článku, který jsem sdílel:
    It should be noted that our ECS is not the same as the ECS used by the IPCC, given that it represents specific climate sensitivity S[CO2,LI]
    (i.e., ESS corrected for potential slow land ice feedback) and does not consider changes in other greenhouse gases (e.g., methane), paleogeography
    , nor solar luminosity; we are currently unable to conduct these additional considerations65. The impact of additional methane and
    water would bring down ECS, which likely explains why paleo ECS is generally higher than modern models.
    MINER
    MINER --- ---
    CHOSIE: Taková citlivost by byl armageddon.

    Pokud vim, je dost živá diskuze, zda modely s citlivostí i přes 5°C jsou nebo nejsou pravděpodobné, protože „do a poor job of reproducing historical temperatures“ .. „Specifically, they often show no warming over the twentieth century and then a sharp warming spike in the past few decades, and some simulate the last ice age as being much colder than palaeoclimate evidence indicates.“

    Viz: https://www.nature.com/articles/d41586-022-01192-2 citovaný v https://www.theclimatebrink.com/p/revisiting-the-hot-model-problem

    Žádný ze současných modelů CMIP není přes 6.

    Ne, že by to nebyl problém i tak, že to vydali v Nature tomu dává nějakou váhu, ale takhle vysoký hodnoty jsou podezřelý.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    https://www.nature.com/articles/s41467-024-47676-9
    Using our new range of pCO2 values, we calculate average Earth system sensitivity and equilibrium climate sensitivity,
    resulting in 13.9 °C and 7.2 °C per doubling of pCO2, respectively. These values are significantly higher than
    IPCC global warming estimations, consistent or higher than some recent state-of-the-art climate models, and
    consistent with other proxy-based estimates.

    Pre-industrial CO2 level = 280ppm, doubling tedy je 560ppm
    Momentální hladina CO2 ~425ppm (CO2eq ~520ppm)


    RCP8.5 scénář odhaduje 560ppm v roce ~2052
    RCP6 scénář v roce ~2070
    RCP4.5 stabilizaci těsně pod 560ppm

    Nutno dodat, že tyto scénáře nepočítají s:
    - vyčerpáním zdrojů = lepší scénář (jsem názoru, že nemáme dostatek finančně/technologicky/energeticky dostupných fosilních paliv, abychom se do konce století drželi RCP8.5)
    - pozitivními zpětnými vazbamy a body zvratu/zlomu = horší scénář (IPCC podceňuje, nebo vůbec nepočítá s mnoha zpětnými vazbami a body zvratu/zlomu, které by mimo naši kontrolu začali CO2 (CO2eq) emitovat)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: Aschenbrennera čtu jako pokus vydat manifest, který by vybudil vládu udělat z toho project Manhattan. Tj to je jeho agenda a neřeší že by měl více vědecky se držet při zemi v odhadech atd

    Celkově ale ano. Je to další existenciální téma, po klimatu, které nechápu že lidi nevnímají. Asi nemám ty obranné mechanismy co má každý normální člověk
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    Složme mu poklonu, Voytex nám tu právě vysvětlit jak nás žádná energetická krize nečeká, přeci je to vše téměř vyvinuto a za rohem!
    Což je z druhé strany celkem strašidelné, protože lidstvo s neomezeným tokem energie planetu zdecimuje ještě rychleji (:
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    DZODZO: Tak si postav Celaniho reaktor
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam