• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    YMLADRIS: keen a dalsi pracujou na tech systemovejch modelech, nejsou to zadny verbalni modely ala pocatky sociologie :)

    The Macrofoundations of Macroeconomics - by Steve Keen
    https://profstevekeen.substack.com/p/the-macrofoundations-of-macroeconomics-310

    Minsky download | SourceForge.net
    https://sourceforge.net/projects/minsky/
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Jinak ja nemam pocit, ze data nejsou. Dat je tolik, ze je muzem prehazovat vidlema. Problem je spis prehlceni datama za me.
    Ve skutecnosti mame problem s tim, ze existuje mnoho variant moznych budoucnosti a obtizne se rozhodujeme, kterou chceme. Presne bys chtela nejakeho "inzenyra", ktery nezaujate narysuje jedinou spravnou cestu.
    No a vona takova neexistuje. Je mnoho cest, kde ma kazda nejaky vyhody a nejaky nevyhody, cely je to zahaleny nejakym mnozstvim nejistot, ktery musime zvazovat.
    No a to je prostredi, ve kterym se dari udrzovat status quo, protoze se daj ty nejistoty prefukovat a budovat pocit, ze "data nejsou".
    TUHO
    TUHO --- ---
    YMLADRIS: Problem je, ze ve fosilni ekonomice neni setreni reseni. Potrebujeme dostat emise na 0. Zadny setreni te ve fosilni ekonomice nedostane na to, ze budes mit nulovy potreby.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    pro mě je to příklad toho LLM uvažování. někdo má fajn zkušenost s šetřením, tak vidí řešení v tom se uskrovnit. někdo má dobrou zkušenost s tištěním peněz, tak ...

    já bych si přála nějaký fakt inženýrský, podložený model, který by nehalucinoval pocity, ale odvodil nějaké řešení fakt z objektivních dat. asi to nejde udělat, protože data nejsou, anebo to možná jde udělat, ale není zájem (většina lidí je navyklá na to LLM řešení problémů). třeba to vykoumá AI (až nebude pouze jazykovým modelem, ale inženýrským strojem)
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: Ad prvni bod: jasne, ale to je v zasade problem reverzibilni sebeomezeni, ktery je plodem popularity jedny specificky ekonomicky teorie. Neni to objektivni nezmenitlenej faktor...

    Ad ta valecna ekonomika: jasne, ale na druhou stranu se UK ubranila. Druha varianta byla, ze by se tam dneska mluvilo nemecky.
    A ten dokuemnt je dost US centrickej, kde to funguje lip - prave US svoji ekonomiku zmenilo behem par let na valecnou, ktera byla cela tahnuta verejnym dluhem. Podle mainstream teorie by to melo vest ke zhrouceni ekonomiky a - "zadluzili jsme deti, ktery uz nase dluhy nikdy nesplati".
    Realita? Po pocatecnim transformacni fazi prechodu ekonomiky zpet na mirovou jsme videli povalecnej boom, "zlaty leta kapitalismu", bezprecedentni rust bohatstvi, neuveritelnej narust stredni tridy etc

    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: Aha, já beru politická rozhodnutí jako součást problému peněz: pokud nedokážeme prosadit vhodnou alokaci peněz, tak to beru jako, že peníze nemáme.

    Jinak ± souhlasím s výjimkou té válečné ekonomiky. Ekonomika Evropy (na rozdíl od USA) dostala válkou strašně na prdel. Např. Británie díky tomu ztratila status světové mocnosti, byť se ‚ubránila‘. Nahradily jí právě USA a ekonomicky už se nikdy nedostala tam, kam před válkou.
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER:
    TUHO: Nicmene kdyz se bavis s lidma, tak casto ti odsouhlasej, ze musime klimatickou krizi resit, ale pak ti reknou: ale proste na to NEMAME PENIZE. Musime nasetrit. Well, tak MMT rika, ze v tomhle problem neni. Pokud se rozhodnem ten problem skutecne resit, vzdycky penize najdem - resp vytvorime.
    Pekne tam rozebiraj zpusob jak ekonomove behem 2. sv. valky resili problem, jak zaplatit za zbrojeni a pritom nezhroutit ekonomiku. Behem par let se premenil zapad na gignatickou masinu na vytvareni zbrani bez nejakejch straslivejch crashu ekonomiky.
    TUHO
    TUHO --- ---
    MINER: Stav klimatu, lidi, technologie, knowhow, stav pracovniho trhu, aneb realny zdroje. Ale ono je to samozrejme zjednodusujici, i ty penize jsou v MMT problem, ale jinak a vyrazne min nez to podava mainstream ekonomicka teorie.

    Klicovy je, ze bezny chapani toho "musime si nejdriv nasetrit, abysme meli penize na zachranu klimatu" nedava smysl. Protoze podle MMT v modernich ekonomikach vznik penez je politicko-ekonomickym aktem a principialne je mozny jich vytvorit neomezeny mnozstvi.

    Samozrejme, pokud jich vytvorich moc, tak tu mas znehodnoceni meny = inflaci. Vtip je ale v tom, ze MMT si vsima, ze inflace neni definovana pouze mnozstvim penez, ale celou radou dalsich faktoru - treba efektivitou nebo celou radou uzkejch hrdel ekonomiky - a nebo treba klimatickou krizi, ktera zveda naklady na celou radu veci. Pokud tedy nove vytvoreny penize jsou pouzity na reseni problemu, ktery zvysujou inflacni tlaky, tak vysledek muze byt klidne takovy, ze "tisknuti penez" inflaci snizi - treba kdyz zafinancujes masivni program zateplovani budov, tka najednou budes mit daleko mensi narocnost na chlazeni a vytapeni = snizeni inflacnich tlaku.

    Naopak zase austerity politics a setreni muze nakonec inflaci zvysovat, protoze mas sice nizsi objem penez v ekonomice, ale neni resenej zasadni problem, ktery tu mas a ktery bude zvysovat naklady na produkci (napr. klimaticka zmena a problemy v zemedelstvi).
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MINER: neadekvatni model penez a institucionalni hybnost zpusobujici prodlevu v implementaci lepsiho modelu penez ,)
    MINER
    MINER --- ---
    TUHO: A co je teda problém, pokud to nejsou peníze?
    TUHO
    TUHO --- ---
    Jinak dokoukal jsem dokument o modern monetary theory "Finding the Money".
    Doporucuju vsem, ktery maj dost negativnich zprav a potrebujou trochu nakopnout nadeji smerem k reseni. Mozna Ymladris by mohlo zajimat.

    Tu MMT scenu sleduju nejakou dobu, trochu spojeny s tim, jak me studium klimaticky problematiky dovedlo k celkem sokujicimu poznani, jak spatne mainstreamova ekonomie chape klimatickou problematiku, jak casto najednu strane banalne simplisticky a naivne optimisticky odhaduje skody (viz W. Nordhaus a jeho damage function v modelu DICE).

    To bylo uz doplneni tim, kolik zakladnich pojmu a konceptu bezne uzivany v ekonomii nema zadnou oporu v empiricky vede (viz treba Graeberu Dluh, ktery z antropologicky perspektivy cupuje barterovou teorii penez, ktera je dodnes bezne uvadena v zakladnich ucebnicich ekonomie).

    Mensina ekonomu, ktery berou klimtaickou zmenu vazne - a hlavne se realne zabyvaj stavem klimaticky vedy, tohle dlouhodobe kritizujou a cast z nich se mota prave kolem MMT. Po prvotni neduvere a podezreni a par letech prubeznyho cteni mmt literatury musim rict, ze to dava prekvapive velkej smysl. Musim rict, ze je celkem mindblowing experience, kolik jsme se toho naucili spatne o vzniku penez, dluhu a statniho rozpoctu. Pro hledani financovani dekarbonizace zasadni chapat spravne roli verejnyho sektoru, dluhu, financovani, jeho vztahu k soukromemu dluhu a soukromym usporam.

    Mam dojem, ze heterodox ekonomky a ekonomove trefili hrebicek na hlavicku, ze soucasny mainstream ekonomicky uvazovani ma tohle fundamentalne spatne a diky tomu konzistentne prichazi s katastrofalnimi navrhy reseni, ktery nejen neresi klimatickou krizi, ale vytvari brutal socialni nerovnosti a s nima souvisejici socialni uzkosti bez nejaky nadeje na svetlo na konci tunelu, ze kteryho tezi celosvetovy nastup a mainstreamizace krajni pravice.

    Jeden z klicovejch otazek dokumentu totiz je - kde vzit penize na dekarbonizaci? A sokujici poznani se kterym prichazi MMT je: penize nejsou vubec problem.

    Link na skouknuti muzu zajemcum poslat v poste.


    Finding the Money OFFICIAL TRAILER
    https://www.youtube.com/watch?v=R47h_ux-nE8
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    RADIQAL: z myho pohledu to neni tak jednoduchy s tim free. Nad basic needs je belonging a pak seberealizace/realizace tvych tvorivych impulsu. Na belonging potrebujes prachy protoze se to dela prostrednictvim "zazitku" (lidi jdou spolu do hospody, na koncert, jedou na kolech kamsi, ...) a prave proto ze to neni "hmota", tak jsou to tekouci energeticke toky, ktere mizi a musis za ne platit porad znovu. [Ano, da se to teoreticky poresit zcela zdarma, stejne jako si zdarma muzes rukama postavit dum, pestovat zeleninu atd, ale takhle lidi nefunguji]

    A co se tyce realizace tvych tvorivych impulsu. Zalezi samozrejme o co ma jit, ale typicky je to nejaka interakce s nejakym prostredim (chces postavit most, usporadat festival, porodit dite, ...) a to vyzaduje energii tj neni zdarma
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: zase dobra zprava pro vlekare! lyzovani bude
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TUHO: mělo by mě zaujmout např. "We estimate a collapse of the AMOC to occur around mid-century under the current scenario of future emissions." nebo co máš na mysli ,)
    RADIQAL
    RADIQAL --- ---
    Jak řika Nate Hg.: “Once the basic needs are met, most “things” in life are free.”

    Takže prachy jo, system jo, no chce to nějakej zdravej základ. Spousta lidí i u nás stále živoří a práce na výběr nemají - jednoduše, ty základní potřeby nejsou pokrytý.

    Jen bych byl opatrnej na klauzovský, “prachy nesmrděj”… jistě vyjadřují hodnotu člověkohodin v časoprostoru tržních vztahů, ale je v nich skryto mnohem víc, celá ta revize kolonializmů a otroctí, napřiklad.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Warning of a forthcoming collapse of the Atlantic meridional overturning circulation | Nature Communications
    https://www.nature.com/articles/s41467-023-39810-w
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Extreme heat poses ‘real risk’ to Spain’s mass tourism industry | Spain | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/article/2024/jul/27/extreme-heat-poses-real-risk-to-spains-mass-tourism-industry
    CROME
    CROME --- ---
    YMLADRIS: Kdybys napsala biased based, tak to dava smysl, lidi se rozhoduji podle emoci a propagandy kterou konzumuji, ostatne tve vlastni nazory to dokazuji, racionalni na tom neni nic a zmenu v mysleni opravdu neocekavam…
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: moje nejnovejsi metafora k tomuto je neco jako LLM. Asi vis, co delaji aktualni LLM - "nejak" si vyhledaly patterny v realite a "nejak" odhaduji dalsi slovo. Spoustu veci poresi dle ocekavani zakaznika a pak ti dusledne tvrdi, ze 9.11 je vetsi nez 9.9

    prijde mi to jako stadium vyvoje ve kterem bylo lidstvo pred nastupem vedecke revoluce.

    a ted. lidi co se posunuli k necemu vic based (uvazovani na zaklade nejake logicke metody, formulovani teorii, falsifikovani atd atd) meli predstavu, ze prejit od LLM stylu uvazovani a rozhodovani je prirozena vec a stane se to povinnou skolni dochazkou. Ale se to nestalo. ve skutecnosti nevime, jaky procento lidi si tzv chce prestat lhat, nebo se chce rozhodovat nejak "logicky" za situace kdy mas svobodnou spolecnost, tj nenuti je k tomu Cisar.

    nevime to. behavioralni ekonomie tu je dva dny. Muzeme si moralne drzet high stand jako ze minimalismus je lepsi nez velka TV, ale ve skutecnosti se nevi na zaklade ceho lidi operuji a jake typy spolecnosti jsou skutecne mozne. Treba to, co tobe v tvym INTJ strojku pripada jako naprosto ... obvious ... zpusob fungovani je vetsine lidem nedostupny. A co pak s tou svobodou
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Trees reveal climate surprise: Microbes living in bark remove methane from the atmosphere
    https://phys.org/news/2024-07-trees-reveal-climate-microbes-bark.html
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    SHEFIK: Jeste doplnim, ze moje pointa s tim, ze v cechach lidi nechteji penize neni v tom, ze bychom jako meli byt nenasytni. Ale je to prave ta perverzni asociace penize = nenasytnost. To proste neni pravda a nevim, kde presne se to u nas bere. Penize jsou vyjadrenim prace / energie / casu. Jsou z podstaty neutralni a je jen na nas, jak je pouzijem. Ale zavrhovat je, nebo se o ne nestarat nas prave vede k te ne moc funkcni spolecnosti, kdy nejsme schopni napnout sily spravnym smerem. Jsem presvedcen, ze muzeme mit trzni a nizkoemisni hospodarstvi a svobodnou spolecnost - jen si nesmime lhat o dopadech nasi cinnosti na prirodu.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: urcite ne :) rozvoj civilizace je prospesnej a diky vědě a statistice to dokazem i jednoznacne vycislit.

    Ani nerikam ze nesmime rust, naopak, pokud chceme neco zmenit na materialni urovni (napr. pro zachranu klimatu) tak musime v urcitejch sektorech vzdycky pridat.

    Jen rikam, ze co se tyka individualniho jednotlivce, tak cesta ke stesti neni (alespon pro mne) v hromadeni hmotnych statku. Je tomu naopak. Cim min toho mam a musim resit, tim je mi lip. A kdyz je potreba se zabavit, jde to az tak nizkoemisne jako je basa piv, misto vejletu do vesmiru. Pevne verim, ze vsichni ostatni taky nepotrebujou vetsi televizi kazdej rok, aby jim bylo lip.

    = existuje optimalni tempo rozvoje civilizace.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    ZAHRADKAR: Razím si to dost podobně a i s podobným mindsetem.

    SHEFIK: Proto musím z části souhlasit a nesouhlasit s tímto komentářem, teoreticky člověk "nemusí", ale není to tak jednoduché - pokud tedy člověk nechce být bez domova, tak se jinak než součástí tohoto ekocidního systému (a i tak velmi těžce) této jistoty nedočká.

    Nějaké hodnoty nám sice dají rodiče, ale jsme taktéž ovlivněni našim okolím, vzděláním, médii, reklamou.. tvrzení "jsme toho součástí všichni" je platné stejně jako "korporace, bohatá vrstva, vláda.. se podíleli na vytvoření těchto společenských narativů", to jak vědomé či nevědomé jsou volby společnosti je otázka, protože to druhé tvrzení zahrnuje miliardy investované v ovlivnění veřejnosti (kdy část ve změnu planety nevěří tudíž žene svět tímto směrem nevědome), špičkové psychology aj. kteří dělali a dělají reklamu namíru a zneužívají našich prehistorických emocí a touhu po statusu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam