YMLADRIS: jj, s LLM delam a obcas je i trenuju, takze celkem chapu, jak jsou nadratovane. Ta analogie je pekna v tom, ze vetsinu casu jedeme vsichni na automat, ktery v zasade aplikuje pravidla. Nemame cas resit, jestli plotna pali nebo ne, jestli mame hlad, nebo zavrit oko, kdyz do nej leti triska. A ani nemame kapacitu si poctive vyhodnotit, jakeho politika vlastne bude nejlepsi volit. Takze nastupuji zkratky a emoce. Mame sice vedomi a jakousi tenkou neokortex vrstvu pro racionalni uvazovani, ale jeji pouziti je pomale a casto vede k vice otazkam nez odpovedim. V neustale komplexnejsim svete je tak cim dal vetsi hlad po jednoduchych resenich a odpovedich. A to presne nam nabizi PR masinerie vsech politickych stran - volte dobro, protoze jinak fasismus/komunismus. Tohle jedou uplne vsichni bez rozdilu. Markyz de Condorcet uz behem osvicenstvi argumentoval, ze demokracie muze fungovat pouze pokud kazdy ucastnik kolektivniho rozhodovani vybere spravne reseni s pravdepodobnosti > 1/2. Pokud ne, tak je lepsi, pokud rozhoduje jedinec (
https://en.wikipedia.org/wiki/Condorcet%27s_jury_theorem ). Casta interpretace je takova, ze potrebujeme skvele skolstvi, aby toho lidi byli schopni. Ja osobne si myslim, ze ani se skolstvim toho lide v prumeru schopni nejsou. (Tedy jsou: jsou schopni rozhodnout, jestli zasit zito nebo kukurici, protoze tomu je schopny porozumet skoro kazdy. Ale jestli ma byt DPH 12% nebo 20%, nebo jestli se ma uctovat elektrina po fazich nebo souctove, to vetsine populace ani nevysvetlis, protoze pro ne je elektrina takove male kouzlo.) Otazka je cim nahradit demokracii, aby se nezvrhla v tyranii. To nevim. Mozna by castecne reseni bylo aspon toto:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kleroterion - mohlo by to odstranit tu silenou korupci, propagandu a rozdelovani spolecnosti skrz emoce behem volebnich kampani (ktere probihaji vlastne porad). A kvuli kterym nejsme schopni se domluvit ani na tom, jak to klima uplne nevyridit.