• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: sůl má větší vazebnou energii než voda, tedy by neměl být problém rozkládat vodu, aniž by to rozložilo chloridy. průmyslově se chlór vyrábí z nasycené solanky elektrolýzou.

    ERGOSUM: tvoje generalizace maj teda neskutečnou hloubku, že mafie těží v rozvojových zemích načerno stavební hmoty znamená "každý má ekologii u pr.". v normálním světě je to přesně naopak, dalším ložískům brání regulace a pokrokářská ekologie, ať už jde o lom na kamenivo nebo zemník.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Narazil jsem na
    Stavební materiál budoucnosti. Unikátní Finite umí zužitkovat pouštní písek - ČESKÉSTAVBY.cz
    https://www.ceskestavby.cz/clanky/stavebni-material-budoucnosti-unikatni-finite-umi-zuzitkovat-poustni-pisek-32156.html
    Pamatoval jsem si to dobře.

    A ukázka jak když jde o prachy má každý tu ekologii u pr.
    Hlavně aby nám platili.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: "Pouštní písek se z nějakého důvodu ve stavebnictví moc nepoužívá,"
    Co jsem pochytil, tak jde o to, že jsou to jemný "hladký" kuličky a ty na rozdíl od hranatýho "štěrku" samy u sebe moc nedržej a spíš "tečou". Stavba má tedy ještě menší povnost na tah, ohyb a střih.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Midwestern US has Lost 57.6 Billion Metric Tons of Soil Due to Agricultural Practices
    https://www.umass.edu/news/article/midwestern-us-has-lost-576-billion-metric-tons-soil-due-agricultural-practices

    New research, led by UMass Amherst, shows that human-caused erosion in America’s Breadbasket is far greater than previously thought
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: tak ve vodném roztoku soli se ta sůl disociuje na ionty, pokud se dobře pamatuju. Pokud část kladných iontů vyzobeme reakcí z CO₂, tak mi vychází, že se nám někde budou hromadit záporné ionty chloru (tak, jak Cimrmanovi horníci v dole). Samozřejmě, ve výsledku přebytek těch iontů chloru akorát dělá z mořské vody asi efektivnější rozpouštědlo, a voda si doplňuje kladné ionty prostě tím, že rozpouští horniny, se kterými je ve styku... ok, chemik nejsem, ale když už jsem se zapojil do šíření nějakého nápadu, tak ho chci pochopit, protože to zní příliš dobře, aby to nemělo nějaký háček... samozřejmě, ten přebytek chloru není tak velký, aby ten plyn nezůstal rozpuštěný ve vodě a začal nám z ní nějak unikat ve formě plynu, ale stejně, v tomhle procesu jsou ionty chloru "odpad", pokud to dobře chápu. I když mořské organismy to dělají taky... prostě chlor ve vodě si nějak zajistí, aby se kladné ionty odněkud doplňovaly... pokud bychom ale mořskou vodu s nepoměrem iontů co mají tvořit sůl nechali odpařit, ten chlor se pak podle mě nakonec uvolní (?)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: jak ctu ten odkaz cos poskytnul, jde o obycejnou hydrolyzu vody a tvorbu vapence a dolomitu z iontu, tedy nejde o nejaky rozklad chloridu, ale navazani volnejch prvku. samozrejme ten provozni objem vody na kilo pisku by me taky zajimal, vc. energeticky narocnosti. no je to vedeckej objev :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: dobře, ale tak kde to z té mořské vody teda vezmou? resp. co udělaj s tím chlórem, který je součástí všech těch solí? začínám se bát, co to vlastně propaguju.... :-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: karbonaty nejsou jen zvcapniku a nevim proc sledujes uhlicitany, ty musis teprve vyrobit k sekvestraci uhliku, ta bilance stoji jinak.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: no, něco jiného je čerpat to pár metrů, něco jiného "do vnitrozemí". Jinak ale čehokoliv, co by nebyl chlorid něčeho, je v mořské vodě zatraceně málo. V litru je asi 0.1g hydrogenuhličitanu vápenatého, to mi přijde dost málo a navíc v něm už uhlík je.... Jinak jestli chtějí do "umělého písku" zabudovávat i prvky vázané v solích, tak to znamená že elektrolýzou z mořské vody uvolňují chlor? To asi ne, to bychom sice dělali carbon capture, ale současně chlor release, a to vážně nic moc :-) ten hořčík by asi měl tenhle původ.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: hele stejne to chteli cerpat do kridovejch utesu na sanaci brehu, tak s oběhem media se nejak pocita. jako pokid to je zpusob, jak sekvestrovat a stavet zaroven, stoji to i za nejaky investice mebo neidealni bilanci. ale celkove o tom na uvahy vim malo. jako provozakq me ta ekonom.stranka taky zajima :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: no, taky nechci úplně rozebírat, z jakých všemožných důvodů ani dobrý nápad nemusí být škálovatelný, ale ekonom a podnikatel ve mě tě musí zarazit s tím čerpáním slané vody do vnitrozemí: ten objem zpracovávané vody bude obrovský, sice bys jí mohl zahustit na solanku, ale to je pomalý proces a hlavně: co bys dělal s takovým obrovským množstvím slané vody ve vnitrozemí? Zasolil si řeky, jak bys do ní ty zbytky vypouštěl? Koncentrace potřebných minerálů je v mořské vodě jen nepatrná a sůl se na "písek" nepoměňuje... i ten objem by byl nesmírně náročný na čerpání.

    Pokud to vůbec dává smysl, proces se bude muset odehrávat nějak přímo ponořený do mořské vody a objem vody, který by tím procesem procházel, by byly krychlové kilometry... to není jako když někam po kapkách pumpuješ ropu ropovodem (Družba BTW teče rychlostí asi metr za sekundu... to je asi jako vypouštění rybníku, vzhledem k průměru potrubí ;-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: ja nemam snahu to rozebirat do myslitelnuch detailu, napad je to dobrej a slanou vodu muzes do vnitrozemi dopravovat produktovodem, napriklad.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: ja bych se, protoze nejde o sedimwnt morskych hub, ale karbonat, natrvalo zrekl terminu krida, prosim.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Factcheck: Kemi Badenoch’s claim that net zero is ‘impossible’ by 2050 | Kemi Badenoch | The Guardian
    https://www.theguardian.com/politics/2025/mar/19/factcheck-kemi-badenoch-conservative-leader-claim-that-net-zero-is-impossible-by-2050

    The Conservative party leader, Kemi Badenoch, officially ditched net zero by 2050 as a Tory policy this week. The target was signed into law in June 2019 by her predecessor Theresa May, the then prime minister. So what arguments did Badenoch make for reversing?

    Analysis by the London School of Economics has found that, though reaching net zero by 2050 initially costs between 1% and 2% of GDP a year, it will save money by about 2040. To put that into context, the UK spends about 11% of GDP on healthcare, and 10% on social security including pensions. The money spent on reaching net zero is also an investment, according to the most recent carbon budget; for example, upgrading the electricity grid or updating homes.

    A former minister made this point in parliament in 2022: “Our latest estimates put the costs of net zero at under 2% of GDP – broadly similar to when we legislated for it two years ago – with scope for costs of low-carbon technologies to fall faster than expected.” Wise words from Badenoch herself.

    The Office for Budget Responsibility has analysed the Climate Change Committee’s plans and found: “From 2040 onwards, net operating savings are projected to outweigh investment costs. And by 2050, the CCC projects a £19bn annual saving relative to its baseline emissions scenario.” If similar savings of the same size continued in the years beyond 2050, investment costs would be completely offset by 2070. The same report found “unmitigated climate change would ultimately have catastrophic economic and fiscal consequences for the UK”.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: no, z něčeho budeš pálit cement, i když tam jsou asi nějaký snahy o recyklaci (?). Stavebnictví je asi stejně velkej díl problému, jako zbylý problémy (lodní doprava, letecká doprava, auta, vytápění a ohřev vody, datacentra.....). Pokud by se ukázalo, že stavebnictví to má nejsnazší, bylo by to zajímavé. Otázkou je škálovatelnost, tedy kolik té křídy vyrobíš, když do toho posíláš přebytky z nějaké větrné farmy u moře... tady se vlastně budou přepočítávat nějaké dodané MWh na kila a tuny. Zřejmě se ukáže, že když si u moře, můžeš si stejně vybagrovat písku, kolik potřebuješ a co tě trápí, je cement... takže je to nějaká úvaha, jak snížit uhlíkovou stopu při výrobě cementu, tam samozřejmě získáš velký množství koncentrovanýho CO₂, navíc poměrně čistýho, nesmíchaného s ostatními zplodinami jako u pálení uhlí, takže nějaké další zpracování bude nejsnazší. Jestli to dokáží produkovat za tržní cenu nevím, ale pokud by to dotovali z emisních povolenek...

    Když si představím efektivitu jakýhokoliv průmyslovýho zaízení, napadají mi obligátní problémy typu, že mořská voda je korozivní, a že jí bude potřeba obrovské objemy čerpat - opravdu obrovské, protože prvky, které z ní lovíme, jsou v ní zastoupeny spíše stopově a my jich chceme minimálně tisíce tun, aby se to výplácelo. Jinak samozřejmě, už dávno se ví, že z mořské vody by šlo těžit zlato...akorát by pak bylo dražší, než zlato :-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: heled diky za link, nedislo mi ze to je druhej po novinkach. popravde je to zajimavej napad, ocividne z puvodne dobryho pojiva lze delat i pevnou hmotu a z ni nadrtit pozadovanou frakci.
    nejakou dobu se vi, ze bude stavebmi pisek a sypaniny obecne v budoucnu velkej problem, takze udelat alternativu je krok spravnym smerem., kor kdyz nemusis palit vapno, tezit vapenec atp.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: právě že [XCHAOS @ Klimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective] je zřejmě původní zdroj, akorát jsem tu frázi "sounds legit" použil neironicky, což jsem si uvědomil, že je vlastně blbost :-) no ale i Novinky můžou 2x za den ukázat správnej čas, že jo.

    Jinak tady [XCHAOS @ Klimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective] mi k tomu dohledal, že je to vlastně dost staronový vynález, nový je spíš ten nápad, kdy to rovnou kontinuálně melou na "písek" (ve skutečnosti křídu), místo aby z toho budovali umělý korálový útesy (materiál je v obou případech stejnej).

    Jako některý formy geoinženýringu mi zas tak strašný nepřijdo a když se k tomu přičte, že materiál je bílej... třeba jen silnice z bílýho betonu místo černýho asfaltu by mohly mít velký vliv na mikroklima (mikroklima sice planetu nespasí, ale může značně ovlivnit subjektivní komfort lidí, kteří v nějakém prostředí fakt žijou...)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    XCHAOS: kdybys nasel jinej nzdroj nez novinky, tak mahod link, ja nejsem s lukacovicem kamarad a 2 eura mu davat nehodlam. btw pisek ma frakci 0,1-2mm, dle evropskejch norem a neni potreba jen do betonu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: no, někdo na Mastodonu, kam jsem to hodil, poznamenal, že ta směs, co vyráběj z tý mořský vody a CO₂ striktně vzato není písek, ale křída (působí to tak i na těch fotkách). Což mi přijde pořád ok, protože poptávka po bílém štuku, omítkách i betonu prostě existuje...

    Pouštní písek se z nějakého důvodu ve stavebnictví moc nepoužívá, a důvodem můžou být kromě dopravy i vlastnosti. Většina pouští je mimochidem tvořená jiným typem materiálu, než ikonickými pouštními dunami/přesypy. Římané použivali písek vulkanického původu, v podstatě sopečný prach, a dosahovali s ním vynikajících výsledků, stále znovu se ukazuje, že jejich beton byl v podstatě materiál, držící pohromadě i na jiných principech, než ten moderní.

    Ve stavebnictví je preferevaný říční písek. V evropských podmínkách vnímáme jako kritický cement, který je energeticky náročný na výrobu a má hned dvojí uhlíkovou stopu (energie potřebná na ohřátí a k tomu CO₂, uvolňující se při pálení cementu, které právě asi chtěj nechat probublávat tou mořskou vodou a integrovat cementárnu rovnou s "pískovnou"...). V rozvojových zemích je ale kritický i ten písek, který tam není k dispozici úplně všude a když nějaká vesnice má pod sebou písek, který potřebuje stavební lobby, tak má prostě smůlu...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:
    TADEAS:

    bambusy jedou, francie

    Horizom plante la plus grande bambousaie agricole de France et d'Europe
    https://youtu.be/Okm_GRV2w24?si=3oolwSWz5Qfhp45J
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: Teď to zpětně nedohledám, ale tuším pouštní kulatozrnný písek (jinak celkem stavebně nevyužitelný) spíš je tam problem voda. I když tuším, že s mořskou by to fungovalo líp. Ale už je to vážně dlouho.
    Jasně, že do našich vlhkých podmínek se tyhle stavby nehodí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam