• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    (...) Argentina byla až dosud v na klimatické konferenci zastoupena více než 80 lidmi, přestože krajně pravicový prezident Javier Milei ve změnu klimatu nevěří. Ve středu však vláda překvapivě požádala členy delegace, ať světovou klimatickou konferenci opustí.

    Argentinské rozhodnutí zvětšuje obavy o osud pařížské klimatické dohody. Komentátoři jej totiž dávají do souvislosti s Mileiovým telefonátem s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který podle médií připravuje opětovné odstoupení USA od pařížské dohody.

    (...) „Je samozřejmě v zájmu lidí, jako je pravděpodobně Trump, aby zde vyvolali chaos a nepokoje, anebo aby vznikl dojem, že všichni jsou pryč. Ale není to pravda. Stále jsou zde vyjednavači z většiny zemí,“ řekla německá klimatická aktivistka Luisa Neubauerová.

    Klimatický summit se sype. Alijev pozurážel Evropu, Francie do Baku nedorazí - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/baku-azerbajdzan-osn-cop29-klima-konference-francie-argentina.A241114_134356_zahranicni_dtt
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Fears of ‘mass grave’ in Valencia as storms batter Majorca & 5,000 more troops deployed
    https://youtu.be/tL9Q_cZxSMY?t=258&si=jGF01ohrKSae3uhG


    Wars, famines, droughts, floods
    Hurricanes, heat waves, murders, thugs
    Chaos, refugees, stress, disease
    Extinction, disaster, I-P-C-C

    TADEAS
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Climate crisis leaves European farmers vulnerable to far right, say campaigners | Europe | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/nov/04/climate-crisis-europe-farmers-vulnerable-far-right

    In recent years, farmers in western Europe have fought with increasing ferocity against policies to protect the planet that they say cost them too much. From the Netherlands, where the backlash has been strongest, to Belgium, France, Spain, Ireland, Germany and the UK, protests have led to convoys of tractors clogging roads and ports, farmer-led occupations of capital cities and even cows being herded into the offices of government ministers.

    These movements have been fuelled by the genuine grievances of farmers, who say that the burden of paying more for their pollution is a step too far, after an energy crisis and pandemic left many struggling to make ends meet. They say they feel overburdened by rules and undervalued by city dwellers, who eat the food they grow without any interest in where it came from.

    ...

    Richard Seymour, whose latest book, Disaster Nationalism, examines how the far-right is capitalising on economic shocks and climate chaos, small farmers reeling from the blows of globalisation, a changing climate, and high energy prices is part of a wider trend.

    Seymour said: “For farmers there’s all of this resentment requiring a target. But many of the things that are causing the harm – globalisation, capitalism, climate change – are abstract; you can’t take climate change to court, you can’t shoot globalisation … But conspiracy theories and far-right narratives allow you to identify some specific individuals or groups – cultural Marxists, globalists, Muslims – who are doing you down, that is the appeal.”

    “Downwardly mobile” farmers – those that have seen their living standards and social standing decline during their lifetimes – are particularly susceptible, according to Seymour. “The toxic feeling of failure, the feeling of being buffeted by these global forces, the feeling you have been abandoned, betrayed, when you traditionally had some sort of status, that is a toxic mix and that is where the far right comes in.”
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    TADEAS: Před pár lety jsem se zúčastnil online AMA s Rupertem poté co vydal Parents for a Future, taktéž je znám pro jeho expertizu k tématu Precautionary Principle.
    Nedlouho na to též vydal ve spolupráci s Jemem Bendellem Deep Adaptation: Navigating the Realities of Climate Chaos. Od té doby jsem o něm až na občasný tweet až tolik neslyšel :)

    Jen opravím, okolo 7:20 mluví o Energetické bilanci Země, a o tom jak se během posledních dvaceti let růst energie v atmosféře změnil z 3 hbe/s (hiroshima bomb equivalent/sec) na 12 hbe/s, nicméně jde o celkový růst v atmosféře, půdě, a oceánech - 90% této akumulace je právě v nich.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: na druhou stranu je možné přeplavat Saharu..........
    Jen čekám kdy už se klimatická změna přejmenuje na výstižnější klimatický chaos
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Byl jednou jeden chaos, epizoda prvni. Tesim se na dalsi predpovedi pocasi i klimaticke modely.

    Nečekaně rychlé ochlazování Atlantského oceánu zaskočilo vědce. Netuší, proč se to děje – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/necekane-rychle-ochlazovani-atlantskeho-oceanu-zaskocilo-vedce-netusi-proc-se-to-deje/sc-870-a-229862/default.aspx

    Po více než rok trvajícím období, kdy teploty oceánů dosáhly rekordních výšin, nyní vědci pozorují v Atlantském oceánu nečekaný a rychlý pokles teplot. Tato změna je velice výrazná a nikdo si není jistý tím, co přesně ji způsobuje. Fenomén, který někteří odborníci označují jako „Atlantic Niña“, je překvapivý, protože přišel mnohem rychleji, než se očekávalo.

    Ještě na počátku června byly teploty ve velké části Atlantiku o 1 až 3 °C vyšší než obvykle, přičemž některé oblasti byly dokonce až o 5 °C teplejší než průměr. V průběhu posledních tří měsíců ale došlo v rovníkové oblasti Atlantského oceánu k rekordně rychlému přechodu z horkých teplot na chladné.
    ...
    Běžně dochází v průběhu roku k výkyvům teplot, ale současná situace se vymyká běžným vzorcům. Ochlazení může ovlivnit proudění vzduchu a oceánských proudů a vyvolat globální dopady, jako jsou změny v povětrnostních podmínkách či vliv na zemědělství v některých regionech.

    Situace je zvlášť komplikovaná, protože přichází v době, kdy se očekává, že Tichý oceán přejde do fáze La Niña, což obvykle v některých částech světa přináší chladnější a sušší podmínky. Mohla by tak vzniknout dynamická a nevyzpytatelná situace, kdy oba hlavní oceány budou současně procházet významnými změnami teplot, což může zesílit jejich vliv na globální klima​.
    ...
    Za poslední tři měsíce však teploty v této části Atlantiku klesly rychleji, než bylo kdy zaznamenáno (dle měření od roku 1982). Tak náhlý pokles je zarážející, protože se tentokrát neobjevily silné pasáty, které obvykle tento typ ochlazení způsobují. Franz Philip Tuchen z Univerzity v Miami na Floridě k tomu dodává: „Prošli jsme seznam možných mechanismů, ale zatím jsme nenalezli žádné uspokojivé vysvětlení.“
    ZAHRADKAR
    ZAHRADKAR --- ---
    PALEONTOLOG: Ano, muze byt. Deterministicky vs nedeterministicky chaos, entropie jako neusporadanost vs mira informace. Komplexita neuronalni, informacni, algoritmicka, ... zalezi, jsou ruzne definice a pohledy. Klidne rozved ten svuj, rad si poctu;)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ZAHRADKAR: chaos a neusporadanost/entropie jsou taky dve ruzny vsci :)
    MATT
    MATT --- ---
    ZAHRADKAR: Golfsky proud a AMOC obecne distribuují teplo z tropů do vyšších zeměpisných šířek. Pokud by zkolaboval, teplotní gradienty se výrazně zvýší a IMHO by vznikl nějaký "atmosférický amoc". V mezidobí bude vládnout chaos.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Chaos in the Heavens:
    The Forgotten History of Climate Change

    POLITICIANS AND SCIENTISTS HAVE DEBATED CLIMATE CHANGE FOR CENTURIES IN TIMES OF RAPID CHANGE

    Nothing could seem more contemporary than climate change. Yet, in Chaos in the Heavens, Jean-Baptiste Fressoz and Fabien Locher show that we have been thinking about and debating the consequences of our actions upon the environment for centuries. The subject was raised wherever history accelerated: by the conquistadors in the New World, by the French revolutionaries of 1789, by the scientists and politicians of the nineteenth century, by the European imperialists in Asia and Africa until the Second World War.

    Climate change was at the heart of fundamental debates about colonisation, God, the state, nature, and capitalism. From these intellectual and political battles emerged key concepts of contemporary environmental science and policy. For a brief interlude, science and industry instilled in us the reassuring illusion of an impassive climate. But, in the age of global warming, we must, once again, confront the chaos in the heavens.

    Chaos in the Heavens: The Forgotten History of Climate Change | Verso Books
    https://www.versobooks.com/products/2725-chaos-in-the-heavens
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK:
    o jeho podcenovani covidu toho moc nevim, nicmene to je zase cernobila zkratka :) zadny clovek nema ultimatni pravdu ve vsem, nebo patent na rozum.

    Tím jsem jen zmínil proč se mi to jméno vybavilo, to že má vaznost na uhelný a ropný průmysl a vznesl dosti pochybné tvrzení, které zní jak z knihy climate deniers jsou o dost větší red flags, zároveň s tím, že nemá ani akademickou vazbu, dle wiki je "science writer, journalist and businessman" (a libertarian, another red flag). Proč si raději neposlechnout antropology, klimatology, ekology, aj.?

    The Man Who Wants to Northern Rock the Planet

    Matt Ridley accused of lobbying UK government on behalf of coal industry

    Souhlasím s tím, že nějakého zjednodušení se člověk dopustit musí, pakliže pokrývá multidisciplinární tématiku a snaží se ji nějak shrnout, sám několik takových autorů sleduji a myslím, že je to potřeba, protože žádné téma a věda neexistuje ve vákuu.
    Za mě dost dobrá kniha, která zahrnuje všemožná témata a problémy:

    Reality Blind: Integrating the Systems Science Underpinning Our Collective Futurest
    Uvadis kolik lidi upozornilo na to, ze co2 dokaze atmosferu ohrat, ale to nikdo, ani ja v mych prispevcich nerozporuju. Zaroven se ti nepovedlo odpovedet ani na jednu z mych otazek :)
    Snažil jsem se odpovědět s myšlenkou, že se bavíme o rozmachu průmyslového zemědělství a věcí s ním spjatých a reagoval tím, že tyto témata a teorie započaly před ním.

    Otázky níže jsou velmi obecné, takže nevím z jakého úhlu a perspektivy vycházíe, ale pokusím se.
    Myslis, ze pokud bychom negenerovali prebytky, byli bychom si zmeny klimatu vedomi?
    V rámci generací si lidstvo změn všímat může, nicméně pokud půjdeme k morku kosti, tak přebytek nám obecně poskytl všechny možné příležitosti a možnosti. Ani jednou jsem v předešlé konverzaci nic proti tomu nenamítal, nebo netvrdil opak, takže netuším proč se na to vůbec ptáš. Nicméně když už tě to tak zajímá.
    Je také rozdíl mezi tím, obstarat potravu tak rychle/nenáročně, že má člověk čas navíc (zjednodušeně), nebo mít fosilní paliva, kde barel ropy je schopen nahradit 6 let fyzické práce jednoho člověka, která navrch nahodnocujeme pouze dle ceny extrakce/zpracování.

    Z jíného úhlu mohu také říct, že nebýt oněch přebytků (v podobě fosilní energie) tak by ona změna klimatu na steroidech vedena antropogenními emisemi neprobíhala, takže bych také mohl odpovědět "nebýt přebytků nebylo by co vnímat". Nicméně jsem názoru založeného na ekologických teoriích a poznáních (např. tzv. maximum power principle, ecological overshoot..), že by lidstvo klima v dlouhodobém meřítku tak či onak ovlivnilo, pokud by nedošlo k zásadním změnám v tom jak funguje (tzn. pokud by lidstvo pokračovalo tak dál, jen neobjevilo fosilní paliva), ale to už bych hodně teoretizoval.
    byli bychom ji schopni pokrocile merit?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše,
    byli bychom o ni schopni komunikovat na celoplanetarni urovni s takovym zasahem?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše.
    Zde jsem zmínil hlavně to, že komunikujeme přes 50 let, ale nevím kde je ten "zásah", nebo změna směru. Zároveň nemůžu říct, že je to chyba někoho konkrétního, jako společnost si nějak definujeme naše cíle, málokdo se dobrovolně vzdá jákehokoliv pohodlí a jsem názoru, že fungujeme jako superorganismus a nikdo přímo nekoordinuje onen směr.
    Byli bychom schopni ji predikovat?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše.
    K predikcím a modelacím, ale mohu dodat, že je to něco do čeho bychom měli investovat mnohem více.

    Co je tedy tvá téze, sdílený článek bylo o tom, že dojde k vrcholu produkce potravin, zmíněn byl hlavně klimatický chaos, ale k tomu jsem dodal i absolutní závislost na neobnovitelných zdrojích - od samotné techniky, po hnojiva a další. Úbytku půdy, vody, znečištění, viz odkazy níže.
    Ty jsi navrhl, že v záloze je GMO, u kterého jsem uznal, že může být jakousi náplastí na střelnou ránu, ale to samotné krvácení to nezastaví.
    S tím jak popisuješ (soudě, dle té knihy) to jak lidstvo funguje a historicky se vyvýjí takhle obrazně zcela souhlasit nemohu, ale musel by ses víc rozepsat.

    ...jez je zalozena na prebytcich, ktere dale umoznuji specializaci, jez dale umoznuje vyssi efektivitu, tedy vice prebytku. Tzn. to kritizovani rustu a prebytku je ve svem principu uplne spatne, protoze prebytky jsou to, co lidstvu umoznilo dlouhodobe prezit a ziskat evolucni vyhodu, at uz v podobe zasob, vedeckeho poznani, nebo i kulturni evoluce.
    Tady se shodneme v rámci specializace, surplusu. Samotná efektivita je také sporná (viz Jevonsův paradox), ale záleží v jakém případě se o ni bavíme, avšak upřesním termín "růst" (protože růst může být spirituální, intelektuální, sociální aj.) na "ekonomický růst", který je takřka 1:1 spojený se spotřebou surovin a dalších zdrojů. Při 3% ročního růstu můžeme očekávat zdvojení spotřeby surovin a energie za ~24 let (viz exponenciální růst). Přebytek jsem jako takový nekritizoval, nicméně přebytek může existovat v absenci ekonomického růstu. Co bych kritizovat mohl je "overconsumption".

    The Limits to Growth

    A Synopsis: Limits to Growth: The 30-Year Update

    Global Resources Outlook 2024

    Overshoot: The Ecological Basis of Revolutionary Change (kniha)

    The Sixth Extinction: An Unnatural History (kniha)

    Prosperity without Growth: Foundations for the Economy of Tomorrow (kniha)

    The decoupling delusion: rethinking growth and sustainability
    Ted sice dochazime k tomu, ze existuji v konkretnim case limity (energeticke, materialove), ale to neznamena, ze jsme doted delali vse spatne. Naopak, pokud bychom to tak nedelali, dost mozna by tu lidstvo nebylo (doba ledova, valky, neurody,...)
    Nevím kam přesně míříš s "doba ledova, valky, neurody" - války a konflikty tu byly a jsou (a počtem narůstají), neúrody tu byly a jsou (a momentálně i přes intenzivní zemědělství narůstají) - a dovolím si tvrdit, že na ještě více nestabilní planetě šance obou pouze narůstá, nemyslíš?

    Conflict Trends: A Global Overview, 1946–2022

    Uppsala Conflict Data Program

    Alert 2023! Report on conflicts, human rights and peacebuilding

    Projections constructed using an ensemble of 21 climate model simulations suggest that climate change could reduce global crop yields by 3–12% by mid-century and 11–25% by century's end.

    Neřekl jsem, že jsme vše dělali špatně (i když mnohé ano). Téma bylo o industrializaci zemědělství a že nám pomohla předejít (krátkodobě) problémy s dostatkem jídla, ale ona industrializace přinesla i mnoho negativních důsledků, včetně degradace půdy, ztráty biodiverzity a znečištění životního prostředí a dalšího jež jsem zmínil níže, a moje další téze byla, že GMO není univerzálním řešením a nemůže kompenzovat všechny ekologické problémy spojené se současným zemědělstvím. Energetické a materiálové limity jsou celkem zásadní, ve světě poháněném onou energií a postaveném na oněch materiálech, ještě k tomu v nastavení, kdy se jimi plýtvá jako dnes.

    World Scientists' Warning to Humanity: A Second Notice

    LIVING PLANET REPORT 2022

    Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services

    The State of the Birds Report 2022

    Planetary boundaries (9 boundaries assessed, 6 crossed)

    More losers than winners: investigating Anthropocene defaunation through the diversity of population trends

    FAO warns 90 per cent of Earth’s topsoil at risk by 2050

    A World Without Soil: The Past, Present, and Precarious Future of the Earth Beneath Our Feet

    pokud se budem zabejvat jen idealnim stavem a jeho statutem quo, pak si muzem rovnou usetrit spoustu casu, protoze nic takovyho jako vesmirny equilibrium neexistuje
    Souhlasím s tím, že ideální stav není dosažitelný, ale to neznamená, že bychom neměli brát v úvahu ekologické limity a hledat udržitelnější alternativy.
    Tvrdis, ze statisticky kvalita zivota neni lepsi, jenze se k tomu daj krasne sledovat parametry jako je prumerny vek doziti, novorozenecka mortalita atd. Pro me sou tyhle parametry baseline. Jestli mas nejake jine, lepsi, nasdilej.
    Z hlediska statistiky může být průměrný věk dožití a novorozenecká mortalita jedním z ukazatelů kvality života, ale není to jediné měřítko, nicméně k tomu:

    Snížená mortalita dětí do 5 let je skvělý úspěch, proti tomu nic neříkám, a celkově je zrovna zdravotnictví/sanitace/.. něco co nekritizuji.

    Dále k průměrnému věku, ten byl historicky dost zkreslen právě novorozeneckou mortalitou, průměry, které nezapočítavají děti odhalují, že se lidé běžně dožívali relativně vysokého věku. Následně, za jakých podmínek se dnes lidé dožívají vysokého věku? Nutnost 24/7 péče, na přístrojích,.. také proto vidíme debaty na téma eutanázie, a celkově jsme jako společnost posedlí tím neumřít, ale přijde mi, že se přehlíží kvalita života, kterou se snažíme dohánět materiálně, neúspěšně.

    Old age isn’t a modern phenomenon – many people lived long enough to grow old in the olden days, too

    Dalšími měřítky, které nemůžeme ignorovat je kvalita životního prostředí, sociální rovnost a celková udržitelnost společnosti. Opět dodám důraz na životní prostředí, vyměnit biosféru a relativně stabilní planetu za století prosperity nezní jako dobrý obchod. Lidí s nedostatkem jídla/vody též přibývá.

    2024 Social Progress Index

    The Lancet Countdown on health and climate change

    The State of Food Security and Nutrition in the World 2023

    Adaptation Gap Report 2023

    Global Risks Report 2024

    A Short History of Progress

    Jak jsem zmínil, na profilu mám řadu zdrojů. Mohu doporučit něco konkrétního máš-li konkrétní dotaz, ale bavíme se o několika tématech.
    Pokusil jsem se k popsaným tématům a tvrzením dodat nějaké zdroje.
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    PAN_SPRCHA: Tak toto je samotný problém naší situace. Od počátku Neolitické revoluce bylo klima, proudění a toky relativně stabilní. Tuto stabilitu jsme narušili a bude jen a jen horší.
    V tom bych i kritizoval termíny (a nebo jak si je lidé vykládají?), které se v této tématice používájí (samotný název tohoto vlákna).

    Globální oteplování - Asi každý narazil na hlášky typu "co je 1 stupeň" / "tak tu bude trochu tepleji"; nicméně se jedná o globální průměr, takže je třeba si připomenout, že počítá i s teplotami nad oceány, které pokrývají 70% planety, a že se zejména póly (a pevnina též) otepluji mnohonásobně více. Celkově je podle mě přesnější "globální ohřívání", vzhledem k faktu, že jako lidsto atmosféru ohříváme a ještě následně měníme tak, že zadržuje více tepla.

    Klimatická změna - Toto je další termín, který spousta lidí vnímá pouze jako "tak tu bude jako o 500/1000km jižněji", ale mluvíme o změně na klima, které tu ještě nebylo. V posledních letech se také začlo používat slova "krize", což situaci vystihuje, ale já bych to spíše nazval jako "klimatický chaos", protože to je to co se děje a co můžeme nadále očekávat. Jak jsem zmínil na začátku - ztráta stability. Extrémní počasí (četnější, silnější), extrémí výkyvy (tepla, mrazy), extrémní sucha a na druhou stranu extrémní srážky (tzv. atmosferické řeky; měsíc deště co napadne během dne aj.), to dělá i samotnou předpověď počasí více a více nepředpovídatelnou.

    Jedná se o velmi komplexní planetární systémy, kterým ve všem nerozumíme, ale díky satelitním snímkům a měření můžeme například vidět jak rozbité a roztroušené je tzv. tryskové proudění, nebo o pár příspěvků níže, jak se mění Atlantická meridionální cirkulace.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    When Idiot Savants Do Climate Economics
    https://theintercept.com/2023/10/29/william-nordhaus-climate-economics/

    Ekonomický model budoucnosti , který počítá finanční dopady změny klimatu, za který dostal Wiliam Nordhaus Nobelovu cenu, je podle mnoha ekologů naprosto nereálný. (...) Když v roce 2018 William Nordhaus obdržel Nobelovu cenu za ekonomii, probudil tím mnoho ekologických aktivistů, kteří se proti jeho práci bouřili. Ocenění totiž získal za vyčíslení nákladů na změnu klimatu, které byly následně přebírány různými světovými organizacemi od IPCC přes mnoho světových univerzit.

    (...) Ekonom Nordhaus totiž nepočítal s přírodními vlivy, které by výraznější klimatická změna v budoucnu přinesla a vytvořil pouze ekonomický model na základě dnešních skutečností. Ve svém modelu uvádí, že i když teplota naroste až o 3,5 stupně Celsia, globální ekonomika se dokáže udržet optimálně funkční. Pomocí investic do infrastruktury a postupnými společenskými změnami, včetně dalšího chrlení emisí uhlíku, se pak náš život podle jeho rovnic téměř nezmění.

    (...) Podle profesora ekonomie na Kolumbijské univerzitě Josepha Stiglitze jsou ale tyto teorie a modely naprosto zcestné. Pokud by se svět oteplil skutečně o 3,5 stupně Celsia, vyvolalo by to globální chaos, klimatickou a potravinovou genocidu a stálo by to miliony až miliardy životů, především v těch zranitelnějších a chudších oblastech.

    „Jinými slovy, ekonom, kterého globální instituce pověřená vedením lidstva klimatickou krizí přijala jako vedoucí osobnost, který získal Nobelovu cenu za klimatické strategie a který je široce oslavován jako odborník svého oboru, neví, o čem mluví,“ říká Ketcham.

    Zapomněl započítat přírodu: ekonom dostal Nobelovku za model, který může zabít miliardy lidí | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/clanek/2798/genialni-ale-klimaticky-idiotsky-nobelovku-dostal-ekonom-jehoz-model-muze-zabit-miliardy-lidi?#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

    a studie zde: The economics of immense risk, urgent action and radical change: towards new approaches to the economics of climate change
    https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/1350178X.2022.2040740
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS: stromy vždycky padaly

    Six people killed, schools closed and hundreds of flights cancelled
    Six people have been killed as Storm Ciarán brought chaos to western Europe today, closing schools, shutting down train services and cancelling hundreds of flights, reports Reuters.

    A truck driver was killed after a tree fell on him in France and a second death was reported in Le Havre.

    Falling trees killed a woman in Madrid and another woman in the Netherlands, while two people – a five-year-old and a 64-year-old from Germany – died in Ghent by falling branches.

    In France, 1.2m households were left without electricity and 15 people, including seven firefighters, were injured.
    TUHO
    TUHO --- ---
    ehm .)

    Ceny Ekopublika za nejlepší proenvironmentální novinářský počin jsou rozdány. Hlavní cenu od pořádající organizace Lipka převzal redaktor Deníku N Petr Koubský za článek „Jednotlivec versus klimatická krize: jak žít, co dělat a co ne“. Mimořádné uznání zakladatele Ekopubliky získal Vojtěch Pecka za knihu Továrna na lži o výrobě klimatických dezinformací. Ocenění se letos udílelo naposledy.
    ...
    Při příležitosti posledního ročníku ceny se její zakladatel a ekopedagog Aleš Máchal rozhodl udělit i Mimořádné uznání zakladatele Ekopubliky Vojtěchu Peckovi. Jeho kniha Továrna na lži odhaluje pozadí šíření dezinformací o změně klimatu v Česku i ve světě včetně neúprosné lobby stoupenců fosilního průmyslu, která cíleně vnáší do veřejného prostoru chaos.

    Cenu za environmentální publicistiku Ekopublika získal Petr Koubský z Deníku N. Mimořádné uznání získala kniha Továrna na lži - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cenu-za-environmentalni-publicistiku-ekopublika-ziskal-petr-koubsky-z-deniku-n.mimoradne-uznani-ziskala-kniha-tovarna-na-lzi
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Změna klimatu vyvolává v mnoha zemích stav nouze v oblasti lidských práv, řekl šéf OSN pro lidská práva a zdůraznil potřebu bojovat proti beztrestnosti těch, kteří "drancují naše životní prostředí", informuje Nina Larson.
    Ve svém projevu před Radou OSN pro lidská práva Volker Turk poukázal na nedávné příklady "ekologické hrůzy, kterou je naše globální planetární krize".
    Popsal návštěvu Basry v Iráku, kde datlové palmy kdysi lemovaly kanály, ale nyní "sucho, spalující horko, extrémní znečištění a rychle se vyčerpávající zásoby sladké vody vytvářejí neúrodnou krajinu suti a prachu".

    "Tato spirála škod je pro Irák a mnoho dalších zemí naléhavou situací v oblasti lidských práv," řekl ve svém projevu na zahájení 54. zasedání rady v Ženevě.
    "Změna klimatu tlačí miliony lidí do hladomoru. Ničí naděje, příležitosti, domovy a životy. V posledních měsících se naléhavá varování stala smrtící realitou znovu a znovu po celém světě," řekl Turk.
    "Nepotřebujeme další varování. Dystopická budoucnost je již zde. Naléhavě potřebujeme jednat."

    UN Rights Chief: Climate Change 'Dystopian Future Already Here'
    https://www.voanews.com/a/un-rights-chief-climate-change-dystopian-future-already-here-/7262883.html
    Šéf OSN pro lidská práva: Změna klimatu a dystopická budoucnost "už jsou tady" | 13. 9. 2023 | Britské listy
    https://www.blisty.cz/art/115157-sef-osn-pro-lidska-prava-zmena-klimatu-a-dystopicka-budoucnost-uz-jsou-tady.html

    (...) Turk trval na potřebě "čelit beztrestnosti lidí a podniků, kteří vážně drancují naše životní prostředí", a uvítal návrh uznat "ekocidu" jako mezinárodní zločin.

    Uprostřed obrovských problémů, kterým čelí svět, Turk odsoudil "politiku podvodu". "S pomocí nových technologií jsou lži a dezinformace masově produkovány, aby zasévaly chaos, mátly a nakonec popíraly realitu a zajistily, že nebudou podniknuty žádné kroky, které by mohly ohrozit zájmy etablovaných elit," řekl.
    "Nejzjevnějším případem je změna klimatu."

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    respekt / švehla

    Právo na ztracené nervy • RESPEKT
    https://www.respekt.cz/tydenik/2023/29/pravo-na-ztracene-nervy?gift=8wn3nmp4h1

    Brát si jednotlivé řidiče jako rukojmí a radovat se nad tím, že ztratí práci, může pomoci vystupňovat společenský konflikt, který všechno kolem ochrany klimatu jen zhorší. Vyvolá chaos a možná smete ze scény to, co z konsenzuální politiky bylo zatím dosaženo.


    a reakce jednoho znameho


    Dobrý den,
    reaguji na článek Právo na ztracené nervy Marka Švehly z 15. 7. 2023. Marek Švehla jistě pochopí, že až ho potkám, ujedou mi nervy a jednu mu vlepím. Představa, že se planeta oteplí natolik, že budou běžně nastávat teploty mokrého teploměru a lidi v příslušných zeměpisných šířkách začnou umírat jak mouchy, je pro mě totiž krajně stresující. Možná totiž při vzpomínce na jeho článek také zuřivě zazmatkuji. A snad i ten spokojený tweet někdo napíše. Sice nepřijdu ani o řidičák ani o práci, ale o spokojený život ano.

    Marek Švehla jistě také chápe, když někdo někoho znásilní jeho dceru, protože se někde opila a nemůže se bránit nebo protože se třeba jen vyzývavě oblékla. Jistě také chápe rasové vraždy občanských aktivistů na americkém jihu. A možná i chápe vraždy lidí, kteří se před rokem 1989 pokoušeli překročit státní hranici – jistě přece platí, že kdyby se ji překročit nepokusili, nikdo by je nezabil.

    Nyní vážně. Marka Švěhlu samozřejmě fyzicky napadat nebudu a výše zmíněné věci doufám nechápe. Reagovat násilím na nenásilí totiž není dobrá věc, jak by asi jindy Marek Švehla podepsal. To mu ale nebrání, aby nyní ukázkově vinu za spáchání násilí svedl na oběť. Nejprve zcela neutrální a jakéhokoliv hodnocení prostý tweet Poslední generace dezinterpretuje, když jej hodnotí jako „spokojený“ a když si domýšlí, že se „aktivisté radují, že někdo ztratí práci“. Ve svém článku dále pomíjí fakt, že nehledě na to, jak pochopitelné naštvání řidiče může být, řidič selhal. Najíždět autem do lidí se prostě nemá. Zabavení řidičského průkazu a trestní stíhání se jeví jako zcela adekvátní reakce, aniž z tohoto vývoje událostí musíme mít radost. Co by také policie měla dělat jiného?

    Protestující občané – a bez uzardění přiznávám, že už jsem v Česku dopravu také blokoval – s rizikem počítají. To je ostatně principem nenásilné občanské neposlušnosti. Ta má za cíl vyostřit společenský konflikt. Bez vyostřeného společenského konfliktu by Indie asi nezískala nezávislost, černoši v Americe by nadále byli formálně segregováni a revoluce v Československu v roce 1989 by asi taky neproběhla. Neplatí vždy, že pravda je nutně někde uprostřed, podobně jako neplatí, že v médiích má svých pět minut dostat Hitler a pak je mají dostat oběti Holocaustu.

    Rostoucí počet lidí se domnívá, že konsenzuální politika ve skutečnosti brání status quo, který nedokáže vyřešit ekologické (a nejen klimatické) krize, kterým nyní čelíme. S výjimkou ozonové díry totiž neexistují významné úspěchy, které je možné ohrozit. Budoucnost může jednoduše smést téměř vše, čeho bylo dosaženo. Domnívám se ale, že to nastane zejména tehdy, pokud nebudeme dělat nic. O kolapsu schopnosti země vydržovat lidskou civilizaci to platí nepochybně.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ramdom evening read

    Global heatwaves pave the way for disaster capitalism | openDemocracy
    https://www.opendemocracy.net/en/heatwave-climate-crisis-nhs-fossil-fuel-capitalism-hunger/

    Disastrous Disasters: A Polemic on Capitalism, Climate Change, and Humanitarianism
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123964519000032

    Capitalizing on chaos: Climate change and disaster capitalism | Ephemeral Journal
    https://ephemerajournal.org/contribution/capitalizing-chaos-climate-change-and-disaster-capitalism
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Finland coalition in chaos as far-right minister quits over ‘climate abortion’ remark | Finland | The Guardian
    https://www.theguardian.com/world/2023/jun/30/far-right-finnish-minister-vilhelm-junnila-resigns-after-10-days-over-nazi-comments
    TUHO
    TUHO --- ---
    chytlavej protest z valny hromady shellu .)

    go to hell shell and go to come back no more...
    https://twitter.com/fossilfreeLDN/status/1660946722082660353
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam