• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    I've Been Sentenced to 5 Years in Prison - Here's Why
    https://rogerhallam.com/5-years-in-prison/

    My 'crime'?

    Giving a talk on civil disobedience as an effective, evidence-based method for stopping the elite from putting enough carbon in the atmosphere to send us to extinction.

    I have given hundreds of similar speeches encouraging nonviolent action and have never been arrested for it. This time I was an advisor to the M25 motorway disruption, recommending the action to go ahead to wake up the British public to societal collapse.

    I was not part of the planning or action itself.
    BESH
    BESH --- ---
    Almost half of all natural habitats are disappearing. Of the roughly 11,000 animal, plant and fungus species studied in Switzerland (out of a total of some 56,000 known species), 35% are at risk of extinction, according to the Red List drawn up by the International Union for Conservation of Nature (IUCN).

    Amphibians and reptiles are the classes of vertebrate most at risk. For some groups of organisms such as birds, fish and vascular plants, the threat has intensified over the past ten to 20 years, according to the FOEN report on biodiversity in Switzerland published in 2023. The situation of insects is also deemed “worrying”.

    Biodiversity loss in Switzerland in six graphs - SWI swissinfo.ch
    https://www.swissinfo.ch/eng/science/biodiversity-loss-in-switzerland-in-six-graphs/84191053
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    lol, hallam uz je pro guardian nehodny titulku, uz jen "climate protest accused" :D


    Climate protest accused defies judge to give hours-long speech in court | UK news | The Guardian
    https://www.theguardian.com/uk-news/article/2024/jul/02/climate-protest-accused-defies-judge-to-give-hours-long-speech-in-court

    A climate protester ignored a judge’s instructions and refused to leave the witness box, instead delivering an hours-long speech telling jurors that his alleged role in a conspiracy to block the M25 was justified by the risk of human extinction.

    Roger Hallam, 58, spoke for more than two hours on why a judge was wrong to rule that he and co-defendants could not bring evidence in their defence on the impacts of climate breakdown, and why such evidence justified the sort of acts of which they are accused.

    The judge Christopher Hehir sent out the jury three times during Hallam’s extended address and interrupted Hallam many times to make clear it was not his place to instruct jurors on points of law.

    But Hehir eventually let Hallam continue, to the defendant’s apparent surprise. “I apologise to you if I’m a little bit incoherent,” Hallam told jurors towards the end of his address. “I didn’t actually expect that I was going to get this far.”
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CHOSIE: viz wiki o petm

    Rate of carbon addition

    Model simulations of peak carbon addition to the ocean–atmosphere system during the PETM give a probable range of 0.3–1.7 petagrams of carbon per year (Pg C/yr), which is much slower than the currently observed rate of carbon emissions. One petagram of carbon is equivalent to a gigaton of carbon (GtC); the current rate of carbon injection into the atmosphere is over 10 GtC/yr, a rate much greater than the carbon injection rate that occurred during the PETM.[197] It has been suggested that today's methane emission regime from the ocean floor is potentially similar to that during the PETM.[198] Because the modern rate of carbon release exceeds the PETM's, it is speculated the a PETM-like scenario is the best-case consequence of anthropogenic global warming, with a mass extinction of a magnitude similar to the Cretaceous-Palaeogene extinction event being a worst-case scenario.[199]
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    It is rare for a mainstream newspaper to bring up overshoot, so congratulations to the scientific paper of Merz et al (2023) for appearing in The Guardian recently. It is so frustrating for those of us who are ecologically aware to endlessly see only climate change mentioned and not biodiversity, ocean acidification, and a dozen more factors driving the 6th extinction, with the only “solution” on offer to consume more, but Greenly, with renewable energy that will cause up to 37% of Earth’s surface to be mined for the metals to make just the first generation of them for 20-30 years.
    https://energyskeptic.com/2024/world-scientists-warning-ecological-overshoot-human-nature/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    hladovka

    Saturday at the alliance protest #StopptFossileSubventionen in Berlin, the engineer Wolfgang Metzler spoke on the 59th day of his hunger strike @HungernE about the drama of the #Klimakrise and the necessity of protest.

    “Extinction sucks, let’s do something sensible!”

    https://x.com/dennoch_berlin/status/1787388484463849694
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK: Díky za odpověď.
    2) to je opět neúplné rozebrání toho co jsem popsal, nicméně to je asi jedno, musel bych onu knihu přečíst a vzhledem k mému nezájmu nemá smysl ji na můj již dost dlouhý seznam "to-read" přidávat, nepřijde mi, že by mi těch 300 stran bylo přinosných.

    K bodu 3; jako celek a shrnutí lidského chování, zaujatosti, energii, ekonomii, ekologii,.. to považuji za dost dobrou publikaci. Autor také vede podcast (viz na mém profilu) kde konrkétní témata (a další) rozebírá se samotnými vědci, autory, atd.
    Přijde mi, že tvá kritika vychází z neporozumění/neznalosti této perspektivy, možná je to však i chyba autora, já se ke knize dostal již po tom co jsem se s thermoeconomics (také nazývané biophysical economics) seznámil.
    Tím mám namysli brát potaz (mimo jiné) termodynamické zákony, protože poté se "obnovitelné" (zavádějicí název - znovupostavitelné) zdroje, nebo recyklace ukáží v jiném světle (tím neříkám, že jsem proti znovupostavitelným zdrojům, nebo recycklaci). Nemluvíme pouze o "carbon footprint", ale také o "material footprint". Nevím jaká je momentální statistika, ale ta co si pamatuji je, že se globální dluh každých 8-9 let zdvonjásobuje (opět exponenciální funkce), k tomu vezmi v potaz úvěr (Compound interest).
    Tím podepisujeme naši budoucnost a generace (pakliže se něco nezmění) k další spotřebe fosilních paliv a tězbě surovin. Další kritkou je to, jak jsou momentálně fosilní paliva a nerostné suroviny naceněny, jak už jsem zmínil, a také jak nejsou negativní externality téměř brány v potaz.
    Případně jak, nebo spíše měli bychom, nacenit biosféru, dáme nějakou cenovku na Slona afrického, Medvěda ledního? (More than 44,000 species are threatened with extinction (That is still 28% of all assessed species.))

    Nicméně, než abych tu parafrázoval (a také přiznám, že ekonomie je sice něco zajímavého, ale netrávím nad tím tolik času, abych tu psal detailní výklad), tak poskytnu pár zdrojů, citací, konceptů:
    __
    Money creation in the modern economy (Bank of England)
    This article explains how the majority of money in the modern economy is created by commercial banks making loans. Money creation in practice differs from some popular misconceptions — banks do not act simply as intermediaries, lending out deposits that savers place with them, and nor do they ‘multiply up’ central bank money to create new loans and deposits.

    __
    How Is Money Created?
    This chapter describes how money is created. Many people mistakenly believe that money can only be created by governments or central banks. But money today is mostly – but not exclusively – created by commercial banks.

    __
    How the Federal Reserve makes money
    The Federal Reserve has vowed to provide up to US$2.3 trillion in lending to support households, employers, financial markets and state and local governments struggling as a result of the coronavirus and corresponding stay-at-home orders.
    __
    The Delusion of Infinite Economic Growth
    Even “sustainable” technology such as electric vehicles and wind turbines faces physical limits and exacts environmental costs

    __
    Economists and Scarcity
    __
    None of the world’s top industries would be profitable if they paid for the natural capital they use
    __
    Diminishing returns
    The law of diminishing returns (also known as the law of diminishing marginal productivity) states that in productive processes, increasing a factor of production by one unit, while holding all other production factors constant, will at some point return a lower unit of output per incremental unit of input.

    __
    The real cost of energy
    __
    Economics for the future – Beyond the superorganism
    We lack a cohesive map on how behavior, economy, and the environment interconnect.
    Global human society is functioning as an energy dissipating superorganism.
    Climate change is but one of many symptoms emergent from this growth dynamic.
    The real problem of humanity is the following: we have paleolithic emotions; medieval institutions; and god-like technology.

    __
    Accelerated Crash Course (Youtube, zkrácená verze)
    Chris Martenson is a scientist, an economic researcher and a writer who first came to prominence in 2008 with the release of his groundbreaking video series The Crash Course. The series’ purpose was to provide sorely missing context for the tectonic shifts long underway in the world’s economic, energy and environmental systems

    __
    Biofyzikální/environmentální/ekologičtí ekonomové:
    William E. Rees https://www.resilience.org/resilience-author/william-rees/
    Josh Farley https://www.uvm.edu/cals/cdae/profiles/josh_farley
    Herman Daly https://en.wikipedia.org/wiki/Herman_Daly
    Steve Keen https://profstevekeen.substack.com/
    Kate Raworth https://www.kateraworth.com/
    __
    SHEFIK: K této zprávě, ano vyložil sis to asi nepřesně, a i následovně byla samotná zpráva zkroucena dalším uživatelem.
    Ten exponenciální růst asi už chápeš a to, že je to blbost pakliže se o něj budeme snažit s znovupostavitelnými zdroji. Budu si pamatovat dodávat "ekonomický růst", aby to nemátlo.
    První věta o využívání zdrojů, když jsou dostupné je relevantní, hlavně v přebytku se solární energií, k hlubším rozebrání onoho tématu jsem se tam nedostal a zmínil pouze historickou paralelu, v dneším světě by mohlo jít o plánování energeticky náročné produkce a procesů, u nás zejména v letních mesících.

    Ano, vše vyžaduje energii, i tak jsme za 50 let kdy se jedná o slušně podepřenou tézi udělali velmi málo a spíše se hledají cesty jak vše posunout na "zítra".
    Co se nepodarilo je celoplanetarni kulturni buffer, pac 'vyspely svet' tvori mene nez polovinu lidske populace a i v ramci vyspeleho sveta je dost diskutabilni jake procento lidske populace dokaze takhle komplexni vec pojmout a a adekvatne na ni reagovat.
    Já mám problém už s tím termínem "vyspělý", ale chápu, že jsi to též uvedl do apostrofu, naopak právě populace v "nevyspelých" zemích je ta, která následky klimatických změn, nebo znečištění, zněužití pociťuje nejvíce, a mám pocit, že ta znalost a reakce je v některých případech znatelnější než v zemích "vyspělých" - nutno však podotknout, že máš li něco na prahu dveří, ta reakce je nutná, pro nás v Česku je mnoho stále dost abstraktní.

    Ještě k tomu vláknu Energie, když už jsi sdílel můj komentář, tak jsem pár příspěvků níže pod ním sdílel pár odkazů, hlavně bych chtěl doporučit zmíněnou literaturu ohledně energie, zdá se, že to je též téma, které tě zajímá :) [CHOSIE @ Energetika a energie v politické a hospodářské perspektivě]


    SHEFIK: - na toto navážu až si na to najdu čas, rozhodně zajímavé téma na diskuzi :)
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    SHEFIK:
    o jeho podcenovani covidu toho moc nevim, nicmene to je zase cernobila zkratka :) zadny clovek nema ultimatni pravdu ve vsem, nebo patent na rozum.

    Tím jsem jen zmínil proč se mi to jméno vybavilo, to že má vaznost na uhelný a ropný průmysl a vznesl dosti pochybné tvrzení, které zní jak z knihy climate deniers jsou o dost větší red flags, zároveň s tím, že nemá ani akademickou vazbu, dle wiki je "science writer, journalist and businessman" (a libertarian, another red flag). Proč si raději neposlechnout antropology, klimatology, ekology, aj.?

    The Man Who Wants to Northern Rock the Planet

    Matt Ridley accused of lobbying UK government on behalf of coal industry

    Souhlasím s tím, že nějakého zjednodušení se člověk dopustit musí, pakliže pokrývá multidisciplinární tématiku a snaží se ji nějak shrnout, sám několik takových autorů sleduji a myslím, že je to potřeba, protože žádné téma a věda neexistuje ve vákuu.
    Za mě dost dobrá kniha, která zahrnuje všemožná témata a problémy:

    Reality Blind: Integrating the Systems Science Underpinning Our Collective Futurest
    Uvadis kolik lidi upozornilo na to, ze co2 dokaze atmosferu ohrat, ale to nikdo, ani ja v mych prispevcich nerozporuju. Zaroven se ti nepovedlo odpovedet ani na jednu z mych otazek :)
    Snažil jsem se odpovědět s myšlenkou, že se bavíme o rozmachu průmyslového zemědělství a věcí s ním spjatých a reagoval tím, že tyto témata a teorie započaly před ním.

    Otázky níže jsou velmi obecné, takže nevím z jakého úhlu a perspektivy vycházíe, ale pokusím se.
    Myslis, ze pokud bychom negenerovali prebytky, byli bychom si zmeny klimatu vedomi?
    V rámci generací si lidstvo změn všímat může, nicméně pokud půjdeme k morku kosti, tak přebytek nám obecně poskytl všechny možné příležitosti a možnosti. Ani jednou jsem v předešlé konverzaci nic proti tomu nenamítal, nebo netvrdil opak, takže netuším proč se na to vůbec ptáš. Nicméně když už tě to tak zajímá.
    Je také rozdíl mezi tím, obstarat potravu tak rychle/nenáročně, že má člověk čas navíc (zjednodušeně), nebo mít fosilní paliva, kde barel ropy je schopen nahradit 6 let fyzické práce jednoho člověka, která navrch nahodnocujeme pouze dle ceny extrakce/zpracování.

    Z jíného úhlu mohu také říct, že nebýt oněch přebytků (v podobě fosilní energie) tak by ona změna klimatu na steroidech vedena antropogenními emisemi neprobíhala, takže bych také mohl odpovědět "nebýt přebytků nebylo by co vnímat". Nicméně jsem názoru založeného na ekologických teoriích a poznáních (např. tzv. maximum power principle, ecological overshoot..), že by lidstvo klima v dlouhodobém meřítku tak či onak ovlivnilo, pokud by nedošlo k zásadním změnám v tom jak funguje (tzn. pokud by lidstvo pokračovalo tak dál, jen neobjevilo fosilní paliva), ale to už bych hodně teoretizoval.
    byli bychom ji schopni pokrocile merit?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše,
    byli bychom o ni schopni komunikovat na celoplanetarni urovni s takovym zasahem?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše.
    Zde jsem zmínil hlavně to, že komunikujeme přes 50 let, ale nevím kde je ten "zásah", nebo změna směru. Zároveň nemůžu říct, že je to chyba někoho konkrétního, jako společnost si nějak definujeme naše cíle, málokdo se dobrovolně vzdá jákehokoliv pohodlí a jsem názoru, že fungujeme jako superorganismus a nikdo přímo nekoordinuje onen směr.
    Byli bychom schopni ji predikovat?
    Hádám, že se odkazujeme na přebytek, zodpovězeno v otázce výše.
    K predikcím a modelacím, ale mohu dodat, že je to něco do čeho bychom měli investovat mnohem více.

    Co je tedy tvá téze, sdílený článek bylo o tom, že dojde k vrcholu produkce potravin, zmíněn byl hlavně klimatický chaos, ale k tomu jsem dodal i absolutní závislost na neobnovitelných zdrojích - od samotné techniky, po hnojiva a další. Úbytku půdy, vody, znečištění, viz odkazy níže.
    Ty jsi navrhl, že v záloze je GMO, u kterého jsem uznal, že může být jakousi náplastí na střelnou ránu, ale to samotné krvácení to nezastaví.
    S tím jak popisuješ (soudě, dle té knihy) to jak lidstvo funguje a historicky se vyvýjí takhle obrazně zcela souhlasit nemohu, ale musel by ses víc rozepsat.

    ...jez je zalozena na prebytcich, ktere dale umoznuji specializaci, jez dale umoznuje vyssi efektivitu, tedy vice prebytku. Tzn. to kritizovani rustu a prebytku je ve svem principu uplne spatne, protoze prebytky jsou to, co lidstvu umoznilo dlouhodobe prezit a ziskat evolucni vyhodu, at uz v podobe zasob, vedeckeho poznani, nebo i kulturni evoluce.
    Tady se shodneme v rámci specializace, surplusu. Samotná efektivita je také sporná (viz Jevonsův paradox), ale záleží v jakém případě se o ni bavíme, avšak upřesním termín "růst" (protože růst může být spirituální, intelektuální, sociální aj.) na "ekonomický růst", který je takřka 1:1 spojený se spotřebou surovin a dalších zdrojů. Při 3% ročního růstu můžeme očekávat zdvojení spotřeby surovin a energie za ~24 let (viz exponenciální růst). Přebytek jsem jako takový nekritizoval, nicméně přebytek může existovat v absenci ekonomického růstu. Co bych kritizovat mohl je "overconsumption".

    The Limits to Growth

    A Synopsis: Limits to Growth: The 30-Year Update

    Global Resources Outlook 2024

    Overshoot: The Ecological Basis of Revolutionary Change (kniha)

    The Sixth Extinction: An Unnatural History (kniha)

    Prosperity without Growth: Foundations for the Economy of Tomorrow (kniha)

    The decoupling delusion: rethinking growth and sustainability
    Ted sice dochazime k tomu, ze existuji v konkretnim case limity (energeticke, materialove), ale to neznamena, ze jsme doted delali vse spatne. Naopak, pokud bychom to tak nedelali, dost mozna by tu lidstvo nebylo (doba ledova, valky, neurody,...)
    Nevím kam přesně míříš s "doba ledova, valky, neurody" - války a konflikty tu byly a jsou (a počtem narůstají), neúrody tu byly a jsou (a momentálně i přes intenzivní zemědělství narůstají) - a dovolím si tvrdit, že na ještě více nestabilní planetě šance obou pouze narůstá, nemyslíš?

    Conflict Trends: A Global Overview, 1946–2022

    Uppsala Conflict Data Program

    Alert 2023! Report on conflicts, human rights and peacebuilding

    Projections constructed using an ensemble of 21 climate model simulations suggest that climate change could reduce global crop yields by 3–12% by mid-century and 11–25% by century's end.

    Neřekl jsem, že jsme vše dělali špatně (i když mnohé ano). Téma bylo o industrializaci zemědělství a že nám pomohla předejít (krátkodobě) problémy s dostatkem jídla, ale ona industrializace přinesla i mnoho negativních důsledků, včetně degradace půdy, ztráty biodiverzity a znečištění životního prostředí a dalšího jež jsem zmínil níže, a moje další téze byla, že GMO není univerzálním řešením a nemůže kompenzovat všechny ekologické problémy spojené se současným zemědělstvím. Energetické a materiálové limity jsou celkem zásadní, ve světě poháněném onou energií a postaveném na oněch materiálech, ještě k tomu v nastavení, kdy se jimi plýtvá jako dnes.

    World Scientists' Warning to Humanity: A Second Notice

    LIVING PLANET REPORT 2022

    Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services

    The State of the Birds Report 2022

    Planetary boundaries (9 boundaries assessed, 6 crossed)

    More losers than winners: investigating Anthropocene defaunation through the diversity of population trends

    FAO warns 90 per cent of Earth’s topsoil at risk by 2050

    A World Without Soil: The Past, Present, and Precarious Future of the Earth Beneath Our Feet

    pokud se budem zabejvat jen idealnim stavem a jeho statutem quo, pak si muzem rovnou usetrit spoustu casu, protoze nic takovyho jako vesmirny equilibrium neexistuje
    Souhlasím s tím, že ideální stav není dosažitelný, ale to neznamená, že bychom neměli brát v úvahu ekologické limity a hledat udržitelnější alternativy.
    Tvrdis, ze statisticky kvalita zivota neni lepsi, jenze se k tomu daj krasne sledovat parametry jako je prumerny vek doziti, novorozenecka mortalita atd. Pro me sou tyhle parametry baseline. Jestli mas nejake jine, lepsi, nasdilej.
    Z hlediska statistiky může být průměrný věk dožití a novorozenecká mortalita jedním z ukazatelů kvality života, ale není to jediné měřítko, nicméně k tomu:

    Snížená mortalita dětí do 5 let je skvělý úspěch, proti tomu nic neříkám, a celkově je zrovna zdravotnictví/sanitace/.. něco co nekritizuji.

    Dále k průměrnému věku, ten byl historicky dost zkreslen právě novorozeneckou mortalitou, průměry, které nezapočítavají děti odhalují, že se lidé běžně dožívali relativně vysokého věku. Následně, za jakých podmínek se dnes lidé dožívají vysokého věku? Nutnost 24/7 péče, na přístrojích,.. také proto vidíme debaty na téma eutanázie, a celkově jsme jako společnost posedlí tím neumřít, ale přijde mi, že se přehlíží kvalita života, kterou se snažíme dohánět materiálně, neúspěšně.

    Old age isn’t a modern phenomenon – many people lived long enough to grow old in the olden days, too

    Dalšími měřítky, které nemůžeme ignorovat je kvalita životního prostředí, sociální rovnost a celková udržitelnost společnosti. Opět dodám důraz na životní prostředí, vyměnit biosféru a relativně stabilní planetu za století prosperity nezní jako dobrý obchod. Lidí s nedostatkem jídla/vody též přibývá.

    2024 Social Progress Index

    The Lancet Countdown on health and climate change

    The State of Food Security and Nutrition in the World 2023

    Adaptation Gap Report 2023

    Global Risks Report 2024

    A Short History of Progress

    Jak jsem zmínil, na profilu mám řadu zdrojů. Mohu doporučit něco konkrétního máš-li konkrétní dotaz, ale bavíme se o několika tématech.
    Pokusil jsem se k popsaným tématům a tvrzením dodat nějaké zdroje.
    TUHO
    TUHO --- ---
    POLITICO:

    „EU UNLIKELY TO RESCUE DYING SOLAR INDUSTRY: European solar producers are hurtling toward extinction after the European Union hinted Tuesday that it wouldn’t bail out ailing manufacturers, POLITICO’s Victor Jack reports. That’s putting thousands of jobs at risk and deals a blow to Europe’s clean-tech ambitions. 
    In a private meeting between the solar industry and the European Commission, the bloc’s competition officials said they wouldn’t change subsidy rules to support the industry without a strong push from the EU governments, a person familiar with the talks told Victor. The person was granted anonymity to speak freely about confidential talks.
    EU solar manufacturers have warned for months that they face an existential crisis with respect to China’s near-total dominance over global supply lines, which has caused a supply glut of dirt-cheap solar panels inside the bloc and left them unable to compete. In the coming week, companies are set to begin laying off the roughly 4,000 skilled workers in the sector.„

    EU snubs dying solar manufacturers as China poised to swallow market – POLITICO
    https://www.politico.eu/article/solar-panels-manufacturing-china-europe-market/
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SHEFIK: nemáme data, můžeme mít jen pocity zda doomismus a jaká míra doomismu má konstruktivní / destruktivní efekt, tak nevím. taky si nemyslím že extinction je main scenario

    Nicméně přijde mi zajímavý že o téma vedle - extinction caused by AI - se neustále diskutuje a uvažuje se o tom. Není v tom ten odsudek typu "panikou ničemu nepomůžeš"

    Rozdíl vidím v tom, že klima doomismus požaduje okamžitý degrowth takže lidi s tím prostě nemůžou souhlasit (zničilo by to životní styl), takže se varianta extinction nepřipouští a neuvažuje. Přitom ty vzájemně se násobící domina působí plausibilně, tak vyloučit extinction nemůžeš

    Zatímco "vypnout AI" lidem nesahá na životní styl, takže to má mnohem víc proponentů
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: kdybych chtel bejt pedant, reknu, ze k mass rape uz dochazi i bez klimaticke zmeny

    Kdybych chtel bejt optimista, reknu, ze nas zmeny klimatu konecne redukujou na sustainable uroven

    Ale human extinction neni ani pesimismus, to je bud jeho panika, nebo hur, manipulace skrze zpusobeni paniky. Panila v tehle situaci nicemu nepomuze, maximalne zpusobi mass rape uz zitra :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: ja nechci lajnovat zadny scenare, pac je jich nekonecne mnoho a budoucnost neni napsana. Mass rape se da mitigovat mnoha zpusoby.

    Ja chapu co chce Hallam rict a je pravdepodobne, ze k mass rape pri soucasne trajektorii nekde dojde, jen rikam, ze ta kauzualita s klimatem je proste nestastna, pac klima neni root cause pro mass rape chovani. Je to jeden z faktoru, ktere mohou takovou situaci prihodit. Mohou z toho duvodu, ze se to da mitigovat x zpusoby a je na lidstvu, jestli nejakou z techto akci provede.

    Proste statetement, ze kazdy kdo ma analyticke mysleni vidi, ze uz je pred nami jen mass rape a human extinction je hodny cloveka zraleho na psychiatrickou peci.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    R Hallam
    https://twitter.com/RogerHallamCS21/status/1764576909503988133?s=19

    @Guardian is a massive schizophrenia machine - over in the “climate department” we are told on a daily basis that the human race is heading for extinction - or effective extinction if you want to be nerdy about it. While over in the politics department it’s liberal business as usual. This is not smart.

    As @MarinaHyde says.
    “I can see Ms Lunnon thinks that the only context for anything anyone says or does, ever, is that we are about to become extinct, and that trumps absolutely everything.”

    Let's be polite and suggest this sentence is not very well thought through. Obviously if we were about to become extinct then that would trump absolutely everything. In world war two  3% of humanity died and the war definitively did trump everything - so presumably if 100% of humanity is about to die then .. well

    ...

    How does this denial happen? I offer the following reasons.

    1. Marina and co think climate is an issue - it is not - by definition it is everything, in the sense that air and water are everything - no water you die - no climate you have no food, you die.
    2. Marina and co think climate is an event - “when we get to 2c” - implies we stop there - no 2C locks in 3C and so on. It does not stop.
    3. Marina and co think the climate is about the physical world - which they are dumb enough to think does not interact with the social world. If you for instance suggest that climate will create mass rape all hell breaks loose. But to deny this is like saying a meteorite landing in New York will not kill people.

    They think then that there is only one domino. There is in fact a series of them and when you knock down one - then you will knock down the rest of the row. This is basic physics. The tipping points in the geophysical system trigger each other which then re-amplify each other - it's ONE SYSTEM.

    This is how you lock in human extinction. And everyone with minimal analytical skills knows that human extinction is now the main scenario.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    Risotto crisis: the fight to save Italy’s beloved dish from extinction | Rice | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2024/feb/29/risotto-crisis-the-fight-to-save-italys-beloved-dish-from-extinction-aoe


    In 2022, the worst drought in 200 years hit the Po, Italy’s longest river. The waterway forms the lifeblood of a complex web of canals built between the Middle Ages and the 1800s, which serve as the paddy fields’ main source of irrigation. That year, Italy lost 26,000 hectares (64,000 acres) of rice fields, according to Ente Nazionale Risi, the national rice authority, and rice production dropped by more than 30%. Last year, the drought persisted and the crop from another 7,500 hectares of rice fields was lost.

    Today, rice farmers struggling to recover from the impact of the drought face an uncertain future. “The higher the temperatures, the more frequent and intense these extreme events will be,” says Marta Galvagno, a biometeorologist at the Environmental Protection Agency of Aosta Valley.

    Over the past two years, Ferraris, like other farmers in the area, has tried to diversify his crops to reduce the risks brought by the climate crisis. He has reduced the acreage dedicated to paddies and started to grow crops such as maize, that require less water.

    “The climate is changing and I am afraid there will be other droughts,” says Ferraris, whose farm lost about €150,000 [£129,000] in 2022. Rice remains his biggest crop, however. Recently, he has started monitoring snowfalls in the Alps and checking the water levels in Lake Maggiore every day. “It’s hard to sleep at night,” he says.

    Ferraris is particularly worried about the production of carnaroli classico, a refined rice variety. Thanks to its ability to resist high cooking temperatures and absorb flavours, carnaroli is considered the “king of risotto”, but it is also extremely delicate and vulnerable to changes in the climate.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    YMLADRIS: Extinction Rebelion na mě místy působilo, že je sponzoruje fosilní lobby, aby klimatické aktivisty zdiskrediktovalo...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZAHRADKAR: Roger má takový přístup obecně. Není klimatolog ale sociolog. Má za zlé vědcům, že jedou to "tady máte konfidenční interval, dál už to není naše věc". Myslí si, že jeho postupy (doomismus) je lepší. (Je to člověk co nadesignoval Extinction Rebellion - o čemž se mini, že částečně posunulo klima závazky právě přes tu záměrnou hysterii v ulicích). Rozumím že nesouhlasis, ale obecně nikdo z nás neví jak moc jsme v denialu a jak by se vůbec tahle bezprecedentní situace obecně měla řešit. Co máš lepšího. Každej to zkouší nějak vypočítat (co dělat) a jako jo, je blbý že aktéři se místy nenávidí mezi sebou, ale zatím nejsou na obzoru žádný postupy na nějakou koherenci (např vědět jaký stupeň alarmismu a šlapání na brzdu je optimální)

    TADEAS
    TADEAS --- ---
    hallama "kind of scary" vytriggerovalo
    TADEAS


    R Hallam
    https://twitter.com/RogerHallamCS21/status/1756652798224027953?s=19


    1. The collapse of the Atlantic Ocean circulation (AMOC) will be the most devastating event in the last 10,000 years of human history.
    2. It will happen overnight with sudden effects.
    3. It will be irreversible and continue for 1000s of years.
    4. It will destroy human civilisation because it will be impossible to grow food in northern Europe - temperatures would drop by 3.4°C. Enough to half the amount of land where you can grow wheat.
    5. 100s of millions of Europeans will have to move or starve to death. Those that move will be subject to holocaust events created by warlords and/or fascistic regimes.
    6. Coastal cities will have to be evacuated
    7. Monsoons in the tropics will collapse, resulting in 100s of millions more refugees.

    This is just the beginning - the collapse also will feed into other disastrous climate tipping points like the collapse of the Amazon rainforest. We are looking at billions of deaths and possible effective extinction this century - that now has to be the main concern.

    Last but not least, the above scenario is a conservative prediction because it doesn't take into account the non-linear effects of other systems on the AMOC collapse date (e.g the collapse of ice cover in the Arctic, methane release, and mega forest fires).

    Why is no one talking about this?
    Why aren't there emergency conferences of Europe's farmers?
    Why aren't the media going on strike till the government acts?
    Why aren't there mass sit-downs in cities for weeks on end?

    Because repressed scientists just say that it's "kind of scary" - like saying Auschwitz was "kinda of unpleasant".

    The situation is totally fucked.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    “Once even the memory of this high tech civilization is gone, and those who survive its fall has returned to a lifestyle not seen since the Neolithic age, only then can the slow regeneration of Earth’s resource base begin. Following the large wave of extinction we have so carelessly started, and once the climate has found its new equilibrium (hopefully still within a habitable range), life may start to heal and recover. New species and ecosystems may emerge. Volcanoes, plate tectonics may create and bring new ore bodies close to the surface, which our distant ancestors (or another “clever” species) would be able to mine…

    Will they make the same mistake as we did, and restart this circle of destruction? Only time will tell.”

    Entropy: A Revelation - The Honest Sorcerer
    https://thehonestsorcerer.substack.com/p/entropy-a-revelation
    TUHO
    TUHO --- ---
    Neco na dobrou noc

    Kemp, L., Xu, C., Depledge, J., Ebi, K. L., Gibbins, G., Kohler, T. A., Rockström, j., Scheffer, M., Schellnhuber, H. J., Steffen, W., & Lenton, T. M. (2022). Climate Endgame: Exploring catastrophic climate change scenarios. Proceedings of the National Academy of Sciences, 119(34), e2108146119.

    Prudent risk management requires consideration of bad-to-worst-case scenarios. Yet, for climate change, such potential futures are poorly understood. Could anthropogenic climate change result in worldwide societal collapse or even eventual human extinction? At present, this is a dangerously underexplored topic. Yet there are ample reasons to suspect that climate change could result in a global catastrophe. Analyzing the mechanisms for these extreme consequences could help galvanize action, improve resilience, and inform policy, including emergency responses. We outline current knowledge about the likelihood of extreme climate change, discuss why understanding bad-to-worst cases is vital, articulate reasons for concern about catastrophic outcomes, define key terms, and put forward a research agenda. The proposed agenda covers four main questions: 1) What is the potential for climate change to drive mass extinction events? 2) What are the mechanisms that could result in human mass mortality and morbidity? 3) What are human societies' vulnerabilities to climate-triggered risk cascades, such as from conflict, political instability, and systemic financial risk? 4) How can these multiple strands of evidence—together with other global dangers—be usefully synthesized into an “integrated catastrophe assessment”? It is time for the scientific community to grapple with the challenge of better understanding catastrophic climate change.

    https://doi.org/10.1073/pnas.2108146119
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PALEONTOLOG: ok, ale zachránit obří kouli letící vesmírem? jde nám o biosféru, civilizaci, kvalitu života, zastavení degradace přírody, jejíž jsme součástí - já tam vidím rozdíl, planeta je obří koule. Tu nezachraňujeme. Přijde mi, že tohle "zveličování" a "zavádějící pojmy" jsou pro debatu podstatné - pak mi v hospodě u nás na vesnici řeknou "vy zase zachraňujete planetu" a vůbec jim nedochází, že jde o kvaltu života (jejich dětí) a kvalitu životního prostředí.

    Ad vymírání - ok, ty jso geolog, myslím ,potkali jsme se parkrát (na skleněnce), to bych tu nerozebíral. Ok, chápu, dinosauři se změnili v ptáky, nezanikli, ale to mi přijde mimo téma klubu. Ten odkaz na wiki na mass extinction events měl "ilustrovat" že k velkým drastickým změnám došlo a planeta "se točila dál" (doesnot care - and keep spinin). Jestli druhy vymřeli, nebo se evolučně proměnili, je diskuse do jiných klubů. Pokd teplota skočí třeba o 4C tak nepůjde o vymření druhů, mnoho jedinců se zachrání, půjde o drastické omezení kvality života, KOMPLEXNÍ DEGRADACI BIOSFÉRY, podmínek pro život, na většině míst planety (a ano, někde kde je teď chladněji, třeba Norsko, může být i líp. Jen se tam 9 miliard lidí nevleze ,-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam