• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Thank you so much for ruining my day


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    DESMOND: no ona je ta situace jeste horsi, pac i kdyz dosahneme 'neutrality', tak planeta se stale bude oteplovat diky sklenikovym plynum uz v obehu.

    Jinymi slovy, vcera bylo pozde a pokud nechceme prejit pres 2*C, tak musime zacit kolem 2030 dosahovat negative carbon balance, coz je z feasibility pohledu scifi. Ne ze by nebyly technologie, ale znamena to ohromny investice, cas na zmenu infrastruktury, plosnou zmenu mysleni/chovani lidi. Nerealny.

    Plus od ledna nastoupi Trump se svoji politikou drill baby, drill s nejsilnejsi ekonomikou sveta v zadech...

    (Metan rozpad cca 12 let ve svrchnich vrstvach atmosfery, co2 cca 300-1000 let)

    The Atmosphere: Getting a Handle on Carbon Dioxide - NASA Science
    https://science.nasa.gov/earth/climate-change/greenhouse-gases/the-atmosphere-getting-a-handle-on-carbon-dioxide/
    CHOSIE
    CHOSIE --- ---
    YMLADRIS:



    PALEONTOLOG: Myslíš to, že budeme pálit co jde? Nevidím důvod proč bychom přestali dobrovolně, ale na druhou stranu mám tu naději, že to "co jde" nebude dostatek na dosažení např. RCP8.5, tedy nebudeme schopni vytěžit až tolik ropy/uhlí/plynu - ne, že by fyzicky neexistovali pod zemí, ale nebude to technologicky, nebo energeticky výhodné což souvisí i s cenou.
    Na druhou stranu RCP8.5 povětšině ignoruje feedback loops a výsledné ne-antropogenní emise - (např. rozsáhlé požáry nebo CH4 z Metan hydrátů. Rozsah toho scénaře (i ostatních) taky nedovolil detailnější pohled na TCR/ECS a postrádá komplexní/dlouhodobobé modely Zemských systémů.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Metanovka pro kravy.

    Vakcína proti říhání krav chce snížit emise metanu o 15 až 20 % – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/vakcina-proti-rihani-krav-chce-snizit-emise-metanu-o-15-az-20-/sc-870-a-229432/default.aspx

    Prototyp vakcíny funguje tak, že stimuluje imunitní systém krav k produkci protilátek ve slinách, které se zaměřují na mikroby produkující metan v bachoru. Vakcína tedy pomáhá kravám produkovat méně metanu tím, že jejich imunitní systém vytváří protilátky, které útočí na mikroby produkující metan v jejich trávicím traktu.

    Testy byly provedeny ve spolupráci se zemědělskou agenturou státu Texas Texas A&M AgriLife Research. Do výzkumu bylo zapojeno deset krav, přičemž polovině byly podány dvě dávky vakcíny v rozmezí 56 dní, zatímco druhá polovina fungovala jako kontrolní skupina. Výsledky byly následně prezentovány na výročním zasedání American Society of Animal Science v kanadském Calgary.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: ano, v širším kontextu, míchání biogenních a fosilních emisí dohromady je zkrátka propaganda: když nebudou v ekosystému krávy, biomasa shnije v nějaké bažině a výsledkem taky bude metan, takže tohle celý je slepá ulička. Vegani zachraňující planetu se musí zaměřit na emisní stopu argentinského hovězího během přepravy, nebo na emisní stopu brazilské sóji, kterou krmíme prasata, to ano.

    ale míchání fosilních a biogenních emisí je míchání jablek a hrušek - jediné o co jde, je fakt přestat přidávat fosilní CO2 do mixu. biosféra sama o sobě ustaví nějakou rovnováhu, jako už mnohokrát v historii planety, protože nárůst CO2 povede k většímu ukládání uhlíku blíž k pólům (pokud tam tedy lesy neshoří, ale i v tomto se asi časem ustaví nějaká rovnováha, co se týče nesouvislosti vegetace apod.)

    intenzivní zemědělství přináší svoje vlastní otázky, např. pokud jde o odlesňování, vysoušení mokřadů, apod., ale to samotné srovnávání krav a aut je nesmysl... zemědělci ať řeší uhlíkovou stopu traktorů a přepravy, protože to vše jsou fosilní paliva, ale pokud jde o samotná zvířata, tak tam to nemůže být výrazně odlišné od "uhlíkové stopy" divoké přírody - ani krávy chované v zajetí, ani stáda v africké savaně netěží samy o sobě uhlí, problém jsou zas jen a jen lidské aktivity...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: no já doufám že je to vodní pára ve stratosféře z toho podmořského výbuchu vloni. To by po čase nějak vysněžilo. Jestli je to uniklý metan např. z Arktidy nebo třeba SF6 uniklý z nějakých chladicích systémů, tak jsme v háji.... v tom posledním případě nejvíc, metan by se taky po čase rozložil....
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Narcis jako řešení. Jeho extrakt v krmivu krav redukuje metan, zjistili vědci - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/narcisy-udrzitelny-chov-hospodarskych-zvirat.A230710_135509_eko-zahranicni_rie

    Narcisy by mohly být řešením udržitelnějšího chovu hospodářských zvířat, především pak skotu. Přidáním extraktu z květů těchto rostlin do krmiva se totiž podle vědců obsah metanu v umělých kravských žaludcích snížil o 96 procent. Tým odborníků ze skotské zemědělské univerzity nyní doufá, že u skutečných krav by se produkce metanu mohla snížit o nejméně 30 procent, informoval zpravodajský web Sky News.

    ...

    Odhaduje se, že polovina emisí metanu v Británii pochází od krav a celosvětově produkují hospodářská zvířata přibližně 14 procent světových emisí skleníkových plynů.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    zachran svet, bud vegan :) mohli by ten metan zachytavat a ukladat, to by boli dve muchy jednou ranou

    Irsko chce kvůli ochraně klimatu vybít 200 tisíc krav, produkují příliš mnoho metanu - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-irsko-chce-kvuli-ochrane-klimatu-vybit-200-tisic-krav-produkuji-prilis-mnoho-metanu-40435418
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    USA jednají s Turkmenistánem o omezení obrovských úniků metanu z jeho zastaralé infrastruktury – VTM.cz
    https://vtm.zive.cz/clanky/usa-jednaji-s-turkmenistanem-o-omezeni-obrovskych-uniku-metanu-z-jeho-zastarale-infrastruktury/sc-870-a-222555/default.aspx

    Představitelé ministerstva zahraničí s odkazem na odhady Mezinárodní energetické agentury a Světové banky uvedli, že v současné době se v Turkmenistánu ztrácí asi sedm procent plynu. Fosilní palivo někdy uniká náhodně, ale může být také záměrně vypouštěno do ovzduší nebo spalováno, pokud není k dispozici dostatečná infrastruktura pro transport plynu, což je praxe, která je stále běžná i v jiných zemích, včetně USA.

    Metan, který je hlavní složkou zemního plynu, zachycuje během prvních dvou desetiletí v atmosféře více než osmdesátkrát více tepla než oxid uhličitý. Proto se v mnoha zemích dostal na vrchol klimatické agendy jako rychlé a relativně snadné řešení globálních klimatických změn.

    Spalování turkmenského plynu pro energetické účely by sice stále produkovalo emise oxidu uhličitého, ale celkový dopad na globální oteplování by byl mnohem nižší. Pokud by se veškerý plyn, který uniká nebo je vypouštěn turkmenským energetickým sektorem, zachytil a následně spálil, mělo by to podle výpočtů agentury Bloomberg Green zhruba stejný účinek jako odstranění asi 92 milionů tun CO2 ročně. To je zhruba dvojnásobek celkového množství uhlíku, které lze celosvětově zachytit z průmyslových komínů.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Metan, dovoz hoveziho, eu regulace a umely maso

    :: OSEL.CZ :: - Ne z jatek, ale z bioreaktoru
    https://www.osel.cz/12885-ne-jatek-ale-z-bioreaktoru.html
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    J Pecho
    https://www.facebook.com/1678732617/posts/10219449489102755/

    Ani pandémia covidu či následná energetická kríza, zdá sa, nedokázali zásadnejšie (v podstate vôbec) ovplyvniť vývoj koncentrácií hlavných skleníkových plynov v zemskej atmosfére (oxid uhličitý & metán). Tie aj v roku 2022 pokračovali v rýchlom raste, v prípade CO2 o 2,13 ppm a metánu o 13,98 ppb (oxid dusný rastie už tretí rok za sebou rekordne rýchlo). Pri CO2 ide pritom o už 11. rok za sebou, kedy medziročný nárast neklesol pod 2 ppm (naposledy sa tak stalo v roku 2011; +1,68 ppm). Na globálnej úrovni tento rok oficiálne dosiahneme priemernú koncentráciu CO2 ---> 420 ppm! [Naposledy sme mali na Zemi takto vysokú koncentráciu CO2 približne pred 3 až 5 mil. rokmi.] Ako však ukazujú podklady z CAMS/ECMWF, úroveň CO2 na severnej pologuli už v súčasnosti výrazne presahuje hodnotu 424 ppm (regionálne až do 430 ppm) - samozrejme prihliadnuc k jeho ročnému cyklu. V prípade, že v tomto roku príde El Niňo, medziročný nárast CO2 môže atakovať hodnotu 3 ppm. Úhrnný radiačný ohrev zemskej atmosféry antr. skleníkovými plynmi je dnes o 45 % vyšší ako v roku 1990 a rýchlo rastie!

    [Zdroje: ECMWF & NOAA]

    Greenhouse gas emissions rose at ‘alarming’ rate last year, US data shows | Climate crisis | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2023/apr/06/greenhouse-gas-emissions-noaa-report-us-data
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: tak já myslím, že se míchá páté přes deváté, především. Teorie, že vyšší průměrná teplota povede k energičtějším projevům momentálního počasí, se sice jeví logická (jakoby se blížíme k bodu varu a voda přece začíná bublat)... jenže podle mě dramatičnost změn závisí spíš na teplotních gradientech. A s tím, jak se postupně moře bude ohřívat a dohánět nárůst atmosférických teplot, se ty gradienty zase sníží, takže bych byl opatrný v predikcích co všechno se bude dít kvůli čemu...

    Dlouhodobně teplejší severní ledové oceán může v období polární noci vést k vyššímu teplotnímu gradientu vůči vzduchu polární noci, to znamená, že tam v tom moři je víc energie, která se chce dostat ven, takže samozřejmě tam může být větší potenciál, že už vymrzý vzduch to foukne někam jinam, jinak též "rozpad polárního vortextu", ve kterém je ten podchlazený vzduch normálně uzavřený a definuje takovou tu hlubokou arktickou oblast. Na druhou stranu, v mírném ústupu Arktidy a rozšiřování tajgy na úkor tundry by šlo spatřovat určitou naději, protože by se mohl objevit nový carbon sink v podobě expandujícího subpolárního lesa (který by pro jednou mohl expandovat rychleji, než ho budeme stíhat kácet... pokud nám to ovšem nepokazí požáry...)

    Obecně si myslím, že ten největší problém globálního oteplení jsou ty plíživé, nezastavitelné jevy, než občasné spektakulární výstřelky počasí a mikroklimatu. Samozřejmě ty spektakulární pohromy pomáhají přilákat pozornost a je strašně lákavé tvrdit, že se "dějí kvůli něčemu" (a může to být v některých případech i pravda).

    Nejdramatičtější dopad ale můžou mít naprosté detaily, jako třeba počet dnů, kdy je třeba u nás 7°C místo 5°C a díky tomu rychleji zetleje nějaká biomasa, která by jinak tlela hodně pomalu a uvolní se z ní metan, atd. atd. Samozřejmě, že všichni si představujou dramatická vedra a sucha - nebo naopak hurikány, tornáda, povodně a sněhové bouře. Ale to jsou celkem marginální jevy. Podle mě nás "do propasti" daleko víc posouvají plíživé jevy na hranici rozlišovacích schopností... které se projeví za 50 let, typu jestli se na nějaké skále znova uchytila borovice, která produkuje stín a evaporativní chlazení, nebo jestli ta skála zůstane (už navždycky) holá, apod.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nechci to zlehčovat, ale přeci jen by snad rozšiřování tajgy na úkor tundry mohlo částečně offsetovat ty úniky metanu? (hlavně teda za pár let, až se vybublaný metan rozloží na CO2...). Bobři jsou taky ekosystém, ne? A bobroformace krajiny není jako nejhorší možná varianta...
    As the Arctic Warms, Beavers Are Moving In - Slashdot
    https://news.slashdot.org/story/22/12/05/1332230/as-the-arctic-warms-beavers-are-moving-in
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Hot house beauty

    Na Aljašce rozmrzá permafrost. Vznikají nová jezera, ve kterých bublá metan - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/aljaska-permafrost-ekologie-globalni-oteplovani-bakterie-metan.A221019_135840_kolem-sveta_hig
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    TADEAS: ne, to je obdivuhodny. Jen v rusku, ktery zamerne uvolnuje metan, jejich verejna politika rozmrazeni severniho ledovyho oceanu, plus nezavislost jejich soudu a ekologicka valka s ukrajinou. Ale jak rikam, snaha je obdivuhodna.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    #doomed

    Zvlast kdyz k tomu clovek zapocita jak nechava putin unikat metan do atmosfery, nebo ho samovolne spaluje aby evrope navysil ceny...

    Carbon Bombs & Wall Street - A Deadly Duo - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2022/09/29/carbon-bombs-wall-street-a-deadly-duo/

    These plans include 195 carbon bombs, gigantic oil and gas projects that would each result in at least a billion tonnes of CO2 emissions over their lifetimes, in total equivalent to about 18 years of current global CO2 emissions. About 60% of these have already started pumping.

    The dozen biggest oil companies are on track to spend $103 million a day for the rest of the decade exploiting new fields of oil and gas that cannot be burned if global heating is to be limited to well under 2ºC.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    TADEAS: tak trochu je iedno cim to tlakuji. Mohli by vzduchem, ale zase maji narazeny vrt, a budto to budou na miste palit, anebo tim budou tlakovat trubky .. ze budou uniky metanu bylo jasne od zacatku, nekteri tehdy rikali, ze metan muze mit az 30 % uniku do atmosfery z celkove spotreby, jini rikali, ze s technologiemi to dostaneme pod 10 %. I kdyby byly emise tusimze 60 % metanu z celkove produkce, stale bude mit na MWh mensi emise sklenikovych plynu nez uhli.
    Ale ano, kdyby to tlakovali metanem, je to od oci bijici plytvani.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    YMLADRIS: chtel sem to sice porovnat jinak, ale nemam cas na resersi pro malou bakalarku. Vychazim snad z duveryhodnyho zdroje, abych verifikoval tvoji tezi, ze emise se presunuly po komunismu do ciny:

    Emise skleníkových plynů v ČR v letech 1990–2018
    https://faktaoklimatu.cz/infografiky/emise-cr-vyvoj

    1) nejvic emisi tvorila a tvori energetika, ktera je aktualne o 10% niz a ten propad na grafu je spis konstantni, nez ze by byl zpusobeny jednorazovym zaviranim energeticky narocnych provozu. Hraje tam roli napr. Temelin, plus:

    "Emise v energetice pochází především ze spalování hnědého uhlí v elektrárnách, tudíž je možné je snižovat energetickými úsporami a rozvojem obnovitelných a nízkouhlíkových zdrojů energie."

    Pritom se predpokladam shodneme, ze jsme vyrazne energeticky narocnejsi zeme nez pred komunismem, plus jsme cisty vyvozce. Nejsem si jisty, jestli jsme za komunismu energii vubec vyvazeli.

    2) dale sektor dopravy. Tam byl od roku 1990 narust o 69% do roku 2019. Predpokladam, ze se shodneme, ze na silnicich je vic aut nez 69% a ze jejich spalovani je urcite cistsi, stejne jako, ze rychlost obnovy vozoveho parku, ktera k tomu prispela je rychlejsi, nez za komunismu.

    3) prumyslove procesy - se propadly od 1990 jen o 5% emisi v danem sektoru (dejme tomu 0,8 ze 16ti; tech 0,8 dela z celkovych 129 soucasnych emisi necele procento).

    4) spalovani v domacnostech, institucich a zemedelstvi - vyrazny pokles o 61% blizko po revoluci, vysvetleni dle clanku:

    "Jedná se o emise z topení a ohřevu vody (pokud energie není dodávána z teplárny), vaření apod. Také sem patří spalování pohonných hmot v zemědělství a lesnictví. Většina poklesu, o jednu polovinu, se uskutečnila během devadesátých let díky plynofikaci a zvyšující se energetické efektivitě budov."

    Nechavam otevrenou otazku, zda a jakou rychlosti by se delo za komunismu a proc se tak delo blizko po revoluci a ne pred ni.

    5) spalovani v prumyslu a stavebnictvi - tohle jsou ty zavrene provozy tezkeho prumyslu, ktere uvadis, celkove snizeni emisi o 79% v danem sektoru. V roce 1990 slo o 25% celkovych emisi, pokud by zustaly stejne jako byly, delalo by to nyni pres 29% celkovych emisi (50/(129+50-10)

    Vratim se k tomuhle cislu jeste v summary

    6) odpadove hospodarstvi - narust 89% primarne kvuli metanu na skladkach

    7) zemedelstvi - emise o 45% nizsi oproti 1990. Prevdepodobne skrze metan a dobytek, nemyslim si, ze by se puda redukovala, nebo by bylo zemedelstvi mene intenzivni oproti komunismu

    Zaverem:
    A) mas pravdu, ze primarni propad v absolutnich cislech byl zpusobeny odlivem tezkeho prumyslu jinam
    B) ve vsech sektorech krom odpadoveho jsme se zefektivnili a doslo k redukci emisi a to i pres narust obyvatel a 'intenzivni kapitalismus' po dobu 30 let
    C) i kdyby tezky prumysl zustal, doslo by k usporam emisi po techto 30% letech a to ve vysi 4% (podil tezkeho prumyslu by se zvedl ze 25-29%).

    Mohl bych k tomu pridat, ze tezky prumysl by se modernizoval a zefektivnil, pac by se nejelo na 500% splneni planu, ale na trzni nasyceni poptavky v konkurencnim prostredi. Pak by ale nekdo kohl namitnout, ze komunismus by zavedl zmeny stejne rychle, takze tu politiku k tomu nechci dal otvirat. Myslim, ze cisla i porevolucni trendy jsou vic nez vypovidajici.

    Budu rad za dalsi diskuzi, nebo nesrovnalosti v predpokladech a zjednodusenich, ktere v textu mam
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tu uz klimaaktivizmus hranici s blbostou, ja by som si teda vrtat do pneumatiky nelajznul, keby to prdlo, tak odleti jak metan do atmosfery :)

    https://9gag.com/gag/agormxr
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEFIK: asi by to nešlo, no :-) vlastně v tom článku, co jsem objevil, se spekuluje, v jaké výšce a při jaké teplotě by metan samovolně desublimoval. Třeba kdyby se ledovec v Antarktidě vypínal do 4000m místo 3000 - tak by tam bylo zase chladněji, ale asi ne dost. Ale atmosféra se i v nejpolárnějších a nejvyšších místech nějak drží nad -80°, -90°C a níž to prostě nejde. Při tomhle ppm CO2 prostě chybí 30-40° k tomu, aby tvořily krystalky suchého ledu, takže moje geniální carbon capture se konat - je to jako čekat, že při teplotách, co máme dneska v Praze, se bude dělat jinovatka... no, nebude :-) (ale pořád relativně ochladit vzduch o 40° mi přijde technicky celkem jednoduché a energeticky náročné a jednou už vyrobený suchý led by se v oblasti Vostok pak asi nějaký čas skladovat dal, na to -80° stačí... no ale nechme toho.. :-)

    šance, že v nejvyšších částech Gronska a Antraktidy by ledový příkrov naopak narostl, nejsou úplně nulové. Obsah vodní páry v atmosféře stoupne a mohlo by to přinést srážky i do oblastí arktické pouště (nebo antarktické), kde je sice trvale kosa, ale skoro tam nesněží (např. ta oblast Vostok - je pro nás těžko představitelné místo v Antarktidě, tvořené ledem, kde vůbec nesněží, ale je to tak). Takže best possible scénář je selektivní nárůst gronského a antarktického ledovce v nejvyšších místech (za současného odlednění pobřeží) - a v té Antarktidě by se to mohlo nahromadit do výšky, že by CO2 vysněžil z atmosféry (ale je to málo pravděpodobné, -140 nebude nad Antarktidou v jakékoliv části troposféry a aby vysněžil při nižší teplotě, tak už by ppm v atmosféře muselo být brutální)

    každopádně nárůst (konvenčních) sněhových srážek v oblastech arktických pouští by podle mě byla dobrá zpráva, kdyby se člověk v tomhle zmaru chtěl pídit po nějakých dobrých zprávách.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam