• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SARRISous-vide, vaření ve vakuu při konstantní nízké teplotě
    Sous-vide (z francouzštiny, v překladu znamená „ve vakuu“) je kuchařská metoda, při níž se potraviny připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou. Takto vakuované se potraviny (maso, ryby, zelenina nebo ovoce) pošírují po různě dlouhou dobu. Většinou jde o několik hodin – někdy až 72 – při přesně vypočítané teplotě, která je nižší než bod varu. Nejčastěji při teplotě v rozmezí 55 – 60 °C. Záměrem je zachovat přirozenou chuť, šťávu a texturu kvalitní potraviny při stejnoměrném ohřívání v přesně teplotně kontrolované vodní lázni.

    Hlavní výhody metody sous-vide
    - Široké možnosti využití – je vhodný pro přípravu masa, ryb i zeleniny
    - Uchování původních vlastností potravin – nemění se vzhled, barva, vůně ani obsah živin
    - Snadné plánování – suroviny můžete mít předem připravené k další úpravě
    - Úspora na surovinách - maso má minimální váhový úbytek
    - Ekonomický provoz – nízké náklady na energie

    rozbalit záhlaví
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    BUNDA: ano, všechny mají vrtulku
    BUNDA
    BUNDA --- ---
    zeptám se možná blbě, ta Steba zabezpečí cirkulaci jak? Má integrovaný motorek s vrtulkou?
    SMOKY
    SMOKY --- ---
    SIOLA: Nemám přímo tento, ale asi nějakou předchozí verzi z Lidlu. Funguje to, teplota není IMHO moc přesná . Problém je, že voda necirkuluje, takže v různých castich lázně se teplota liší. Zahřívání trvá hodně dlouho, dělám to většinou tak, že si připravím vodu o něco nižší teplotě než je cílová (stačí horká z vodovodu a pak přilít vařící nebo studenou podle potřeby) pomocí teploměru. Výsledky z toho jsou podle mě po pár pokusech ok, na občasný použití to stačí, pokud to nevadí, že to nebudeš dělat přesně při 54.3 stupně.
    ASACHI
    ASACHI --- ---
    Jak delate kachni prsa v SV?
    Nejdrive smazite kuzi a pak SV, anebo naopak?

    Ja zjistil, ze nejdrive trosku vyskvarit kuzi, strcit do SV a pak dojet na panvi prinasi nejlepsi vysledky.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    SARRI: jo, prijde mi, ze kachni prsa jsou ze SV super.. :D

    ja je mela extra

    [ KASUMI @ JIDLOOO, ZRADYLKOOO...fotky drazdici chutovy poharky aneb slintaci klub :) ]
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    SIOLA: podívej se pár příspěvků dolů.

    doporučuju firmy steba a daňová, oba mám vyzkoušené v profi provozu.
    SARRI
    SARRI --- ---
    chystam se na kachni prsa .. jak na ne nejlip?

    btw je nejaky rozdil v tom kdyz dve prsa zavakuuju do jednoho pytle nebo kazde zvlast?
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    WITTGENSTEIN: njn, jenze blade stejk za 6/kg nebo ny sirloin za 28/kg to je trosku rozdil. navic to mramorovani vetsinou neni zas takova hitparada. kdyz spravne zmoris ten blade, tak je fakt dobrej..
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    DEVIL: Já si řekl, že se na všechny ramínka, falešný švíčkový a blade steaky vykašlu. Nakonec je to takové neuspokojivé a člověk vlastně nemá ani ten hřejivý pocit, že ušetřil.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    WITTGENSTEIN: to je ale u blade stejku jedno, pze ten je jinak ultra tuhej. Proto stoji jen 6 dolaru za kilo...
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    WITTGENSTEIN: kvadraticky, nikoli exponencialne... ;)
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    DEVIL: No jo, ale po 4 hodin se ti mění textura masa. Směrem k blátu, bohužel.
    KELDA
    KELDA --- ---
    Defective Lidl Silvercrest SSVS 1000 A1 Sous Vide Stick
    https://www.youtube.com/watch?v=NkzaCzfYKuM


    info k Lidl Sous Vide
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    SARRI: no to je nedostatecnej cas. ja kupuju inch tlusty blade stejky a davam je na 3 hodiny na 131F aby povolila vaziva. jestli mas 4cm, coz je zhruba 2x tlustsi, tak bych je tam nechal minimalne 5 hodin
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    SARRI: To bych dělal na medium rare aspoň na 58 stupňů. Čím tlustší steak, tím víc času potřebuješ - ale ne lineárně, ale exponenciálně. Píše se o tom obšírněji třeba zde:

    How To Cook Steak Sous Vide | Sansaire
    https://sansaire.com/cook-steak-sous-vide/
    VOY
    VOY --- ---
    KASUMI: V tom s tebou souhlasim, nejlepsi pomer cena vykon maji proste ve finale kureci prsa, protoze takhle udelas z pomerne levny a docela hnusny suroviny neco celkem dobryho. Ty do lazne nakonec hazim asi nejcasteji.
    SARRI
    SARRI --- ---
    KASUMI: ja si rovnou pekne nalozila .. Delala jsem rump steak. 2ks, kazdy tak 300g a vysoky zhruba 4cm. Na 54,5C, 3h .. a kazdy byl z pulky syrovy
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    VOY: no jo, tak kvuli dvema vejcim nema cenu ani zhavit. to se da narychlo poachnout i v mikrovlnce kdyz na to prijde
    WITTGENSTEIN
    WITTGENSTEIN --- ---
    VOY: V zásadě jsem dospěl k tomu, že o ten bílek ani tak nestojím :)
    KLAAR
    KLAAR --- ---
    VOY: možná jsem přehlédla, ale jakou požadovanou konzistenci chceš? ja dělám vejce "posirovana" už léta stejně: 75°C 13 minut když venku z lednice, 15 minut když větší a z lednice a nestalo se mi, ze bych měla syrovej bílek..žádný predvarovani, loupani, prostě naklepnu a perfektní posirovany vejce vypadne ;)
    VOY
    VOY --- ---
    WITTGENSTEIN: Jj, tim jsem si prosel a dosel k zaveru, ze bezpracna tovarna na perfektni vejce to proste neni. Prijde mi mozna jednodussi se naucit vejce technicky spravne posirovat nez je nejdriv varit, pak je chladit, pak hodit do lazne a nasledne znicit pri loupani kdyz se skorapka nechce pustit ;-). Neco takovyho se mozna muze vyplatit kdyz tech vajec pripravujes 20, ale ne kdyz si chces pripravit doma dve ke koprovce. YMMV, treba si to nejak vychytal - pak si rad poslechnu dodatecny tipy.

    DEVIL: tzn. ze nepredvaris? na me je ten bilek pak proste moc nedodelanej. mozna se to jist da, ale to polopruhledny zele zkratka nejak krasne nevypada, oproti posirovanymu vejci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam