• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    I zdravé jídlo umí být opravdu chutné - aneb Receptář těch, co si jídla užíváme -:)
    Vítány fotky, recepty, tipy na stravování.
    rozbalit záhlaví
    AIJA
    AIJA --- ---
    KOCHANSKA_CH:
    Tak ten vařím zítra. Mám víkendovou službu na vaření pro tchánovce. Ještě vás tu prolustruju kvůli nedělnímu vaření:-)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Lednice vydává poslední zbytky před dovolenou, tak vznikl buřtguláš.

    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Dělám něco na tenhle způsob, akorát tam nedávám tu sladkou papriku, celer a skořici.
    Moroccan Red Lentil Soup Recipe
    https://www.acedarspoon.com/moroccan-red-lentil-soup/
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    MAR_TINA: Bez druhotnýho zahuštění moukou/škrobem musíš vařit hodně hmoty. Když by měla být hladká, tak bych papriku nejdřív upekla, horkou zapařila pod folií a oloupala. Pak asi klasickej postup - začít cibulou na tobě milém tuku, přidala bych papriky a podusila trochu, pak zalít trochou vývaru a přidat namočenou čočku. Vlastně červenou čočku asi máčet netřeba, ta je na sračku hned. Povařit fakt do měkka, to má vliv, jak hladce to pak půjde rozmixovat. Hustotu regulovat vývarem a zas provařit. Ochucení musíš odhadnout, nevím, jak chutnala. Nabízí se klasicky sůl/pepř, česnek, umeocet, mohla být i doslazená. Já bych se nebála čerstvého koriandru.
    MONROE
    MONROE --- ---
    Ukol znel jasne.
    Uvarit pro tri lidi neco, co chutove neznaji.

    Tak jsem sahla po lahudkovym drozdi, rajcatove paste, shitake, cesneku, cibule, masle, zeleninovem vyvaru, masle, sojove smetane a thajskem korenim.
    Posypka je z orechu a parmezanu.
    Kousky orechu jsem tam nechala schvaln. K orechum jsem jeste prisypala parmezan.
    Jako prilohu jsem zvolila ryzove nudle a petrzel.

    Pry je to moc dobry.
    (Pardon za fotku, poprve fotim jidlo)

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Měli jsme v Ugo polévku z červené čočky a papriky. byla hustá, výživná a chutnala hutně, přestože podle jejich webu tam nebyla smetana. Byla asi mixovaná, ale drsná, ne hladká.
    Nemáte někdo představu, jak takovou polívku uvařit?
    APRILMOUSE
    APRILMOUSE --- ---
    Tak něco úplně obyčejného :) čočka na kyselo. Miluju to!

    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    ILLUZE: TEAPACK: prosím prostudovat nedávnou debatu v zavařování, pokud se rajčata (v jakékoli podobě) zavařují bez přídavku octa či citronové šťávy, nemusí být dost kyselá, aby stačilo zavařovat horkým rozlivem, pak je nutná sterilace a ideálně ještě druhý den zopakovat
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ILLUZE: loni jsme spoustu věcí jenom víčkovali - sklenice ještě horké (a suché) z myčky + věci rovnou z hrnce, ale tak půlku jsme toho vyhodili, protože se to nafukovalo :-/ takže letos zase budeme poctivě zavařovat ...
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    TEAPACK: Zavařuješ ho pak ještě po přelití nebo stačí jen zavíčkovat?

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ILLUZE: nech ho půl roku rozležet ve sklepě =) my teď vyhrabali protlaky z loňska a jsou skoro lepší než rajčata co si trháme... =)
    MHLAVAC
    MHLAVAC --- ---
    ILLUZE: Už jsem si na dřívější fotce našel, že 2l ... :)
    MHLAVAC
    MHLAVAC --- ---
    ILLUZE: Jaký to má reálný objem ta sklenice? Když se tam vlezla celá hlávka zelí, tak to asi taky nutně potřebuji :)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Jo a první rajský protlak. Akorát, že mi chutná jako velmi dobrý kečup a je dost podobné konzistence ,-)



    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    MHLAVAC: jsem si myslela taky ,-)
    akorát, že nejdříve jedna dost velká hlávka zelí po upchání byla nakonec tak na polovinu objemu sklenice a teď je toho tak na třetinu

    tak to mi obsah jedné sklenice na kvartál bohatě postačí ,-)
    MHLAVAC
    MHLAVAC --- ---
    ILLUZE: To je velikostně jak do dětské kuchyňky :) ale jinak super. :)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    KOCHANSKA_CH: aha :) dělám podobný - rozdrtím olej v lisovači, zasypu solí a zaleju olivovým olejem - ale není tak zastřený, pokud ho tedy echt nepodchladím
    někdy vyfotím ,-)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    ILLUZE: Syrový česnek s olejem a ve sklenici ještě necháš místo na zalití olejem. Skladuješ v lednici.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Cukeťáky s taženým vepřovým s fazolemi.

    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Rizoto s kuřecími srdíčky, smetanou a Parmezánem.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam