• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    GEISHA: já bych vinila ten silikon. podle mě to nefunguje jako koncept. i z olejové bábovky jsem musela formu oloupat.

    a propos, vám někomu silikonové formy fungují?
    KATIA
    KATIA --- ---
    GEISHA: my děláme tohle (sdílela kdysi Quanti v Cukrárně), ale máme vaflovač, rozhodně teda nic nemažeme: http://www.janinyblog.com/2011/12/vafle.html?m=1
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    GEISHA: I gril vaflovač od ETA přejíždím pírkem s máslem.
    Jinak u nás vede přímo jejich recept. Dohledám.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MAR_TINA: Kimchi. Kimchi snese všechno.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Pečená fritáta se sýrem, česnekovej špenát a mini brambory z trouby.



    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    A bílej jogurt! Ten je pod těma bylinkama! To je důležitý! :))
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    MAR_TINA: asi nic objevného:
    Na másle jsem si opekla papriku a mrkev, přidala lžíci mangový marmelády, nechala lehce zkaramelizovat a dala stranou.
    Pak jsem na oleji orestovala nadrobno nakrájenou šalotku, stroužek česneku, zázvor, citronovou trávu a chili papričku. Přidala jsem dvě lžíce rajčatovéhi protlaku a směs kari koření. Konzerva rajčat a trochu zeleninového vývaru. Dosypala čočkou, chvilku dusit, pak konzerva kokos mlíka a dodusit do změknutí.
    Nakonec přidat zpět zeleninu, zasypat bylinama, zakápnout citronem a navrch nasucho opražený oříšky. Podle chuti přidat ještě chili.

    Protože je to takovej eintopf a dodělávala jsem to v troubě než přišla návštěva, naházela jsem tam ještě zbytky panýru. :)

    Byliny a ořechy dávat až na stole.

    Jíme to s plackama nebo rejží. Nebo jen tak.
    BAAL
    BAAL --- ---
    Nemel jsem chut na cocku na kyselo, ale tradice jsou tradice, tak jsem na to sel podle Kamu:
    https://www.instagram.com/p/BfdC5ksBMZw/?hl=cs

    "Čočkový DHALJedno z nejvýživnějších rostlinných jídel, který je navíc tak dobrý, že jasně chápu, proč je tak oblíbený po celým světě. Dá se dělat mnoha způsoby. Nejvychytanější recept, který jsem dala dohromady na Srí Lance, je ukrytý v Nejbarevnější kuchařce. Včera mi bylo ouvej a tak ji @robiczech vzal do ruky, že dhal podle receptu uvaří. No a jak myslíte, že to dopadlo? Po tom, co se mě zeptal, co je to skořice, jsem stejně vyskočila a dala dohromady tuhle jednoduchou čočkovou variaci na dhal navíc s kořenovou zeleninou, takže člověk semtam aspoň do něčeho kousne a celý to bylo tak příjemný, že ji i zrovna snídáme Dhal jako z Nejbarevnější to sice není, ale i tak je boží!
    2 mrkve
    1/2 celeru (bulvy)
    2 stonky ř. celeru
    1 cibule
    Všechno nasekat na malé kostičky a na lžíci kokosového oleje opéct na barvu. Přidat lžíci nasekanýho zázvoru a česneku (ideálně i citronový trávy, galangalu a č. kurkumy - vše ze Sapy) a dvě lžičky garam masala. Orestovat, přidat 300g propláchnutý červený čočky, 400g drcených rajčat z plechovky a dolejt vodou. Nechat vařit do změknutí pod pokličkou s jednou celou skořicí a zalít plechovkou (400ml) kokosového mléka. "

    A pridal jen vajicko na vic:-)

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ACIDQA: recept nám prosím dej
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    Novoroční čočka s pečenou zeleninou. :)

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    FITH: ony psaly všechny stejně, jak byly cvičené ze školy.
    FITH
    FITH --- ---
    MAR_TINA: Asi jsme mely stejnou (ty pra, a ja babicku),vidim naprosto identicke pismo :o)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CHARIZMATIK: tady je recept na králika přímo od mojí prababičky. Je potřeba si to vyzkoušet a případně upravit.
    Všimněte si ryzí polabštiny v psané formě :)

    Kdyby to nešlo přečíst, přepíšu.

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOCHANSKA_CH: Tak uteče nebo uplave. Já bych na Nový rok navrhovala menu z želvy, pro jistotu.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Sváteční novoroční jídlo nemá prý být z pernaté zvěře, aby neuletělo štěstí. Takže srnec na smetaně byl jasnou volbou.

    TERA79
    TERA79 --- ---
    Jedu další roastbeef. Zatím je pouze naložený. Chodím obracet, vlídně hovořím, dnes možná i zazpívám. Jestli se nepovede, bude mě to moc mrzet.
    Tak a teď dotazy (zbylo mi trochu křenu, zatím ve formě kořene).
    Nějaká ultimátní rada na pěnu s křenem?
    Je hodně odvážné to podstrčit k roastbeefu?
    (Jinak mám tradičně připravené kapari a udělám domácí majonézu.)
    ZAREK
    ZAREK --- ---
    KOCHANSKA_CH: super, diky moc, vyzkousime :)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    ILLUZE: Jé, tu taky dělám, ale jaksi od oka a chutná též frankfurtsky. :-) Bramobrou ale jen zahušťuju.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    ZAREK: Zde je recept:
    60 g lněné mouky - melu v kafemlýnku
    60 g kokosové mouky (někdy nahradím chia či lupinovou)
    20 g psyllia - taky ho melu na prach, aby nevrzalo mezi zuby
    40 g slunečnice a jiných semen (sezam, len, mák konopí...)
    10 g prdopeč
    2 vejce
    200 ml vody (dávám syrovátku, které mám přebytky)
    sůl, kmín nebo třeba chlebové koření

    Smíchat v míse suché věci, bokem vyšlehat tekutinu a vejce, zpracovat na těsto. Nechat chvíli odpočnout, postupně houstne. Pod pečícím papírem vyválet na tenčí plát, nařezat tvary a vrazit do trouby - 30 minut na 180 °C.
    Trik pro křupavost - po upečení rozlámat na tvary, naskládat přímo na rošt a dopéct/dosušit ještě 5 - 10 minut. Rozložené nechat vychladnout.
    To jsem začala dělat, když jsem potřebovala trvanlivé suchary na cesty, vydržely nezplesnivět.
    TESSS
    TESSS --- ---
    Dekuji Vam vsem, za odpovedi. Nakonec jsem udela plan B jen z domacich zasob :) ja blahova si myslela, ze budu mit jeste dnes obedo-snindani, ale mam smulu :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam