• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    I zdravé jídlo umí být opravdu chutné - aneb Receptář těch, co si jídla užíváme -:)
    Vítány fotky, recepty, tipy na stravování.
    rozbalit záhlaví
    BAAL
    BAAL --- ---
    KASUMI: To je teasing safra, uz maji asi zavreno co?:-) Mno co no do pondělka snad vydržím

    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BAAL: Byli jsme tam v úterý a Tomáš říkal, že to byl nejlepší větrník v jeho životě
    BAAL
    BAAL --- ---
    SAMOUT: hmm píšu si na seznam.

    Včera jsem byl opět hořce zklamán, když mě PHENOMENE (násílím) zatáhla do světozoru a ten jejich je prostě bída.
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    KASUMI: Su trapná, že používám hrachové výhony jen na slané pokrmy. :-)
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    BAAL: Dokonaly vetrnik? A byls v Chabrech? Zjistim, jestli maj otevrino, posledni vecer pred lockdownem vypadali, ze akorat vyprodavaj zasoby.

    Cukrárna na Pěšině
    http://napesine.cz/

    BAAL
    BAAL --- ---
    KASUMI: Videl jsem na instaci, serete me (oba), takze tam asi budu muset take zajit, můj projekt hledání dokonalého větrníku stále není u konce, takže je čas zařadit nový podnik do pořadí:-)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BAAL: Šli jsme do cukrárny, tak třeba příště. Ale děkuju moc za nabídku!:)

    BAAL
    BAAL --- ---
    KASUMI: jestli mas cestu kolem, ses vitana
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BAAL: Jezis dobrou zelnacku bych si dala..
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    MARIPOSA: ANDREJKA: FITH: SAMOUT: tak mezi pohovory vkládám, večer to nedám ,-)
    Je to dlouhý, nelekejte se, ale já ty recepty píšu fakt jak pro hotentóty - tzn. pro sebe - krok za krokem.
    Ve skutečnosti - večer zadělat kvásek, druhý den smíchat, nechat odpočívat, natvarovat a upéct. To je vše ,-)

    Recept:
    Ingredience:
    kvásek - 50 g pšeničného kvásku, 50 g celozrnné žitné mouky + 50 g pšeničné chlebové mouky, 100 g vody pokojové teploty
    300 g pšeničná hladká mouka
    200 g - ll - chlebová mouka
    50 g žitná chlebová mouka
    50 g žitná grahamová (celozrnná mouka)
    30 g sádlo
    10 g (2 lžičky) tmavého cukru
    280 g vody (více není potřeba - voda je vázaná i v semíncích níže)
    5 g (1 lžička) soli
    1 vrchovatější lžička drceného kmínu
    50 g namočených semínek lnu ve vodě
    pár kapek olivového oleje na vymazání mísy
    1 vejce na pomazání
    trošku sezamových semínek (hezky vypadá kombinace bílých a černých) a lněných
    Postup:
    1. den - večer si připravíme kvásek - jemně smíchejte ingredience na kvásek (pozor, nesahejte do těsta prsty, vždy jen přes vařečku nebo lžíci) a nechte jej přes noc vzejít v uzavřené nádobě na kuchyňské lince.
    - do malé zavařovací skleničky nasypte 1-2 hrsti lněného semínka, zalijte kousek nad směs vodou, nechte v uzavřené sklenici odležet na lince nebo v lednici.
    2. den - sádlo nechte povolit a pak smíchejte všechny ingredience až na kvásek a semínka a cca 10 min těsto propracovávejte v robotu. Pak těsto nechte cca 15 min odpočinout a až potom přidejte kvásek a semínka a nechte robota znovu 10-15 min těsto zpracovávat.
    Těsto následně vložte do mísy nebo do plastové větší krabičky (boxu na jídlo), vymazané olejem. Přikryjte víkem a těsto nechte cca 3 hod. kynout, tak dvakrát ho v mezičase přeložte.
    Potom jej překlopte na pomoučený vál, rozložte, aby se nadechlo. Pak ho nakrájejte na bochánky - vyšlo to na 16 bochánků (raději je tvarujte trošku vyšší). Ty položte na plech vyložený pečícím papírem a přikryjte je utěrkou. Nechte je ještě tak 1-1,5 hod. dokynout.
    Potom předehřejte troubu na 250 stupňů. V mezičase housky potřete rozkvedlaným vejcem s kapkou vody, posypte semínky. Bochánky uprostřed důrazně nakrojte. Pečte 10 min, po cca 4 min sundejte teplotu na 220 stupňů. A následně 20 min na 180 stupňů. Teplotu si hlídejte podle výsledného zbarvení (já u prvního plechu nechala teplotu na 200 stupňů - chytly výraznější barvu, ale spálené nebyly, na chuť výborné).
    Nechte je chladnout přikryté utěrkou na podložce, aby zespod mohly dýchat.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    BAAL: máš štěstí, že jsme dnes měli jitrnici se zelím, jdu otřít klávesnici :))
    BAAL
    BAAL --- ---
    Byl jsem navstivit tetu a z ni vypadlo ze ma ve sklepe nalozene zeli v zelaku jako za starych casu, tak jsem ji o sklenici stahl a vuala polevkove obdobi je zde:-)

    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    SAMOUT: Jo, jen vydržte, je to v plánu, nestíhám ,-)
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    ILLUZE: Nechces ten recepis dat sem? Nebyla bys ani prvni, ani posledni :-)
    FITH
    FITH --- ---
    ILLUZE: Nemam fb,tak tez prosim do posty,diky :o)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    ANDREJKA: Mám to na FB :)
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    MARIPOSA: Posílám do pošty :)
    MARIPOSA
    MARIPOSA --- ---
    ILLUZE: Das sem na ne recept, prosim? Diky.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    A zase něco z pečiva - celozrnné housky, minule jsem je zkusila v bagetách.
    Člověk by nevěřil, jak umí být podobný typ pečiva dobrý.





    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    Hovězí plec na rozmarýnu s květákovomrkvovou rýží.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam