• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    WRIGLEY: No ten teplotní šok chceš, protože pomáhá oddělit bílek od skořápky. Prej. ;)
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    SPIKE411: pokudto rozebiras teoreticky, tak ohrev ze studene vody umoznuje plynulejsi prechod tepla a tedy rovnomernejsi ohrev celeho vejce. cas se vetsinou meri az od dosazeni varu a voda se sleje, pripadne vajicka vyndaji po urcene dobe.
    Musim ale rict, ze tvoje myslenka s parou me dost zaujala a asi provedu nejake pokusy.
    ANDREJKA
    ANDREJKA --- ---
    JAJITA: který jsi koupila? náš na ty vajíčka namekko vůbec nefunguje :(
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    Tak vám mockrát děkuji. Hned z práce jsem musela! pro vajcovar 🤦
    A teď vážně, vajíčko nahniličko se mi nikdy nepodařilo uvařit, až dnes. Takže fakt díky 🙂
    MIST
    MIST --- ---
    ACIDQA: delam to stejne
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    No jako dávat vejce do studený vody má několik nevýhod, který plynou z toho, že se ta vejce budou v té vodě ohřívat různě dlouhou dobu, než to začne vařit, v závislosti na objemu vody a velikosti plamene. A podobně při chladnutí - větší objem vody bude déle držet teplotu.
    To mi nepřijde jako obecně použitelný a přenositelný recept. 🙃

    Pára má teplotu danou a navíc ji stačí vyrobit malého množství vody, takže úspora času, energie, vody…
    VSICHNIMAME
    VSICHNIMAME --- ---
    GINGERCAT: pokud varis na plynu, tak je to jednoduche: vejce vložit do studené vody, dojít k varu, varit 2 až 3 minuty, vypnout plyn a nechat 10 min dojít. Vždy krásně akorát uděláno.
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    A vejce do vody davam rovnou z lednicky.
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    ACIDQA
    ACIDQA --- ---
    ITCHYHEAD: varim vzdycky stejne. Dam vejce do studeny vody, okotlim pod hrncem plnej ceres a v momente, kdy se zacne voda varit, odpocitam 3 minuty.
    Pak do ledovy vody a je tak jak ho mam rada. :)
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    U mě to taky jistí vejcovar.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    GINGERCAT: u vajicek je to fakt jenom o presnosti, ta konzistence se meni behem asi 3minut na zaver.
    vyber si pro tebe pohodlnou metodu, hod tam treba 6 vajicek a postupne je vyndavej a sleduj u toho cas, pak si vyberes, co z toho chces zrovna docilit.
    Bonus tip - bude se to trochu menit podle velikosti vajicka.

    Ja treba delam vajicka tak, ze je dam za studena do rendliku, privedu k varu a po minute to v horke vode odstavim a necham 10 min - pak jsou akorat na tvrdo.
    GINGERCAT
    GINGERCAT --- ---
    Díky všem, něco z toho určitě vyzkouším :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GINGERCAT: malý třímístný a levný vejcovar. Vždy stejné a dokonalé
    REONA
    REONA --- ---
    GINGERCAT: Mně se docela dařílo např. podle Cuketky v tomto receptu https://recepty.cuketka.cz/klasicka-koprovka/
    ITCHYHEAD
    ITCHYHEAD --- ---
    ACIDQA: merila jsi jak dlouho jsi vejce varila?
    KURE
    KURE --- ---
    GINGERCAT: imho je to skoro jedno, jestli vejce z lednice, nebo pokojová teplota a jestli do studený nebo teplý vody.
    klíčová je konsistence. tedy zkoušet to dělat pokaždý stejně, a naladit čast a výkon sporáku.

    tady je návod z kuchařky pro dceru: https://www.kucharkaprodceru.cz/jak-uvarit-vejce/
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Jo a pak je dobré je hodit do ledové (nebo aspoň studené) vody, aby to ta vejce rychle zchladilo a nevařila se uvnitř dál naakumulovaným teplem.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Co by to mohlo asi ovlivnit je nadmořská výška samozřejmě. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam