AVATAR: ano, on také Neuromancer je starší a má prostě to, co mají všichni kdo přijdou první – stárne to, není to úplně odladěný, dojde ti že tam chybí wi-fi a mobily a taky softwerová policie. Prostě to stárne a nakonec je to hlavně o akci, kráteru po atomové bombě jménem Berlín, sexu na žíněnce a ... zase akci. On už je cyberpunk prostě skutečně retro a Gibson pak napsal vlastně mnohem odvážnější a zajímavější knihy, a to i politicky.
Hardwired má výhodu, že je to jednodušeji napsané a přitom stále strhující, nestojí to tolik na konkrétní technice, takže to nestárne, byl napsanej na vrcholu CP, a je politicky úpřímnej, takže je to opravdu otevřeně levicově-anarchisticky revoluční, kritizující oligarchický systém (kterej díky připojené povídce pak úspěšně vyhodí do vzduchu a tak znovu umožní i ostatním lidem fungovat na volným trhu, který ti ty monopoly a koncentrace majetku i moci před tím neumožňuje. Zde je dobrý připomenout, že narozdíl od leninismu a bolševiků anarchismus finance nekoncentruje, ale prostě je rozlije do společnosti, který má sloužit k tomu aby se mohla rozvíjet a ne se otrokářsky soužit).
/není to leninsky levicové, ale americky anarchisticky levicové, pohled na ekonomiku je tam tak i ze strany áček svobodnější, než u našich pravičáků a jiných liberálně-konzervativních kašpárků, prostě rozbíjíte status quo a ničíte monopoly, ekonomiku chápete jako to co pohání dynamiku společnosti (ekonomika má lidem sloužit, ne vládnout na úkory svobody), akcie si může koupit každej, prachy ať vydělává ten co na to má a umí a ne jen gangy s největší armádou sloužící oligarchii, že).
No a prostě se ukázalo, že Hardwired je nakonec to, co je nadčasové a vzhledem k tomu jak vypadá dnešní svět, tak možná i víc aktuální, než spousta umaštěných a politicky opatrných věcí současné doby.