• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOBYTEKAkademický svět - tipy a triky
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    DOBYTEK: Já teda nezadávám nic (nedokážu číst ty hrubkochybové texty), řeším to konzultacemi. Ale když je tak připitomělý, jak píšeš, tak možná by ti mohl vždycky za určité období namalovat obrázek :-D
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    GUMBA: Jo, já si s ním asi budu muset sednout a přitlačit na něj. Pravidelné schůzky mi totiž chlapec též ignoruje, tak po prázdninách uvidím, jestli na něj mám nějakou páku.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Pokud někdo učíte právo EU, tak tady je výborný zdroj učebních materiálů včetně zpracovaných otázek apod. https://global.oup.com/uk/orc/law/eu/foster_directions5e/
    HARDY
    HARDY --- ---
    GUMBA: týjo, pravidelné pondělní porady... ještě k tomu přihoď tu o poradách celého pracovního týmu a dávám si k vám přihlášku bez ohledu na obor.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    DOBYTEK: Jsem zcela mimo tvuj obor, takze konkretne asi neporadim, nicmene obecne: mne se jako klicova vec u studentu (zvlast pgds) jevi stanovit si pevny a pravidelny termin konzultaci - treba kazde pondeli v 10:00 - kde se probere, co za ten tyden udelal(a), co bude delat dany tyden, jake jsou dalsi plany, co nechape a potrebuje vysvetlit atd. Nekdy je to petiminutovka, jindy klidne pul dne, ale je to proste takova pojistka, ze se pak po katedre nepotaci doktorandi, co jsou v sedmaku ale maji realne vysledky a skills jako druhaci - protoze je nechal skolitel "zit vlastnim zivotem"...
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    ACHERON: Teoreticky je to nejblíž našemu navazujícímu magisterskému v oboru Právní kultura. Povinné přednášky nemá, téma diplomky zadané nemá a "neví, co chce psát", jeho předchozí kvalifikační práce byly na téma z občanského práva úplně mimo můj obor, má snad hotovou bar exam, ale v praxi má skoro nulové znalosti všeho, na co jsme spolu narazili, tj. teorie práva, mezinárodní právo i právní dějiny (můj obor). Potřebuji něčím začít, nějaké drobné úkoly, které by ho povzbudily k práci a zároveň mu byly ku prospěchu co se budoucí vědecké práce týče, ne nutně s návazností na konkrétní obor.

    Obecně, kdo vedete magisterské/doktorské studenty, podělili byste se o nějaká základní doporučení, co se přístupu i spolupráce týče? Já v obdobné situaci jsme dávno řešila vlastní výzkum, školitelé nebyli moc z oboru a neměli mi jak pomoci (nadto neměli ani čas/chuť), ale přijde mi, že by to mohlo být i lepší a pro studenty přínosnější.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    DOBYTEK: oblast, úroveń studia?
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Poraďte mi, co za práci zadáváte studentům v průběhu semestru? Jde o studenta, který má značně individuální program a teoreticky by se měl začít pokoušet o individuální výzkum, v praxi však celý rok nejspíš nedělá nic. Oborem je ode mě dost mimo, takže ho ani nemůžu zapřáhnout aby mi sháněl podklady, zadanou literaturu nečte a požadované domácí úkoly na ní založené (obvykle recenze) neodevzdává. Důvodů je asi několik, ale kromě těch daných místní sociální situací možná prostě není ještě na něco takového zralý a potřebuje něco jednoduššího, jen nevím, co bych mu tak zadala, místní vysokoškolský systém je fakt úplně jiný a moje osobní zkušenost z dob studií je vcelku neaplikovatelná.
    MIGUEL
    MIGUEL --- ---
    ABAYO: vetsinou kdyz te nekdo.primo oslovi, tak to neni uplne ok, ja tyhle maily ignoruju:)
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    THE_DARKNESS: díky, tak nějak jsem si to myslela
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    ABAYO: je to predátorský nakladatel
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    Ahoj,
    chtěla bych se zeptat, zda někdo z vás neví, jestli je tato stránka nějaký fake nebo tak:)
    https://www.ecronicon.com/submission.php

    Přišel mi mail, abych sepsala nějaký článek nebo recenzi (at least 2page opinion/Mini Review), že ho zařadí do výběru, protože je zaujal jediný článek, co jsem zatím sepsala a mám někde publikovaný, kontakt našli tam... Ale přijde mi to trochu divný a vůbec nevím, jak tohle chodí...

    Děkuju
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    MINGHAO: hm, to je naprd. Ja si na Zotero nejak nemuzu zvyknout, ale asi se budu muset vic snazit :) Ted koukam, ze data z Mendeley by mela jit exportovat po downgradu, tak zkusim a uvidim https://www.zotero.org/support/kb/mendeley_import
    MINGHAO
    MINGHAO --- ---
    DOBYTEK: Osobně jednu na Zoteru + zvýraznění přímo v dokumentech a docela to funguje.

    Polar vypadá na první pohled docela fajn, ale na rozdíl od Zotera i Mendeley to vypadá, že to není na bibliografii. Vůbec tam nelze u dokumentu upravovat bibliografické údaje a předpokládám, že tedy to nebudu ani umět vkládat citace do dokumentů a generovat bibliografii. To je pro mne třeba dost zásadní.

    Co má navíc a je to hezké jsou ty statistiky a ukazatel postupu čtení, ale to je takové pozlátko.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Trochu se mi teď hroutí výpočetní technika, ale sem tam skouším nové programy. Zotero má kupříkladu variantu pro právnické a vícejazyčné prameny Jurism https://juris-m.github.io/

    Co se správy pramenů a sekundární literatury týče, pořád jedu na Mendeley, ale docela bych se zbavila Elsevieru. Mendeley nedávno znemožnil export vlastní databáze, což je pro mě docela problém, protože si dělám poznámky k textům jen v něm, takže přesun nebude tak snadný. Přesto, máte někdo otestovaný Polar https://getpolarized.io/?
    GIGIMON
    GIGIMON --- ---
    Zrovna jsme tohle probírali na panelové diskuzi, kterou jsem moderovala. Já používám anglickou verzi... radši. Jednou jsem počeštila nuclear penetration depth a při prezentaci se mi všichni vysmáli. Takže radši všechno anglicky. Každopádně pokud si dobře vzpomínám z diskuze, tak v Polsku mají třeba právě uskupení/úřad/prostě někoho, kdo vymýšlí a standardizuje překlady všech zavedených odborných termínů/slovních spojení. Každopádně na můj obor mi to přijde zbytečné.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    ACHERON: Já asi tuším, o co editorům jde, snaží se tu publikaci udělat co možná laické kritice odolnou, ale to se stejně nepodaří a skončilo to zdlouhavými opisy, laikovi stejně nepomůžou.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    DOBYTEK: pokud to jsou ustálená slovní spojení v daném oboru, tak bych o tom s editorem polemizoval . Dohledávat nějaké prvorepublikové relikvie mi přijde na hlavu
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    KATIA: jo, to je dobré řešení, zkouším ještě dohledat ekvivalenty z prvorepublikové literatury, jenže tam jsou to tytéž latinské pojmy, protože se v tomhle oboru prostě používají, tak se třířádkovým vysvětlením asi nevyhnu.
    KATIA
    KATIA --- ---
    DOBYTEK: trochu překvapivé, ale někdy používáme český pojem/vlastní překlad a v závorce zavedený anglický pojem, aby bylo jasné, k čemu přesně se to váže...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam