• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOBYTEKAkademický svět - tipy a triky
    Auditko by mělo pomoci akademikům při výzkumu i výuce, především sdílením rad a doporučení na užitečné postupy, aplikace či literaturu - jak si usnadnit práci, jak a co psát, jak se orientovat ve zdrojích a obecně možnostech moderního akademického světa. Dále by mělo zahrnovat i obdobné postupy pro přežití v akademickém prostředí – jak spolupracovat s kolegy, jak přistupovat ke studentům, jak učit. Všichni jsou vítáni, auditko není vyhraněně humanitní, naopak, z mé zkušenosti kombinace humanitních a přírodovědných přístupů zajistí vždy lepší výsledek.
    rozbalit záhlaví
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    MINGHAO: hm, to je naprd. Ja si na Zotero nejak nemuzu zvyknout, ale asi se budu muset vic snazit :) Ted koukam, ze data z Mendeley by mela jit exportovat po downgradu, tak zkusim a uvidim https://www.zotero.org/support/kb/mendeley_import
    MINGHAO
    MINGHAO --- ---
    DOBYTEK: Osobně jednu na Zoteru + zvýraznění přímo v dokumentech a docela to funguje.

    Polar vypadá na první pohled docela fajn, ale na rozdíl od Zotera i Mendeley to vypadá, že to není na bibliografii. Vůbec tam nelze u dokumentu upravovat bibliografické údaje a předpokládám, že tedy to nebudu ani umět vkládat citace do dokumentů a generovat bibliografii. To je pro mne třeba dost zásadní.

    Co má navíc a je to hezké jsou ty statistiky a ukazatel postupu čtení, ale to je takové pozlátko.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Trochu se mi teď hroutí výpočetní technika, ale sem tam skouším nové programy. Zotero má kupříkladu variantu pro právnické a vícejazyčné prameny Jurism https://juris-m.github.io/

    Co se správy pramenů a sekundární literatury týče, pořád jedu na Mendeley, ale docela bych se zbavila Elsevieru. Mendeley nedávno znemožnil export vlastní databáze, což je pro mě docela problém, protože si dělám poznámky k textům jen v něm, takže přesun nebude tak snadný. Přesto, máte někdo otestovaný Polar https://getpolarized.io/?
    GIGIMON
    GIGIMON --- ---
    Zrovna jsme tohle probírali na panelové diskuzi, kterou jsem moderovala. Já používám anglickou verzi... radši. Jednou jsem počeštila nuclear penetration depth a při prezentaci se mi všichni vysmáli. Takže radši všechno anglicky. Každopádně pokud si dobře vzpomínám z diskuze, tak v Polsku mají třeba právě uskupení/úřad/prostě někoho, kdo vymýšlí a standardizuje překlady všech zavedených odborných termínů/slovních spojení. Každopádně na můj obor mi to přijde zbytečné.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    ACHERON: Já asi tuším, o co editorům jde, snaží se tu publikaci udělat co možná laické kritice odolnou, ale to se stejně nepodaří a skončilo to zdlouhavými opisy, laikovi stejně nepomůžou.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    DOBYTEK: pokud to jsou ustálená slovní spojení v daném oboru, tak bych o tom s editorem polemizoval . Dohledávat nějaké prvorepublikové relikvie mi přijde na hlavu
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    KATIA: jo, to je dobré řešení, zkouším ještě dohledat ekvivalenty z prvorepublikové literatury, jenže tam jsou to tytéž latinské pojmy, protože se v tomhle oboru prostě používají, tak se třířádkovým vysvětlením asi nevyhnu.
    KATIA
    KATIA --- ---
    DOBYTEK: trochu překvapivé, ale někdy používáme český pojem/vlastní překlad a v závorce zavedený anglický pojem, aby bylo jasné, k čemu přesně se to váže...
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Jaký máte názor na používání odborných termínů a cizích slov v odborných článcích? Editor mi teď vytkl jejich používání v (česky psaném) článku, přičemž se jedná o zavedená slovní spojení nebo odborné termíny, které nemají český ekvivalent anebo je tento ovlivněn českým prostředím a neznamená přesně totéž. Jeho argumentem je, že článek budou číst i začínající studenti a normální lidi, což úplně nechápu, je to článek do odborné, nikoli populárně naučné publikace, nadto laskavý čtenář při čtení odborného článku snad zvládne použít google. Poznámky pod čarou se kvůli tomu dost natahují, ale zase je fakt, že ten sborník je zaměřen na českého čtenáře, tak možná už jsem příliš pod vlivem anglicky psané literatury.
    MIGUEL
    MIGUEL --- ---
    PRL: gratulace...me pred lety jednou oslovili primo z panelu, ze maji o me zajem, a kdyz me skola prihlasila, tak uz nereagovali, asi prolobbovali nekoho jinyho.

    sliboval jsem si od toho to, ze kdyz budu pritiomny u rozhodnovani, tak pak budu schopen svoje projekty vic optimalizovat vuci dany komisi
    PRL
    PRL --- ---
    Tak GAČR již rozeslal jmenování novým členům hodnoticích panelů. Kupodivu jsem jmenovaný od 1.4.2019, takže jsem zvědavý, jaký je tam lobbing.
    KATIA
    KATIA --- ---
    CICHLASOMA: nemám teď zrovna přehled. podle mě UK je úplně bordel, pokud vím tam pořád nejedou na ECTS. takže to spíš bude na nastavení dle fakulty/oboru/školitele.
    mně před cca 10 lety stačily snad dva recenzované články (MU). ale nepamatuju si, že by byl požadavek na impact natož zahraniční. to většinou neměli ani ty školitelé :-))
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    KATIA: Pokud změnilo, tak kde se dnes vlastně vyžadují v Čechách pro doktorát z humanitní vědy publikace ausgerechnet v zahraničí?
    KATIA
    KATIA --- ---
    PRL: to fakt na doktorátu není běžné, a rozhodně nebylo v době třeba před 10ti lety. tohle se fakt hodně změnilo.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    PRL: (Na doktorát se v humanitních vědách v Čechách _zahraniční_ publikace obecně nevyžadují (asi se nějaké výjimky najdou). Konkrétně filosofii by z dlouhodobého hlediska uškodilo, kdyby se bezpodmínečně vyžadovaly. Ale to jsme OT.)
    PRL
    PRL --- ---
    O kvalitě studia mluví samo o sobě to, že ty dva doktoráty získal také bez jediné zahraniční publikace a citace.
    PRL
    PRL --- ---
    GUMBA: doporucena kriteria pro jmenovani a habilitacni rizeni: (https://www.cuni.cz/UK-8206.html) Pro humanitni a socialne-vedni obory 20 publikaci, z toho 3 mezinarodni/cizojazycne a 20 citaci.
    CICHLASOMA
    CICHLASOMA --- ---
    GUMBA: Rozhodně nemusí být impaktované všechny, už proto, že se mezi ně počítají i knihy (prošlé odbornou recensí) a kapitoly v "kolektivních monografiích", v některých oborech na některých fakultách je kniha mnohem ceněnější než článek v jakémkoli časopise.

    Tady https://www.cuni.cz/uk-215.html píšou "Na seznamu by se měly objevit práce v zahraničním nebo českém odborném časopise s IF."
    KATIA
    KATIA --- ---
    GUMBA: to asi musí, některé obory impakty moc nemají, naopak tam jsou třeba významné konference atp
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    PRL: V tomhle ma pokud vim UK jednotny (a myslim i jedine skutecne hard-kriterium) pozadavek 20/20 (20 clanku + 20 citaci). Nevim teda, jestli musi byt impaktovane a jestli maji nejake fakulty vyjimky....
    PRL
    PRL --- ---
    MIGUEL: Vydrželo to tam dva dny :)
    momentálně je o kousek niz v sekci: UKONČENÁ HABILITAČNÍ ŘÍZENÍ A ŘÍZENÍ KE JMENOVÁNÍ PROFESOREM:
    PhDr. Václav MORAVEC, Ph.D. et Ph.D. Habilitační, Mediální studia, řízeno zastaveno 06/02/2019

    Jake mate pozadavky k habilitacnimu rizeni v humanitnich oborech? Jsou potreba WoS publikace nebo ne?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam