BOBESH: nooo, nebude to tak. Ke hrám má díky rozšíření pracovních PC a noťasů přístup každý.
Konzoli si ale pořizuje jen ten, kdo chce hrát. Současně na konzoli nemůžeš moc hajlovat a turkovat, protože třeba XBOX tě prostě natvrdo izoluje (platinové pravidlo) a PS nakonec prostě taky (už se s tím taky neserou). U XBOX jsou zkušenosti nejlepší, ale to je tím že ta konzole dlouho upadala a tak si ji pořizovali jen lidi co měli skutečnou chuť hrát konkrétní hry a hráči konkrétních žánrů. Jednu dobu to skutečně fungovalo jako klubové hraní konkrétních fanoušků.
Další věcí je, jak je nastavená hra. Třeba Division 2 jsem celou prošel a dlouho hrál na XBOX i na PS. Vždycky, na začátku, jsem potkával i vysoké % idiotů. Neuměli hrát, byli agresivní, dělali kraviny, nechali tě bojovat samotnýho a pod. Ale časem se to vždycky spravilo na kanadský server. Důvodem je, že hra vyhodnocuje tvoje chování, zda zvedáš padlé hráče, kryješ je, chodíš na volání sheparda pomáhat ostatním, reaguješ na volání o pomoc. A pak podle toho to vytvoří nějaké tvé hodnocení a podle toho tě pak i prioritně spojuje s podobně hrajícími a naopak lemply to nechá hrát vzájemně spolu. Potkáš je pak jen při otevřených eventech nebo v klanu.
Jednu chvíli u Divize nás nevím proč to napojovalo na východnější servery. Nás co máme u ID PL nebo CZ či SLV, dost nepěkně šikanovali, dělali nám neplechy. Pak naštěstí ten pokus v Ubi skončil, asi zaplatili konečně dlužný faktury za servery, a zase nás přepli do evropy, kde už jsme všichni v klidu (podobná mentalita hraní, mnohem více spolupracujeme, já byl i ve francouzských týmech a dokonce jsme společně se objevovali i v žebříčcích, vlastně jsme byli dost úspěšní (a Francouzi CZ neřešili, když jsem na sebe dokázali pořvávat všichni francouzsky a reagovat a okamžitě jsme byli sehraní a kryli se – na rozdíl od těch z východu, kteří prostě zařvou urá a někam utečou).
Díky prodeji a oblíbenosti sportovních her jako fotbal se stal u fotbalových fanoušků populární Playstation. Hlavně od východu evropy. Tam najdeš tu nejvíc toxickou komunitu hovad, proputinovce a prostě zmrdů, nebo jestli chceš, lidí s odlišnými hodnotami. Ti herní komunitu kolem PS vlastně obtěžují a vytvořili i tu pověst modrých nesnášenlivých dementů (v ČR je lze nejčastěji potkat na serverech jako konzolista, kde teda poslední roky se je snaží hodně omezovat, ale ne kvůli hajlování nebo napadání ostatních, ale protože několikrát v minulých letech tam neskutečně provolávali slávu Putinovi, až si toho všimli i jinde. V současnosti konzolista zavedl systém "kamarádství" a "rivalů", takže tohle externí hooligens forum se tím snaží uklidnit). Jsou to skupiny, ale dost odolné a pevné skupiny a party a je jich docela dost.
Tyhle typy jsme potkávali i jinde i na PC, třeba když šli a zabrali nějaký server třeba hry o přežívání ve středověku a doslova to kozáckým způsobem celý zplundrovali. Dělali to v té době na PC třeba Ukrajinci.
Tihle blbci ale samozřejmě vedle sportovních her mají rádi mašiny a pak tady občas naskákají na trendy hry. Právě od nich ale pak máš nablito třeba u komentářů her jako TLOU, nebo když si v hrách od SONY dovolí někam dát silnou ženskou hrdinku. Nebo když nějaká hra nemá ruskou lokalizaci. Nebo jsou tam černoši, židi nebo prostě lidi. A že umí SONY zasolit.
ARC je teď trendy, takže je klidně možný v nějakém východnějším regionu natrefit na tyhle kokoty (holt když se ještě prodávala, tak i v Rusku byla nejvíc právě PS) a jejich partičky dost často narazíš. Stačí, aby tě to připojovalo do těhle regionů, priorizovalo to hledání matchmatchingu tady (důvodů může bejt několik i technických) a hups, máš tam samou náturu z východních sportovních klubů.
To by ale měli řešit tvůrci ARC. Ať ti agresivnější víc hrají spolu, stejně jako looneři víc sami. Samozřejmě u těhle her se tohle časem právě ladí a je to na vývojářích.
Neplatí to samozřejmě o všech, já třeba občas jedu intenzivně ten obyčejnej fireteam Aliens a zrovna naposled jsem to na PSku procházel s hodně šikovným Rusem na PC. Nejde tolik o etnika, jde spíš o to, že v některých regionech se prostě rozhodlo si konzoli masivně pořídit nějaká skupina, kde prostě udržujou kamarádskou družbu (a každej novej kamoš si to koupí taky, holt v US to jsou kluci co hrajou CoD a na východě co milujou sporty, a tam převládaj ty bojový a fotbal, navíc když si domlouvají neplechy, tak to dělaj přes čety na konzolích, ve hrách, tam je policajti nemají jak sledovat). A ta může bejt dost nepřátelská pak vůči všem ostatním. Jsou všude, ale v bohatších ekonomikách nebývaj tak dominantí. Já jsem u některých MMO před deseti lety opouštěl americké servery, protože tam rostli gangy hráčů s ikonkou pana Trumpa. Tenkrát zde o něm se moc nevědělo, teprve ta šlamastika v US začínala. Pak mi i ty Rusové co byli na evropských serverech přišli příčetnější. V Black Desert to vypadalo jak nějaká infekce kobylek.
A to je to, co píše právě Tragéd, jestli uděláš takovej pokus v hodinách, kdy ti ze západu na PC hrajou školáci co právě přišli ze školy a dospělí jsou v práci a pak zapneš konzoli, kdy tě to připojuje na východnější servery, kde zrovna domů dorazili fanoušci nějakýho toho dynama a jdou se bavit, tak budeš mít takovýhle výsledky.
A samozřejmě lidi, kteří takhle hrají a mají zkušenosti roky se tomu diví, jejich zkušenost bude jiná. Moje je taky.