• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CLOWNZEPPAPŘIZNEJME SE...
    Máte nějákou 13. komnatu či něco, co si nalháváte, ale ve svém nitru víte, že je to jinak. Svědomí vás otravuje nebo se k něčemu prostě zcela otevřeně a bez skrupulí chcete přiznat!? Ať už ti to nedá spát či kvůli tomu nemůžeš dospat. Ať tě to sere či těší. Prostě se přiznej! Konstruktivní interakce jsou vítány.
    rozbalit záhlaví
    CLOWNZEPPA
    CLOWNZEPPA --- ---
    DMAG: Kvituju. Uvedomelý píče jsou ostatně všude...
    DMAG
    DMAG --- ---
    CLOWNZEPPA: mě iritujou rádoby uvědomělý píče z Prahy, ale hlavně z Karlovejch Varů.
    CLOWNZEPPA
    CLOWNZEPPA --- ---
    Iritujou mě uvedomelý píče z Moravy a Slovenska na Nyxu. Ale vcelku pomáhají dechová cvičení...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    LODBROG: Hele to už se mě ptáš moc :-). Sice sem studoval lingvistiku, ale rozhodně ne indiánský jazyky. Nicméně z ty tabulky mi spíš přijde, že pokud mají nějaký hlásky tendenci splývat, jak ty popisuješ "je jim celkem jedno jak přesně to vyslovujou", týká se to spíš souhlásek, než samohlásek. A podle toho, co si že studia pamatuju, obecně se hláskový změny poměrně víc týkaj souhlásek, než samohlásek. Víc už ti případně řekne pan Jan Ullrich Ph. D., lingvista a pedagog, významný badatel v oboru lakotského jazyka a autor vůbec prvního a uceleného anglicko-lakotského slovníku :-)

    Jan Ullrich (lingvista) – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Jan_Ullrich_(lingvista)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SALVATOR: A nemůže to bejt tak, že je jim celkem jedno jak přesně to vyslovujou (aspoň tohle a/o v tomhle slově)?
    Zápis je zápis a realita je realita, zvlášť přeloženo přes několik jazyků.

    Taky znám Tanec s vlky a tatanku, a Sedícího Býka (a taky Dakoty a Lakoty)... ale jestli "tatonka" neznamná bizon, tak proč ho maj teda zároveň v tom LOGU?
    MRTVEJ
    MRTVEJ --- ---
    nesnasim toho tlustocha z kosmonautixu :o)
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    LEJIMADA: zde - https://www.instagram.com/p/CRgaIbQLM2k/ ..na socky dobry..Pro nyxacky nolifery spatny.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    CROMWELL: kde? nikde ji nemůžu najít :(
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    BURKHAR: já zas logicky dovozoval že menševici jsou nějak spojeni s Vladimírem Menšíkem.
    AAHHWISEGUY
    AAHHWISEGUY --- ---
    BLOWUP: husty
    SALVATOR: jeste hustejsi
    ja si slovo tatanka spojil s bizonem, kdyz jsem sledoval Tanec s vlky s Kevinem Costnerem... ale s necitelnosti toho jejich loga jsem zapasil drahne dlouho...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Jo a přiznávám se, že sem vořval konec Deadpoola 2
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    BLOWUP: Jo, to nevyvracím, jen dokládám, že nám, neznalým outdoorového vybavení, to přijde s "o" divný celkem oprávněně :)
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    SALVATOR: Asi se majitele firmy zapomneli informovat ve wikipedii :-)
    Anebo je taky mozny, ze protoze jde o nemeckou firmu je treba ta vyslovnost siouxsstiny nebo jakkoli se to nareci jmenuje v nemecku jina, treba jako u italskejch slov v cestine ;-) Kazdopadne, pod heslem tatanka vyrobky ty firmy nevygooglis, coz bylo tak nejak smyslem moji reakce.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    BLOWUP: No právě že nejspíš neznamená. V první řadě je Sioux nadřazený slovo. Nadkmen Siouxů se skládá z "podkmenů" Lakotů a Východních a Západních Dakotů a asi pár dalších menších, záleží na definici toho, co je Sioux. A navíc si tak sami až do příchodu Evropanů neříkali, slovo Sioux nepochází z žádnýho dialektu Siouxštiny, ale z jazyka kmene Ojibwe, kterej do skupiny Siouxů vůbec nepatří.
    Z těch podkmenů má každej svůj dialekt Siouxštiny, evidentně můžou bejt docela rozdílný. Bizon je v jazyce Lakotů "tatanka", a slovo "tatonka" sem kromě souvislosti s báglama a pláštěnkama prostě přes veškerou snahu nenašel nikde jinde. Teoreticky je možný, že díky rozdílům mezi dialektama existuje slovo tatonka v některý z dakotštin, ale pokud se podíváš na tabulku srovnání dialektů, tak uvidíš, že se primárně lišej souhláskama, samohlásky zůstávaj stejný. Existenci slova tatonka proto v některým z jazyků nepovažuju za pravděpodobnou. Kapitán etymolog hlásí odchod.

    Sioux language - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sioux_language

    Natives - All About Bison
    https://allaboutbison.com/natives/

    ALESH
    ALESH --- ---
    Ja v tom teda vidim R pak mozna A, ale teda rozhodne ne O
    INSEQUI
    INSEQUI --- ---
    SALVATOR: Tak přesně tohle jsem si myslel taky a dávalo mi to smysl
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    ALESH: jj, no ono to slovo v jazyce sioux znamena bison, tjo.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Hm, zajímavý, já taky myslel, že to je Tatanka. Zvlášť když Sedící Býk byl Tatanka. Respektive teda Tȟatȟáŋka Íyotake
    ALESH
    ALESH --- ---
    BLOWUP: kdyz oni maj tak debilni logo

    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    ALESH: Asi myslis Tatonka :-)
    ALESH
    ALESH --- ---
    D1RABBIT: ja zas myslel, ze batohy Tatanka, jsou reklamni batohy Tatranka. I to vzhledem k jejich tehdejsi reklame (Tatranka sbalena na cesty) davalo smysl.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam