• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CLOWNZEPPAPŘIZNEJME SE...
    Máte nějákou 13. komnatu či něco, co si nalháváte, ale ve svém nitru víte, že je to jinak. Svědomí vás otravuje nebo se k něčemu prostě zcela otevřeně a bez skrupulí chcete přiznat!? Ať už ti to nedá spát či kvůli tomu nemůžeš dospat. Ať tě to sere či těší. Prostě se přiznej! Konstruktivní interakce jsou vítány.
    rozbalit záhlaví
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    GRANTORINO: Taky ustálená/častá spojení, chunks.

    Učit se ve velkých kusech - Magazín - Goethe-Institut Česko
    https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/mag/21021903.html
    https://www.cambridge.org/elt/blog/wp-content/uploads/2019/10/Learning-Language-in-Chunks.pdf

    Memrise zkoušel taky "mnemonics", ale přijde mi, že na to rezignovali.
    Memrise: A Language Learning App Built on Mnemonics | CRM.org
    https://crm.org/news/memrise-a-language-learning-app-built-on-mnemonics

    Na angličtinu vypadají dobře taky tyhle materiály.
    Bee's Knees English
    http://www.beesknees.cz/
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GRANTORINO: berte jako přiznání, jak se učím nový slova, když už...
    Vidím / slyším slovo, které neznám. Dám ho do google, kliknu na images, vidím obrázky, hlava fixuje, překlad do češtině vůbec nehledám. Funguje teda u konkrétních a málo abstraktních, ale pobírám to rychleji než si to spojovat s českým ekvivalentem.

    A ještě vtipné přiznání, už existují slova, která umím třeba anglicky a české k tomu neznám a ani se nenamáhám ho zjistit.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    MADIETTA: tak určitě umíš pořád líp než většina lidí. Já měla francouzštinu, ve Francouzským Institutu mě taky zařadili do pokročilých, ale domluvila bych taky leda v drogerii. Ale to chce asi jinýho učitele. Když jsem si zvyšovala level z AJ na B1, tak nám přišla do školy hrozně supr učitelka a za 60h jsem s ní udělala pokrok a moc fajn. Vím, že tchyně si zlepsovala NJ v Goethe Institutu. Prostě zkusit jiný kurz.

    MAR_TINA: no my máme 3 učitele na 8x45h týdně, prostě nalejvarna, takže ta intenzita rozhodně hraje roli a každý z nich učí to samé jinak.
    Teď je moderní se učit slovíčka formou myšlenkové jazykové mapy. Jenže jsem na to zrovna v úterý chyběla, když nám to profesorka měla ukázat (na moji žádost 🤦‍♀️). Nicméně pokud jsem to pochopila, vytvořit si pavouka na papír a spojuješ slova do kontextu třeba slova "rodina" , jsou nové metody a prej mnohem lepší se tak učí, plus rovnou si pamatovat slovo ve větě s kontextem. Memorovani slovíček už je passe...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MADIETTA: jo, 4 roky na střední a stačí mi to tak na domluvení se v DM drogerii.
    Plus někdy člověku nesedne metoda učení, já třeba učení se slovíček vůbec nedávám, nic to nedělá. Slova vstřebávám nějak celým povrchem ze čtení a poslouchání a dělání cvičení, ale učit se je klasicky mi nikam nevede. A německá nevstřebávám vůbec.
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    GRANTORINO: bohužel s němčinou nezačínám, o to je to horší. Na VŠ jsem z ní povinně dělala zkoušku na úrovni C2. Nejenže jsem to úplně zapomněla, ale ani se mi to nedaří oživovat. Mozek změknul, fakt.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GRANTORINO: tam někde se krčí můj. Myška by možná prošla.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    MAR_TINA: já mám třeba u Němčiny strop kousíček nad podlahou :))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MADIETTA: také záleží, jestli tam pokrok není nebo ho jen nevidíš nebo je menší, než bys chtěla.
    No a já mám u některých jazyků (třeba němčiny) prostě strop a mám ho nízko. V jiném by to šlo třeba lépe.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    MADIETTA: Aber nein, ruht, ruht, nur weiter machen!
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    MADIETTA: mno též začínám ve čtyřiceti s perštinou a ten jazyk prostě vyžaduje čas. Nejde to hned, rok je málo. Zatím to určitě není na hodnocení.
    Je mnoho lidí z historie, kteří se naučili jazyk třeba v šedesáti letech, aby mohli přeložit i originál. Ty máš zase určitou disciplínu a výdrž, případně motivaci, to je výhoda.

    Jo a doporučila bych si s někým dopisovat, jak si píšu s Irancema na Instagramu, v Messengeru, takže to i cvičím v konverzaci 👌
    GREAT_R
    GREAT_R --- ---
    MADIETTA: a najdi si svého emigranta a začni s ním chodit na pivo a na výlety.
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    MADIETTA: jestli mi něco pomohlo na poslechy tak to bylo koukání na filmy v angličtině s anglickými titulky. Hlava si později spojí to vyslovené slovo s textem automaticky
    BOYLER
    BOYLER --- ---
    MADIETTA: Naopak! Titulky pouštět, ale německé,)
    Na dann viel Spaß,)
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    Po téměř roce, kdy chodím na drahé hodiny němčiny, poctivě dělám domácí úkoly, učím se slovíčka i gramatiku, poslouchám německé podcasty a dívám se na německé seriály pokud možno bez titulků, aniž bych se jakkoli jazykově posunula, je třeba si přiznat, že jsem stará a už na to nemám.
    FRKOLKA
    FRKOLKA --- ---
    GUMBA: to asi všichni, co jsou na nyxu
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    LEJIMADA: Umím promrhat tunu času. A umím to dokonale :)
    ZRK
    ZRK --- ---
    LEJIMADA: tímhle jsem se trápila řadu let. Přišla jsem si špatná. Až mě někdo označil za tzv multipotenciála, a že je to naprosto boží a mám z toho těžit.
    A já si šla zjistit, že ten termin fakt existuje a nějak se s tim postupně nejen smířila, ale fakt to beru jako svoji přednost.
    BOYLER
    BOYLER --- ---
    PREKOTKA: A co teprve harant,))
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    TERA79: obdivuju všechny, co to mají dokonalý. Já umím strašně moc věcí, ale opravdu povrchně. Neumím dělat věci dokonalý, ale udělám skoro všechno a rychle se učím. Chci umět něco dokonale.
    MISISSKA
    MISISSKA --- ---
    NEI: Já taky :)
    TERA79
    TERA79 --- ---
    Potřebuju mít všechno dokonalý. Je to čirý peklo. Pracuju na změně roky. Je to čirý peklo pro všechny. Jsem utahaná a protivná a stejně radši padnu, než aby to nebylo dokonalý. Hnus, velebnosti! Čímž to se universu omlouvám, je to prostě silnějším než já.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    MULTICAT: na Uhy mám nostalgický vzpomínky...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam