• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott
    ČRo Planetárium


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Dnes jsem měla v práci produktivní den. O výsledky bych se s vámi ráda podělila.

    Mírně zajímavý fakt č.1: Kladenské železárny Poldi založil v roce 1889 podnikatel Karl Wittgenstein. Téhož roku se mu narodil syn Ludvíček. (Aneb hranice mých vysokých pecí jsou hranice mého světa.)

    Mírně zajímavý fakt č.2: "Stará bela má původ ve staroruském bela s významem peníze. Původně slovo bela, belka označovalo veverku, přesněji její kůži, která sloužila jako platidlo. Je jisté, že stará (tedy poškozená, vypelichaná) bela/belka měla menší směnnou hodnotu než nová, proto také říkáme, že něco stojí za starou belu." (Anna Černá, "Hafo výrazů k vyjádření množství", Živa https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/hafo-vyrazu-k-vyjadreni-mnozstvi.pdf )

    K tomu se sluší doplnit, že "bělka je prý původně sibiřské pojmenování veverky, které se do celého Ruska rozšířilo z krajů, kde je velkou část roku sníh, a pro zvířata je tedy výhodné, aby měla bílou srst." https://strednicechy.rozhlas.cz/stara-bela-7287506
    ZARAKI_KENPACHI
    ZARAKI_KENPACHI --- ---
    LORD_DE_SEIS: spaní jen na jednu hemisféru ovládají i na první pohled možná "blbější" zvířata jako třeba kachny.
    Jen nevím podle čeho vybírají ty, které právě tak spí na okraji skupinky, zatímco ty uvnitř spí naplno. Ty krajní mají reakční čas ve zlomku vteřiny, když vidí predátora.

    https://www.science.org/content/article/half-brained-ducks-row
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Od té doby, co Marvel patří pod Disneyho, už mutanti nejsou lidi!

    Nejde úplně o to, že by se velcí bossové u Myšáka takto vyhraněně stavěli na jednu stranu X-konfliktu, ale jako obvykle, čistě o peníze.
    Dovozní clo na hračky zpodobňující lidi je totiž v USA 12%, kdežto dovozní clo na hračky zpodobňující ne-lidi (zvířata, roboty, monstra) jen 6,8%.
    Zajímalo by mě, co by na to řekl Charles Xavier!
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRISSIE: jako asi se tam dávaly takový zvířata, aby ten člověk doufal, že se už konečně utopí, nebo nevím. Fakt si tenhle klub budu muset unbooknout, jestli přejdeme k popravám a mučeném. buď budeme muset založit klub na softcore zajímavá fakta, nebo na hardcore zajímavá fakta... podle toho, co převáží tady :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    XCHAOS: a to proto, že nechceš vědět, jaký zvířata se do toho pytle tradičně dávaly, nebo proto, že tě děsí tresty za patricidu? :-)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Ale s čím sem jdu!

    "Jak vědí všichni fanoušci filmových Hvězdných válek, zaútočit z výše položeného místa přináší značnou výhodu. Ale neplatí to vždy - kdyby měl Obi-Wan Kenobi světelný atlatl, asi by Anakina Skywalkera neporazi."

    Pravěcí lovci v době kamenné nežili na rovných polích, jaká si oblíbili pozdější zemědělci. Naopak, obývali krajiny s výraznými topografickými prvky, jako jsou útesy, kaňony a údolí. Archeologické důkazy z lokalit, jako je Solutré ve Francii či lokalita Folsom v Novém Mexiku, naznačují, že první lidé po celém světě využívali přírodní útvary k chytání a zabíjení velké zvěře.

    Podobně zřejmě terén využívali i lovci mamutů na jižní Moravě – velká zvířata nepadala do jam, jak se mnohdy ukazuje, ale lovci je spíš zaháněli do rozbahněných svahů a tam je ubíjeli.

    Na slavné skále Solutré zase lovci zahnali stáda migrujících koní do slepé uličky tvořené jižní stěnou útesu a poté je v uzavřeném prostoru lovili. V americké lokalitě Folsom byly nalezeny známky toho, že lovci podobně využívali přítokové kanály lemované třímetrovými bočními stěnami a až osm metrů vysokými skalními stěnami k chytání a zabíjení bizonů.

    Podle předchozích výzkumů právě podle terénu volili paleolitičtí lidé i místa svých sídlišť: právě proto, aby to měli blízko ke vhodným terénním prvkům, které jim umožňovaly snadný lov.

    Autoři studie vrhali oštěpem a metali atlatlem ze čtyř různých výšek – z úrovně země, ze tři, šesti a devíti metrů. Aby se tak vysoko dostali, pomohli si vysokozdvižnou plošinou.

    Využívali sice jen moderní sportovní oštěpy a vrhače, ale věří, že výsledky byly podobné jako u pravěkých nástrojů, přičemž moderní zbraně kompenzovaly větší sílu a zručnost paleolitických lovců. Celkem nafilmovali vysokorychlostní kamerou 160 vrhů – díky přístrojům pak dokázali změřit rychlost v posledním metru před zásahem cíle. A z toho odvodili kinetickou energii zbraně. Ta je důležitá k pochopení ničivosti a tedy i účinnosti.

    Výsledky ukázaly, že rychlost a kinetická energie se u hozeného oštěpu zvyšovaly s výškou odpalu. A to zcela zásadně. Pokud oštěp letěl z výšky devíti metrů, zvýšila se rychlost zbraně asi o 40 procent. Jenže to stejné nefungovalo u vrhače oštěpů.

    Se zvyšující se výškou totiž naopak docházelo k poklesu rychlosti a kinetické dopadové energie. Podle vědců totiž jiný úhel vrhu způsobil uvolnění šipky ve vrhači, což snížilo pákový efekt.

    Šipky metané z atlatlu měly vyšší rychlost než oštěpy, když vylétly z úrovně země a mířily na cíl v podstatě horizontálně. To dávalo atlatlu výhodu při lovu v rovinatém, otevřeném prostředí. Přítomnost stromů nebo vyvýšený terén umožňující lovit z výšky ale z oštěpu činily lepší volbu.

    Výsledky naznačují, že pro paleolitické lovce mohly být v terénu se značným převýšením výhodnější ručně házené oštěpy než „pákové“ atlatly. To by mohlo vysvětlovat, proč je některé kultury téměř nevyužívaly a proč nikdy oštěpy nenahradily úplně.

    Vědci hodiny vrhali oštěpy. Prokázali, proč je moderní zbraně nemohly nahradit — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/vedci-hodiny-vrhali-ostepy-prokazali-proc-je-moderni-zbrane-nemohly-nahradit-354080
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    AKAMAFERA: Když jsem to googlila, tak prý to kočky ani jiná zvířata vidět neumí. A pod UV se to prý taky nezobrazuje. Tak nevím.
    AKAMAFERA
    AKAMAFERA --- ---
    Já vím, že tady to už asi ví každý, ale já se to dovtípila teprv dneska.

    Blaschkovy linie byly poprvé popsány Alfredem Blaschkem v roce 1901. Uspořádání Blaschkových linií odráží migraci buněk z neurální lišty. Během embryogeneze touto dráhou migrují keratinocyty a melanocyty, a tak se většina poruch projeví v epidermis. Klinické projevy podél těchto linií představují mozaicismus, který vychází z genetického nebo funkčního mozaicismu. Linie na končetinách mají zpravidla lineární průběh, na břiše esovitý, ve středu zad tvaru V a ve kštici stočený. Obecně tyto mutace způsobují změny na kůži poruchami keratinizace nebo pigmentace. Existuje řada jednotek, které se v této konfiguraci projevují, jako jsou incontinentia pigmenti, Goltzův syndrom, epidermální névus aj.

    A to, jak nás můžou vidět zvířata co vnímaj ultrafialový záření, je zas o kousek zajímavější představa.

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    myslíte si, že pasy pro zvířata jsou moderní vynález?
    tak to se teda pletete, protože třeba kočičí pasy běžně existovaly až do půlky 20. století. pravda, ne pro všechny kočky, ale rozhodně pro ty, které cestovaly na zámořských lodích jako myšilovky :-)

    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Přestože to tak nemusí vypadat, modrá zvířata vlastně neexistují. Zvířata totiž nemají kde brát zdroje modrých pigmentů. Většina pigmentů u zvířat totiž pochází z potravy, kterou přijímají. Plameňáci jsou růžoví díky barvivu, které získávají z konzumace své oblíbené potravy – krevet – a také zlatá barva zlatých rybek pochází z jejich potravy. Ale protože v rostlinách toto modré barvivo není, zvířata ho nemohou snadno získávat.

    Přesto ale spousta na pohled modrých tvorů existuje, zejména ptáků – jsou to například pávi, papoušci nebo třeba vlhy pestré. Jenže tyto barvy nevznikají pomocí pigmentů, ale trikem. Zvířata jsou schopná vytvářet na svých površích struktury, jež mění vlnovou délku světla. Například nápadně modrý modrásek jetelový získal svou barvu tak, že šupinky na jeho křídlech jsou tvarované do jakýchsi hřebenů, které způsobují ohyb světla. A to tak, že jediná vlnová délka světla, kterou odráží, je modrá. Kdyby byly šupinky na křídlech tvarované jinak, modř by zmizela.

    Podobný trik dělají i modří ptáci, například americká sojka chocholatá. Každé její pírko je tvořené mikroskopickými kuličkami rozptylujícími světlo, které jsou rozmístěny tak, že se ruší všechny vlnové délky světla kromě modré.

    Jediným známým druhem živočicha, který je „opravdu modrý“, je motýl, který nemá ani české jméno. Babočkovitý motýl Nessaea obrina totiž získává svou modrou barvu z pigmentu zvaného pterobilin. Modravé barvy sice mají i jiní motýli, ale ty nepocházejí z pravých modrých pigmentů. Například modrozelená křídla otakárka Graphium sarpedon, který se vyskytuje v jihovýchodní Asii a východní Austrálii, vznikla díky kombinaci žlučového pigmentu a karotenoidu luteinu.

    Modrá je v přírodě extrémně vzácná, zvířata šálí smysly — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/modra-je-v-prirode-extremne-vzacna-zvirata-sali-smysly-351749
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    E2E4: Já myslím, že skupinové názvy pro zvířata jsou hrozně profláklé (minimálně to "murder of crows" nebo "pride of lions"). Jen na nyxu to vídám tak různě aspoň jednou ročně :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    a když už jsme u těch tragédií...

    tohle je Orion:


    úplně obyčejný, nijak netrénovaný rotvajler, který se svým pánem Mouricio Perezem a jeho rodinou ve státě Vargas (dnes La Guaira) ve Venezuele. Když v prosinci 1999 katastrofální přívalové deště a sesuvy půdy uvěznily Perezovy v jejich domě, jedinou cestou do bezpečí byla letecká evakuace v helikoptéře - kam ovšem zvířata s sebou vzít nemohli. Perezovi byli přesvědčení, že jejich milovaný domácí mazlíček je ztracený.

    Během noci z 16. na 17. prosince, kdy deště kulminovaly (dohromady za 3 dny napadlo 911mm srážek - víc než průměrný roční úhrn pro tuhle oblast) a z hor se do oceánu valila voda a bahnotoky, které s sebou braly všechno, co jim stálo v cestě, se ovšem začaly množit zprávy o "tajemném rotvajlerovi", který se v oblasti, kde Perezovi žili, vrhal do proudů vody a bahna a tahal z nich lidi nebo je strkal ke břehu. Celkem jich během 24 hodin zachránil minimálně 37, od osmileté dívky až po osmdesátiletého staříka.

    Perezovi se o tom, že jejich pes přežil, dozvěděli ze záběrů v televize - povedlo se jim ho najít a žil s nimi až do své smrti v roce 2008. Aspoň jeden příběh měl happyend - mnoho jiných se ho ale nedožilo, protože vargasská katastrofa si vyžádala mezi 10-30 tisíci životů a víc než 75 tisíc lidí zůstalo bez domova.

    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    Na zahradě si můžete (za určitých podmínek) pohřbít zvíře v zájmovém chovu, které není chováno pro hospodářské účely ani k jídlu. Tedy psa, kočku, morče, fretku, pet králíčka, ale ne králíka z králíkárny chovaného na maso. Také to nesmí být prase ani přežvýkavec, v případě že byste to prase, kozu, ovci nebo krávu chovali jako pet animal.

    Taky nemůžete doma pohřbít zvířata vyžadující zvláštní péči z třídy savců (například opice nebo šelmy).

    Ale můžete dostat povolení na pohřbení koně nebo osla.

    Zahrabávaní (pohřbení) zvířat v zájmovém chovu včetně koňovitých a hřbitovy pro zvířata – Státní veterinární správa
    https://www.svscr.cz/krmiva-vzp-asanace/pohrbeni-zvirat/


    Jak jsem se k tomu tématu dostal - podle spolehlivého zdroje mají Berouskovi na svých pozemcích pohřbeného slona. Byla to slonice, která umřela v pětašedesáti. Prý je pohřbená oficiálně, s povolením a bagrem.
    Což si vlastně dokážu představit, i přes tu velmi restriktivní vyhlášku. Hospodářský chov to nebyl, přežvýkavec to není, otázkou zůstává status "zvláštní péči vyžadujícího savce", ale narozdíl od opice nebo tygra jsou tihle sloni zakoupeni z de facto hospodářských stád, ale nejsou chovaní na maso ani mléko, jejich status má vlastně hodně blízko ke koňům a oslům.

    Téměř jistě jde o největší zvířecí kadaver pohřbený u nás. (Sloni ze zoo jdou pravděpodobně do kafilerky a Berouskovi se pyšní tím, že jsou jediný místní cirkus, co má slona a ta jejich druhá slonice je ještě naživu. Možná někdy historicky nějaký slon ve šlechtickém zvěřinci...)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    od ID Fjertil z bizarních živočichů:

    Pražská ZOO dobře:

    Morčák paranský - lexikon zvířat
    Morčák paranský - lexikon zvířat
    https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat?d=856-morcak-paransky&start=856


    Jedná se o jednoho z nejohroženějších vrubozobých na světě. V přírodě zřejmě přežívají jen poslední desítky jedinců. Původně se vyskytoval i v Argentině a Paraguayi, dnes zřejmě přežívá pouze v Brazílii. Ohrožuje ho ztráta prostředí, zejména znečištění řek, stavba přehrad a odlesňování, které vede k erozi a degradaci půdy, což se opět podepisuje na stavu řek. Protože jsou jedinci na svá teritoria silně vázaní, ztráta prostředí pro ně de facto znamená zánik v daném místě.Ve spolupráci s brazilským Zooparkem Itatiba se podílíme na záchraně tohoto kriticky ohroženého druhu.

    +++

    Chováme je od roku 2024 jako jediná zoo mimo Jižní Ameriku a teprve druhá na světě.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    DELIRIUM: Zajímalo by mě, jak doopravdy vypadala všechna ta zvířata, jejichž podobu vědci zrekonstruovali z kosterních nálezů.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    FRK_R23: Hodně zvířat, smrad a zvířata v kleci, to moc nepomůže:)
    ELIDOR
    ELIDOR --- ---
    SPIKE411: jde o tuberkolózu, (umřel na ní můj prapraděd, legionář, nakazil se když opouštěli Rusko), rozhodně tam nejde o křehkou postavičku a romntickou p5edstavu kolem toho ...

    Tuberkulóza – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Tuberkul%C3%B3za

    infekční onemocnění způsobené bakteriemi ze skupiny Mycobacterium tuberculosis komplex s nejvýznamnějším zástupcem M. tuberculosis.[3] Nemoc napadá nejen člověka, ale i zvířata.[4] Tuberkulóza většinou napadá plíce, ale může postihnout i jiné části těla. Šíří se vzduchem, když osoba s aktivní formou tuberkulózy kašle, kýchá nebo jiným způsobem rozšiřuje své sliny vzduchem.[5] Většina infekcí je asymptomatická, latentní; zhruba jedno z deseti onemocnění přejde v aktivní tuberkulózu, která, když se neléčí, způsobuje úmrtí ve více než 50 % případů.

    Předpokládá se, že třetina světové populace je infikována bakterií M. tuberculosis[1][7] a zhruba každou sekundu je infikován nový člověk.[1] Procento celosvětové populace, které každý rok onemocní tuberkulózou, zůstává stejné nebo klesá, ale v důsledku růstu populace se počet nakažených zvyšuje.

    bez antibiotik neléčitelná ...
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Stale je co objevovat!:))
    Existuje vec, co se jmenuje Pack Rat Midden a je to vlastne neco na zpusob prastaryho zkamenelyho krysiho
    hnizda. To hnizdo "petrifikuje" diky tomu, ze jak je to tam od nich promoceny, tak ty latky z moci postupne zkrystalujou a vytvorej hmotu zvanou amberat, ve ktery se zachycuje vsecko mozny, jednak ze vzduchu - pyl atp, nebo co tam ty zvirata natahaj, zbytky naky potravy...

    A taky prej i obili kradeny lidem, takze se da napr. sledovat i "vzestup a pad" nakyho Anasazijskyho osidleni v Novym Mexiku podle toho, jak v mladsich a mladsich middens nejdriv pribyva naky kultivovany zrno, je ho vic, vic, nejvic, pak min a min a pak je pryc uplne..
    Jeden obzvlast urostly midden zde:D

    Pack rat - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Pack_rat#Midden
    From Ancient Seeds to Scraps of Clothing, Rats' Nests Are Full of Treasures | Science| Smithsonian Magazine
    https://www.smithsonianmag.com/science-nature/archaeological-treasures-hidden-rat-nests-180973544/

    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    BERUSKA_CA: Cibetky kávové boby v přírodě konzumují rády. Bohužel, když se do toho vložil člověk, dopadlo to jako se vším. Kromě toho, že jsou cibetky chovány v klecích bez pohybu, jsou krmeny výhradně kávovými boby, což jim působí potíže a bolesti. Zrovna obrázek vlevo je ukázkovej příklad, pokud by cibetka žila volně, bobů by v bobku měla pár a nic by jí to neudělalo. Když má "kávovou dietu", vypadá její bobek přesně takhle a děsně jí z toho bolí prdel.
    Proto kdo má rád zvířata, cibetkovou kávu si nekupuje, stejně jako foie gras a jiný zhůvěřilosti.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    E2E4: radioaktivní jsou i divočáci na Šumavě.

    Každý druhý divočák na Šumavě je radioaktivní. Zvířata si pochutnávají na houbách plných cesia | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_priroda/kazdy-druhy-divocak-na-sumave-je-radioaktivni-zvirata-si-pochutnavaji-na-houbach-plnych-cesia_201701190832_akottova2
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam