• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott
    ČRo Planetárium


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    DRAGON: S Gibraltarem souvisí i následující mírně zajímavý fakt:

    Makak magot či magot bezocasý (Macaca sylvanus) je opice z čeledi kočkodanovitých. Jde o jedinou opici (mimo člověka), jejíž areál přirozeného výskytu zasahuje na evropský kontinent. Jediná evropská kolonie těchto opic se nachází na Gibraltaru.

    Magot bezocasý – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Magot_bezocas%C3%BD
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    Čtu si něco o Gibraltaru a náhodou sem objevil mírně zajímavá fakta o Španělsku resp. jeho podivnostech v souvislosti s jeho hranicemi.

    1) Gibraltar.
    Všichni známe. V roce 1713 byl Gibraltar postoupen Británii Utrechtskou smlouvou, po válce o španělské dědictví. Ale věděli jste, že si ho dodnes Španělsko nárokuje zpět? Jenže nemůže v referendu uspět, protože většina obyvatel Gibraltaru hlasuje vždy proti, chtějí zůstat Brity.
    Mapy Google
    https://maps.app.goo.gl/XTqgDA8pFiJchxWA8

    2) Bažantí ostrov. (Ile des Faisans / Isla de los Faisanes)
    Malý ostrov na řece Bidasoa mezi Španělskem a Francií. Funguje jako francouzsko-španělské kondominium (oblast ve společné správě), obě země si formální správu nad ním předávají každého půl roku. Neoficiálně se mu říká Konferenční Ostrov, protože sloužil v historii pro oficiální setkávání Francie a Španělska. V roce 1615 se zde setkala princezna Anna Rakouská se svým ženichem Ludvíkem XIII., v roce 1659 na ostrově probíhala tříměsíční vyjednávání, po kterých byl podepsán Pyrenejský mír. Roku 1679 se zde konaly zásnuby Karla II. Španělského s Marií Louisou Orleánskou.
    Mapy Google
    https://maps.app.goo.gl/WZNKc98CmwNxP8Gg8

    3) Ceuta a Melilla
    Dva pozůstatky španělské expanze do Afriky.
    Jak to vzniklo: obě města mají koeřny v dobách Reconquisty a portugalsko-španělských výbojů v 15. století. Ceuta byla původně portugalská, ale v roce 1580, kdy Španělsko a Portugalsko sdílely krále, přešla pod španělskou správu. Dnes jsou to autonomní města Španělska na africkém kontinentu, obklopená Marokem. Maroko je považuje za okupovaná území, ale Španělsko je bere jako nedílnou součást státu.
    Mapy Google
    https://maps.app.goo.gl/F7EYPm6xjLm4QoGq7
    Mapy Google
    https://maps.app.goo.gl/GX9tYEKGCSdngfny7

    4) Isla Perejil (Ostrov Petržel:)
    11. července 2002: Marocká vojenská jednotka (asi 6 až 12 vojáků) obsadila neobydlený ostrov Petržel. Maroko uvedlo, že jde o boj proti nelegální migraci a pašování. Španělsko protestovalo a požadovalo stažení jednotek s odkazem na to, že ostrov je součástí jeho historického území (plaza de soberanía).
    18. července 2002: Španělsko provedlo vojenskou operaci s názvem Operación Romeo Sierra. Byly nasazeny jednotky španělských speciálních sil (Grupo de Operaciones Especiales), podporované fregatami, helikoptérami a stíhači. Maročtí vojáci byli zadrženi bez výstřelu a následně vráceni do Maroka. Po operaci Španělsko ostrov neobsadilo trvale, ale obnovilo předchozí status quo (neobsazený a bez stálé přítomnosti).
    Mapy Google
    https://maps.app.goo.gl/EHL4VJpXiP8Q9iZR8

    5) Peñón de Vélez de la Gomera
    Tohle je fakt naprostý klenot geopolitických podivností. V 16. století byl Peñón pirátskou základnou, odkud útočili osmanští korzáři na španělská pobřeží. V roce 1564 ho dobyli Španělé a od té doby si ho drží jako vojenský post. Dnes je to čistě vojenská základna se stálou posádkou asi třiceti lidí, přístup veřejnosti je zakázán. Opět, Maroko to samozřejmě vysírá a považuje to za okupaci.
    Mapy Google
    https://maps.app.goo.gl/JzyRfxja5PJqNYrp6


    Připadá mi to celé takové humorné, Španělsko totál nakrknutý na Británii, že jim nechce vrátit Gibraltar, přitom se k Maroku chová ještě hůř :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    ATUARFIK: Když sem teď hledal, jestli je to fakt Protimedvědov, protože je to proti Medvědove, nebo Nemedvědov, protože tam medvědi nežijou, tak sem přišel na to, že jednak je to fakt od "proti-" a jednak se to nejmenuje Medvědov podle toho, že tam žijou medvědi, ale podle souhvězdí Velký medvědice, jehož součástí je i Polárka.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    HAR4NT: jako jo, že má toxická játra je o něm známo, ale v tak brutálních dávkách, to sem fakt netušil a věřím, že to bude novinka i pro ostatní
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    SALVATOR: Komixový morfogenetický pole? To je fakt neuvěřitelný, jdu pátrat po dalších takovejch úletech :)
    EKG
    EKG --- ---
    TRISSIE: Ale jo, mne je to jedno. Vetsina nyxu je holt vyznani ateistickeho, ateismus byl v Cechach desitky let statnim nabozenstvim, vsichni to povinne meli v ucebnicich, tak je to proste norma a vsichni kupredu, leva. Asi je nemozny lidem bez aspon par let zivota v zahranici a mimo ceskou bublinu vysvetlit, ze pluralita svetonazoru je nejen mozna, ale i prinosna.

    Coz je fakt nikoliv mirne zajimavy, ale velmi smutny, a jako takovy zde off topic. V tom mas naprostou pravdu.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    HAR4NT: hele, fakt se snažím tu nadváhu shodit, nemusíš to tady rozmazávat .))
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Dnes jsem měla v práci produktivní den. O výsledky bych se s vámi ráda podělila.

    Mírně zajímavý fakt č.1: Kladenské železárny Poldi založil v roce 1889 podnikatel Karl Wittgenstein. Téhož roku se mu narodil syn Ludvíček. (Aneb hranice mých vysokých pecí jsou hranice mého světa.)

    Mírně zajímavý fakt č.2: "Stará bela má původ ve staroruském bela s významem peníze. Původně slovo bela, belka označovalo veverku, přesněji její kůži, která sloužila jako platidlo. Je jisté, že stará (tedy poškozená, vypelichaná) bela/belka měla menší směnnou hodnotu než nová, proto také říkáme, že něco stojí za starou belu." (Anna Černá, "Hafo výrazů k vyjádření množství", Živa https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/hafo-vyrazu-k-vyjadreni-mnozstvi.pdf )

    K tomu se sluší doplnit, že "bělka je prý původně sibiřské pojmenování veverky, které se do celého Ruska rozšířilo z krajů, kde je velkou část roku sníh, a pro zvířata je tedy výhodné, aby měla bílou srst." https://strednicechy.rozhlas.cz/stara-bela-7287506
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MAEQ: já ho zkoušel před nedávnem v nějaké ultra hovadský bio kvalitě a chutnalo to hrozně, podobně uměle jako erythritol, nicméně s tebou souhlasím, asi to bude fakt hodně subjektivní..
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    SALVATOR: to je fakt.. by nemusel bejt špatnej:)
    já mám doma hrozně hezkou lahvičku javorovyho pravyho sirupu, je ve tvaru javorovyho listu, s korkovym špuntem a peceti, je 35 let starej (dala mi ho mama, dovezene z Quebecu). Nekdy mam nutkani to otevrit (pry to vydrzi desitky let kvuli vysokymu obsahu cukru) a ochutnat to,usi to byt nadpozemsky dobry. Pak sem si to rozmyslel prisel sem na moc peknou prilezitostz kdy to otevrit, takze mam zatim smulu :) muzu kdyžtak vyfotit, ta lahvicka je krasna :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    Mírně zajímavý fakt o historii společnosti Goodyear: v roce 1961 představila svítící pneumatiky vyrobené z polyuretanové směsi zvané Neothane.
    Jejich produkce byla jednoduchá, odlévaly se ve formě a zapékaly při teplotě 250°C.

    Směs se dala barvit a také byla částečně průhledná, proto stačilo do pneumatiky umístit osmnáct malých žárovek a svítící zázrak byl na světě.
    Osvětlení bylo možné ovládat z pozice řidiče, kromě estetické funkce mohlo sloužit například jako výstražná světla nebo blinkry.

    Ukázalo se však, že materiál má problém s adhezí za mokrého počasí a také dochází k jeho poškození při prudkém brzdění.
    Zatímco výroba byla snadná po stránce technické, z finančního hlediska už věci tak růžově nevypadaly.
    Při zkouškách v běžném provozu se navíc ukázalo, že svítící pneumatiky nebezpečně rozptylují ostatní řidiče.

    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    GUMBA: to sem se dozvěděla nedávno! ten toho fakt stihnul hodně.
    KULA
    KULA --- ---
    CROSS: Had říkáš, aha! Fakt je, že jeden prostup je tam větší, ale dole jsou pořád jedny a ty samé garáže :))





    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KID_MCHUTT: ovšem budova jako taková je až porevoluční - koukali jsme na stavbu ze základky naproti (a do toho bazénu jsme chodili na povinný plavecký kurzy, to bylo fajn, že to bylo fakt jen přes ulici :-)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    mírně zajímavý fakt a architektonická hrůza z Polska, nejdelší panelák, nachází se v Gdaňsku, říká se mu Folowiec (waveform). Skoro 1800 bytů, 11 pater, délka 860 metrů (zdá se teda delší..), údajně druhý nejdelší blok domů v Evropě (první je údajně Karl-Marx-Hof , taky slušnej masakr)

    NOFNAK
    NOFNAK --- ---
    SABRIEL13: Zajímalo by mne, jak řeší možnou kolizi s ostatními cestujícími. Jako například zmiňované alergie. V mém případě by se k alergii, kterou mám na nemalé množství zvířat, přidala ještě fakt silná ornitofobie. Prostě bych v takovém letadle nedokázal zůstat.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    NELLAS: Riskuješ a asi otvíráš, protože (maje nepřekonatelné nutkání) k tomu dodám, že ještě navíc to použití přechodníku ani není namístě (sémanticky). Kromě toho, že přechodníky je nejlepší nepoužívat vůbec, tak když už ano, tak je lepší si dát facku a stejně je nepoužít, ale nakonec tedy když už opravdu použít, tak přece v případech, kdy chci vyjádřit časovou souvislost nějakých dějů nebo činností (co přecházelo čemu nebo co bylo současně s čím). Ale tady to postrádá logiku: všechny tři výroky jsou platné stále a o jejich časovou souslednost nejde. Kancelář pro uvádění literárních omylů by to vyjádřila jako: "A každá žena je chiméra, protože ačkoliv má XX, je v každé buňce "zapnuté" jen jedno z nich."

    (Omlouvám se, za odměnu sem brzy dám nějaký mírně zajímavější fakt.)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Chtěla jsem jako omluvu za nechtěné rozpoutání smrště dát nějaký mírně zajímavý fakt, ale žádný zrovna nemám. Tak pardon.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    ATUARFIK: A kupodivu i Finsky je okurka opět velmi podobně znějící, kurkku. Tento mírně zajímavý fakt si pamatuju z dávného stopu po Skandinávii, stopli jsme nějakého finského farmáře a celou cestu se nás snažil nalákat, ať k němu jdeme na farmi na brigádu sklízet okurky. Akorát mu teda na jedné ruce chyběly tři prsty, takže nás příliš nezkákal.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SOLNAKAR: ano, omlouvám se za zjednodušení, není to tu primárně aerospace klub. Ano, to že původní design 747 byl nákladní letadlo a to se ukázalo jako výhoda, to vím. Že ji nepřebilo ani dvoupatrové uspořádání, to je fakt.

    Já jsem sem jako zajímavý fakt dal jen to, že po víc jako 30 letech provozu existovala pořád jen jediná fotka pořízená během nadzvukového letu, a to proto, že vlastně žádná západní stíhačka nestíhala držet krok po dost dlouhou dobu, aby se stačila přiblížit a fotit. To je dechberoucí fakt. Všechny ostatní fotky Concordů byly tedy pořízené pořízené během podzvukových fází letu.

    Vzhledem k tomu, co se dnes děje ve světě, bych to viděl jako optimistické. Evropa bývala technologicky tak na výši, že vyvinula dopravní letadlo, se kterým nestačily držet krok dobové stíhačky. Myslím, že je čas se vykašlat na euroskepticismus, nějaký čas.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam