• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    ILTU: ono často záleží na velikosti zobrazení, rozlišení, a případně na počtu dioptrií ; )

    no je to taky docela velký téma, ale nemám teď kapacitu na podrobný elaboráty, tak jen tak, mírně zajimavej fakt

    E2E4
    E2E4 --- ---
    TOXICMAN: hm ale musí se to nastavit v glide typing..

    PS Ježíš to je fakt super, díky :)
    CDR
    CDR --- ---
    Doufám, že je to pro někoho alespoň mírně zajímavý fakt :)
    EKG
    EKG --- ---
    V utery jsem byl na pohrbu kamaradovi. Pak jsme sli s partou zapijet neboztika k jeho pritelkyni. Prvni co, pokouseli jsme se nakrajet chleba a bagety, ale slo to ztuha, musel jsem vybehnout s nozem na zahradu a najit pouzitelny kamen, protoze byl naprosto tupy, vsechny byly.

    Ted pred chvilkou jsem to vypravel sefove v praci. Trochu zbledla a rekla mi, ze u nich v Rumunsku, kdyz jsou v dome tupe noze, rika se, ze to je dum vdovy.

    No a sekundarni mirne zajimavy fakt: muzete mit kocovinu, i kdyz jste celou noc nepili zadny alkohol.
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    MATEEJ: Nota bene ještě navíc internátní škola (ale nikoli s kapacitou internátu, ale spíš menšího nebo středního hotelu). To fakt působí dojmem, že tam byli pečlivě vybraní adepti ubytováváni, aby mohli být vymýváni a formováni 24/7, intenzivněji než na vokovické Sorbonně.
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    Tohle je spíš takový soubor střípků zajímavostí, protože se mi je bohužel nepodařilo dohledat do takové hloubky, jak bych chtěl. Navíc se to váže k takové malé lokalitě, takže je to spíš místní zajímavost.

    V obci Klínec, malý kousek za Prahou, stojí zvláštní budova.

    Sn-mek-obrazovky-2024-03-26-124423

    Mapy.cz
    https://mapy.cz/s/haducameje

    Z dálnice si jí moc nevšimnete, to spíš když jdete procházkou kolem opačné strany pozemku.
    Stojí velmi těsně u dálnice a je poměrně rozlehlá (2 nadzemní podlaží a několik traktů, vedle ní stojí garáž na 5 aut, stojí ve velké zahradě nebo spíš lesíku, skrz který vede asfaltka lemovaná socialistickými pouličními lampami), ale zároveň taková nenápadná. Párkrát jsem kolem ní šel a říkal jsem si, co to asi dřív bylo? Školicí středisko SNB? Nebo nějaká permanentní báze pro stavbaře ze 70. let, kdy se místní obyčejná výpadovka přestavovala na rychlostní silnici?

    V pondělí 17. dubna 1950 byla v Klínci v hotelu „STOP” (dříve Restaurace „Stop” J. Landkammera, studentská ubytovna Klubu československých turistů) otevřena internátní Ústřední politická škola Československé strany lidové (z bývalého školicího střediska), která zde působila až do roku 1989.

    Co se tam asi učilo? Politických škol u nás bylo několik https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Deskoslovensk%C3%BDch_stranick%C3%BDch_a_politick%C3%BDch_%C5%A1kol a u těch spadajících přímo pod KSČ si osnovy dovedu představit, ale jak mohly vypadat osnovy lidovecké školy, jejíž vedení ovšem zejména v 50. letech do značné míry kolaborovalo s KSČ? Mix marxismu-leninismu a nedělní školy?

    Screenshot-2024-03-26-at-12-48-30-51-Praha-z-pad-Kl-nec-st-edn-politick-kola-eskosl-strany

    33-klinec-ustredni-politicka-skola-cs-strany-lidove-prosla-postou-9105f5af-ad56-4932-a94f-813f0b6d5e

    A v souvislosti s pátráním po historii téhle školy jsem narazil na další zajímavost:

    Technicky pozoruhodným stavebním objektem v úseku stavby byla realizace posunu budovy školy v Klínci mimo prostor staveniště nově budované silnice. Posun školy byl realizován za účelem ověření navrženého způsobu a technologického zabezpečení posunu děkanského kostela v Mostě, kterým měla být zachráněna historická památka při likvidaci centra města za účelem těžby hnědého uhlí. Zkušenosti získané při posunu školy v Klínci byly plně využity při realizaci posunu uvedeného kostela.

    Dálnice D4 | Praha - Karlovy Vary - Cheb - Domů | Dálnice D4
    https://www.dalniced4.cz/#historie

    „Ale přesun jsme si potřebovali odzkoušet. A tak jsme v roce 1971 jako první objekt stěhovali vilku u silnice na Dobříš,“ řekl pro Rychnovský deník Josef Holanec, tehdy zaměstnanec firmy Transfera, která se na akci podílela. „Do doby, než se začal kostel stěhovat, byl každý rok přesunut jeden objekt. Za dobu existence firmy se přemístilo asi čtrnáct objektů.“
    Kostel na kolejích. Před 40 lety sledoval odvážné Čechy celý svět - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/presun-kostela-most.A151006_121140_architektura_web

    Není úplně jisté, jestli šlo o tuto budovu, protože tahle zrovna nevypadá jako vilka. Na druhou stranu stojí fakt velmi těsně u dálnice a politický záměr nebourat by tady byl. V té době stála v Klínci i nová základní škola, ale ani ta nevypadá jako vilka a působí dojmem, že stojí stále na stejném místě, vedle obecního úřadu, vzdušnou čarou 400 m od dálnice. (Ale bůhví, jak to tehdy v Klínci vypadalo.)

    Možné vysvětlení je, že těch objektů kolem strakonické dálnice posunovali víc. (Vlastně by mě zajímal výčet všech budov, které ta Transfera přesunula ještě před mosteckým kostelem.)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    MEJLA77: jo jo, kdysi jsem si koupila nějakou vylepšenou versi Sanorinu, byl prosinec, psaly se zápočtové texty z fyzikální chemie a ve stavu "mám pocit hlavy u stropu posluchárny" jsem psala zápočťák, fakt boží, už nikdy více jsem ho nepoužila (test jsem napsala, dokonce radila půlce posluchárny s příkladem, leč jsem udělala naprosto debilní chybu nehodnou žáka základní školy se základy organické chemie)
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    QUANTI, E2E4: dík, fakt jsem včera v zaměstnání nedělal nic jiného :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWAB: jako je to strašně zajímavá historie, ale fakt letadla se šípovitým designem křídlem byla nasazena až po 2.světové válce (obecně nejdále v aerodynamických simulacích a možná bez souvislosti s tím i ve směřování k šipovitým křídlům byli Němci, kteří první počítače od Konráda Zusse používali snad právě na tohle, i když hodně té historie bylo vygumováno bombardovním německého průmyslu a měst... zatímco Spojenci svoje elektronické počítače zaměřili na prolamování šifer a v jistém smyslu na vývoj jaderné bomby - tam šlo ještě o elektromechanické počítače)

    Všeobecně je předpokládáno, že šípovitý design (stále ještě podzvukového) Migu-15 vznikl tak, že Rusové utilizovali nerealizovaný německý design, který získali jako válečnou kořist (i když mohlo jít o min. částečně nezávislý vývoj, jako v případě raket). Naopak první americké nadzvukové letadlo šípovitá křídla nemělo. A když jsme u toho Hughese... dle wiki designér Mitsubishi popřel, že by legendární stíhačka Mitsubishi Zero byla kopí Hughes Raceru H-1 :-)

    Ale souhlasím, že zrovna Hughes mohl být tajnůstkářská postava, která nepřímo stála v pozadí leckterého spojeneckého technického vývoje.
    XAJA
    XAJA --- ---
    a teda je fakt, ze aj jedna znacka ma rozne rady v roznych krajinach, v niektorych je extra jemna na pohare, v niektorych nie. koncim svoje prokrastinacne okienko na extra vyzivnu temu: hubky na riad:)
    Hubky a drôtenky - Spontex
    https://www.spontex.sk/kategorie/hubky-a-drotenky/
    per-piatti-splendenti | Spontex
    https://www.spontex.it/i-nostri-super-prodotti/per-piatti-splendenti.html
    Für glänzendes Geschirr | Spontex
    https://www.spontex.de/unsere-effizienten-produkte/fuer-glaenzendes-geschirr.html
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    Velmi mírně zajímavý fakt o houbičkách na nádobí;-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAWERICK: ale to, co sem píšu, je ještě doplněné o cross-reference, protože někdy se mi tomu fakt nechce věřit. Historku s ukradeným člunem jsem třeba dostopovala k Piercu Bizonymu, který v rámci výzkumu pro knihu Starman: The Truth Behind the Legend of Yuri Gagarin mluvil přímo s lidmi se Smělovky (kniha vyšla 1998, takže pamětníků ještě bylo dost).
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    už jsem ve 13. kapitole, takže brzo dám pokoj, ale tohle si prostě nemůžu nechat pro sebe:

    znáte takovou tu divnou urban legend o chlápkovi, co ukradl / ukořistil záchranný člun z dopravního letadla, vydal se v něm na ryby, ale protože je ve člunu lokátor, co se aktivuje při kontaktu s vodou, tak na něj vlítli záchranáři?
    tak... nešlo o dopravní letadlo, ale o kosmickou loď Vostok, ani o záchranáře, ale KGB, a taky nepřišli hned, ale až asi za tři dny.

    Ale jinak se to fakt stalo! Vono totiž v pravém ruském stylu vesničani ze Smělovky samozřejmě vyrabovali jak přistávací modul, tak Gagarinovo katapultační křeslo, co šlo sežrat, to sežrali (teda až na tuby s masovým pyré, které bylo tak hnusné, že ho nechtěli ani hladoví venkovani), a co šlo odnést, to odnesli. Jen ta KGB jim to pak o pár dní později překazila, když jim tu vesnici prošacovala a všechny suvenýry zabavila...

    Mně ta UL nikdy nedávala smysl, protože v dopravním letadle jsou buď nafukovací vesty, nebo se jako člun používají nafukovací schody, a taky není důvod posílat záchranáře, když nikde žádné letadlo nespadlo... tak jsem ráda, že konečně vím, kde se to vzalo.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRISSIE: je to celkem známý a přijde mi to relativně neškodný, proti jiným aspektům Ruska.

    spíš je zvláštní ten fakt, že nějaký dosažený level technologie (v případě Ruska a R-7 technologie 40tých let, v podstatě, ale v měřítku, v jakém ji ve 40tých letech Západ nikdy nerealizoval) se zakonzervuje jako svého druhu esoterická znalost. Je pravda, že i některé západní kosmické technologie jsou 60 let staré a vlastně se moc nemění (stupeň Centaur a motor RL-10), ale stejně, ten retro-futuristický rozměr Ruska je jedinečný... vytvoření jakési "tradiční budoucnosti", na kterou se věří...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    EKG: každý národ má tradici, jakou si zaslouží :-)

    (a jo, fakt to dělaj pořád, dohledala jsem třeba článek o startu ISS expedice 56 z Bajkonuru v roce 2018:
    https://www.livescience.com/62751-why-cosmonauts-pee-yuri-gagarin.html )
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    a dnes se podělím o mírně zajímavý fakt, že je nepsanou, leč pečlivě dodržovanou tradicí ruského kosmického programu, že už oblečený kosmonaut si těsně před startem rozepne skafandr a počůrá zadní pneumatiku autobusu, který ho ke startovací rampě přivezl. Jo, Valentina Těreškovová to udělala taky, i když pevně doufám, že k tomu nejsou žádné archivní záběry.

    a víte proč? protože Gagarinovi se těsně před raketou začalo chtít na malou! A když on počůral autobus a zdárně přistál zpátky na zemi.... :-)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ATOMIKS: mírně zajímavé je, že i ChatGPT normálně umí mluvít mezislovansky a je tomu fakt rozumět (appka, hlasový mod)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    zhruba 5% Peruánců má čínské (nebo obecně východoasijské) předky. Až do 70. let 19. století tam totiž vozili asijské otroky, takřka výhradně muže, na práci na plantážích, v dolech a při stavbě železnic. Oficiálně jejich "pracovní smlouva" (což byla taková hezká zástěrka pro to reálné otroctví) končila sňatkem, takže byli docela motivovaní si najít nějakou tu místní manželku, a na druhé straně takový tvrdě pracující, poslušný číňan byl z pohledu peruánských indiánek ideální manžel, daleko lepší než jejich soukmenovci.
    Jediné, v čem se obvykle nepotkávali, byl fakt, že indiánky to braly tak, že muž zůstává v otroctví, jen došlo ke změně pána, ale vzhledem k tomu, kolik se narodilo dětí se smíšenou krví, se i tak dokázali nějak dohodnout :-)

    za tuto perličku vděčím tomu, že jsem včera zjišťovala původ úpravy smažené rýže s masem, a narazila na tradiční peruánské jídlo arroz chaufa
    Peruánské „arroz chaufa“ s kuřecím masem — Kluci v akci — Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/1612-peruanske-a-zarroz-chaufaa-s-s-kurecim-masem/
    můžete ji taky vyzkoušet :-)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    STENNY: jako fakt? To je fakt dobry a prekvapivy, proziravy. Necekal bych to ze "stredoveku" (vim, ranny novovek).
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    TRISSIE: ok. tak to jim utekl cestny odznak bezproblemoveho provozu velmi tesne. takovyhle ceny se fakt rozdavaly a diky nim provozy tutlaly, co se dalo, protoze hodnotny ceny pro vedouci pracovniky, ze
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam