• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    tak mě v souvislosti s tou Popelkou napadá, že vlastně Mrazík je možná ruská verze Popelky...?

    #kecy
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    CERNYRYBIZ: před pár lety (už je to sakra více než deset, hrozně to letí) jsem se motal kolem filmu, měl jsem kamaráda zvukaře a občas někde potřeboval asistenta, typicky jsem dával hercům port, možná jsem rád, že se to tenkrát tolik neřešilo, občas do některých kostýmů dostat port tak, aby nebyl vidět, je fakt umění (asi nejsložitější byl kostým bílé paní v dětském sitkom seriálu Mazalové) a pak jsou taky herci/gerečky, kteří ten port ještě musí sami nějak upravit, až jim nakonec obvykle upadne v ostrém záběru, který by jinak byl skvělý... bohužel dost herců, se kterými jsem točil, už nežije :(

    #kecy
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    RSZ: iných kokotov máme veľa, akurát títo zrovna chybia :D

    #kecy
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Pokus o „převrat krásy“ v Nikaragui

    Máte pravdu, jsem příšerný. To je pořád Venezuela, Guatemala, Rusko a do toho prodemokratické kecy.

    Úplně jsem vás zapomněl informovat o nejbizardnější letošní události. Tou je, že kráska z Nikaragui vyhrála Miss Universe.

    To by asi nebylo nic dvakrát zvláštního, kdyby Nikaragua nebyla tuhým autoritářským režimem, kde hodně moci drží v ruce ješitná ježibaba Rosaria Murillo.

    Rosaria Murillo je fakt potvora. Nepodílí se jen na mučení a vraždění opozice, ale dokonce i zavřela oči před znásilňováním vlastní dcery.

    To teda není vtipná historka, ale zase je z toho hrůzného činu obviňován sám prezident Daniel Ortega. Murillo však radši svou dceru umístila do blázince.

    Vraťme se ale k té soutěži v kráse.

    Rosaria Murillo byla s výsledkem hrubě nespokojena, protože úspěšná kandidátka nebyla její preferovanou kráskou.

    Navíc prý chtěla její šaty. Šaty byly ukradeny a nové misce zamezeno v návratu do vlasti.

    Řiditelka soutěže v Nicaragui byla navíc obviněna z pokusu o státní převrat.

    Nová Miss Universe se totiž v roce 2018 účastnila protirežimních protestů v Nicaragui. Během těchto protestů vláda nechala zabít přes 350 lidí.

    Vítězství krásky z Nikaragui tak "prý" bylo součástí plánu na svržení vlády.

    Tento plán však (nečekaně) nikaragujské orgány včas překazily.




    zdroj: https://twitter.com/JaroslavBlek3/status/1734659287266316488
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Nevěřte vlastním očím! Je to iluze...

    #kecy
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SALVATOR: dnes však již téměř nikdo z populace řecky nerozumí, výraz metropole se však zachoval a to kvůli stanici metra Letňany, která je v poli a je tam tak vedle sebe metro a pole, zkráceně tedy metro-pole, někteří to zapisují i bez pomlčky...

    #kecy
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    NELLAS: kolikrat i snupe... #kecy
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MAKROUSEK: SALVATOR: njn i překladatel je jen člověk a nikdo neví vše...

    #kecy
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    NAVARA: já se právě přesunul do metro-pole - tedy blíže k tomu poli, takže klidně vyspávám, je ty kecy všemožných lokálů tu i onde jsou jak přes kopírák
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    XCHAOS: XCHAOS: tady se diskuze, na rozdíl od Zjištění, nemaže, můžeme to tagovat jako #kecy pro lepší odlišení :)

    Osobně si myslím, že s ohledem na počasí to vyhraje něco kapotovaného a udeálně klimatizovaného - jestli to bude nějaké velké jedno kolo s gyroskopy a budeš si moct zapnout mód kolotoč, to si netroufám tvrdit, ale vzhledem k obecné konzervativnosti populace si myslím, že to bude něco jako steampunk - naleštěné, v kůži a mahagonu, s kovovými prvky ze žlutého nebo bílého zlata... nebo naopak nějaký vrzající lowend plasťák :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    ERRTU: já to používám všude, protože mi to přijde užitečný, na označení něčeho, co se mi tak táhne hlavou aniž by to bylo něco, co mám nějak extra dobře podložený a ověřený a nechci aby se se mnou o tom někdo hádal..

    #kecy


    od
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    MEJLA77: btw tady nejsi v 3sv, tag #kecy je tu zbytecny :D
    (taky to delam furt i v jinejch auditkach, nesoudim nic:))
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    NELLAS: jo, je to kýč jak bič, to se líbí :) Kryštoff se asi taky dobře poslouchá - jen ty jeho texty nedávají smysl a Nedvědi jsou pro mě něco jako prekryštofité :D

    #kecy
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ERRTU: Nedvědy prosím nepřipomínat, už jsem na ně málem úspěšně zapomněl :)

    #kecy
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    TRISSIE: zajímalo mě proč takové jméno měl a jestli to byl opravdu on. Zklamání, Google dostává černý puntík, i když co sem tak čekal, že :)
    #kecy

    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    STARE_CASY: Cestu si vždy vychutnával a vnímal i dynamiku jízdy. Jednou, po příjezdu vlaku na dnešní Masarykovo nádraží, běžel hned za strojvedoucím a obořil se na něj slovy: „Člověče, jak jste jel? Posledně jste si to uháněl allegretto, dnes to bylo ale jen chabé andante.“

    :D

    #kecy
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ERRTU: že by mi to vysvětlovalo tu Dvořákovu Humoresku, která prý je inspirována vlaky, ovšem vlaky mají dneska jiný rytmus a i za mého mládi - a to už je snad skoro blíže k Humoresce než dnešku :) - byly vlaky mnohem rychlejší, ještě ten název - člověk by si skoro mohl myslet, že je to ironie :)

    #kecy

    Skladatel byl nejen obdivovatel železnice, ale veškerého technického pokroku doby. S vlaky bývá spojována Dvořákova Humoreska, jejíž tečkovaný rytmus má vyjadřovat jízdu lokomotivy. Jde však pouze o nepotvrzený mýtus, který se s oblibou traduje v dvořákovské literatuře.

    Humoreska - Národní muzeum
    https://www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/muzeum-antonina-dvoraka/humoreska

    #fakt
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SCHWAB:
    TRISSIE:

    jen nám chtějí naznačit, že pravda bude ve víně :)

    #kecy
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    87HIGHFLYER: doplnim: na ziskani titulu Letecke eso jste za ww1 potrebovali 5 prokazatelnych sestrelu. o Rudem baronovi vi skoro kazdy, ale... a ja je sem dam komplet, protoze to je proste klasicky prusky masakr :D

    Rudy baron se celym jmenem jmenoval Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen. mel bratra jmenem Lothar Siegfried Freiherr von Richthofen. i on byl leteckym esem, valku prezil a pomerne ironicky zemrel roku 1922 jako civilni pilot po havarii letadla kteremu selhal motor.

    meli i bratrance. Wolfram Karl Ludwig Moritz Hermann Freiherr von Richthofen byl take leteckym esem prestoze zacal jako kavalerista a k Jagdgeschwader I se zapojil az ke konci valky. btw shodou okolnosti castecne muze za Manfredovu smrt protze jako novacek dostal rozkaz pri stretu s nepritelem vystoupat a jen pozorovat a pripadne odletet ohlasit neblahy vysledek. jenze podobny ukol dostal i Wilfred May, kanadsky newbee. ten se rozhodl na Lothara zautocit, coz se hrube nelibilo jeho bratranci Manfredovi ktery na nej padl jako tuna rudych cihel a jal se ho pronasledovat. zaletel tak nad uzemi nepritele a byl sestrelen. posledni slovo ktere vypustil z chladnoucich rtu bylo udajne "kaput". jako "ctihodny nepritel", byl Manfred pohrben na kanadsko/australskem vojenskem hrbitove se vsemi poctami, venci a slavnostni salvou.

    nemuzu nedodat: Manfreda pochovavali celkem ctyrikrat! asi ho to tak bavilo nebo co :) po prvnim pohrbu byl 1921 pre-pochovan na specialni hrbitov pro nemecke vojaky ve francouzskem Fricourt. v roce 1925 jeho nejmladsi bratr Bolko Karl Ernst Gotthard Freiherr von Richthofen usoudil ze ho tam tlaci hlina a chtel ho nechal presunout nemeckeho schweidnitzu vedle hrobu Lothara. nemecka vlada ale navrhla statni pohreb v berline, na coz Bolko kyvnul. pohrbu se zucastnil kazdy kdo v nemecku trochu neco znamenal vcetne prezidenta von Hindenburga. a finalne, 1975, ctyri roky po smrti Bolka, byl finalne prestehovan do rodinne hrobky ve Weisbadenu. snad tam uz vydrzi.

    Wolfram, snad pro to tvrde jmeno, sam take valku prezil, ac se nevyesil, vstoupil do wermachtu a v ramci ww2 prosel snad vetsinu... ikonickych levelu z kazde slusne druhovalecne pocitacove hry :D ucastnil se invaze do polska, bitvy o britanii, divne valky (phoney war), balkanske kampane, barbarossy (invaze do sssr), leningradu, moskevske ofenzivy, odtamtud odlifrovan do boju o krym, kerch a sevastopol (to se jiz karta obratila), ustupu u stalingradu a nasledne treti bitvy u kharkova.

    co se politiky tyce, byl Wolfram udajne az okate nezaujaty. ackoliv Hitlera obdivoval jako sjednotilete nemecka, vudci osobnost a to ze zvedl zbydacene nemecko z jha a udelu versailske smlouvy, neveril ze myslenky nacionalismu sahaji za vudcovu osobnost a nemaji zadnou hloubku ani smer, no proste jsou to takove nalestene kecy.
    co se tyce trestniho rejstriku a valecnych zlocinu, pral si pan platit? tak to mame bombardovani civilistu ve meste guernica 1937 v ramci spanelske obcanske valky (paradoxne omyl ze ktereho ovsem nasledne vseslo oblibene terror-bombing, londyn by mohl vypravet), bombardovani varsavy 1939, a bombardovani belehradu 1941 (operace retribution). dale pak je jeho podpis na smlouve ktera uklada zacit s vyvojem V-1. vojenskou karieru zakoncuje v hodnosti polniho marsala.

    Wolfram kupodivu nepadl v boji. zhorsujici se vycerpani a bolesti hlavy jej na podzim roku 1944 donutili absolvovat vysetreni ktere odhalilo nador na mozku. standopede je prevezen do rakouska kde se podrobuje operaci mozku. i pres prvnotni optimismus se ukaze ze operace rust tumoru pouze zpomalila. v prosinci 44 je oficialne uvolnen z veleni a presouva se do italie. zde se jeho stav relativne stabilizuje avsak po kapitulaci nemecka je v kvetnu 45 nemocnice obsazena spojenci a z Wolframa se stava valecny vezen. v zajeti pak umira 12. 7. 1945.

    a kdyby vas zaujalo proc se ve jmenech opakuje stale Freiherr pred tim von Richthofen, tak to je prave ten "baron". podobnost s ceskym slovem asi nebude nahodna, takze frajeri z Richthofenu proste :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam